Sari la conținut

Accident La Flora Acum Vreo Ora . Moto Galbena.


Catalin de pe forum
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 445
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca familia nu doreste sa vina lumea cu motoare la inmormantare (si ii inteleg perfect) putem cel putin sa aprindem o lumanare maine la Arc in memoria lui. D-zeu sa-l odihneasca. A murit in zi sfanta asa ca sigur s-a dus alaturi de drepti.

 

Cativa dintre noi o sa ajungem azi la arc pentru chestia asta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mah cel mai bn ar fi ca sa aprindeti o lumanare unde a avut accidentul. in dreptul complexului flora, sunt acolo lumanari si candele aprinse (acu nush in ce masura mai ard k au fost puse azi-noapte).

Aveti grija cum mergeti, si data viitoare cand vreti sa accelerati ganditi-va de 2 ori. Marius ne-a lasat o lectie de viata, ca si ceilalti motoristi decedati, dar se pare k teribilismul nu poate fi oprit cu atatea exemple. Inainte sa va urcati pe motor ganditi-va o clipa la cei dragi si vedeti daca chiar merita!

Am auzit atatia motoristi care spun, domne soferi sunt de vina... oare o fi adevarat?oare motoristi nu gresesc cand accelereaza nebuneste? Adevarul este k nu poti sa realizezi ca sofer cat timp ai la dispozitie pt executarea unei manevre atunci cand un motociclist se apropie de tine! Sunt atatea lucruri pe care unii din voi nu le realizati, si credeti k toate accidentele in care sunt implicati motoristi, au ca vinovatii soferii de automobile, dar nu este intotdeauna aja.

Ma doare sufletul sa spun asta, dar sper ca lectia pe care Marius a lasat-o in urma sa va faca sa va ganditi si a2a oara inainte sa va urcati pe un motor.

Pacat ca Dumnezeu l-a ales pe Marius, pt a va da voua inca o lectie! Marius nu-si merita aceasta soarta, era un copil prea cuminte si la locul lui. N-a creeat niciodata probleme si nici nu si le-a cautat.A lasat in urma sa multa durere si goluri, daca pentru noi : vecini, prieteni de o viata si amici; durerea este mare si nu putem realiza ce s-a intamplat si accepta totodata :moto: ganditi-va ce-i pe familia lui!

Oricum, Dumnezeu sa-L odihneasca in pace! :)

TE VOM IUBII MEREU!!

Editat de voodo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am cuvinte... amandoi am luat permisul cam in acelasi timp, amandoi am avut accident cam in acleasi timp. Urmarile au fost diferite.

 

Dumnezeu sa-l ierte iar membrilor familiei le doresc puterea de a trece cu bine peste acest necaz!

 

Marius, sa-ti fie tarana usoara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mah cel mai bn ar fi ca sa aprindeti o lumanare unde a avut accidentul. in dreptul complexului flora, sunt acolo lumanari si candele aprinse (acu nush in ce masura mai ard k au fost puse azi-noapte).

Aveti grija cum mergeti, si data viitoare cand vreti sa accelerati ganditi-va de 2 ori. Marius ne-a lasat o lectie de viata, ca si ceilalti motoristi decedati, dar se pare k teribilismul nu poate fi oprit cu atatea exemple. Inainte sa va urcati pe motor ganditi-va o clipa la cei dragi si vedeti daca chiar merita!

Am auzit atatia motoristi care spun, domne soferi sunt de vina... oare o fi adevarat?oare motoristi nu gresesc cand accelereaza nebuneste? Adevarul este k nu poti sa realizezi ca sofer cat timp ai la dispozitie pt executarea unei manevre atunci cand un motociclist se apropie de tine! Sunt atatea lucruri pe care unii din voi nu le realizati, si credeti k toate accidentele in care sunt implicati motoristi, au ca vinovatii soferii de automobile, dar nu este intotdeauna aja.

Ma doare sufletul sa spun asta, dar sper ca lectia pe care Marius a lasat-o in urma sa va faca sa va ganditi si a2a oara inainte sa va urcati pe un motor.

Pacat ca Dumnezeu l-a ales pe Marius, pt a va da voua inca o lectie! Marius nu-si merita aceasta soarta, era un copil prea cuminte si la locul lui. N-a creeat niciodata probleme si nici nu si le-a cautat.A lasat in urma sa multa durere si goluri, daca pentru noi : vecini, prieteni de o viata si amici; durerea este mare si nu putem realiza ce s-a intamplat si accepta totodata :moto: ganditi-va ce-i pe familia lui!

Oricum, Dumnezeu sa-L odihneasca in pace! :)

TE VOM IUBII MEREU!!

Daca nu avem unde aprinde la arc putem sa mergem la flora pentru ca e foarte aproape. Vom vedea deseara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceva m-a facut vineri sa ajung la spital. sora mea sta in pajura. cum si ea are o situatie mai dificila acum in familie nu am vrut sa mai pun si intrebarea il stiati pe marius? am aflat azi discutand cu ea ca din pacate il stiau pe marius. nepotul meu de 18 ani a copilarit impreuna cu el, a fost in casa la sora mea de mai multe ori, se vizitau cand erau mici. stateau in acelasi bloc. e uimitor cat de mica e lumea. sora mea imi povestea ca s-a dus la biserica sa se roage pentru cumnatul meu si pentru marius. biletelul pentru marius i-a scapat din mana chiar in biserica si a venit acasa foarte afectata.mi-a spus doar atat. era un copil extrem de bun si s-a dus mult prea repede. ba din pacate il stiau si pe celalalt pusti care a murit in pajura. ca parinti ar trebui sa fim constienti cand incurajam aceste pasiuni si mai ales foarte precauti in ghidarea copiilor nostri. stiu ca va e greu insa primii pasi se fac acasa. sa nu uitam asta niciodata si poate pe viitor vom evita astfel de tragedii. e impotriva firii sa iti ingropi copilul. e durerea cea mai mare pentru un parinte. dumnezeu sa il odihneasca si sa le dea putere parintilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

Numele meu este Simona. Sunt prietena cu parintii lui Marius. De astazi Marius este la capela de la Chibrit. Desi la inceput rudele nu au agreat ideea sa veniti cu motocicletele .... parintii au luat hotararea ca puteti sa o faceti pt ca motorul a fost pasiunea lui Marius.

 

Dumnezeu sa-l odihneasca !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna, sunt mama lui Oryon si sper sa ma intelegeti de ce am urmarit si urmaresc tot ceea ce se spune aici. Baiatul meu e plecat la Arc sa aprinda o lumanare pentru Marius... si nu stie ca lasandu-si forumul deschis eu am intrat... probabil se va supara pe mine, dar as vrea ca mama, sa va spun..ce e in sufletul meu cand ma gandesc...incerc pe toate caile posibile sa-l fac pe Radu sa renunte..imi este atat de teama... nu-mi pot lua gandul de la ceea ce s-a intamplat cu bietul baiat si de la ceea ce trebuie sa simta parintii, rudele, prietenii si toti cunoscutii lui..

Uitandu-ma in urma am gasit acest post al lui Marius postat in 11 aprilie, pentru un alt suflet plecat de pe asta lume si nu pot sa nu ma intreb daca e vorba de fatalitate sau de ce anume...Redau mai jos acest post, cu scuzele de rigoare pentru cei care il stiu, dar va rog din tot sufletul meu...daca asemena grozavii se intampla si voi stiti de ele si ii compatimiti pe cei dusi si pe cei ramasi, cum se face ca nu va treziti la realitate? Cine ar fi crezut ca la nici doua saptamani dupa ce a postat, Marius va pati la fel? Oare atunci cand a scris a constientizat ce pericole va pasc pe voi cei pasionati? Voi, la randul vostru invatati ceva din aceste tragedii?

Ce putem noi parintii sa facem sa va ocrotim?

Va rog sa-mi iertati indrazneala de a va scrie, dar imi plange inima..numai cei care au copii pot intelege, cred, adevarata dimensiune a acestor tragedii...

Va rog sa va ganditi de o mie de ori inainte de a urca pe motoare, macar o miime de secunda la cei dragi voua, la cei care va iubesc ! Si poate, macar asa, veti constientiza cat de putin, riscul la care va supuneti.

 

"Apr 11 2008, 02:19 PM

Post #48

 

Vai....ma ia cu fiori.... stiu zona ca stau aproape (prin pajura mai exact dar tot aproape e) si stiu ca zona aia este foarte "accidentata".......

 

 

R.I.P. rose.gif rose.gif si condoleante familiei! sad.gif

 

--- Mesaj completat în 11 Apr 2008 15:19 -------------

Vai....ma ia cu fiori.... stiu zona ca stau aproape (prin pajura mai exact dar tot aproape e) si stiu ca zona aia este foarte "accidentata".......

 

 

R.I.P. rose.gif rose.gif si condoleante familiei! sad.gif"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt intrebari tampite oryon. Vad ca topicul asta nu e cel mai nimerit pentru sfaturi.

Una peste alta accidentul s-a intamplat. Nu se mai poate da inapoi in privinta asta. Sau poate gresesc eu si se poate.

Baiatul isi va reveni, ca e tanar si toata lumea se roaga pentru el. Inclusiv eu.

 

Dar hai sa vedem domnule oryon de pe ce pozitie vorbesti. Ai acelasi fel de motocicleta si esti tot incepator. In seara in care ai venit prima data cu ea la daniel (cold_as_ice) ti-am zis cam acelasi lucruri despre care intreba omu in care ai aruncat cu pietre. Mai precis te-am intrebat de ce nu ti-ai luat alta.

 

Va alegeti foarte prost motocicleta frate. Si cand va zicem ne luati la injuraturi, in gand, pe fatza sau pe forumuri. Va trebuie cultura. Aia care zice ca trebuie sa incepi cu 125-250 cmc. Nu e tata ca la masini: "imi place mult. am bani. o iau". Este fals. Fals de tot.

 

I-am zis ca motocicleta e prea mare pt el si s-a uitat la mine ca la un dusman. N-a inteles ca nu-l iau de sus, ci ca-i vreau binele.

 

Eu am parasit asfaltul din toamna si, ca baiatul de mai sus, ma indrept catre enduro.

 

 

 

 

 

 

Dumnezeu sa te aibe in paza lui Marius. Odata si-odata tot o sa venim si noi la tine :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragii mei,

 

Pentru ca tin mult la Marius si la zambetul lui strengar care imi va lipsi foarte mult in fiecare zi, pentru ca tin foarte mult la familia, parintii si fratele lui care sunt niste oameni extraordinari, tot ce imi doresc in acest moment este sa facem totul ca povara pierderii lui sa poata fi sustinuta cat mai mult posibil.

 

Parintilor lui le va fi mai bine cu mai multa lume in jur la inmormantare, fara motoare si in liniste. Va conta foarte mult pentru ei acest suport din partea voastra, printr-o prezenta calma, tacuta si demna. Eu am primit la randul meu acest sprijin atunci cand am pierdut-o pe mama.

 

Inmormantarea va avea loc vineri, nu sambata, slujba va fi dupa ora 12 la biserica unde este Marius acum. Cimitirul este Straulesti 2.

 

Ceremonia se va prelungi putin mai mult, deci vom avea cu totii timp sa ne luam ramas bun. Sa aducem fiecare, uniti intr-un unic gest, cate o singura floare alba, aducatoare de pace, curata ca inima lui Marius...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parintilor lui le va fi mai bine cu mai multa lume in jur la inmormantare, fara motoare si in liniste. Va conta foarte mult pentru ei acest suport din partea voastra, printr-o prezenta calma, tacuta si demna. Eu am primit la randul meu acest sprijin atunci cand am pierdut-o pe mama.

Retineti acest aspect, va rog!

Inmormantarea lui Marius nu este un prilej de show off!

 

Dumnezeu sa'l ierte. :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce putem noi parintii sa facem sa va ocrotim?

Sa va invatati copiii sa respecte legea - sa nu conduca motoare mai puternice de 25kW (34CP) in primii doi ani.

Multi copii, inclusiv Marius, ar fi fost in viata acum daca ar fi respectat aceasta prevedere de bun simt a legii.

 

Dumnezeu sa-i odihneasca pe cei care au murit, dar vina nu este nici a motocicletei, nici a legii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa va invatati copiii sa respecte legea - sa nu conduca motoare mai puternice de 25kW (34CP) in primii doi ani.

Multi copii, inclusiv Marius, ar fi fost in viata acum daca ar fi respectat aceasta prevedere de bun simt a legii.

 

Dumnezeu sa-i odihneasca pe cei care au murit, dar vina nu este nici a motocicletei, nici a legii.

 

 

 

Prietene, te rog eu sa te duci sa le spui parintilor lui treaba asta sa sunt curios cum vor reactiona, desi nu cred ca doresc sa fiu prin preajma, si dupa sa vi sa imi explici cum poti sa convingi un adolescent major (20 de ani) ca tati nu e bine, el a luat motorul aproape din bani lui si daca asta a fost pasiunea lui nu cred ca putea sa se opuna cineva....asa ca sfaturi si de sfaturi sunt satul si oricum cand esti pe motor sau la volan nu mai e nimeni care sa iti spuna ce si cum......esti doar tu si faci ce gandesti in momentul ala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP ,eu de 4 ani merg pe scuter , de 4-5 ori am vrut sa ma inscriu la scoala pentru A , si meru intram pe acest forum si m-am razgandit de fiecare data , chiar ieri am intalnit un prieten din copilarie , a luat permisul de cateva zile si de 2 zile are un CBR 600 , m-am ingrozit cand am vazut cum merge ... nu am cuvinte , tot ce pot spune e ca Marius sa se odihneasca in pace si condoleante familiei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa vi sa imi explici cum poti sa convingi un adolescent major (20 de ani) ca tati nu e bine

Ii arati topicuri de pe forum cu adolescenti majori (20 de ani) care au murit exact din cauza asta - nu au respectat o lege de bun simt.

Editat de atw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene, te rog eu sa te duci sa le spui parintilor lui treaba asta sa sunt curios cum vor reactiona, desi nu cred ca doresc sa fiu prin preajma, si dupa sa vi sa imi explici cum poti sa convingi un adolescent major (20 de ani) ca tati nu e bine, el a luat motorul aproape din bani lui si daca asta a fost pasiunea lui nu cred ca putea sa se opuna cineva....asa ca sfaturi si de sfaturi sunt satul si oricum cand esti pe motor sau la volan nu mai e nimeni care sa iti spuna ce si cum......esti doar tu si faci ce gandesti in momentul ala.

 

alex, ai partial dreptate. eu am 3 baieti si nu va trece mult pana cel mare imi va cere bani de motor sau sa zicem ca strange singurel banii si doar imi spune ca isi ia motor. asta nu inseamna ca nu voi putea face nimic in a schimba decizia lui de a lua o racheta si nu ceva docil. si daca totusi isi ia racheta, in prima zi cand vine cu ea acasa (ca la 20 de ani nu sunt multi sa fie capabili sa se intretina singuri, deci tot la tata acasa vine) ii fac plinul si ii dau foc. si ii cumpar un motor pe care sa invete. deci sigur voi face ceva sa nu se dea cu racheta din prima. la 20 de ani pasiuni poate face pentru o blonda, o bruneta sau o roscata - asta pot intelege si nu ma voi opune (poate sa fie si curva de bordel, daca asta ii place).

 

mai este un aspect pe care multi il desconsidera: incepator pe sportiva pe drum public; pe acel drum mergem toti - si copii mei, si parintii vostri, toti. daca din viteza, in procesul accidentului, dispare cineva dintre acesti toti? eu, ca tata, care l-am lasat pe fiul sa isi ia sportiva, nu am nici o treaba (in contextul in care la 20 de ani este inca partial sau total in intretinerea mea)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti cretini ma si fara pic de bun simt, de la unii moderatori pana la ultimul om al forumului!

Rusine voua!

 

Zace pe patul de moarte lumea il judeca si in ultima clipa ca si cum ei i-ar decide soarta ar vrea sa il mai impinga un pic catre lumea cealalta. As vrea sa va vad cum va judecati apropiatii cum ati facut-o cu Marius. As vrea sa va vad pe voi judecati de ai vostri cand sunteti in situatia lui. As vrea sa va vad cum va perpeliti de pe o parte pe alta auzind cuvinte care va taie inima in doua de durere.

 

Am avut placerea sa il intalnesc inopinant in oras de fiecare data cand ieseam seara, am avut placerea sa stam la masa impreuna si sa radem si sa ne simtim bine, am avut placerea sa cunosc un om care a ales un drum sfant spre a-si gasi linistea sufleteasca departe de gurile pacatoase! Om ce va trai vesnic in inimile noastre desi el isi plimba motocicleta acum alaturi de alti amici, cunoscuti, prieteni, copii sau rude ale noastre sau chiar ale lui. A plecat spre un drum in care viata ii va fi vesnic linistita , un drum spre o lume fara alte pericole!

 

Plangand noi pentru pierderea lui, in acelasi timp ar trebui sa ne bucuram ca Marius este acum alaturi de Tatal nostru ceresc si va avea grija de noi in timp ce privirile ne sunt furate de cate o fata frumoasa sau gandurile noastre sunt tulburate de probleme.

Dar judecata Domnului a fost dreapta si daca l-a chemat la el a facut-o pentru noi , noi oamenii!! A facut-o pentru a nu lasa un om beteag pe Pamant pt ca noi sa il privim cu dispret si sa zicem: Asta e ala care a picat la Flora! ci pentru ,a mia oara,ca sa deschidem bine ochii si sa ne ferim singuri de pericole!

Pt ca Domnul ne priveste apoi ne judeca si apoi rasplateste!

Da rasplateste , pentru ca e o rasplata a ajunge Sus ci nu un privilegiu!

 

 

Fie ca el sa ne lumineze caile cu Farul De Sus si sa va ierte pe voi cei ce nu ii dati pace!

 

Marius nu lasa ca durerea sa continue mai departe si in alte suflete caci tu stii mai bine decat noi ce inseamna!

 

Odihneste-te in pace!

 

:rusinica: :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am zis ca motocicleta e prea mare pt el si s-a uitat la mine ca la un dusman. N-a inteles ca nu-l iau de sus, ci ca-i vreau binele.

 

Eu am parasit asfaltul din toamna si, ca baiatul de mai sus, ma indrept catre enduro.

 

 

 

 

 

 

Dumnezeu sa te aibe in paza lui Marius. Odata si-odata tot o sa venim si noi la tine :rusinica:

 

Nu stiu daca te referi la mine, dar te asigur ca te-am auzit, si nu m-am uitat la nimeni, cu atat mai putin la cineva care-mi da sfaturi din propria experienta, ca la un dusman. Ba din contra, multumesc ca am de la cine sa invat.

 

O sa ma abtin sa comentez pe dinafara subiectului...

 

Pana la urma ne strangem maine? La ce ora? Fara scandal, cu/fara motoare?..

 

Buna,

 

Numele meu este Simona. Sunt prietena cu parintii lui Marius. De astazi Marius este la capela de la Chibrit. Desi la inceput rudele nu au agreat ideea sa veniti cu motocicletele .... parintii au luat hotararea ca puteti sa o faceti pt ca motorul a fost pasiunea lui Marius.

 

Dumnezeu sa-l odihneasca !

Editat de Oryon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vreti sa mai faceti ceva pentru el, pentru noi, pentru voi..INVATATI DIN GRESEALA LUI.

 

Nu mai incercati sa gasiti vinovati, e prea tarziu...invatati-i pe cei care nu stiu ce sa caute, ce sa isi ia, cum sa mearga.

 

Un copil care isi ia motor o sa va asculte pe voi mai repede decat isi asculta parintii, asa ca ajutati-i cu sfaturi.

 

Dumnezeu sa ne apere.

 

 

MARIUS, ESTI INTR-UN LOC MAI BUN. DACA NOI NU AM AVUT GRIJA DE TINE, SA AI TU GRIJA DE NOI DE ACOLO.

 

DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA.

Editat de nbn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din partea mea sa moara toti inconstientii atata timp cat nu ranesc/omoara fizic pe altcineva.

 

esti cam cruda ... sau mi se pare mie ? :rusinica:

rip pt baiat :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...