Sari la conținut

Bucuresti-dakar Un Om, O Moto, O Luna


Postări Recomandate

Cand mai aveam cam 150 km pana la granita marocana, moare motorul … zic s-o fi terminat deja benzina, dar abia golisem o canistra in rezervor … trebuia sa mai fie …. Ma uit, e benzina .. ma uit mai atent , de la cilindrul 2 se formase pe el o pelicula consistenta de ulei … zic, sa vezi ca s-a calat, s-a dus naiba … nu e nimic in jur pe o raza de peste 100 km, am dat de dracu

 

Aici ai scapat la limita. Dar ce faceai daca motorul chiar era calat, sau daca avea vreo defectiune pe care nu puteai sa o remediezi? Mai ales daca erai si indepartat de sosea... Sau daca era seara/noapte.

Ai luat in calcul si situatii de-astea inainte sa pleci?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 87
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aici ai scapat la limita. Dar ce faceai daca motorul chiar era calat, sau daca avea vreo defectiune pe care nu puteai sa o remediezi? Mai ales daca erai si indepartat de sosea... Sau daca era seara/noapte.

Ai luat in calcul si situatii de-astea inainte sa pleci?

 

M-am gandit la toate problemele astea, iti dai seama , insa nu le poti prevede pe toate . Daca iti faci prea multe griji ramai acasa si nu mai faci nimic ... asa ca am plecat cum o fi, si cu piese putine la mine ..

Worst case scenario, o luam pedestru ... aveam apa destula pt 2-3 zile (mai aveam cam 5 litri la mine) si ajungeam la o asezare ... unde probabil gaseam o camioneta si contra unei sume sa ma duca pana la granita marocana ... de acolo alta ocazie pana undeva unde pot repara mobra ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marcos, tot respectul pentru tine. Ce sa mai, o aventura pe cinste. Iti trebuie ceva balls sa faci lucrurile astea.

 

Treebuie sa il felicit si pe tatal tau care vad ca te sustine la maximul in aceasta pasiune. Din peripetiile povestite de tine am vazut ca nu e un caz singular in care omul a condus multi km cu dubita sa vina sa te ia. E si el motociclist?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Marcos. Super excursia mai ales cind in mai toata Europa motociclistii mai sufera de frig.

Din pacate observ ca esti surprinzator de rasist pentru cineva care planuieste o excursie transcontinentala ca sa cunoasca lucruri noi. E bine sa consideri sa schimbi oarecum atitudinea daca vrei sa supravietuiesti in Ghana, Nigeria, Camerun si restul tarilor din Africa de Vest.

 

Congratulations, again!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal,

 

Man, vreau sa zic ca ti-am urmarit calatoria pe blog, parca prin Spania te-ai taiat total si n-ai mai scris nimic, ma gandeam ca ai patit ceva de nu mai scri....

Apoi faptul ca ai avut curajul sa pleci de unu' singur in misiunea asta, fara sa te documentezi la sange si mai ales ca te-ai intors intreg si nevatamat merita toate respectele. Respect din partea mea.

Eu vreau sa te intreb, fiindca personal am fost in Africa si cunosc inca o duzina de colegi care au fost, dintre care unii au stat acolo cu lunile, cum te-a schimbat? Africa te marcheaza si nu e om care sa nu vina inapoi cu ceva schimbat. La tine ce s-a schimbat?

 

Fade

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo, tot respectul.

 

uite ca avem de unde invata ca se poate daca vrei, aaltceva nu stiu ce sa mai spun decat, repet, respect.

 

bravo omule, sa fii sanatos si sa mai faci drumuri din astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum sunt rasist :angryfire: Inainte sa vad Dakar nu eram :angryfire:

Uite asa m-a schimbat africa ... In fine, in plus sunt super atent cu banii acum, sunt paranoic, cer chitante peste tot ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari, ai nevoie de foarte mult curaj pt o asemena calatorie si sincer mi`a placut cum ai rezistat si te`ai intors intr`o bucata.

La mai mare pe viitor si toata cele bune, ii placut sa citesti asemenea povestiri.

:angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, Marcos! Am visat cu ochii deschisi citind povestirile tale. Eu sincer nu stiu cum ai atata curaj sa te plimbi linistit si singur printre atatia tembeli picati din palmier si pe drumuri periculoase. Chiar nu stiu! :angryfire: Iti doresc cat mai multe calatorii din astea, mult noroc si mai ales bani ca toate astea costa mult si daca n-ai, n-ai, poti sa vrei dar degeaba. :angryfire:

Eu cred ca nu mai postez din nici o excursie prin tara pt. ca in comparatie cu ce-i aici, parca nu mai are rost. :angryfire:

Editat de Purghy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sincer nu stiu cum ai atata curaj sa te plimbi linistit si singur printre atatia tembeli picati din palmier si pe drumuri periculoase. Chiar nu stiu!

 

purghy, asta e super tare :angryfire: un soi de rezumat al excursiei lui Marcos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

He, he... pai asa e! Are omul curaj cu carul si il respect pentru asta!! Ar fi fain daca s-ar promova excursiile astea ca sa vada nestiutorii ca motociclistii fac si altceva in afara de a se da pe o roata :angryfire: Coc eu ceva, poate iese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fain atunci, nu-ti sugerez in nici un caz sa mergi in India ca acolo o sa faci crize.

Pe viitor iti sugerez o excursie in America de Sud pe urmele lui Che

 

 

Fade

 

Acum sunt rasist :bigstar: Inainte sa vad Dakar nu eram :finger:

Uite asa m-a schimbat africa ... In fine, in plus sunt super atent cu banii acum, sunt paranoic, cer chitante peste tot ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fain atunci, nu-ti sugerez in nici un caz sa mergi in India ca acolo o sa faci crize.

Pe viitor iti sugerez o excursie in America de Sud pe urmele lui Che

Fade

 

Well, India este in plan :bigstar: Vreau sa fac si turul Asiei, probabil prin 2009 sau 2010 cel tarziu. America de sud o am si pe ea in vizor, doar ca va fi o tura mai scumpa ... O s-o fac dupa ce termin Africa si Asia si posibil combinat cu America Centrala (cea de nord nu ma intereseaza).

Oricum am mai ajuns la o concluzie in tura asta ... Mie spre final mi se facuse dor de Rumunija, abia asteptam sa ma intorc ... Dupa 3-4 zile de Rumunija deja ma visam din nou cutreierand cu mobra ...

Asa, ca la tura urmatoare, Cape Town-Bucuresti, probabil din Dar es Salaam sau Nairobi o sa i-au avionul si o sa vin pt. o saptamana-doua in tara pt. relaxare si sa ma intorc apoi si cu consumabile&shit. Pt. African o sa gasesc fo gazda pe acolo, ceva :finger:

 

Oricum ma indoiesc ca India o sa ma faca mai rasist decat senegal :moron: Adica nu ma deranjeaza sa astept nici cu zilele dupa cate o chestie, nu ma deranjeaza animalele pe strada sau saracia ... nici macar aglomeratia ... Dar m-a deranjat nesimtirea si disperarea negrilor din Senegal ... Mai ales in Roso, unde nu aveai nici macar o sansa sa scapi nejecmanit ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa calatorie ,pacat ca nu ai putut termina pe doua roti.Asta deja e performanta.Cred ca multi au posibilitatea sa faca ture din astea dar pun prea multe intrebari.Ce o sa fie....daca se strica..daca sunt jefuit...Toate astea se pot intimpla oricui oriunde .....cred ca raspunsul e ...trebuie sa ai curaj .Fara oameni ca Marcos nu am fi descoperit America.Apropo vad ca drumurile chiar si in Mauritania sunt mai bune decat la noi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incredibil...e ora 1:45 noaptea si de 2 ore citesc si recitesc cele scrise de tine,ma uit pe poze,filmuletze...foai omule...te venerez...dar oricum,pentru mine,a face o asemenea excursie,cred ca ar trebui sa incep sa strang bani de acuma si sa ajung pe la 40 de ani sa o duc la bun sfarsit...numai bine iti doresc si la mai multi kilometrii pe unde te poarta gandul si cele 2 roti ale motocicletei... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...