Sari la conținut

LICHID DE FRANA - Totul despre Tipuri/Clase/Comparatii


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 181
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...

Salut,

 

 

Am schimbat lichidul cu Bosch DOT 4, ambalat in recipient de metal.

 

Culoarea sa din recipientul sigilat era galben caramiziu. Asa este normal, unele lichide de frana vin colorate ? Nu era aproape nici o diferenta de culoare intre lichidul din recipient sigilat si lichidul din borcanasele de frana.

 

Lichidul l-am luat de la EuroParts CT, sigur nu e contrafacut sau alte probleme.

 

E posibil sa fie expirat sau asa sunt colorate unele lichide ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorine fi convins ca lichidul este putin galbui daca e in stare buna.Toate recipientele originale au termen de garantie pe ele.Eu din toate cate am folosit nu aveau alta nuanta ciudata.Acum ce sa zic,e un semn de intrebare asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa zic, cat de vechi sa fie incat sa capete culoarea aia intr-un recipient de metal ? singurul mod pe unde puteau intra particule microscopice de apa era de la dop.

 

Tind sa cred ca aia e culoarea. Parca as da 15 lei sa iau o cutie de 0.25 sa vad daca si aia are aceiasi culoare :)))

 

Mai citeam pe un forum ca un baiat a luat original Honda si avea fix culoarea care am descris-o eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sint si rosiatice la culoare.Important e sa nu fie vechi sau cu mizerie sau expirate.DOT 3 sigur nu se mai foloseste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

expira pe dreacu, poate scade boiling point cateva grade, am o masina la care nu am schimbat lichidul de frana de 8 ani.

 

la motociclete trebuie schimbat ceva mai des daca mergi pe ploaie pentru ca etrierii au alt fel de garnituri de praf si iti poate intra o cantitate foarte mica de apa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista testere pentru lichid. orice service mai de doamne-ajuta are asa ceva. in unele conditii (mai rare, ce-i drept) lichidul de frana se poate deteriora chiar si in 6 luni pe strada. nu vorbim de competitii aici unde se poate "duce" de la o cursa la alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

expira pe dreacu, poate scade boiling point cateva grade, am o masina la care nu am schimbat lichidul de frana de 8 ani.

 

la motociclete trebuie schimbat ceva mai des daca mergi pe ploaie pentru ca etrierii au alt fel de garnituri de praf si iti poate intra o cantitate foarte mica de apa.

 

 

Ai auzit si tu de boiling point si acum il folosesti in propozitii? Sunt convins ca in momentul cand o sa trebuiasca schimbat o sa il schimbi cu tot cu setul de garnituri de la etrieri, furtune, garnituri pompa, etc ...

 

Deci solutia ar fi sa nu mai spalam motocicletele, sa nu mai mergem pe ploaie, tot ce tine de umezeala, ca sa nu mai schimbam lichidul de frana ... Gogule, sfatul meu ar fi sa te limitezi la sudura, ca la mecanica ... you suck!

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ai auzit si tu de boiling point si acum il folosesti in propozitii? Sunt convins ca in momentul cand o sa trebuiasca schimbat o sa il schimbi cu tot cu setul de garnituri de la etrieri, furtune, garnituri pompa, etc ...

 

Deci solutia ar fi sa nu mai spalam motocicletele, sa nu mai mergem pe ploaie, tot ce tine de umezeala, ca sa nu mai schimbam lichidul de frana ... Gogule, sfatul meu ar fi sa te limitezi la sudura, ca la mecanica ... you suck!

 

eu nu-s limitat gingerboy, care-i problema? sa schimbi lichidul de frana e singurul lucru pe care l-ai invatat ? daca nu schimbi lichidu de frana la bizoni mori de foame ca prostu...

 

mai bine te apuci de agricultura ca mecanica e mai complicata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

eu nu-s limitat gingerboy, care-i problema? sa schimbi lichidul de frana e singurul lucru pe care l-ai invatat ? daca nu schimbi lichidu de frana la bizoni mori de foame ca prostu...

 

mai bine te apuci de agricultura ca mecanica e mai complicata

 

Se vede ca nu esti limitat, mai ales avatarul tau zice multe despre tine ... redneck welder :crack:

Cand toata lumea vine si zice ca lichidul de frana are termen de valabilitate si tu esti singurul gica contra, mai arunci si duma aia cu 8 ani ... care-i limitatu? Chiar daca nu ar avea termen de valabilitate in timp se aduna depuneri prin diferite locuri, asta e inca un motiv pentru care trebuie schimbat, stiu o persona careia i-a ramas blocata frana fata, cand a dat drumu la aerisitor iesea "smoala"; a sfarsit prin a-si schimba tot furtunul de frana si kit-urile de garnituri. De unde naiba ai scos-o pe aia cu apa care intra in etrieri ? nu iti e logic ca daca apa poate sa intre automat si lichidul, presiunea poate sa iasa ...

Cat despre schimbatul lichidului de frana "bizonilor"; traiesc binisor din munca facuta de mine; inca nu am ajuns la performanta de a-mi da cu parerea pe munca altora ...

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Se vede ca nu esti limitat, mai ales avatarul tau zice multe despre tine ... redneck welder :crack:

------------------------------

 

esti naiv, ai cunoscut vre-un redneck in viata ta? mai bine nu...

-----------------

Cand toata lumea vine si zice ca lichidul de frana are termen de valabilitate si tu esti singurul gica contra, mai arunci si duma aia cu 8 ani ... care-i limitatu? Chiar daca nu ar avea termen de valabilitate in timp se aduna depuneri prin diferite locuri, asta e inca un motiv pentru care trebuie schimbat, stiu o persona careia i-a ramas blocata frana fata, cand a dat drumu la aerisitor iesea "smoala"; a sfarsit prin a-si schimba tot furtunul de frana si kit-urile de garnituri.

 

 

-------------------------

nu-i nici o duma, am un Seat Leon de 8 ani, masina e fabricata in 2001 si din 2005 nu am schimbat lichidul de frana, probabil e lichidul original din 2001 dar eu sunt sigur ca nu a fost schimbat din 2005, are printre altele si discurile originale pe care intentionez sa le schimb la urmatorul set de placute odata cu furtune si garniturile de etrier, doar atunci va primi si lichid nou

 

ca ai avut tu un client cu zmoala in loc de lichid de frana e total irelevant, probabil era ciupita garnitura de praf sau furtun dezintegrat, la fel de probabil este sa nu i le fi schimbat la cat de prost si ingamfat esti

 

tine minte aici (taranus opinat) sunt 3 cauze pentru deteriorarea lichidului de frana :

1 contaminare cu apa

2 temperatura apropiata de punctul de fierbere in mod sustinut si repetat

3 contaminare cu praf sau alte substante -furtun de frana foarte vechi.

 

 

----------------------

De unde naiba ai scos-o pe aia cu apa care intra in etrieri ? nu iti e logic ca daca apa poate sa intre automat si lichidul, presiunea poate sa iasa ...

----------------------

 

nu trebuie sa curga apa ca la robinet, scuze la fantana (sau aveti apa curenta la voi acolo?) chiar trebuie sa-ti explic asta? schimbator de piese ce esti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate parea un subiect desuet "apa in licidul de frana", dar el este foarte serios, iar pe un prieten il putea costa viata, sau macar o ranire grava. A scapat doar cu sperietura si motocicleta zgariata serios intr-un parapet. Simtomul este urmatorul. La inceputul calatoriei totul este OK, dar pe masura ce frana este solicitata mai intens vara, in zona de curbe si diferente de nivel, lichidul incepe sa se incalzeasca peste 100 grade moment in care apa sub forma de molecule din lichid se evapora si circuitul de frana se comporta ca si cum nu ar fi aerisit, pe scurt canci farana. Daca scapi netavalit, minune, lichidul se raceste si iar totul este OK pana la prima solicitare mai in forta si repetata a franelor. Lichidul amicului nu era schimbat de 4-5 ani desi trecuse prin servis autorizat de cel putin 2 ori in acel interval, dar nimeni nu a facut decat strict ce clientul a cerut, iar clientul fiind habarnist in mecanica au rezultat cele de mai sus. La mine motor nou dupa un an lichidul "maro". La revizie solicit inainte de vreme si evident contra cost schimbarea lichidului de frana, fara alte simtome decat culoarea. Mecanicul in fata mea desigileaza bidonul de tabla, in termen de valabilitate, Yamalube si surpriza este la fel de "maro". Nu am avut probleme nici inainte nici dupa. Concluzia, culoarea te poate pacali, dar dupa doi ani e de bun simt sa schimbi lichidul si sa aerisesti ca la carte instalatia de frana.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-i nici o duma, am un Seat Leon de 8 ani, masina e fabricata in 2001 si din 2005 nu am schimbat lichidul de frana, probabil e lichidul original din 2001 dar eu sunt sigur ca nu a fost schimbat din 2005, are printre altele si discurile originale pe care intentionez sa le schimb la urmatorul set de placute odata cu furtune si garniturile de etrier, doar atunci va primi si lichid nou

 

ca ai avut tu un client cu zmoala in loc de lichid de frana e total irelevant, probabil era ciupita garnitura de praf sau furtun dezintegrat, la fel de probabil este sa nu i le fi schimbat la cat de prost si ingamfat esti

 

tine minte aici (taranus opinat) sunt 3 cauze pentru deteriorarea lichidului de frana :

1 contaminare cu apa (de asta zice producatorul sa pui dintr-un ambalaj sigilat, asta nu inseamna ca poate intra apa pe la etrieri)

2 temperatura apropiata de punctul de fierbere in mod sustinut si repetat(care se poate intampla des in 8 ani, si totusi pentru tine e ok, chiar te si lauzi cu asta)

3 contaminare cu praf sau alte substante -furtun de frana foarte vechi. (din nou de asta zice producatorul sa pui dintr-un ambalaj sigilat, furtunul ala de ce se dezintegreaza oare? sa fie din cauza lichidului vechi care reactioneaza cu cauciucul din care e facut furtunul)

 

nu trebuie sa curga apa ca la robinet, scuze la fantana (sau aveti apa curenta la voi acolo?) chiar trebuie sa-ti explic asta? schimbator de piese ce esti.

 

Daca tie iti place sa te risti asa e problema ta, eu nu m-as lauda cu o chestie ca asta nu face decat sa arate cat de bine iti intretii utilajele.

 

Faptul ca am avut eu un client inseamna ca se deterioreaza, indiferent care ar fi fost problema, schimbatul lichidului la perioada de timp recomandata l-ar fi scapat de problema. Motorul era adus recent de afara si omu a mers bun bazat ca e ok. Daca era garnura de praf nu ii facea lichidul smoala(tu gandesti cand le scrii), daca era aia ii bloca pistonasele si ii incingea frana. Ingamfat nu-s, doar ca mi se pare prostesc sa tac cand unii scot tot felul de perle(cum sa spui ma desteptule ca ai lichid de 8 ani si e ok), nu de alta dar mai sunt altii care le iau de bune.

 

Alea 3 puncte mentionate, zii sincer, le-ai cautat pe net.

 

Asta cu apa pe final ai bagat-o ca sa subliniezi ca tu esti acolo si noi aici? cat despre "schimbator de piese" ... ce te face sa crezi ca ma intereseaza parerea ta despre mine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca tie iti place sa te risti asa e problema ta, eu nu m-as lauda cu o chestie ca asta nu face decat sa arate cat de bine iti intretii utilajele.

 

e fix treaba mea cum imi intretin utilajele.

 

am spus clar , LA MASINA,

la motocilete schimb lichidul de frana in fiecare primavara, e putin si dureaza <10 minute

 

eu nu m-am laudat cu nimic, experiment genetic esuat , daca tineam neaparat sa ma laud iti spuneam ca pe unde sunt eu considerat bun in cea ce fac tu nici nu ai da cu matura pe jos...fuck, nici nu treci de portar...

 

Faptul ca am avut eu un client inseamna ca se deterioreaza, indiferent care ar fi fost problema, schimbatul lichidului la perioada de timp recomandata l-ar fi scapat de problema. Motorul era adus recent de afara si omu a mers bun bazat ca e ok. Daca era garnura de praf nu ii facea lichidul smoala(tu gandesti cand le scrii), daca era aia ii bloca pistonasele si ii incingea frana. Ingamfat nu-s, doar ca mi se pare prostesc sa tac cand unii scot tot felul de perle(cum sa spui ma desteptule ca ai lichid de 8 ani si e ok), nu de alta dar mai sunt altii care le iau de bune.

ai avut si tu un client si ma tot plictisesti cu el.. mai citeste inca o data ce ti-am scris mai sus, furtunele vechi din cauciuc se deintegreaza dupa un timp .. dar esti prea prost

 

 

Alea 3 puncte mentionate, zii sincer, le-ai cautat pe net.

 

nope mi le-a soptit ma-ta, poti s-o intrebi si cum sta treaba cu pistonul, cilindrul si garnitura, cred ca de la o garnitura stricata ne-am ales cu inca un ginger pe lume.

 

 

 

Asta cu apa pe final ai bagat-o ca sa subliniezi ca tu esti acolo si noi aici? cat despre "schimbator de piese" ... ce te face sa crezi ca ma intereseaza parerea ta despre mine?

nu, doar ca tu esti acolo .. bine tu esti in Hary Potter's land oricum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

e fix treaba mea cum imi intretin utilajele.

 

am spus clar , LA MASINA,

la motocilete schimb lichidul de frana in fiecare primavara, e putin si dureaza <10 minute

 

eu nu m-am laudat cu nimic, experiment genetic esuat , daca tineam neaparat sa ma laud iti spuneam ca pe unde sunt eu considerat bun in cea ce fac tu nici nu ai da cu matura pe jos...fuck, nici nu treci de portar...

ai avut si tu un client si ma tot plictisesti cu el.. mai citeste inca o data ce ti-am scris mai sus, furtunele vechi din cauciuc se deintegreaza dupa un timp .. dar esti prea prost

 

 

nope mi le-a soptit ma-ta, poti s-o intrebi si cum sta treaba cu pistonul, cilindrul si garnitura, cred ca de la o garnitura stricata ne-am ales cu inca un ginger pe lume.

 

 

nu, doar ca tu esti acolo .. bine tu esti in Hary Potter's land oricum...

 

Bineinteles ca cei mai "inteligenti" apeleaza la injurii, vino si tu cu exemple concrete nu o mai tine cu tu la masina, cum am mai zis unii o iau de buna.

Mi se pare de tot ca.catul sa vii sa spui ca:

"expira pe dreacu, poate scade boiling point cateva grade, am o masina la care nu am schimbat lichidul de frana de 8 ani.

la motociclete trebuie schimbat ceva mai des daca mergi pe ploaie pentru ca etrierii au alt fel de garnituri de praf si iti poate intra o cantitate foarte mica de apa."

Apoi sa vii sa zici ca e treaba ta cum ii tii utilajele, daca e treaba ta, tine-o pentru tine.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...