Sari la conținut

Doua faze in 2 saptamani


demostene
 Share

Postări Recomandate

M-am convins pe deplin ca e o jungla afara... Cel putin pt motoristi.

Saptamana trecuta mergeam dimineatza pe B. Vacarescu, drumul ud. De ce naiba il uda la 8 dimineatza si mai ales pe vremea asta n-am inteles!

Eram intr-a 3-a, deci asta inseamna vreo 40 la ora max. In fata, la distanta corespunzatoare un Matiz de scoala. Nu stiu cum dar aluia/aleia de la volan i s-a oprit motoru brusc in mers :lol: Nu prea aveam unde sa ma duc asa ca m-am infipt in frane cat m-am tinut, in speranta ca la viteza aia mai bine cad pe jos decat sa intru frontal in matiz. Roata spate s-a blocat instant, am adoptat o pozitie demna de supermoto si s-au dus toate cele 250 de kile pe care le are nepra mea perpendicular cu matizul. M-am trezit la 90 de grade fata de el, apoi in partea opusa mai putin iar in final drept in spatele lui, oprit frumos si tremurand ca varga. S-a dus atata pt ca era ud, nu s-a auzit scartzait, nimic. N-am mai stat sa-i dau cui era la volan in cap. La ce folos.

Eram fericit c-am scapat fara sa cad, ceea ce mi s-a parut tare improbabil...

 

Ieri veneam frumos pe banda mea, pe stanga pt ca erau 2, liber la orizont, vreo 60 la ora. Un Mertzan nou-noutz sare dintr-o strada laterala din dreapta fara sa se asigure si ramane proptit in mijlocul drumului, acoperind ambele benzi. Vroia sa faca stanga dar din partea opusa veneau masini asa ca a ramas acolo. Asta timp de c ateva secunde max. M-am cacao pe mine pt ca nu aveam unde sa ma duc. Acoperise ambele benzi, nici vb sa am pe unde sa-l evit. Ala a ramas pret de o sec blocat uitandu-se la mine care iara m-am proptit in frane de mi-a fugit poponeata ca la dans. Am scartzait bine pana aproape de el luptandu-ma cu spatele sa-mi ramana motorul pe 2 roti iar la 1 m de el, iar cand mai aveam prb vreo 10 la ora si m-am ridicat in scari sa dau motoru in lateral si sa zbor elegant, a tasnit asta.

Cred ca aveam spume la gura, daca as fi avut vreo sansa sa-l prind m-as fi dus dupa el sa-i dau o casca in cap. Nu s-a asigurat odata si a ocupat si 2 benzi, fara sa-mi lase cea mai mica sansa de scapare. Noroc ca am schimbat sabotii anul asta si aveam viteza regulamentara. Cand pot merg pe stanga tocmai sa nu-mi sara vreun pieton idiot in fata sau vre-o masina... Si uite ca tot nu scapi de ce ti-e frica. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Barbu vacarescu asta e din ce in ce mai periculos .. comentariu de gica contra ar fi ca "distanta corespunzatoare" este definita ca distanta in care trebuie sa opresti in conditiile in care cel din fate este nevoit sa opreasca brusc, tinind evident cont si de conditiile de drum ud.

In general masina de scoala trebuie tratata cu atentie deoarece merge incet, este in permanenta depasita de ceilalti => provoaca pericol si cind elevul face o greseala instructorul calca ambreiajul si frina destul de brusc .

Mai nou am vazut ca au inceput sa si sape pe linga trotuar si se ingusteaza din loc in loc provocind balamuc in plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa, Demostene... ma mir ca era sa o patesti numai de doua ori... la mine (ca si eu am Dnepr) se intampla zilnic de cateva ori sa iasa magaroii in fata... Cel mai tare ma enerveaza cand stau sa iasa de pe vreo strada laturalnica si drumul pe care merg eu e cu prioritate. daca e liber in fata mea, cat sa aiba timp sa iasa, NU... ei stau si cand ajung la 5 metri de ei, atunci ies... parca fac special. Daca nu trebuia sa ridic motorul pe cricul central (ca nu am picior lateral) de fiecare data cand opresc, multi luau bataie... si nu sunt violent de felul meu.

Asa ca... Bine ca nu a fost mai rau :lol:

Bafta :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce sa-tzi mai explic... nu mai am ce..

 

bai si totusi nu se poate face nimic sa nu mai ude astia strada cu apa din gârlă ca in afara faptului ca se face viziera muci de murdara, de nu vezi nimic (sa, ma rog, parbrizul :lol:) e mult mai periculos pe moto - daca mergi tare... asa ca tre sa stai cuminte la locul tau... ceea ce nu ar fi extraordinar de rau, numai ca se mai intampla cate o chestie... cum ai vazut... si nu poti sa eviti in conditii de siguranta... si aseara pe la 23:00 era unu cu stropitoarea si se tot invartea pe strazi k*kt '*ra '*sii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa te mai consolez. Nu de doua ori in 2 saptamani, ci de cateva ori pe zi ma trezesc cu soferi pe contrasens, fie in depasire, fie pur si simplu ocolind gropile de pe sensul lor, care nici macar nu se deanjeaza sa se dea in p... mea la o parte ca vine o motocicleta din fata. Daca as avea o coaja de motor, as face o intrare prin alunecare si le-as proiecta motorul in mecla sa se sature o data dracului, da' asa nu imi permit. Ei stiu ca tre'sa ma feresc eu ca sa nu mor, asa ca pe principiul "al mai destept cedeaza", eu franez si ei isi termina imputita de depasire cum cred ei de cuviinta.

Asa de rau imi pare ca la noi nu exista "citizens arrest" ca la americani, pentru abateri flagrante, ca i-as lasa pe toti fara carnet, 'tu-le muma-n esapament la toti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce am citit aceste rinduri m-am mai consolat putin :lol:

EU fiind incepator am patit-o cu un taximetrist si ori lipsa mea de experienta si-a spus cuvintul , ori a fost o situatie fara iesire . Asta e ! AM culcat-o pe dreapta si acum cind ma urc pe ea moare inima in mine cind o vad zgiriata .

Patania detaliata aici

Editat de Zuzg7
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Barbu Vacarescu e una ... nu va sfatuiesc sa treceti zilele astea prin Otopeni, se lucreaza pe partea dreapta si toti *&%#*&% cand observa panourile de semnalizare trag stanga peste tine fara sa se asigure, era sa o patesc de 2 ori in 5 minute ... noroc ca trage motorul si am tasnit de linga ei cand aveau ganduri de-astea (si noroc ca am avut si unde fugi) ...

 

take care

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma mir un pic fiindca anul trecut am fost lipsit de belele de genul asta. Se poate insa sa fi crescut nr masinilor in asa hal incat sa nu mai incapem toti pe sosea. U never know!

Parca sunt toti mai nervosi, mai agresivi si mai imprudenti! Iar ce-a facut cel cu mertanu era demn de premiat cu o casca-n cap. Daca pe cei cu scoala ii inteleg, ca inca mai invata si e datoria ta sa te pazesti de ei, de asta ce sa mai zic! Si vad genul asta de soferi din ce in ce mai des. Toti prietenii cad, ba aud la telefon, ba citesc pe forum, toate accidente din cauza unor soferi neatenti care nu se asigura. Eu ma feresc ca de dracul, ca multi altii probabil si uite ca tot degeaba, fiindca intotdeauna se mai gaseste cate un dobitoc. Nu cred ca poti sa te feresti decat mergand prudent insa nici asa nu scapi pana la urma. E o problema fara solutie.

Am mai observat si mersul la intimidare, se pare ca e la moda in capitala anul acesta. Doar ca nu constientizeaza faptul ca sa intimidezi un motociclist e imbecil, fiindca pe 2 roti esti mult mai vulnerabil.

M-a luat un taximetrist ca din somn! Unde sa ma duc nene?! In sant?! Pe trotuar?! Si eram si pe un viraj asa ca nu puteam frana puternic fara sa culc motorul. N-a inteles asta, credea ca tin eu mortis sa ma bag si de asta nu pun frana. Deh, dupa cum ziceam, o problema fara solutii.

Cred ca nu pot decat sa mai arunc cate o rugaciune, sa am norocul sa nu mai intalnesc dementi in cale. Desi pare a fi din ce in ce mai haotic traficul din bucale.

Mda. Sper sa citesc cat mai putine incidente pe topicul asta daca nu se poate chiar deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai eu ma bucur ca iti merge uralu, sa ne traiesti :lol:

Cat despre jungla..., asta e.

Dar asa ca fapt divers, cand se intampla sa conduc Solentza si imi sare un motociclist in laterala sa ma depaseasca , tresar si ma gandesc sa nu-l accidentez :lol: , deci ce sa-i faci daca suntem greu de vazut. Si unde mai pui ca pentru un sofer suntem total imprevizibili, el se gandeste cand te vede cu Nipra ca ii vei face o schema de japoneza :lol: si reactioneaza aiurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu pot decat sa mai arunc cate o rugaciune, sa am norocul sa nu mai intalnesc dementi in cale.

din pacate o sa mai intalnesti.cum ai reactiona daca in locul mertzanului ar fi un taxi, iar cel de la volan te-ar intreba iritat, dupa ce te-ai proptit in frane si ai reusit sa opresti la juma' de metru de el, "ei..si acu' ce-astepti?...nu poti sa ocolesti prin spate?"

iti spun sigur..unii nu se educa la 30 de ani cu vorba buna...doar o mama de bataie sa stie de frica data viitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca nu a fost mai rau. Gandestete cum ar fi fost daca aveai viteza mai mare ....

 

Totusi s-a atrins aici o problema pe care toti o avem:

 

SE SPALA DIN PLIN DRUMURILE!!!!! si total aiurea. Normal trebuie sa ude doar cand este foarte cald, sau tot timpul da doar pe langa bordura (unde se strange prafu' ).

 

Cum ar trebui procedat pentru sesizarea primariei (care, gandesc eu, poate lua masuri in privintza asta)???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da chiar, da-o draku, vrei si tu sa te plimbi pe banda 1, cazul meu :lol: si nu potzi ca te faci ca draku, ca e ud. Frate, bine ca uda, da sa ude noaptea , sau macar sa frece mai mult cu periile ca sa si curetze.

Nu mi-o luatzi in nume de rau cu postu de mai sus, dar chiar traiesc cu o grija ca fiind la volan, sa nu accidentez vreodata un motociclist mai fara experientza care face pe Ghost Rider. Nu ca as conduce imprudent, dar in general, daca esti in masina, si ai radioul dat mediu, ai toate sansele sa fii surprins de depasirea laterala a unui motociclist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da chiar, da-o draku, vrei si tu sa te plimbi pe banda 1, cazul meu :lol: si nu potzi ca te faci ca draku, ca e ud. Frate, bine ca uda, da sa ude noaptea , sau macar sa frece mai mult cu periile ca sa si curetze.

Nu mi-o luatzi in nume de rau cu postu de mai sus, dar chiar traiesc cu o grija ca fiind la volan, sa nu accidentez vreodata un motociclist mai fara experientza care face pe Ghost Rider. Nu ca as conduce imprudent, dar in general, daca esti in masina, si ai radioul dat mediu, ai toate sansele sa fii surprins de depasirea laterala a unui motociclist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, astia cu udatu' drumului sunt dusmanii nostri, clar :lol: Macar de ar spala , dar ei doar uda degeaba, sa justifice motorina si numarul de cisterne golite.Eventual mai pun in apa aia un maclavais alunecos, tot degeaba daca doar uda si nu matura. :lol: Ii urasc. Mai ales dupa ce imi ia o ora sa spal motorul si in 5 minute e la fel :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....Stie cineva care este explicatia (logica daca exista asa ceva) operatiunii asteia.... DE CE SE UDA STRAZILE?

probabil ca, in viziunea lor, asta-i una din cerintele UE, strazi curate, ca gropile, da-le draku, oricum in UE n-a auzit nimeni de ele, asa ca nu intreaba...

sau, explicatia mai plauzibila dupa mine, au cu ce se lauda primarii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate insa sa fi crescut nr masinilor in asa hal incat sa nu mai incapem toti pe sosea.

In aproximativ o jumatate de an (octombrie 2004 - aprilie 2005), numerele de inmatriculare in Bucuresti au ajuns de la B-39 (masina de serviciu) pana la B-42 (noua mea moto)! Numerele nu au fost preferentiale, iar acum vad ca si la moto dau numere la rand cu auto, nu mai sunt cu B-90. Cam asta ar fi cresterea de participanti la trafic. Plus numere preferentiale, plus mai nou numere de IF. Cred ca in curand o sa trecem toti la... biciclete, daca vrem sa mai ajungem la timp la serviciu. Sau o sa ajungem ca Bangladeshu' ala din punct de vedere al circulatiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi s-a atrins aici o problema pe care toti o avem:

 

SE SPALA DIN PLIN DRUMURILE!!!!! si total aiurea. Normal trebuie sa ude doar cand este foarte cald, sau tot timpul da doar pe langa bordura (unde se strange prafu' ).

Cand e cald nu mai uda ca-i fierbe motorul la savarina si nu merge sau e prea cald sa iasa in traseu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...