Sari la conținut

Accident Usor


alex-bandit
 Share

Postări Recomandate

In ultima vreme am tot mers cu motoru ziua si nu am avut probleme. Imbracat gros, echipat complet, nici o treaba. Ieri am lasat motoru la un prieten si am fost sa-l iau azi, sa-l aduc acasa, fiind ultima oara sezonu asta cand aveam sa merg cu el. Vroiam sa o desfac sa vopsesc cadru, rezervoru...

Am luat-o usor pe Poligrafiei spre casa presei, pe banda 1-a, 40-50kmh. La intersectia cu strada parcului (care duce la hotel parc) un inteligent cu o dacie alba s-a gandit ca ar fi bine sa forteze el, si a iesit complet pe banda 1-a, blocandu-mi calea. Pe banda a 2-a erau masini si n-aveam loc. Mazga de pe jos mi-a limitat franarea, am devenit sanie, si in ultimii metri am luat violent stanga, coborat pe o parte si a mers pe asfalt pana s-a infipt roata spate in dacie. Eu am alunecat cu picoarele sub dacie, si m-am tras imediat afara.

Multumesc lui adiviraj care a oprit si m-a ajutat :crack:

 

Eu nu am patit nimica, doar niste vantai. Pantalonii si-au facut treaba eroic, ambele genunchere polizate/crapate, dar n-am simtit absolut nimic. Mobra avea buloane rizoma, si a polizat unu si toba, dar n-a patit mare lucru. Oglinda sparta, cap ghidon julit, rezervor infundat (de genunchiu meu cred).

 

M-am intalnit cu shoferul vinovat cateva ore mai tarziu la politie si s-a dovedit ca rca-ul si-l incheiase azi, si oricum nu e valabil decat de peste 3 zile incolo. Asa ca intr-un mod foarte dragut trebuie sa ma judec civil cu el.

Omul "in varsta" habar nu avea de reguli de circulatie. A fost uimit politistul de la accidente cu prostia lui.

 

Morala: atentie la conditiile de drum, si intotdeauna echipament complet

later edit: daca aveam viteza iesea urat

Editat de alex-bandit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bcristian: studiez varianta

 

Alex, suna la Fondul de Protectie al Victimelor Strazii! O sa-ti raspunda o d-ra draguta si o sa-ti explice despre ce e vorba si ce ai de facut. Oricum o sa platesti si tu 100-150 EUR insa o sa primesti bani pt reparatii.

Daca vrei detalii suna-ma k ai numarul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai bine vorbeai cu politaiul sa anuleze procesul verbal, si sa mergeti peste 3 zile la politie. oricum, poti sa mai mergeti o data amandoi, si sa spuneti ca accidentul a avut loc in ziua in care va decideti...e mai bine asa, decat sa stai sa te judeci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa traiesti Alex, bine ca n-ai patit nimic.

Cred ca portiunea aia de drum e blestemata, mai stiu un baiat care a trantit-o pe-acolo si s-a prapadit :crack:

 

Multa sanatate si bafta, si sa nu mai auzim de de-astea.

Dau o bere. :crack:

Editat de Oryon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mia buna ideie e de a anula procesul verbal(daca se poate) si sa mergetzi peste 3 zile cand RCA-ul este valabil asa o sa scapatzi amandoi cu RCA si gata END of STORY.

 

Varianta cu judecata e costisitoare si "time consumimg" dupa catziva ani ai sa te alegi cu cateva sute de euro si motoru o sa fie vandut de mult timp....

 

Asfalt uscat! si bine ca nu ai patzit tu numika, fiarele se indreapta

Editat de sil3nt_control
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa bafta la reparatii si judecari, Alex!! :kick:

E bine ca ai scapat usor, cred ca in locul tau pupam protectiile alea cand ajungeam acasa.. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat a platit ala amenda pt ca nu avea asigurarea in termen? ma gandeam daca banii aia ti-ar fi ajuns pt reparatie.

era in termen, dar pentru politie. la orice asigurator, din momentul eliberarii asigurarii(RCA), pentru politie(la control) intra in vigoare din acel moment, dar in caz de belesti pe vreunul, trebuie sa ai grija sa nu-l bulesti decat peste 3 zile. nu ma intreba de ce...asa sunt regulile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postez si eu aici, in topicul omului, nu pentru a i-l strica, ci pentru ca nu prea merit sa fac topic separat pentru o prostie.

Azi, dupa primii mei 7.000 km de motociclism (in primele mele 10 luni de motociclism), am reusit si eu sa-mi dau mobra pe o parte. Tipica sina de tramvai uda, putin iesita in evidenta fata de asfalt, abordata in unghi drept. Faceam de pe Coposu pe Mantuleasa la stanga, ca si linia de tramvai, de altfel, si am vrut sa o incalec, am trecut cu fata, dar spatele s-a dus in balarii, si, chiar la cei 15-20km la ora pe care-i aveam, tot s-a tarat de asfalt vreo 3m.

Eu sunt bine sanatos, merci mult, protectiile si-au facut datoria (genunchere, geaca cu cotiere si umeri), motorul are pagube minore (maneta ambreiaj si cric strambe). M-am ridicat imediat, de s-a mirat si politaiul din intersesctie ca nu am patit nimic la cat zgomot am facut cu cazatura.

Acum mai am o singura nelamurire: niciodata nu am inteles cum "dai drumul motorului" constient in caz de accident: orice altceva poti exersa, franare de urgenta, curbe, etc, dar asta nu ai cum sa o experimentezi prea des. Ma gandeam ca odata cu trecerea timpului o sa imi dau seama, dar azi chiar nu stiu cum m-am rostogolit pe langa motor, sau cate tumbe am facut, totul a fost instinctiv si m-am trezit dintr-o data langa motor.

 

Deci:

Exista acest "dai drumul motorului" voluntar, sau e doar o chestie de impuls de moment?

 

Multumesc anticipat celor mai "experimentati" in acest domeniu, pentru raspunsurile lor.

Asfalt uscat si fara sine de tramvai .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@asds: vezi ca e un topic intreg deschis despre chestia asta.. nu stiu la ce concluzie s-a ajuns, insa..

:kick:

John

 

PS: Alex, ai o estimare (in E) a pagubelor??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postez si eu aici, in topicul omului, nu pentru a i-l strica, ci pentru ca nu prea merit sa fac topic separat pentru o prostie.

Azi, dupa primii mei 7.000 km de motociclism (in primele mele 10 luni de motociclism), am reusit si eu sa-mi dau mobra pe o parte. Tipica sina de tramvai uda, putin iesita in evidenta fata de asfalt, abordata in unghi drept. Faceam de pe Coposu pe Mantuleasa la stanga, ca si linia de tramvai, de altfel, si am vrut sa o incalec, am trecut cu fata, dar spatele s-a dus in balarii, si, chiar la cei 15-20km la ora pe care-i aveam, tot s-a tarat de asfalt vreo 3m.

Eu sunt bine sanatos, merci mult, protectiile si-au facut datoria (genunchere, geaca cu cotiere si umeri), motorul are pagube minore (maneta ambreiaj si cric strambe). M-am ridicat imediat, de s-a mirat si politaiul din intersesctie ca nu am patit nimic la cat zgomot am facut cu cazatura.

Acum mai am o singura nelamurire: niciodata nu am inteles cum "dai drumul motorului" constient in caz de accident: orice altceva poti exersa, franare de urgenta, curbe, etc, dar asta nu ai cum sa o experimentezi prea des. Ma gandeam ca odata cu trecerea timpului o sa imi dau seama, dar azi chiar nu stiu cum m-am rostogolit pe langa motor, sau cate tumbe am facut, totul a fost instinctiv si m-am trezit dintr-o data langa motor.

 

Deci:

Exista acest "dai drumul motorului" voluntar, sau e doar o chestie de impuls de moment?

 

Multumesc anticipat celor mai "experimentati" in acest domeniu, pentru raspunsurile lor.

Asfalt uscat si fara sine de tramvai .

 

 

Depinde foarte mult de conditiile drumului. Pe mazga din intersectie era ca si cum se intampla cu incetinitoru. Singura chestie sigura e ca vedeam muchia aia de la plafonu de 1310 cum vine spre pieptu meu incet si sigur, iar viteza nu scadea deloc. Asa ca m-am inclinat spre stanga cat am putut pana a derepat si i-am dat drumu. (datul drumu e cam automat in momentu in care nu o mai tii stransa de rezervor cu picioarele in timp ce derapezi grav). Apropos, prefer partea stanga in general, vine mai natural.

Cel mai bine e sa nu ajungi in situatia asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nenea ala sa iti pupe genuncherele ca altfel era vatamare din culpa bla-bla... Foarte bine ca nu ai avut viteza si ca ai fost echipat! Legat de proces nu stiu ce sa zic... chiar nu mai stiu... cu legile astea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa aud asta despre tine Alex mai ales ca stiu cat de prudent mergi tu pe motor :crack:

Ma alatur si eu de ceilalti urandu-ti bafta in continuare! :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...