Sari la conținut

Detectoare Radar - Totul despre


grex
 Share

Postări Recomandate

ma vad silit sa scriu aici.

 

Impartasesc 'grija' lui Cosmo.

 

Dupa o curba, pe un tronson de drum cu 2 benzi pe sens, parcat pe sensul meu de mers, dar cu fata spre mine.

 

I-am vazut imediat ce-am iesit din curba dar dintr-un motiv care nu mi-l voi putea explica vreodata, NU am franat.

 

A tasnit ca iepurele politaiul din masina si m-a tras pe dreapta.

 

Am oprit, actele la control, bla bla.

 

S-a dus si a intocmit procesu verbal, care stipuleaza ca in data de X, am condus motocicleta cu nr de inmatriculare Y, pe raza localitatii Z cu viteza de 109 km/h (era sector de drum cu viteza de 50 km/h).

 

am semnat pv dar am scris la mentiuni : "nu am avut viteza de 109 km/h, solicit poza si celelalte verificari".

 

yo4hgx, ai cuvantul:

 

cum ma sfatuiesti sa combat chestia asta?

 

Patania a avut loc acu 2 zile, le 14.

 

Mi-a dat 540 amenda si 3 luni suspendare (Am dovada pt 15 zile).

 

sincer, nu ma coafeaza suspendarea, sau amenda. ce e de facut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma vad silit sa scriu aici.

 

Impartasesc 'grija' lui Cosmo.

 

Dupa o curba, pe un tronson de drum cu 2 benzi pe sens, parcat pe sensul meu de mers, dar cu fata spre mine.

 

I-am vazut imediat ce-am iesit din curba dar dintr-un motiv care nu mi-l voi putea explica vreodata, NU am franat.

 

A tasnit ca iepurele politaiul din masina si m-a tras pe dreapta.

 

Am oprit, actele la control, bla bla.

 

S-a dus si a intocmit procesu verbal, care stipuleaza ca in data de X, am condus motocicleta cu nr de inmatriculare Y, pe raza localitatii Z cu viteza de 109 km/h (era sector de drum cu viteza de 50 km/h).

 

am semnat pv dar am scris la mentiuni : "nu am avut viteza de 109 km/h, solicit poza si celelalte verificari".

 

yo4hgx, ai cuvantul:

 

cum ma sfatuiesti sa combat chestia asta?

 

Patania a avut loc acu 2 zile, le 14.

 

Mi-a dat 540 amenda si 3 luni suspendare (Am dovada pt 15 zile).

 

sincer, nu ma coafeaza suspendarea, sau amenda. ce e de facut?

daca vrei pot sa te ajut la intocmirea contestatie, am luat si eu un radar in primavara pe copou, am facut contestatie si am castigat. dupa cum descrii situatia ai sanse mari sa castigi, iti las id-ul daca te intereseaza: alex_gsxr

P.S. verifica atent daca datele din procesul verbal sunt corecte, daca agentul constatator a facut vreo greseala aceasta duce la nulitatea procesului verbal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toata lumea baga poze,dar eu nu vad nimic :alcy: .Acum ca se aude o inasprire a in ceea ce priveste amenzile ptr viteza trebuie sa ne blindam.Noutati,ceva ieftin si bun,recomandari...postati pe aici cei ce au antiradare montate cateva impresii,sfaturi.caci cele citite de mine sunt vechi...Astept!

sal. eu am pus pe moto un bytrex, alimentat de la o priza de 12 v luata din louis. . ca impresie generala e super ok. ( deja si-a scos banii) . singura problema a fosct cu sistemul de prindere , la care a trebuit sa mai dau o gaura pentru o ventuza in plus.( la suportul de parbriz are 2 ventuze si un motonel de cauciuc. am scos motonelul, am marit gaura si am pus acolo inca o ventuza, pentru a mari suprafata de contact cu parbrizul.) in rest numai de bine . urla minunea aia de o aud din casca

http://www.bytrex.ro/detector_radar_bytrex_lrd_1010.html asta e jucaria..

 

doritorilor le trimit poze cu sistemul de prindere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Se poate face un circuit pentru a transmite semnalele detectorului wireless catre casca?

 

Am un detector radar reincarcabil solar (Yupiteru), vreau sa trag de la led-ul lui doua fire spre un emitator. Pe casca un receiver (de preferat alimentat cu un acumulator uzual gen AAA) care sa activeze un led.

 

In genul sistemului H.A.R.D..

 

In afara de sistemele moto care sunt scumpe si dedicate unor detectoare la fel de scumpe si prea sensibile de a fi zdruncinate offroad, exista cumva un alt sistem gata facut ce poate fi adaptat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mama frate , exact chestia asta o cloceam in minte , dar nu legat de radar , ci alti senzori de pe motor , conectati la leduri in casca. Vroiam , de fapt , sa desfiintez bordul si ma gindeam ca martorii aia tre' sa ramina undeva. Asteptam caldura , sa merg in tirg , la baietii aia care comercializeaza montaje cu leduri , sa le dau o comanda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cea mai simpla, comoda, ieftina si cu minim de improvizatii metoda care-mi trece prin cap. iei un emitator FM pentru mp3 playere, din asta ca sa asculti pe radioul din masina muzica de pe playerul portabil si-l adaptezi la difuzorul detectorului. intr-un buzunar la geaca porti un radio portabil, acordat pe frecventa emitatorului, si stai cu o casca-n ureche. nu se incadreaza in caietul de sarcini dar e ieftin, usor de realizat si n-are de ce sa nu functioneze. sper sa nu ma urasti ca ti-am dat ideea asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai cu o casca-n ureche

Ideea nu e rea pentru cei fara GPS/muzica, mai ales ca un emitator FM d'ala poate avea o raza destul de buna pentru a atentiona un grup intreg de motociclisti cu radio cu casti. :lol:

 

Dar eu vreau LED, lumina. Pentru audio am solutii dar prin casti am deja muzica si comenzi GPS, bipuri de la detector mai lipseau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei neaparat, poti sa adaptezi varianta cu led la ceea ce am descris eu, dar e destul de munca si experimentat/testat. ma indoiesc ca poti sa gasesti ceva de-a gata care sa fie si ieftin, si miniaturizat, si fiabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cine stie meserie nu cred ca e ceva complicat.

 

Un exemplu muuult mai complex pentru inspiratie : http://jap.hu/electronic/codec.html

 

 

PS: inca o idee unde o sa caut circuitul gata facut: in masinutele cu telecomanda. Cea mai ieftina, nu ma intereseaza raza mare de actiune sau mai multe canale.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si varianta cu masina telecomandata e buna, un receptor radio dintr-o masinuta din asta e cit un mp3 player si ar fi mai usor de facut sa aprinda un LED. restul is detalii, te descurci tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca in locul emitatorului/receptorului ai putea folosi un cablu tras de la ledul detectorului pana la casca... o mufa pe cablu pentru conectare/deconectare si aia e... Mi-ai dat o idee buna :lol: zilele astea imi desfac detectorul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adaptarea se numeste rezistenta in serie. un led poate fi alimentat la orice tensiune, nici 100V n-o sa-l deranjeze. ceea ce-l distruge e curentul prea mare. in principiu valoarea rezistentei depinde de tipul led-ului dar la 12V o rezistenta de 1K ar trebui sa fie OK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca in locul emitatorului/receptorului ai putea folosi un cablu tras de la ledul detectorului pana la casca... o mufa pe cablu pentru conectare/deconectare si aia e...

Iar detectorul tinut intr-un buzunar interior de geaca, fiind solar daca-l incarc full ma tine 24 ore fara lumina sau curent. Merita incercat, daca nu reusesc sa scot "inima" unei masinute teleghidate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca lasi detectorul in buzunar oare mai e catusi de putin eficient? :lol: Cum mai primeste semnale atat timp cat el este indreptat in jos?

Pentru radare in microunde nu-i nici o problema, trece semnalul prin geaca, iar detectorul poate fi in orice pozitie. Am Yupiteru mobil, si-n masina, stand la parasolar, l-am tinut indreptat in toate directiile.

 

Pe alea laser nu le mai prinzi, dar nu prea gasesti in Europa asa ceva, la noi sigur nu. Iar cand ti-a bipait de laser, e prea tarziu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca este cineva electronist , rog niste indicatii despre adaptarea unui led la 12 volti. Am inteles ca nu merge pus direct , ca orice bec.

 

 

Exista led uri pe 12V, costa aproximativ 1-1,5 ron. Nu mai tre sa ti montezi rezistenta.

 

http://buy.mikado.ro/product_info.php?products_id=4199 (e doar un exemplu, se gaseste in mai toate culorile, la orice magazin de electronice)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sint genul de leduri care se gasesc in bordurile de la scutere si motoare , nu ? Ca am un bord de scuter distrus , poate il vandalizez pe ala. Si nici nu consuma cit un bec normal , plus ca nu se incalzeste asa tare ? Ca daca il bag in casca , ma gindesc sa nu iau foc. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt LED-uri care functioneaza direct la 12v, fara a le mai inseria cu niici o rezistenta...

Totusi... chiar nu vad rostul a ceea ce vreti voi sa faceti , dar daca voi il vedeti , e suficient !

Spor la treaba ! :lol:

PS : e cam 1.5 lei bucata si se gasesc in diferite culori : alb , galben , rosu , albastru

Editat de bau-bau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...