Sari la conținut

Ktm 950/990 Adventure


Postări Recomandate

Cat ai dat pe jantele in cauza. Te intreb intrucat imi trebuie si mie o pereche sau macar una. Ai luat doar cercurile sau janta cu tot cu butuc?

 

80€ + 90€. Sunt doar cercurile. Acuma punem carenele si rezervoarele la loc si il scot la tura...tot cu jantele vechi. Am schimbat uleiul, filtrul, cilindrul de ambreiaj, pompa de apa, service furca si mai si altele de care am uitat. Sper sa fie cu noroc! :06Biker:

 

LE: Am ajuns la Orastie si inca am ulei si roti. Pare totul in regula!

Si TKC-urile n-au stat rau pe asfalt, chiar si pe ud (in zona a plouat serios azi).

 

Si maine daca nu-mi trimite plantatia vreun mail cu cereri de lucru, ies cu el pe forestier. Sper sa nu ploua prea tare..

 

Am fost pe drum de tara, am fost si pe forestier si am avut parte si de ploi sau de drum proaspat plouat...si cateva concluzii asa rapid, de la un incepator in ale off-ului pe KTM950adv:

- motorul asta chiar vrea sa mearga tare...si nu glumeste; spatele imediat rupe aderenta si daca drumul e previzibil/cunoscut e chiar foarte foarte distractiv; radeam ca prostu in casca; insa cand drumul e ingust, noroios si cu curbe stranse, treaba devine cam cacacioasa din cauza gabaritului si a greutatii

- aderenta TKC-urilor e chiar uimitoare (pentru mine, cel putin)

- suspensia e tare faina, dar ca sa fie si fata la fel ca spatele, a trebuit sa reglez fata spre capetele de 'hard' ale reglajelor si spatele catre 'soft', plus preload la minim; imi pare cam ciudat, dar asta e

- motorul 'pica' bine: l-am scapat si pe dreapta si pe stanga pe forestier si n-a patit nimic

- nu e usor de ridicat de jos, dar nici imposibil. Si nici macar nu a fost nevoie sa folosesc vreo tehnica speciala, a mers ridicat 'ciobaneste' de ghidon.

- efortul si transpiratia rezultata in urma efortului ma conving sa investesc intr-un echipament off adevarat, cat mai respirabil

- mai am multe de invatat cu motorul asta, dar cu timpul ar trebui sa mearga tot mai usor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator _Raul_

- mai am multe de invatat cu motorul asta, dar cu timpul ar trebui sa mearga tot mai usor

:crack: Foarte misto replica asta! Mi-a inseninat ora.

Cum s-ar zice "La tățî ni-i greu!" cu vacile, dar nu ne dam batuti :D.

Felicitari pentru iesiri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: Foarte misto replica asta! Mi-a inseninat ora.

Cum s-ar zice "La tățî ni-i greu!" cu vacile, dar nu ne dam batuti :D.

Felicitari pentru iesiri!

 

Meanwhile, de la Transalpina la Paltinis, pe Valea Frumoasei in sus:

IMGP0712.jpg

Aici se cam gata transalpina pentru vaca. Daca nu eram de unul singur (sau daca aveam capra...) cred ca as fi putut trece si de zapada.

 

Un scurt moment cu soare pe Valea frumoasei:

IMGP0766.jpg

 

Drum bun:

IMGP0767.jpg

 

Si ceva mai putin bun:

IMGP0777.jpg

Si a urmat si mai greu, dar nu m-am mai oprit sa-l pozez :-)

 

Si iar bun, dar cu ploaie:

IMGP0792.jpg

 

Si la Palti..s-a spart ceriu; poate daca le ploua mai cresc si astea micile:

IMGP0827.jpg

 

Si cam aci am incheiat...asta a fost joi. Am vrut vineri sa mai bag o strategica, dar din cauza conditiilor meteo am renuntat. Si sambata deja a trebuit s-o apuc spre Cluj, sa prind avionul de duminica dimineata si sa ma intorc in tara de exil. Mi-e dor deja de Romania, de drumurile libere si de motoarele mele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

guys, n-am mai intrat de mult pe aici...bine v-am regasit.

Vreau sa vand motoru, nu mai apuc sa ma dau cu el. e aproape nou, 2008, full option, am si cage-ul si gentile laterale 35L Zega.

10.000km la bord. Da-ti si voi mai departe daca stiti pe cineva care ar vrea. pun anuntul si pe general in forum.

post-23137-1302205943_thumb.jpg
post-23137-1218031136_thumb.jpg

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

guys, n-am mai intrat de mult pe aici...bine v-am regasit.

Vreau sa vand motoru, nu mai apuc sa ma dau cu el. e aproape nou, 2008, full option, am si cage-ul si gentile laterale 35L Zega.

10.000km la bord. Da-ti si voi mai departe daca stiti pe cineva care ar vrea. pun anuntul si pe general in forum.

bafta

Am eu pe cineva care vrea sa cumpere, insa trebuie sa ne spui si pretul si daca mai incape vre'o negociere ...

 

Gata, am vazut anuntul si nr. de telefon ! este posibil sa te sune cineva, chiar astazi !

Faina mobra ... s'o tii o viata ! :)

 

Petrica

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are CAREVA chef de duca pt maine si Duminica? pana in PIATRA CRAIULUI,si o tura mica de 5-6 ore cu rucsacul in spate...si pana acolo ocolim pe dn1A...pt curbe?


sau pleaca ....careva pe undeva din Bucuresti pe Transalpina,transfagarasan....?


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

guys, n-am mai intrat de mult pe aici...bine v-am regasit.

Vreau sa vand motoru, nu mai apuc sa ma dau cu el. e aproape nou, 2008, full option, am si cage-ul si gentile laterale 35L Zega.

10.000km la bord. Da-ti si voi mai departe daca stiti pe cineva care ar vrea. pun anuntul si pe general in forum.

bafta

 

un pret, macar orientativ, ar ajuta.

 

le - gasit, pt cine se intreaba - /index.php?/topic/714053-vand-ktm-990-adventure-2008-negru/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Inspirational video for meditation:


» Post actualizat in 24 Jun 2014 13:30

Nu e al meu...dar asa vreau sa merg si eu cand ma fac mare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

 

Am sa va prezint si eu bestia, de care sunt foarte multumit. Am venit de la un V-Strom iar diferenta este foarte foarte mare. In bine tot...mai putin consumul, dar nu are sens sa fac nazuri, stiam in ce ma bag :).

E modelul 2009, are 40k km, fostul proprietar a avut grija de ea si a si investit in "extras". Eu i-am luat niste case-uri de la domnul Harea si un parbriz de touring, sunt destul de inalt incat sa ma enerveze "palmele" peste casca pe care le primeam cu cel standard la viteza.

Timp sa fie de plimbare!!!

 

 

Stiti pe cineva care poate sa verifice "profi" spitele la roti? Am un comportament ciudat pe la 50-55km/h, fata "topaie". E o miscare pe verticala ciudata, de amplitudine mica, iar ce am gasit pe net a fost "schimba cauciucul, si du roata la indreptat". Roata e echilibrata ok, suspensia e in stare perfecta, reglata bine, nu as vrea sa schimb cauciucul Heidenau K60 Scout (oamenii pe net se plang de acelasi comportament si cu Pirelli si altele)...pana cand nu verific daca spitele sunt bine reglate.

 

Adaug si cateva poze:

 

img_2_zpsd3cd4ed8.pngimg_1_zpsa4245cfb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-o stapanesti sanatos! Mergi mai tare un pic. Si eu m-am intrebat cateodata daca atat de denivelat e asfaltul. Si iesi de pe asfalt!


» Post actualizat in 02 Jul 2014 16:40


Daca aveti drum prin Noua Zeelanda, la vreun party de-al lu Kingdotcom sau cum il cheama, poate va tenteaza

. Madness. Editat de Pana
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred sa fie din spite, cel mai probabil cauciucul...multi se plang de acest comportament la heidenau si toti au rezolvat problema prin inlocuirea cauciucului. :(

iti recomand karoo 3, cred ca e compromisul ideal pentru o mobra care duce 200km/h si la care vrei confort pe touring

problema e de notorietate, e plin advrider cu reclamatii pe acest subiect....

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=799490

Editat de xtrblack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trage cauciucul cu punctul rosu la ventil si pune un plumb daca trebuie. Poti face treaba direct pe furca. O ridici in aer, scoti etrierii si o lasi sa se invarta singura. in partea de sus ( dupa ce o lasi sa se opreasca singura si verifici de vreo 3 ori aceeasi manevra) incepi si pui plub de 5 gr.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred sa fie din spite, cel mai probabil cauciucul...multi se plang de acest comportament la heidenau si toti au rezolvat problema prin inlocuirea cauciucului. :(

iti recomand karoo 3, cred ca e compromisul ideal pentru o mobra care duce 200km/h si la care vrei confort pe touring

problema e de notorietate, e plin advrider cu reclamatii pe acest subiect....

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=799490

karoo 3 n-are treaba cu confortul sau cu 200kmh.

zornaie, trepideaza si nu e tocmai foarte aderent pe asfalt. dar e un compromis bun. daca vrei si ceva mazgaleale in afara drumului cu putin mai multa atentie pe asfalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

karoo 3 n-are treaba cu confortul sau cu 200kmh.

zornaie, trepideaza si nu e tocmai foarte aderent pe asfalt. dar e un compromis bun. daca vrei si ceva mazgaleale in afara drumului cu putin mai multa atentie pe asfalt.

Am avut momente de 190 km/h chiar daca este incadrat la R fara emotii( ma refeream la mobre care pot merge constant 140 cu eventuale reprize scurte de 190-200). Merg constant 140 fara nici o retinere. De zornait pot sa te contrazic, am avut si heidenau si sunt super silentioase in comparatie. Am rotile centrate si nu simt nici o trepidatie chiar si cu suspensiile de r...t de pe f800. Da, nu sunt foarte aderente dar nu vad cum ar putea fi ventuze pe asfalt la acest profil. Pe umed in schimb e problema mare.

» Post actualizat in 04 Jul 2014 07:24

Scuze de off

Editat de xtrblack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut momente de 190 km/h chiar daca este incadrat la R fara emotii( ma refeream la mobre care pot merge constant 140 cu eventuale reprize scurte de 190-200). Merg constant 140 fara nici o retinere. De zornait pot sa te contrazic, am avut si heidenau si sunt super silentioase in comparatie. Am rotile centrate si nu simt nici o trepidatie chiar si cu suspensiile de r...t de pe f800. Da, nu sunt foarte aderente dar nu vad cum ar putea fi ventuze pe asfalt la acest profil. Pe umed in schimb e problema mare.

le am puse pe 1150 gsa. intr-adevar, pe offroad merg fara emotii acum. dar pe strada, nu prea-mi plac.

am avut anakee 2, n-am avut heidenau si mi se pare foarte zgomotose comparativ cu anakee-urile.

oricum, daca mergi mult pe offroad se merita investitia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Mersi de sfaturi, prima oara am sa trec printr-o reverificare a rotilor (apropo aveti vreo recomandare de service unde iti pot face evaluarea/rectificarea eventualelor probleme ok?) si daca e totul in regula am sa trec la cauciucuri.]

Am vazut multa lume plangandu-se si de Pirelli-urile cu care vine din fabrica, unii au schimbat si mai multe cauciucuri...a inceput sa imi sune a loterie. Pe aici am vazut ceva asemanator cu ce am descris eu: http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=930022

 

Ce am eu e mai ciudat, nu sunt vibratii in ghidon (nu pe lateral) ci e un "hopping" de vreo 2-3 cm, foarte ciudat. Nu exclud nici spatele din ecuatie, cine stie cum ar putea induce o miscare de genul asta. In rest se poate merge fara maini pe ghidon (nu ca as face asta :) ) si e perfect stabila.

 

 

Catalin

Editat de Balauru123
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La fel imi face si mie la supertenere la 50-60. La mine e janta stramba . Am luat in plin un crater in asfalt cu cauciucul moale. Daca dai jos cauciucul de pe roata si pui inapoi roata pe motor , invartind bine de roata ar trebui sa vezi daca topaie sau nu. Asa macar elimini roata din ecuatie. Cu cauciucul pus e un pic mai greu sa-ti dai seama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Care are vrun manual de reparatii de KTM 990 ADV 2010 ca am cautat de cateva ore si doar de cumparat am gasit. :rusinica: Am usermanual-ul, dar vreau si manualul de service sa il am la indemana sa-l studiez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de unul mai nou care sa cuprinda si modelul 2010, chiar daca nu sunt modificari mari intre modele, dar sunt cateva si daca tot il caut macar sa il gasesc pe ala bun.

 

post-43576-0-72422600-1406713322_thumb.jpg

post-43576-0-42214000-1406713348_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...