Sari la conținut

Luigi Vicol (l.u.v.), 25.04.2008


Kali
 Share

Postări Recomandate

@luv: in termen de 60 de zile trebuie sa dai declaratie asupra celor intamplate. Partea cu datul in judecata .... citeste fluturasul care ti l-au lasat baietii de la A.G. .. oricum in mom de fata la ce ai scris tu acolo se exclude anularea penalului prin impacare civila caci tu ai lejer nevoie de peste 60 de zile de spitalizare. In rest... pe civil e trb ta :)

 

P.S: acea declaratie este prima parte din faptul ca TU ca parte vatamata te constitui parte civila la un eventual proces.

 

Aia cu peste 60 de zile de ingrijiri medicale e cam relativa.. IML-ul decide cate zile ai avut de fapt, fara a avea nici o legatura cu timpul petrecut efectiv prin spitale... La mine, de exemplu, pe prima evaluare m-a scos cu mai putin de 60 de zile, desi aveam deja 2 luni de stat in spital (fara sa ies de acolo in tot timpul asta) si inca o luna petrecuta acasa.. Daca stai pe capul lor, e ok! Dar nu iti pune prea mari sperante in zilele alea de ingrijiri medicale pana cand nu ai o evaluare de la IML!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 71
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

l.u.v. destul de naspa treaba. nu-ti doresc decat insanatosire grabnica si nervi de otel. iar pe partea cu asigurarea, mai bine da-mi un buzz pe mess ca sa-ti zic cate am tras cu omniasigul cu o motocicleta veche de 9 ani, cu mult mai putini km ca a ta si cu pagube mult mai mici. "ochiometric" or sa-ti dea dauna totala, fierul stricat la tine si o despagubire in valare de vreo 3.000 RON.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

treaba sta asa:

nu te du cu mobra la bavaria decat daca ai absoluta nevoie pentru asigurari. Daca e de an mai vechi - si clar e sub 2000 - atunci va fi dauna totala la ce preturi bantuie.

 

 

Baietii de la bavaria au o taxa de evaluare intre 3 si 5 % din valaorea daunelor constatate + tva - > daca nu repari mobra acolo. si dupa ce iti dau factura aia cu care mergi la asigurari incep sa iti ia taxa de parcare care ajunge la 10ron/zi

 

Chestiile astea nu sunt afisate cand ajungi acolo si le afli cu placere dupa....

 

 

cu ingrijiri medicale - daca depasesti parca 10(sau 30, nu stiu) il poti da in judecata penal si te poti intelege la nevoie :) cu el. ai termen 2 luni del a accident sa depui cererea.

 

daca ai depasit 60 zile de ingrijiri politia se autosesizeaza si nu iti mai poti retrage plangerea daca omu iese la interval

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acuma am pus si eu mina pe un capat de fir cu internet.

 

Luigi, bafta cu mina...defapt cu ambele ca pina nu-s 100% reparate e bine sa le porti de grija. NU UITA SA MISTI DEGETELE de la stinga.

Duba a fost "trimisa" de Alice si soferul era Iulian caruia ii multumim pentru ajutor. Tot pe acolo a mai fost si Zinu si ......dap, era Ali-Baba si spre rusinea mea (am dormit cu el in acelasi pat cind am fost intr-o excursie acu un an jumate pe Transfagarasean "lol" ) nu l-am recunoscut. Pe baiatul cu masina nici eu nu m-am prins de unde-l stiu.

Taximetristul. Din cite zicea seful lui (bun prieten cu unchiul soferului), a luat carnetul la 18 ani si, pina sa faca 21 de ani si sa aiba voie sa ia atestatul de sofer profesionist, a fost sofer distribuitor (urmariti un curier pe scuter sau un sofer de la FanCurier si o sa va dati seama ce background e posibil sa aiba)

 

nu pot sa-l uit pe batrinelul ala (arata la vreo 70si de ani) care a venit si a pus o intrebare de am ramas masca. Fusese si el motociclist si a recunoscut ca motorul e de-nu-stiu-care model cu pistoanele in nus-ce asezare.

Editat de ser79ban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ete ca prinsei si eu un fir de net, pt ca placa mea de retea a facut refuz de bitzi aseara (35738246e345g42xbhdgcjysxmfncwwnxc, ca-s plina de draci). Tot acolo a fost si duncan, care e un mare sufletist si de fiecare data cand e nevoie de el este acolo unde e nevoie de el... :)

 

Ia zi, Luigi, cum mai esti? Ma refer la alte semne in afara de ce s-a simtit/vazut ieri, ca toti stim ca de adoua zi incep sa doara si altele decat alea prevazute in hartie in prima zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@luv - stiu prin ce treci acum. Si eu am avut parte de o experienta similara pe 13 aprilie. Pe 24 apr am reusit sa ajung si eu la politie, am dat declaratie - vorbisem cu un avocat inainte - in declaratie am mentionat ca fac plangere penala si ca ma constitui parte civila in proces. Mi-am notat numarul de dosar de urmarire penala si acum urmeaza sa ma prezint pe la Ploiesti pe la procuror. Dupa Paste o sa ma prezint la IML pentru a-mi da un certificat medicolegal in care vor mentiona numarul de ingrijiri medicale - asta va trebui sa ajunga la dosar.

 

Tot pe 24apr mi-am luat si dovada de la politie si anexa 2 pentru asigurare. In cazul meu, ala cu masina avea RCA la ARDAF.

Urmeaaza sa ma adresez ARDAF si sa deschid dosarul de dauna ....si sa-mi recuperez banii pe moto si pe echipament.

E MUSAI SA NU UITI SI DE ECHIPAMENT - trebuie sa-l mentionezi cand te vei adresa OMNIASIG.

 

...probabil voi ajunge si eu la Bavaria sa-mi faca constatarea, deci sunt sanse sa ne vedem pe acolo! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu accidentul tau te poti incadra usor la caz penal (pt taximetrist) si peste 60 zile de ingrijire medicala ... poti sa deschizi procesul ca parte civila si sa ceri daune materiale ... dar aici atentie cat de bine justificate posibil (pastreaza orice fel de chitanta pentru toate cheltuielile facute de tine zilele astea in legatura cu accidentul si nu numai :moto: ... chiar si chitantele de benzina ale prietenilor care au venit la tine in vizita, si cumparaturile alimentare de la carfur, si calculul banilor care iai fi facut daca nu ai fi stat in concediu, orice extras de cont cu sume retrase din banci in urmatoarea perioada ... orice justificare o sa te ajute la proces ) ... nu uita sa bagi la justificari si toate chitantele pentru sumele platite avocatilor .... cere daune morale si civile si insista la avocatul tau ca in proces sa solicite ca asiguratorul taximetristului sa fie recunoscut in sentinta ca parte civila care raspunde in solidar cu taximetristul (astfel banii ii vei incasa direct de la firma de asigurare fara alte intarzieri datorate ca taximetristul nu ar avea acei banii - dar reversul este ca firma de asigurare va lungi procesul la maxim cu apel si recurs, si banii efectiv inclusiv cei pentru repararea motoretei tot la finalul procesului ii vei primii) ... PS cred ca poti solicita usor 30.000 euro cu sanse mari sa primesti minim 10-15.000 euro daune pentru vatamare corporala si daune morale (separat de banii pentru dauna motocicletei) . Aproximez un astfel de proces intre 1,5-2,5 ani ... Cat mai multi martori care sa fie cat mai concisi la proces si sa nu se repete fiecare la fel prosteste sunt foarte indicati ... o sa ii intrebe inclusiv cam ce banii cred ei ca ai cheltuit tu cu accidentul ... sa nu repete toti la fel o suma exacta si orice raspuns sa il justifice asa verbal cat de cat sa vada ca nui doar o poezie invatata

 

taximetristul in acest caz va avea permisul anulat si 1 an de pauza competitionala dupa care se va putea apuca din nou de scoala ... dar nu va platii decat cheltuielile de judecata ... tu decizi acum daca merita asa ceva

 

daca esti gata pt toate astea ... dai inainte ...

 

daca nu multa sanatate oricum si sa ne vedem cu bine pe motociclete :)

 

multe lucruri bune scrie omul asta aici

si eu am avut un accident asemanator, dar cu alte vatamari corporale, motorul dauna totala(evaluarea daunelor la mine a costat 200ron la Honda), IML-ul m-a incadrat intre 60-90 zile de spitalizare, la mine in curand se va face un an de la accident si inca nu s-a rezolvat nimik, asa ca daca te decizi sa-l dai in judecata pregatesteti asteptarea si nervii...

cu asigurarile inca nu am avut de a face, pt ca eu nu am obtinut inca asigurarea soferului care m-a lovit, dar sigur o sa am de tras si cu ei cand voi obtine si asigurarea

 

multa sanatate Luigi...tu contezi, fierul se schimba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu asigurarile inca nu am avut de a face, pt ca eu nu am obtinut inca asigurarea soferului care m-a lovit, dar sigur o sa am de tras si cu ei cand voi obtine si asigurarea

 

cum adica nu ai obtinuat asigurarea soferului care te-a lovit? Nu avea RCA? Daca avea, nu ti-a dat o copie politia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insanatosire grabnica mann...sa te faci tu bine.bine ca politia a luat masuri;nu peste tot se intampla asa:(.am patzit-o si eu acum de curand si agentul constatator nu prea stie semafoarele din oras:(.bafta la repararea pagubelor si multa multa sanatate!!!numai bine!!!...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia cu peste 60 de zile de ingrijiri medicale e cam relativa.. IML-ul decide cate zile ai avut de fapt, fara a avea nici o legatura cu timpul petrecut efectiv prin spitale... La mine, de exemplu, pe prima evaluare m-a scos cu mai putin de 60 de zile, desi aveam deja 2 luni de stat in spital (fara sa ies de acolo in tot timpul asta) si inca o luna petrecuta acasa.. Daca stai pe capul lor, e ok! Dar nu iti pune prea mari sperante in zilele alea de ingrijiri medicale pana cand nu ai o evaluare de la IML!

 

Eu nu am spus ca e sigura sau relativa. Eu doar am spus ce scrie pe hartie. Ca IML-ul nu vrea sa ii dea n-are decat sa se certe cu ei. Dar nu pot sa cred ca la o fractura iti da mai putin de 30 de zile de ingrijiri. Si deja de la 30 de zile nu mai discutam oricum :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nightwolf..nu am mai avut belele d'astea pina acum..nu sunt familiarizat..nici nu stiu,o sa consult un avocat sa vad exact ce pot face in cazul asta.

-despre ce fluturas vorbesti(cine sunt cei de la ag?)..detaliaza un pic te rog..

-despre spitalizare..nu stiu daca faptul ca stau in ghips si toata treaba asta se numeste spitalizare..repet,nu am mai avut probleme de genul asta.

-problema va fi la asigurari,motorul este din 1996 si daca imi dau dauna totala 15% cum spunea cineva mai sus nu acopar toata dauna..mai vedem..am timp si o sa citesc tot de pe forum referitor la accidente/asigurari,etc..acum am timp liber cu caru' :moto:

dupa accident m-au asteptat acolo unchiul pustiului(are intr-adevar 21 ani)cu patronul firmei de taxi,am inteles ca nici nu avea licenta pe masina asta,in fine,astia m-au asigurat de tot sprijinul..sa vedem ce inseamna asta..

va tin la curent..multumesc de incurajari si mesaje..omul cit traieste invata,orice sfat referitor la asta este binevenit..

merci inca odata..sanatate la toti si paste fericit!

luigi vicol

 

 

Salutare,

Imi pare sincer rau de ce ai patit si iti doresc insanatosire grabnica si sa ne vedem sanatosi pe strazile pline de soferi fara creer..

 

Iti pot spune din propria experienta..cum sta treaba cu asigurarile:

-te pune sa te duci la un service sa ii faci expertiza tehnica (pretul pieselor ,mana de lucru... adica tot ce costa pt reparare)

-te prezinti cu ea la agentu care se ocupa de dosaru tau

-te va amana vreo saptamana spunandu-ti ca dosaru tre sa umble ceva timp

-formula de calcul(la mine asa a fost) : se ia pretul motorului de nou ... se scade anul de uzura.. al meu daca era din `98 mi`a scazut 80% si inca 25% daca pastrezi motoru. deci fati tu un calcul estimativ si o sa vezi cu cat o sa te trezesti..despagubire din partea asigurarilor.

Sfat prietenesc, Nu lasa alea 60 zile sa treaca fara... ca sa il ameninti cel putin sa te intelegi cu domnu` sofer sa iti plateasca dauna altfel inaintezi dosarul...si cred ca mai mult ca sigur prefera sa iti dea banii daca zici ca nu erau in regula cu actele..

 

 

Si... tot respectu domnului doctor de la Urgente... "Enduristu`" :) care a avut grija de refacerea mea ...daca ai nevoie ma poti contacta sa iti dau numaru de telefon al dansului...este un doctor de nota 10 caruia ii multumesc.

 

Inca odata...imi pare rau ca a trebuit sa ti se intample asta...dar sa privim optimisti..un sut in fund un pas inainte :blbl:..sper sa fi/fim niste exemple vii despre echipamentul de protectie care nu e o fitza..ci o necesitate.

PURTATI-L domnilor chiar daca "nu il iau ca nu se asorteaza cu motoru",femeilor le plac oamenii vi..ca morti nu prea le plac :moto: (glumesc)

 

Luigi daca mai ai nevoie sa iti spun felu in care m-am batut eu cu asigurarile/soferu , nu ezita sa ma intrebi.

 

Insanatosire Grabnica !!

Editat de squerly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate Luigi!

Imi pare nespus de rau de ce s-a intamplat...Acum 2-3 zile stateam si citeam topicul vostru legat de plecarea in strainataturi si salivam la traseul pe care urmeaza sa-l faceti. Toti erati plini de entuziastm :) Bafta la recuperarea pagubelor si arde-l pe taximetrist tare de tot!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema va fi la asigurari,motorul este din 1996 si daca imi dau dauna totala 15% cum spunea cineva mai sus nu acopar toata dauna..mai vedem..am timp si o sa citesc tot de pe forum referitor la accidente/asigurari,etc..acum am timp liber cu caru'

 

In primul rand...multa sanatate Luigi

Cat priveste despagubirea, treaba sta cam asa:

valoarea se calculeaza in functie de starea de uzura (numar de km parcursi, aspect, etc) si de anul de fabricatie, conform unor tabele (din Ordinul nr. 113133/2006 pentru punerea in aplicare a Normelor privind asigurarea obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de autovehicule)

Pentru anul tau de fabricatie, la stare medie de uzura, valoarea este de 15% din valoarea de nou. avand in vedere ca ar fi trebuit sa parcurgi 120.000 km in 12 ani, valoarea creste cu 0,6x(120.000-101.000)/10.000=2,5%, deci valoarea este de 17,5%. Daca este dauna totala (valoarea estimativa a reparatiei este mai mare decat valoarea masinii) primesti 75 % valoarea reala, adica din cei 17,5% si ramai cu motorul. Partea proasta este ca, legal, nu poti sa ceri de la vinovatul de accident sa iti acopere valoarea totala a reparatiei.

De la sigurari mai poti recupera pentru vatamari corporale, in baza actelor de spitalizare (fii atent sa strangi cat de multe chitante poti, cu absolut tot ce ai cheltuit prin spital)

Pentru restul (reparatie, daune morale, s.a.) poti recupera doar prin instanta sau, vorba cuiva, daca il strangi de bilute pe vinovat, pana se fac cele 60 de zile

imi pare rau sa iti dau astfel de vesti...

insanatosire grabnica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ramas prost cand am auzit ce ai patit. Imi pare rau. Tocami azi mi-am adus RT-ul acasa. Am pus poza la grupul BMW-istilor.

Fa-te bine si sa ne vedem iar calare.

Sanatate muuulta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

abia m-am intors de pe drum, ca am si aflat vestea prosta. :)

am vorbit cu luigi la telefon si maine se duce din nou la dr. pt o noua investigatie la mana stanga.

urma sa mergem impreuna in austria, chiar am vb vineri de data plecarii... ce ghinion. era tare mandru de 'motorashul" lui, asa cum il alinta el.

sper sa recupereze cat mai mult de la asigurari, sa poata sa-si ia altul.

 

bafta multa maine la controlul medical si insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

noutati:

am fost azi la medic,mi-a dat jos vechiul ghips,mi-a reasezat mina pe pozitie..a iesit cam 95%,dar am scapat de operatie.

voi sta cu mina in pozitia asta

timp de 30 zile,dupa care ma voi duce si mi-o v-a indrepta in pozitie normala in ghips pentru inca trei saptamini..dupa urmeaza recuperarea..

am fost si norocos,deoarece animalul nu m-a lovit in plin,dar si ghinionist deoarece daca aveam altfel de fractura dupa o luna scapam..

a fost dulce senzatia cind mi-au reasezat-o pe pozitie..curbura aia frumoasa mi-a facut-o doctorul pe genunchiul lui..durere..hmmm! :)

in fine..sper ca ce-a fost mai greu a trecut..

luigi vicol

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand...multa sanatate Luigi

Cat priveste despagubirea, treaba sta cam asa:

valoarea se calculeaza in functie de starea de uzura (numar de km parcursi, aspect, etc) si de anul de fabricatie, conform unor tabele (din Ordinul nr. 113133/2006 pentru punerea in aplicare a Normelor privind asigurarea obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de autovehicule)

Pentru anul tau de fabricatie, la stare medie de uzura, valoarea este de 15% din valoarea de nou. avand in vedere ca ar fi trebuit sa parcurgi 120.000 km in 12 ani, valoarea creste cu 0,6x(120.000-101.000)/10.000=2,5%, deci valoarea este de 17,5%. Daca este dauna totala (valoarea estimativa a reparatiei este mai mare decat valoarea masinii) primesti 75 % valoarea reala, adica din cei 17,5% si ramai cu motorul. Partea proasta este ca, legal, nu poti sa ceri de la vinovatul de accident sa iti acopere valoarea totala a reparatiei.

De la sigurari mai poti recupera pentru vatamari corporale, in baza actelor de spitalizare (fii atent sa strangi cat de multe chitante poti, cu absolut tot ce ai cheltuit prin spital)

Pentru restul (reparatie, daune morale, s.a.) poti recupera doar prin instanta sau, vorba cuiva, daca il strangi de bilute pe vinovat, pana se fac cele 60 de zile

imi pare rau sa iti dau astfel de vesti...

insanatosire grabnica

 

panzerseba, mare drepatate ai, DAR spune-i asta si inspectorului meu de daune, care voia sa-mi dea 23.000.000 dauna totala pentru un Fazer din '99 cu 31.000 km la bord. dupa certuri si scandaluri, mi-au ridicat dauna la 38.000.000. astept banii astia sa incep sa ma apuc de motor si apoi plangere catre CSA. VMD-ul pt a mea e de 65.000.000. ala de la asigurari a zis ca imi da atatia bani doar daca-i dau in judecata. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...