Sari la conținut

Honda XL 1000V Varadero


Postări Recomandate

O intrebare pt posesorii de Varadero 1000 fabricate dupa 2008. Cat consuma real la drum intins, eventual functie de viteza maxima de croaziera? Si cam ce autonomie are pana sa intre pe rezerva?

 

 

va ganditi sa schimbati liga domnu bogdan???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

O intrebare pt posesorii de Varadero 1000 fabricate dupa 2008. Cat consuma real la drum intins, eventual functie de viteza maxima de croaziera? Si cam ce autonomie are pana sa intre pe rezerva?

consuma mai mult un pic fata de 2004 - 2007 ( ~ 1 l )

 

incarcat si nu trecut de 130 - pana in 7

 

autonomia - 350 - 410.

 

valorile sunt vara asta, turcia, 4 motoare, 3 vara + 1200gs(scuze, corectie, 3 motoare + masina :-p ca gs nu i motor )

 

2 vara peste 2007 si eu , 2004

 

la max 120 consmul era pe la un 5.4 - 5.7 la mine , la restuil un 6.2 - 6.7.( mai putin GS ul care ne a ofticat - 4.5 - 4.8 , 5 ):laugh: dar lasa ulei,.Pardon, isi marca locul,.

 

Mers in grup, aceeasi viteza, acelai stil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut alternative! V-Stromul nu-l mai tin decat un sezon si apoi un DL 650 nou, sau un Varadero ca altceva nu s-a inventat inca :laugh:

 

 

il vindeti pe al dvs sau il pastrati in familie?

 

daca il vindeti cam la ce pret sa ma astept poate fac un efort financiar si va scap de el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

consuma mai mult un pic fata de 2004 - 2007

 

la max 120 consmul era pe la un 5.4 - 5.7 la mine , la restuil un 6.2 - 6.7.

Mda, cam asa e consumul si la a mea (6.2-6.5)

Cu autonomia nu am verificat ptr ca am bagat benzina pana sa se aprinda becul pentru rezerva.

Singurul regret vis-a-vis de consum si autonomie este ca Varadero nu are pe bord un indicator clar ca sa stiu cata benzina mai am in rezervor. Sau macar sa-mi zica cati Km pot face cu benzina din rezervor, in loc de consumul instant sau celalalt consum/100km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

consuma mai mult un pic fata de 2004 - 2007 ( ~ 1 l )

Sa inteleg ca Varadero 2008 si dupa, consuma mai mult cu un litru decat cele 2004-2007 :laugh: . Din ce spuneti voi consumul mi se pare rezonabil. Cat ajunge daca se depaseste constant pe autostrada 140-160km/h. La modelul 2008 suspensia este suficient de buna pt a nu mai trebui schimbata cu alta mai faloasa? Sincer am condus cativa km un Varadero pe carburatie si nu prea mi-a placut. Nu am simtit nici un sut in fund la demaraj, fata de DL650 si ma asteptam sa fie mai fortos. Sant curios la cel pe injectie care este filingul.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum nu ati simtit acel "sut in fund" la demaraj, eu l-am simtit fata de DL650 si inca cum. Am avut ocazia sa conduc mai mult timp un DL650 si mi-am facut o parere, desigur, nu atat de obiectiva ca a domnului Harea, insa destul de obiectiva pentru mine, dupa care m-am dat si cu un Varadero pe carburatie, suspensia schimbata si cam atat.

Diferenta mi s-a parut atat de notabila incat mi-am cumparat unul.

Vis-a-vis de consum pot afirma in mod obiectiv ca la o medie de 130-140 a mea consuma pana in 7 adica un 6.7-6.8. Am incercat si cu pasager si cu bagaje sa vad cat consuma si mi-a dat aceleasi cifre, daca scad viteza scade consumul clar. Autonomia este undeva pe la 380-420km, iar capacitatea rezervorului nu este 25 cat se stie ci 27 si ceva, eu atat am pus de cateva ori.

In timp ce mergi, consumul instantaneu este irelevant pentru autonomie, consumul mediu este cu totul altceva. Nu as vrea sa detaliez aici diferenta dintre cele doua citiri si relevanta lor, nu cred ca e cazul.

In momentul in care se aprinde becul galben de rezerva eu mai merg fix 55 km. Am facut o incercare, eu+pasager+2 litri de benzina in top case si am plecat, la 55 km a inceput sa tuseasca, m-am oprit, am alimentat si asta e, am aflat cat pot merge cu rezerva, aprox 15km/1 l de benzina.

Felul meu de a merge cu moto nu este unul sportiv dar nici unul"inecat" daca ma pot exprima asa, in depasiri nu tin cont de turatii sau consum, evident, insa la mers intins incerc sa pastrez o turatie constanta si schimb undeva intre 4500-5500 tpm. Am uitat sa spun ca Vara-ul meu este din 2000.

Voie buna domnilor.

Editat de phantom21042003
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe Varadero e montat motorul de pa honda VTR Firestorm, cu o micsorare de putere - de la 125 la 98 cp- si cu eliminarea treptei 5 ( din cate stiu unele Varadero au si treapta 6).

o problema specifica motorului o prezinta intinzoarele de lant de distributie (CCT- cam chain tensioner).

multe VTR-uri au cedat, motorul fiind distrus de cedarea CCT la cilindrul din fata- din cauza ungerii defectuoase).

se recomanda inlocuirea CCT original( care e automat) cu CCT cu ajustare manuala (unul din producatori-APE) sau inlocuirea periodica cu CCT OEM Honda.

in rest motorul e un setos, are cuplu si comportament de diesel si fiabil (daca se elimina amenintarea cedarii CCT).

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi o idee cu zgomotul in neutral,dar CCT-ul de la cilindrul din spate.Asta am gasit: http://varaderoforumcom.h826747.serverkomp...opic.php?t=1146

Am facut o gresala ceva mai devreme:parbrizul e Givi nu Puig :D

Dragos

Editat de dragos1972
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zgomotul produs de lantul de distributie este diferit de cel produs de oala de ambreiaj. Nu ai cum sa le confunzi, plus ca cel de ambreiaj dispare atunci cand apesi maneta. Am un prieten care la un cbr 954 a schimbat tot ambreiajul din cauza zgomotului, inclusiv oala, rulmenti, placi etc. La inceput nu se auzea nimic dar dupa vreo 3000 de km a inceput sa se auda din nou. Mentionez ca si inainte si dupa inlocuire ambreiajul functiona perfect. Aceeasi problema am observat-o la masina de serviciu (Logan 1.4). A inceput sa se auda cam pe la 2-3000 de Km. Acum are 90000 si functioneaza perfect, cu tot cu zgomot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu la ce m-am gandit.Din moment ce zgomotul dispare cand actionez maneta de ambreiaj, e normel de acolo sa fie.

Mesaj completat

SARBATORI FERICITE!

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

gscristi e alegerea ta

il schimbi si ne ti la curent si pe noi -se mai aude sau nu,ai gasit ceva "nelalocul" lui(uzura....)peacolo

merge oricum - si vad ca e generala -deci merge-

nu se prea pot da sfaturi din moment ce ai cumparat deja componentele

Respect

 

Mesaj completat

mai merge cineva singur la VIM?

se cupleaza cineva la o camera?

Editat de dragos1972
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am pus acest topic alaturi de celelalte importante din aceasta sectiune.

Cred ca si Varadero merita macar.. un topic dedicat.

 

Daca cineva are ceva impotriva sa ma anunte, dar cum numarul posesorilor de Xl1000V creste, acest topic merita toata atentia si sa fie in rand cu celelalte.

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus acest topic alaturi de celelalte importante din aceasta sectiune.

Cred ca si Varadero merita macar.. un topic dedicat.

 

BUNA IDEA,VARADERO ISI MERITA CU ADEVARAT LOCUL....RESPECTE .THEO

post-28053-1264095574.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Acum ca ne-am strans cativa posesori de Varadero, ce ziceti domnilor, incercam sa organizam o intalnire?

 

Numai bine,

Dan.

Editat de dasdas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ca ne-am strans cativa posesori de Varadero, ce ziceti domnilor, incercam sa organizam o intalnire?

 

Numai bine,

Dan.

 

FARA DISCUTIE.....LMERITAM SI NOI O INTALNIRE MONOMARCA....SUNTEM PUTINI AICI PE FORUM, :lol: IN REALITATE CRED CA SUNT MAI MULTI... :lol:

TREBUIE SA HOTARAM DATA SI LOCUL...DAR SA ASTEPTAM ...MAI E PUTIN..........SI VA VENII SI VREMEA NOASTRA.... :lol:

RESPECTE THEO

:disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai atunci sa incepem cu stabilirea unei date.

 

Eu as propune undeva la inceputul lui Mai, dar sunt total deschis la alte sugestii :disappointed:

Editat de dasdas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...