Sari la conținut

moshulik
 Share

Postări Recomandate

orice motor fie ca este de 50 cm cubi sau 4000 cm cubi au aceasi taxa (ca suma). itp-ul se poate face si in alte unitati specializate care sunt acreditate de RAR. la Rar se fac numai la ei, autentificarile, eliberarea de carti de identitate si omologarea masinilior sau motoretelor aduse de afara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Răspunsuri 984
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

O noua statie ITP moto pe soseaua Andronache in sectorul 2, Langa depozitul de piese UNIX.

Pret: 75ron

Contact: 0763.339.306 Dragos

recomand

 

Mi-am facut astazi ITP-ul acolo, recomand cu caldura :)

 

In plus, pentru motivul ca am fost prima motoreta care i-a calcat pragul anul asta, am primit si o sepcutza :cheers:

 

post-47122-0-73203200-1330787157_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

O noua statie ITP moto pe soseaua Andronache in sectorul 2, Langa depozitul de piese UNIX.

 

Pret: 75ron

 

Contact: 0763.339.306 Dragos

recomand

 

 

Am fost si eu la ei si am fost foarte multumit.

 

Sunt seriosi, m-au programat repede, au pret bun si fac pana la 7:30, bun pentru muncitorii de rand care ies la 6.

 

Bine, a fost primul meu ITP si poate ma asteptam eu la prea mare tambalau.

 

Am primit si o sapca Alpinestars cadou, mai aveau parca 10 deci grabiti-va :bounce:

 

A++ will ITP again, pana atunci .. :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt colentinisti, s-a mai deschis si pe Otesani o statie noua, si nu, nu-i fac reclama, ci pt ca is mai lenes de felul meu si nu-mi place sa ma mai duc in cuca macai pt ITP, prefer sa gasesc mai langa casa :D.

tariful este de 100 de lei, se verifica tot, deci nu ai acte in regula nu te duce, au stand de frana, iar nu ai frana buna nu te duce, sa functioneze luminile bine , RCA sa fie din ziua respectiva, program pana la orele 19.00.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

O noua statie ITP moto pe soseaua Andronache in sectorul 2, Langa depozitul de piese UNIX.

 

Pret: 75ron

 

Contact: 0763.339.306 Dragos

recomand

 

Si eu am ajuns astazi pe la oameni,

 

Recomand si eu :) Ieftin, rapid si de treaba !

 

P.S. Nu mai au sepci :(

Editat de alex1002ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Momentan, ești norocos. Nu e nevoie de ITP în Franța. Asociația motocicliștilor furioși :) de acolo se opune de câțiva ani, și asta foarte vehement, cu demonstrații de amploare și tot tacâmul (de luat drept exemplu, nu numai pt ITP dar pentru multe alte cauze moto). http://www.motardsencolere.com/spip.php?rubrique44

Viceversa, ITP făcut în România pentru vehicule înmatriculate îl alte state, este posibilă din aprilie 2012. http://www.adevarul.ro/financiar/auto/Masinile-inmatriculate-inspectie-tehnica-Romania_0_640736136.html# și ordonanța de guvern nr.6 din 25.01.2012 in Monitorul Oficial, aviz utilizatorilor de mașini înmatriculate în Bulgaria sau alte state:

Art. 6

7

. -

(1) Vehiculele inmatriculate in alte state pot fi supuse, la cerere, unei inspectii tehnice periodice, care se efectueaza de R.A.R. in conformitate cu reglementarile prevazute la art. 1.

(2) In vederea efectuarii inspectiei tehnice periodice prevazute la alin. (1), solicitantul declara pe propria raspundere situatia vehiculului in ceea ce priveste detinatorul si situatia inmatricularii vehiculului respectiv.

(3) Efectuarea inspectiei tehnice periodice prevazute la alin. (1) nu absolva detinatorul sau utilizatorul vehiculului de respectarea celorlalte prevederi legale privind circulatia pe drumurile publice din Romania.

(4) Recunoasterea inspectiei tehnice periodice prevazute la alin. (1) de catre alte state se face in functie de legislatia aplicabila a statelor respective."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

O noua statie ITP moto pe soseaua Andronache in sectorul 2, Langa depozitul de piese UNIX.

 

Pret: 75ron

 

Contact: 0763.339.306 Dragos

recomand

 

tocmai am facut si eu itp acolo. recomand, baieti de treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si un moped de 49cmc; in ianuarie 2012 face 2 ani de la prima inmatriculare cind l-am dobandit de nou; conform legii trebuie sa-i fac ITP, ca sa nu risc amenzi si ridicarea Certificatului de inregistrare emis de Primarie.

Dupa informatiile mele mai vechi ITP la mopede se face numai la RAR si costa cam 100 ron. Are cineva alte informatii? Se poate face si in alte service-uri, si la preturi mai rezonabile?(consider ca 50 ron ar fi de bun simt pt. un moped...)

 

Obs:nu poti face ITP, daca nu ai la moped CIV, Asigurare valida si Certificat de inregistrare. Asa ca atentie mare daca cumparati un moped; nu va bagati daca odata cu scuterul nu primiti si CIV emis de RAR cu folie de securizare!

 

http://bpr.b.politiaromana.ro/index.php/intrebari-frecvente/71-set-1/424-este-necesara-itp-pentru-mopedele-pana-in-50cc.html

 

 

Cu toate astea, legea zice:

Art.6

6. Mopedele, vehiculele care se deplaseaza pe sine, denumite tramvaie, tractoarele folosite in exploatarile agricole si forestiere, precum si vehiculele pentru efectuarea de servicii sau lucrari, care se deplaseaza numai ocazional pe drumul public, nu sunt considerate autovehicule;

 

ART. 9

(1) Pentru a fi inmatriculate, inregistrate sau admise in circulatie, autovehiculele, mopedele, remorcile si tramvaiele trebuie sa fie omologate in conditiile legii.

(4) Pentru a fi mentinute in circulatie, vehiculele inmatriculate se supun inspectiei tehnice periodice.

 

Deci legea spune clar "vehiculele inmatriculate". Mopedul NU este inmatriculat, ci inregistrat deci nu intra in categoria vehiculelor de la art.9 alin.4.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

 

 

 

 

ma intereseaza si pe mine sa fac ITP-ul dar sa nu am probleme ( Bucuresti )

 

Motorul e ok , are doar o toba sport si cauciucuri putin mai mari decat cele din talon

 

 

 

 

Unde ma sfatuiti ?

 

 

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi cu incredere pe Andronache

 

"

O noua statie ITP moto pe soseaua Andronache in sectorul 2, Langa depozitul de piese UNIX.

 

Pret: 75ron

 

Contact: 0763.339.306 Dragos

"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

Am si eu o intrebare intrebatoare. Am un Suzuki GS500 care este cu ITP-ul expirat de anul trecut din vara.

 

Acum ca sa ii fac ITP-ul trebuie sa merg la RAR sau la orice statie autorizata ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

O noua statie ITP moto pe soseaua Andronache in sectorul 2, Langa depozitul de piese UNIX.

 

Pret: 75ron

 

Contact: 0763.339.306 Dragos

recomand

 

F rapid si elegant.

 

Recomand. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...