Sari la conținut

Grupul posesorilor de SuzukiGS500


Thomas
 Share

Postări Recomandate

 

Mai am o intrebare: cu sau fara plumb? ...astept parerile tuturor...

De ce: cine mi-a adus-o s-a chinuit sa ma convinga ca e tot aia desi mi-e greu sa cred ca la nenti mai circula legal ceva care consuma benzina cu plumb.

 

Salutare,

machis

199011[/snapback]

 

 

Aici am putea intra in detalii de finete despre ce e aia benzina cu plumb , de ce pun unii fara, tralala...dar practic in cazul tau e tot aia !!!! Numai sa fie benzina buna nu falsificata si fara apa/mizerii :crack:

Ca regula generala , daca nu e pe injectie /cu catalizator, bagi de care vrei, in functie de " superstitiile" fiecaruia. Eu unul bag cu plumb intr-o honda '93 , nu ca nu ar merge si cu fara Pb, doar ca am eu pitici pe creier de cand prajeam Jawa cu benzina proasta :bounce: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cu plumb teoretic merge mai bine (ca si dacia) :bounce: Dar in loc de cu plumb poti pune super-premium si merge si mai bine (nu ca as fi vazut vreo diferenta).

Eu pun de la Lukoil, la recomandarea unui prieten, si se pare ca benzina aia e cea mai buna pt motorul meu. Am incercat si altele, nu-mi dau seama de ce e mai buna, dar se simte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de service-uri, vezi aici /index.php?showtopic=20509 ! Se pare ca sunt niste baieti misto si foarte seriosi, din mai multe surse confirmat!

Asta cu benzina fara plumb sau cu plumb e veche, ca si aia cu oul sau gaina! Oricum la momentul actual nu mai sunt benzine cu plumb, sunt aditivate cu inlocuitori de plumb pt a face exact ce facea tetraetilul de plumb(daca nu ma insel): marea putin cifra octanica!

In rest, ca aia fara plumb e mai uscata, ca arzi supapele, eu zic ca-l povesti!

De 8 ani merg cu masina care in mod normal ar trebui sa mearga cu benzina cu plumb si am bagat fara plumb! N-au fost probleme de nici un fel!

Zbai!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre, care esti cu GS, B 70 si ceva si te lipisi de Azzuro din Dr. Taberei? Ca vazui motorul dar parca nu l-am vazut la Arc? Bungee???

Dupa 1L de vin nu parea B70--> B90, da' mai stii????

:bounce: :crack:

 

Uitai! Rosu, bre! Motorul, nu vinul!!!

Editat de rmg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ca sa moara de oftica domnul StrumfuAdi, am facut un CONSUM DE 3,5 L/100 km. Dar poti sa plangi ca asta in conditiile

-2 pers + un bagaj

-serpentine la greu

Deci cand mergem la mare ma astept la un consum de 0,5-1,0 L/100 km.

Acum pe bune, am scos 3,5 in conditiile de mai sus, si cand ma gandeam sa schimb motorul. Nu cred ca o mai schimb, consum mic, forta cat am nevoie, oricum peste 120 nu merg ca-mi balangane capul la fiecare rafala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MOAMAAAA.. razbunareee..

super consum, insa nu uita ca noi (io+rmg) am coxat tare si la dus si la intors intre feteshti shi autostrada (130-160/h) shi am mai coxat si cu nebunii de memo si mala intre ctza shi vama..

deci.. rezon zic io.. :bounce:

 

(ps: 3,43%.. :crack: )

Editat de strumfuadi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Razboi sa fie.

Hai sa ne razboim cu un drum pana pe la Tulcea sau la mare, si sa mergem mai multi posesori de GS si sa facem consumul (la bere). Si ii luam si pe astia cu GPZ ca sunt fratii nostrii, care cica au mai multi cai.

GS rulez

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cam asta-i consumul la mers lejer! Cand am adus motorul de la Sibiu 3.5% mi-a luat! Tot pe serpentine, insa singur (s-ar putea ca eu sa cantaresc oricum cat zorro si prietena :bounce:  ).

200966[/snapback]

Plus un rucsac.

Dar nu e nimic accept si razboi cu tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa se mai intrepte vremea si ziceam sa mergem la Gura Portita, mai multi. Am fost anii trecuti pe-acolo. Stam un wk la cort sau la casute, dusuri, alea-alea.

SIte-ul Gura Portitei :crack:

P.S. D.p.d.v. al consumului, pentru cat trage, GS-ul e bijou' :bounce:

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am mai pus si rucsacul cu lantul si lacatul de neam prost, ca numai alea au vreo 10kile! Plus ca ale voastre sunt carenate, de la 80-90 ar trebui sa se simta la consum putin!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am mai pus si rucsacul cu lantul si lacatul de neam prost, ca numai alea au vreo 10kile! Plus ca ale voastre sunt carenate, de la 80-90 ar trebui sa se simta la consum putin!

201018[/snapback]

Rmg-ule cred ca ai intrat pe contul lui Strumfu, ca el are carenata si tu nu ai, ia de verifica acolo.

Cat despre lant si lacat... respect.

Sigur poti sa pui la consum 0.5 pe urma lor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa se mai intrepte vremea si ziceam sa mergem la Gura Portita, mai multi. Am fost anii trecuti pe-acolo. Stam la cort saula casute, dusuri, alea-alea. site-ul de la Portitat

 

P.S. D.p.d.v. al consumului, pentru cat trage, GS-ul e bijou'  :bounce:

201013[/snapback]

Asa zic si eu, sa-i dam bice pe undeva, poate o gasca de GS si GPZ ca sunt cam de aceeasi mama din ce am vazut eu, si sa mergem pe undeva ca vara asta e mult mai ploioasa decat altele, deci scurta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care dusuri, bre??? Ce vreti voi sa faceti la dusuri!!!!! :bounce:

201056[/snapback]

 

Da nenea, unii se mai si spala si cu altceva decat cu apa marii :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alo. domnu' cu idei cu "baietei" -> :bounce:

 

Conditie primordiala: fiecare vine cu fata in spate pe sha :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca reusesti tu sa urci fata mea pe motor te premiez!  :bounce: Si nu din cauza greutatii!

201517[/snapback]

Eu zic sa punem toate fetele intr-o masina (care vrea mai confortabil) si noi ii dam pe motorete. La rmg am inteles ca e mai greu de convins fata, dar pe buna dreptate. Probabil si eu in locul ei as face la fel.

La Sibiu la intrunire merge careva. Ca eu dupa consumul de 3.5 la 100 am prins curaj, caci dupa cum se stie buzunarul e seful.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa punem toate fetele intr-o masina (care vrea mai confortabil) si noi ii dam pe motorete. La rmg am inteles ca e mai greu de convins fata, dar pe buna dreptate. Probabil si eu in locul ei as face la fel.

201692[/snapback]

 

O sa creada lumea ca-s periculos!!!

 

Cand e intalnirea de la Sibiu? Eu pe 5.08 trebuie sa fiu acolo sa inchid leasingul! Si s-ar putea sa-l combin de strumfuadi sa mergem impreuna, sa urcam apoi la Cluj si sa coboram prin Tg Mures, Brasov, Bucale! Vreo 850Km total! Se mai baga cineva???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si s-ar putea sa-l combin de strumfuadi sa mergem impreuna, sa urcam apoi la Cluj si sa coboram prin Tg Mures, Brasov, Bucale! Vreo 850Km total!

201752[/snapback]

Strumfu nu se baga ca n'are bani.

Eu m-as baga dar nu am concediu in perioada aia, am la sf lui aug si inceputul lui sept.

Sibiul e pe 29-31 aug, si eu ma duc ca am auzit ca e misto, si locatia si distractia. Si nu sunt nici prea multi km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca "e" bani, ma bag si eu si fata.

 

Cat despre faza cu urcatul fetei pe motor (ca si eu am avut belele cu asa ceva :crack: ) , a se vedea topicul ASTA Dar daca gasim o masina pt bagaje... ce giugiuc ar fi :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca "e" bani, ma bag si eu si fata.

201795[/snapback]

Pai tu te bagi la Sibiu la intrunire sau cu RMG si eventual cu Strumfu?

Daca te bagi la intrunire, hai sa ne vorbim mai multi cu GS si sa mergem noi mai grupati caci in rest probabil vom fii gasca mare din Buc si se merge cam haotic si se intarzie mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...