Sari la conținut

Mars Moto 12 Aprilie 2008, Ora 9, P-ta Constitutiei


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 379
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

E un "spectacol" mai frumos vazut de catre soferii de autovehicule:D,probabil voi lasa motorul acasa si voi venii cu masina ca sa pot savura spectacolul:D(glumesc voi fi acolo cu motorul)

 

Ideea cu statul la semafor... este regulamentara sa zicem , ca doar asta incercam sa subliniem si sa aratam..

Dar a mai zis si cineva inainte.. grupul ramas la semafor se va grabii pentru a prinde grupul de la celalalt semafor , pe urma celalalt semafor si tot asa numai semafoare... deci DACA NU SUNTEM IN NUMAR FOARTE MARE NICI NU SE VA OBSERVA CA ESTE CEVA ORGANIZAT !!!

 

 

Asa ca... Motoristi , Scuteristi ... cu totii ar trebuii sa fim acolo pentru a ne arata prezenta pe strazile din Bucuresti,respectiv Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

credeti-ma, daca se merge in trafic, grupat, o sa ne vada multi, teoretic un grup o sa stea linga o masina cel putin 2 minute, timp suficient sa poata citi/vedea/intelege. Aia cu asemanarea cu niste motociclisti care se duc la pescuit impreuna nu au cum sa o simta ca, teoretic nu-i un grup care trece ci un grup care merge in paralel cu masina; o sa fim ca "blonda din mertanul de pe banda de alaturi"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa nu ne mai facem griji de ramasul la semafor si despartitul grupului. Daca totul va fi organizat cum trebuie si politia romana ne va ajuta, stiind ca este un mars sigur ne vor tine grupati si ne vor lasa sa trecem la semafoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

anunt ca si in ALBA se va organiza acest mars. deci rog pe cei din Bucuresti sa ne sprijine pe cat se poate cu informatii, materiale publicitare si alte cele. multumim.

 

pentru cei din Alba, mai jos aveti link-ul unde sa va anuntati participarea:

 

/index.php?showtopic=190960

Editat de Kenno
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiti cumva dak se mai vorbeste si in alta parte in afara de acest forum despre mars? ca nu toata lumea intra pe forum ca sa afle despre el, si ca sa fim cat mai multi trebuie sa stie cat mai multa lume despre el. spuneti si voi pritenilor, ei la randu lor sa spuna mai departe, ca sa se afle. :ok:

Editat de cristacke
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Propunere :

Daca pt 10 Mai nu se poate obtine autorizatia,

pe langa bannerele puse in intersectii, sau plimbatul lor printre masinile

oprite la semafor, propun sa facem urmatorul lucru :

cate 2-3, imbracati in costum, la semafoare, sa le spalam GRATUIT

parbrizele si oglinzile. astfel vom intra in contact direct cu ei,

.....

nu ma pricep la cuvinte, dar mie mi se pare o idee buna.

( doar e a mea ! )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Propunere :

Daca pt 10 Mai nu se poate obtine autorizatia,

pe langa bannerele puse in intersectii, sau plimbatul lor printre masinile

oprite la semafor, propun sa facem urmatorul lucru :

cate 2-3, imbracati in costum, la semafoare, sa le spalam GRATUIT

parbrizele si oglinzile. astfel vom intra in contact direct cu ei,

.....

nu ma pricep la cuvinte, dar mie mi se pare o idee buna.

( doar e a mea ! )

 

 

Imbracati in ce fel de costume? :ok: Nu mi se pare buna ideea, avem aceleasi drepturi in circulatie. Daca tot pica sambata(de 10 mai vorbesc) multi or sa fie cu copii in masina, ar pica mai bine pe langa un fluturash si o acadea sau o ciocolata mica pentru copii din masina insotite de un zambet prietenos :huh:

Pe 12 aprilie voi fi prezent, respect initiatorilor!

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am stat si am luat tot topicul la maruntit!

mi se par anapoda o gramada de lucruri spuse aici ...

in primu rand, desi subscriu la parerea unora cum ca spotul nu ar fi ok, as vrea sa inteleaga toti ceva:

 

[1]ESTE FACUT GRATIS DE O COMPANIE CARE SI-A OFERIT AJUTORUL FARA NICI UN ALTFEL DE INTERES OBSCUR.

 

[2]RALUCONE ESTE LIBERA SA CREEZE UN SPOT SAU SA VINA CU O IDEE SI CU SIGURANTA CAMPANIA VA CONTINUA CU ACELA IN CAZUL IN CARE VOM OBTINE APROBARE CNA (chiar te rog raluca imediat cum iti revii sa faci ceva si vb pe mess)

 

[3] ACEST AMR "INCAPATANAT" SAU CUM II ZICETI VOI REPREZINTA O MANA DE OAMENI CARE SI-AU LASAT DE MULTE ORI JOB-URI, FAMILII SAU TIMP LIBER DEOPARTE, CA SA SUSTINA O CAUZA CARE NU APARTINE ZONEI PERSONALE IN NICI UN CAZ, .... NIMENI DIN AMR NU OBTINE SALARII, PROMOVARE SAU SERVICII PERSONALE DIN ACEASTA IMPLICARE ....

 

[3]IN LOC SA CARCOTITI AR TREBUI SA VENITI CU PROPUNERI COERENTE LA DEMO PENTRU CA ESTE UN BAIAT EXTREM DE DESCHIS SI COOPERANT!

NIMENI NU A REFUZAT NICI O COLABORARE VREODATA!!!!!!!

 

[4]PUR SI SIMPLU TOATA LUMEA ASTEAPTA UN ACORD CEVA DIN PARTEA AMR ... DAR NIMENI NU A ACTIONAT!!! AMR FACE TOATE EFORTURILE SI ASTEAPTA SPRIJINUL VOSTRU AL TUTUROR!!!

 

DECI

IMPORTANT

DACA AVETI POSIBILITATEA SA CREATI, SA OFERITI AMR-ULUI CEVA, TRIMITETI MESAJ SAU LUATI LEGATURA CU FILIP ... VA PROMIT CA SE VA ACCEPTA TOT CE ESTE INTERESANT SI IN SPRIJINUL CAUZEI NOASTRE COMUNE!

 

DACA MA INTREBATI PE MINE NU E OBLIGATORIU SA VINA TOATA LUMEA .... CEI CARE CRED IN ACEASTA ACTIUNE, CARE SPERA SA FACA CEVA BUN PRIN SIMPLA PREZENTA, CARE VOR SA SUSTINA AMR SI CELELATE COMUNITATI SI CLUBURI IMPLICATE SUNT BINEVENITI ... RESTUL GANDITI-VA INAINTE SA ACUZATI SAU SA ARATATI CU DEGETUL CAND AMR CHIAR FACE CEVA!!!!!

 

MULTUMESC SI PROMIT CA NU MA MAI ENERVEZ NICIODATA PE ACEST FORUM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi suntem oameni mari si cu capul la noi (la pastrare in casca) am o vaga impresie ca data de 12 aprilie e cum nu se poate mai nepotrivita pt un mars de amploare!

Dupa cum se poate vedea in Bucuresti e o mare nebunie cu Summitul NATO si circulatia e data peste cap de numai numai.Asa ca la doar citeva zile dupa ummit sa mai apara si o mare de motociclisti ,grupuri grupuri pe la semafoare (pt ca cu siguranta nu o sa prinda toata lumea verde sa treaca grupat) sa te tii la injuraturi si amenintari !

Poate chiar comportament agresiv!

In celelalte orase ale tarii nu va fii f dificil , ca nu e asa mare aglomeratia.Ma refer la cele mai mici.

Ma bucur ca se ia initiativa si ca se incearca sensibilizarea participantilor la trafic .

Dar as fi si mai bucuros daca s-ar termina cit de cit cu bravura si figurile inutile,doar de dragul aplauzelor la scena deschisa.

Strada,drumul public nu e pista,scena,arena ! :huh:

 

 

Si sa nu ii uitam si pe scooteristii fara casca,echipament,fara acte pe obiect,fara cunostiinte de legislatie si mai ales foaaarte tineri,copii multi dintre ei !

Nu a iesit inca coltul ierbii bine si deja au inceput sa zumzaie pe strazi si cea ce e si mai grav au inceput accidentele cu mortaciuni sau raniti grav!

 

Sunt ,existam,e clar ca vrem sa ne usuram deplasarea in orasele super aglomerate si ca vrem sa ne impresionam amicii ,dar drumurile sunt "varza",marcajele,semnalizarea lipsesc uneori cu desavirsire!

 

 

Hai sa fim mai responzabili si sa realizam ca performanta se obtine pe pista si nu pe drumul public !

 

Asfalt uscat si fara evenimente!

 

Din partea MC Drobeta Motors tot sprijinul !O sa incercam o replica si la Severin ! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toata chestia e sa aibe loc evenimentul. iar daca se repeta si la alta data, e cat se poate de bine. era o idee sa fi stiut mai din timp ca sa ne putem organiza mai bine; oricum, nici asa nu e tarziu. iar ce nu apucam sa facem pana atunci, vom face in timp, dupadata de 12 apr. la urma urmei e doar inceputul campaniei. vor fi destul obstacole si niciodata nu va fi multumita toata lumea iar scuze ca acest eveniment sa nu aibe loc, sunt destule. eu zic sa nu ne oprim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asociatia Motociclistilor din Romania organizeaza in data de 12 aprilie 2008 un mars moto in Capitala, ce simbolizeaza startul campaniei "Exista si motociclisti in trafic". Cu ajutor din partea BPR, al agentiei Mercury 360, si al CNA avem deja un spot gata de a fi difuzat la TV si aprobarea pentru aceasta campanie sociala.

Adunarea se va face incepand de la ora 9 in Piata Constitutiei iar plecarea va avea loc la 10.

Traseul va fi: Piata Constitutiei, Piata Unirii, Universitatii, Romana, Victoriei, Charles De Gaulle si Arcul de Triumf. Se va circula in trafic, cu viteza redusa si se vor respecta toate regulile de circulatie, insemnand si respectarea culorii semafoarelor. S-a ales aceasta varianta de deplasare deoarece campania se refera la motociclistii care sunt prezenti in trafic si este o strategie care, speram, va avea un efect pozitiv. Ne bucuram de sprijinul total al autoritatilor si ne dorim sa nu existe nici un eveniment neplacut pentru care am fi 100% raspunzatori. Participantii care vor ambala sau claxona excesiv motoarele, care vor merge pe o roata si care nu vor respecta legislatia rutiera si conditiile de deplasare vor fi exclusi din cadrul marsului si vor risca amenzi. Va rog tineti minte ca marsul are rolul de a ajuta aceasta campanie, pe care ne straduim din rasputeri s-o lansam, iar spectacole in trafic nu ne-ar ajuta prea mult la imagine… Din acelasi motiv, va rugam sa nu veniti cu numere indoite, lipsa sau rupte ori cu motoare neinmatriculate sau cu ITP-ul ori RCA-ul expirate.

 

post-24496-1205131391_thumb.jpg

 

 

MULT SUCCES!

 

Dar schimbati numele campaniei in "exista motociclisti cuminti si in legalitate in trafic" pentru ca nu o sa creada nimeni (nici macar noi) ca exista persoane cuminti pe 2 roti, cu numere neindoite si la vedere, cu ITP in regula si care nu tureaza motoarele.

Foarte multi motociclisti cauta metode de a fi "vazuti" in trafic.Printre acestea cea mai des utilizata este toba galagioasa.Acum ce vrem sa facem, sa mintim ca mergem fara sa turam, vrem sa aratam alta fata decat cea reala?Adica sa fim si mincinosi pe linga faptul ca nu suntem vazuti?!?Eventual sa se stea si in rand cu masinile ca sa aratam ca noi nu crosetam si nu ne bagam in fata.

Alegeti sa fiti vazuti, nu ipocriti!

 

Toata stima pentru eforturile depuse de aceasta asociatie si membrii ei, dar nu va obliga nimeni sa ne reprezentati si sa ne aratati altfel decat suntem!

 

Inca o data, SUCCES!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

O sa-mi numerotez ideile, sa nu le pierd :huh:

 

1. S-a tot discutat despre "publicul tinta", atat al campaniei media cat si al marsului organizat.

Nu subestimati soferul de tir in maiou. Oricat de prapadit, el a vazut motociclete in trafic. Doar ca nu le baga in seama. E nevoie de multe mesaje, iar orice clip care anunta: "Exista MOTOCICLISTI in trafic" ii trebuie prezentat de multe ori, iar la un moment dat o sa chibzuiasca el: "Chiar ma, si ei e lume. Are si ei dreptu' lor".

 

2. Despre mars: publicul tinta este:

a) un numar de soferi care intamplator sunt in Bucuresti sambata si o sa zica: "Ptiu drace, dar ce frumos si civilizat merg motociclistii, stau la semafor si respecta viteza limita, si merg in grupuri mici" ? SAU:

:D tot poporul (deci nu numai Bucuresti) care sambata seara se uita la stiri si vede ca a fost un mars al motociclistilor CU SCOPUL de a atentiona ca "Exista motociclisti in trafic".

 

Pentru ca daca este a doua varianta (care surclaseaza ca numar si importanta relativa pe prima), atunci tot ce conteaza sunt cateva secunde in care Esca spune mesajul asta.

 

Eu sunt mai pragmatic, ma gandesc la scopul final, si la o maximizare a efectului. Si ce daca e blocat in trafic o juma' de ora pana trec toti motociclistii? Tot timpul e blocat, sa mai fie si din cauza noastra, macar o data pe an!

 

3. Eu nu vreau sticker sa imi lipesc pe masina. Nu. Vreau sa existe un singur tip de sticker, pe care sa il avem toti. Si pe ala vreau sa mi-l lipesc. Toti, chiar si prescolarii, stiu ce inseamna pe o masina un sticker "Bebe a bord". De ce? Pentru ca a vazut ACELASI mesaj pe sute de masini.

 

Asa ca:

1. Daca exista multe, si indelungate campanii de constientizare a motociclistilor in trafic, cei mai multi vor intelege: chiar si bucataresele, blondele, directorii, agentii cu Tico. Macar vor afla ca exista.

2. Stirea la TV are mai mare impact decat parerea soferilor care se intalnesc cu un grup/mai multe grupulete de motociclisti.

3. Publicati un sticker standard, in format electronic. Toti il pot printa pe o folie autocolanta. Asa avem toti stickere, nu trebuie sa inventam tot felul de mesaje simpatice care ne plac noua, dar care sunt doar pe o masina din 10.000.

 

Aa, si 4: chemati si "scuteristi" la mars. Adauga impact. "Si ei e lume", si sunt in acelasi trafic cu noi. Iar soferul de tir nu s-a gandit ca exista diferente intre scooterist si motociclist. Doar ei sunt fratii nostrii mai mici :crack:

S-avem succes !

 

PS: Macar o idee, o juma' de idee sa fie buna din ce-am scris :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. nu ar trebui sa spun ca e forum public si nu stiu daca nu trag unii cu urechea si timpanul da' poate comitem totusi si niste defilari mai off-city. Acuma e chestie oficiala, lansare de campanie, aprobari, oficialitati, alte chestii. Punem pe raboj si mai la vara cind merge de o tura mai lunga, poate facem si altfel de miscari de trupe.

2. pai daca-i varianta 2, nu se merita totusi sa blocam orasul pentru 30 secunde de stire, totu' e-n cum se filmeaza si cum stiu stiristii sa-si faca treaba. Daca e varianta 1, atunci revin la ideea mea ca mai rasfirati (grupulete printre masini) e mai ok.

3. Ala nu "bebe la bord" e in mai multe varinate si mai multe formate. Zici tu bine sa fie un singur mesaj da' facem si noi ce putem, incercam mai multe idei, mai multe variante. Cind gasim ideea brilianta, poate ca o sa fie de notorietatea lui "bebe la bord"

4. Pe scuteristi e drept ca nu ia CHEMAT nimeni dar atita timp cit li se permite sa vina (adica e voie, nu ca li se face o favoare ca sunt primiti) mi se pare ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca voi fii prezent, daca n-aveti ceva impotriva cu "astia mici" !

 

Am totul in regula ( legislatie, numar, RCA si echipament ) !

 

Va salut!

Editat de t.H.u.G.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand RESPECT pentru A.M.R si pentru aceia care intradevar isi bat capul sa faca ceva PENTRU NOI TOTI!

Sunt tare curios cate cluburi organizeaza miting sau mai bine zis in cate orase se vor impartii fluturase la semafor.Nu numai in Bucuresti sunt motociclisti si conservari.

Una e sa vada Gheorghe din Arad seara la stiri : "Azi in Bucuresti a avut loc mitingul..." si alta e sa vada dupa ce a primit si el la semafor un fluturas cu mesajul nostru.Cu cat este mai raspandita aceasta manifestatie, cu atat mai repede probabil vor realiza si conservarii ce vrem noi de fapt.

Poate scriu prostii, dar nu am vazut pe acest topic decat vreo doua orase care sustin ideea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara alte comentarii, incerc sa ajung si eu calare la eveniment.

 

Felicitari tuturor ce s-au implicat direct in realizarea acestei manifestari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...