Sari la conținut

Totul despre Casco si Full Casco


X-tremeRUN
 Share

Postări Recomandate

feel free :) dar nu cred ca va schimba ceva, brokerii incheie asigurari ca sa faca bani, asta e jobul lor, daca astra are pe cea mai ieftina polita (ca d'aia cred ca o alege lumea) sunt 100% sigur ca pe aia o vor recomanda, ca sa aiba multi clienti, ca doar toata lumea vrea mocangeala. eu unul n-am intalnit multi brokeri cu constiinta :baldy: poate ai tu mai mult noroc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 345
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

O sa le atrag atentia ca e ultima colaborare cu ei si a mea si a tuturor prietenilor si forumistilor pe care ii cunosc :)

 

stai linistit ca nu-i problema pentru ei... se vor gasi destui care sa-si faca(,)CASCO... cum s-a scris si aici, are cea mai atractiva oferta... e o vorba, putin dai putin face... eu am casco la UNIQA :D cand mi-am facut anu trecut, Astra a venit cu cea mai frumoasa oferta dar franciza era 15% din suma asigurata, adica vre-o 900 si ceva de EURO :baldy: per eveniment... i-am evitat deoarece le stiu potentialul... asa ca am ales UNIQA, scump dar bun :)

 

de ce crezi ca majoritatea firmelor bune(Allianz, Generali)nu mai fac CASCO la moto?

Editat de sadixkid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

recomandarea mea pentru cei care vor sa incheie o polita casco pentru motocicleta sau masia, daca detin banii necesari, e sa aleaga Alianz. Intr-adevar e una dintre cele mai scumpe dar cu siguranta si una dintre cele mai serioase. Parerea mea e ca nu e bine sa alegi cel mai ieftin casco pentru ca e in interesul tau sa iti despagubeasca dauna cat mai repede si fara alte complicatii, in schimb la RCA unul ieftin e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recomandarea mea pentru cei care vor sa incheie o polita casco pentru motocicleta sau masia, daca detin banii necesari, e sa aleaga Alianz. Intr-adevar e una dintre cele mai scumpe dar cu siguranta si una dintre cele mai serioase. Parerea mea e ca nu e bine sa alegi cel mai ieftin casco pentru ca e in interesul tau sa iti despagubeasca dauna cat mai repede si fara alte complicatii, in schimb la RCA unul ieftin e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 5 months later...

feel free :) dar nu cred ca va schimba ceva, brokerii incheie asigurari ca sa faca bani, asta e jobul lor, daca astra are pe cea mai ieftina polita (ca d'aia cred ca o alege lumea) sunt 100% sigur ca pe aia o vor recomanda, ca sa aiba multi clienti, ca doar toata lumea vrea mocangeala. eu unul n-am intalnit multi brokeri cu constiinta :baldy: poate ai tu mai mult noroc...

 

nu cred ca este in regula sa generalizezi.

un broker este un adviser, nu doar un intermediar; tu cred ca faci referire la agentii din supermarketuri.

 

nevoia m-a facut sa imi caut un partener pe asigurari si am fost uimit de profesionalismul unora, trebuie doar sa cauti cu simt de raspundere.

 

de exemplu exista brokeri care ofera un serviciu de regularizari daune (se intelege cumulul activitatilor de pregatire si documentare a unui caz, implicit a unui dosar, in care asiguratul a intampinat si/sau efectuat daune la obiectul asigurat, impreuna cu toata consultanta si asistarea asiguratului de catre broker, necesare pana la inchiderea cazului si efectuarea platii de catre asigurator asiguratului.)

 

serviciul este gratuit si de unde pui constatarea o face tot brokerul.

nu cred ca are rost sa precizez ca acest serviciu nu se aplica pentru (Euroins, Astra, Carpatica)

 

in schimb la RCA unul ieftin e ok.

 

nu tocmai.

sunt multe companii care platesc daunele greu/partial/sau cel mai rau nu le platesc.

tu te faci vinovat de eveniment, cel pagubit te va actiona in instanta si va castiga.

tu nu ai decat sa dai si tu la randul tau asiguratorul in judecata.

 

totul pentru ca ai ales cea mai ieftina polita.. intamplator de la (euroins/astra/carpatica)

daca ai avea un broker ti-ar deschide ochii, la spital cand te duci te astepti sa iti dea tratamentul un doctor, nicidecum brancardierul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recomandarea mea pentru cei care vor sa incheie o polita casco pentru motocicleta sau masia, daca detin banii necesari, e sa aleaga Alianz. Intr-adevar e una dintre cele mai scumpe dar cu siguranta si una dintre cele mai serioase. Parerea mea e ca nu e bine sa alegi cel mai ieftin casco pentru ca e in interesul tau sa iti despagubeasca dauna cat mai repede si fara alte complicatii, in schimb la RCA unul ieftin e ok.

 

Nu cred ca ti-ai dori sa fii lovit de unul din asta care ti-a urmat sfatul si a ales cel mai ieftin RCA de pe piata.

Sta in puterea noastra sa scoatem firmele astea tepare de pe piata prin necumpararea asigurariror lor.

Dupa un eveniment in care am stat 6 luni sa-mi repar motocicleta am zis ca ofer pe o asigurare pana la de 2 ori suma pe care as da-o la firmele care au "superofertele" astea la asigurari.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Astra pentru daune mici plateste fara probleme. Eu mi-am reparat masina de curand la ei pe polita vinovatului si au platit fara comentarii la ce service am vrut eu.

Mi se par OK dupa aceasta experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Caut sa imi fac CASCO la motocicleta mea si... pauza. Ma poate ajuta cineva ? E careva pe forum care sa faca CASCO?

 

Ia legatura cu Paul Mihalache (0743 022 552, paul.mihalache@safetybroker.ro).

Eu mi-am asigurat moto/auto/locuinta prin el de vreo 4 ani incoace.

Recomand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit threadul asta cap coada si cu putine exceptii, cam degeaba. din 2004 (de cand a fost deschis) doar vre-o 3 useri au zis ce se intampla cu adevarat cand ai nevoie sa iti plateasca banii (ceea ce mie mi se pare cel mai important aspect) aici se discuta numai preturi si optiuni si chestii care cu 2-3 telefoane in stanga si in dreapta le afli de la brokeri sau de la firmele de asigurare. eu personal cautam un feedback mai bogat din partea celor care au avut casco+INCIDENTE si sa ne lumineze cum s-a desfasurat despagubirea. pana acum ce am prins e ca:

FATA-nu platesc (sau slab)

CERTASIG-a platit repede intr-un caz de furt partial(o toba parca) doar ca nu mai fac pt furt (sau deloc nu stiu exact)

ASTRA-varza, sunt ok la masini dar la motoare vro 2 s-au plans ca isi bat joc rau de clienti

ALIANTZ-am "inteles" ca sunt ok dar nu am citit de nici un exemplu clar: "da mai, mi-a furat/prapadit motorul si au fost punctuali cu plata si am rezolvat rapede treaba"

cine are experienta cu recuperatul banilor (personal sau cunostinte, exemple pozitive sau negative) va rog postati. eu m-am descurajat foarte tare in ceea ce priveste asigurare casco la motoare..ce am inteles e ca platesti o groaza de bani, 500~1000e pe an si daca pateste ceva plangi pana iti recuperezi banii, asta daca ii recuperezi. si daca platesti vre-o 4 ani casco la un motor si nu ai avut incitent deja ti-ai luat inca un motor bun. si daca in al cincilea an ai tavalit-o sunt sanse sa te traga pe batz si sa te lase cu ochii in soare fara nici un ban ca: "nu ai avut protectii la genunchi de culoare rosu cu buline negre" sau cine stie ce alte porcarii scoase sa nu te despagubeasca.

concluzia: EXEMPLE, va rog.

 

multumim celor dispusi sa impartaseasca :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

multumim celor dispusi sa impartaseasca :peace:

 

GARANTA - dauna de vreo 5000 RON parca. Nu aveau decontare directa cu Intermotorcycle (2010). Au comentat un pic initial la jambe ca nu sut strambe (erau f.f.f.f. putin) cand erau pe moto dar dupa ce le-am pus pe un pervaz si le-am invartit, nu au mai zis nimic. Au platit intr-o saptamana (minus nu-stiu-ce reintregire de cateva milioane).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 3 weeks later...
  • Kristian K changed the title to Totul despre Casco si Full Casco

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...