Sari la conținut

Detinatori de Yamaha R1


kima
 Share

Postări Recomandate

Vizitator Adrian

mi-ai inchis gura m3n, ca un adevarat profesor :))) daca tot vorbesc degeaba,nu inteleg de ce te mai obosesti sa te bagi in seama cu mine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nicule ai poze cu noua bijuterie ?(R1) Parca avea jenti usoare ,nu ?alea fac toti banii daca sunt de 17``.

Anul asta aveam planuri mari -speram sa ajung pe Tihuta si sa stau cateva zile dar asa nu mai merita sa bat atata drum .Nu-i nimic ,poate veniti voi @ skatkart si ne intalnim acolo :)

Si cel mai important :sa stapanesti SANATOS noiile achizitii !!! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Stau-de-6 :

Frumos Hornetzelul,arata boboc.

Buna ideea cu moto track only si motoreta de strada.

Nu stiu motoreta,poate ne pui si cateva poze cu ea (R1)

Vis-a-vis de polemica Hornet,am stat 2 ani pe Hornet (prima gen) inainte de r1,e o moto ok din toate punctele de vedere,dar are multe limitari.Ori sa sari din r1 in Hornet,o sa ai soc.Personal nu m-as mai duce inapoi.Am mai mers cateva zeci de km pe Hornet acu vreun an,si m-am surprins coxandu-l destul de dur,pt ca nu simteam puterea,aveam nevoie de "zvacul" acela de miar,de r1.Si Hornetzica saraca nu putea mere cum vroiam eu.Cred ca si la tine situatia va fi similara...tot vei vrea sa o culci pe curbe si ea nu va vrea cum vrei tu :D

Era ok ideea daca aveai un circuit aproape si in fiec weekend cu soare o rupeai pe d-na r1 pe el.Da,am inteles,daca se gata Tg.Mures mere ideea.Insa cum suntem in Ro,n-as miza pe treaba asta...

E frumos un Hornet pt ca ai acel sentiment de carefree ride,de relaxare,dar la o curba,la ceva numa te enervezi daca ii pretinzi sa mearga.In opinia mea e boring (sper sa nu supar pe nimeni) si asta e un mare punct in minus la orice motoreta.

Repet,inteleg ideea,mi se pare o idee buna,logica,tind si eu spre aceeiasi treaba.Insa eu vreau sa ma orientez spre un sv650.V2-ul ala face toti banii :P

 

Filozofand,mi se pare ca exista o anume nisa de piata,o anume cerere a publicului care nu a fost exploatata de catre constructori pana acum foarte putin timp : acest target ce devine tot mai numeros al celor trecuti de "prima iubire" de moto sportiva,dar care vor ceva mai comod,mai relaxat,mai low-power,dar cu handling-ul ss-ului si cu un motor pana in 100 de cai,dar cu caracter,entertaining.Cel mai aproape de acest ideal mi se par Monster-ul sau Sv-ul.Parere personala,sunt multi care nu suporta v2-ul.Eu il gasesc extrem de fun.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filozofand,mi se pare ca exista o anume nisa de piata,o anume cerere a publicului care nu a fost exploatata de catre constructori pana acum foarte putin timp : acest target ce devine tot mai numeros al celor trecuti de "prima iubire" de moto sportiva,dar care vor ceva mai comod,mai relaxat,mai low-power,dar cu handling-ul ss-ului si cu un motor pana in 100 de cai,dar cu caracter,entertaining.Cel mai aproape de acest ideal mi se par Monster-ul sau Sv-ul.Parere personala,sunt multi care nu suporta v2-ul.Eu il gasesc extrem de fun.

 

Yamaha MT-09 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Levy: Da, sunt jante usoare si sunt pe 17". :D Cel mai probabil o sa ne vedem la Tg-Secuiesc sau poate vii si tu la Hungaro. O sa fim o gramada acolo.

 

@mistery: Multumesc mult! :cheers:

 

@Method: Poze cu R1 o sa pun cand ajunge acasa. Momentan e inca la Cipri.

Cu privire la Hornet, poate nu m-am facut eu foarte bine inteles. Nu astept de la el sa aiba puterea, ciclistica sau franele de pe R1. Tocmai de aceea nu cred ca ma va dezamagi. Eu spun ca e o motocicleta foarte buna pt clasa ei, naked-uri de 600. Mai mult, are si un design atragator (parere personala). Nu stiu de ce, dar tind sa cred ca anul acesta voi face mai multi km cu Hornetul decat am facut anul trecut cu R1.

Multumesc de urari! :cheers:

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

pai ai deja 116 100 Cani. deci nu mai e mult :haha:

Fixed. :D

 

Pfff cum dracu se face ca mereu aflu ultimu !

Nicule, sa le stapanesti sanatos, sunt sigur ca ai luat o decizie buna pentru tine.

Multumesc! Asa-mi place si mie sa cred. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

@ Stau-de-6 :

Frumos Hornetzelul,arata boboc.

Buna ideea cu moto track only si motoreta de strada.

Nu stiu motoreta,poate ne pui si cateva poze cu ea (R1)

Vis-a-vis de polemica Hornet,am stat 2 ani pe Hornet (prima gen) inainte de r1,e o moto ok din toate punctele de vedere,dar are multe limitari.Ori sa sari din r1 in Hornet,o sa ai soc.Personal nu m-as mai duce inapoi.Am mai mers cateva zeci de km pe Hornet acu vreun an,si m-am surprins coxandu-l destul de dur,pt ca nu simteam puterea,aveam nevoie de "zvacul" acela de miar,de r1.Si Hornetzica saraca nu putea mere cum vroiam eu.Cred ca si la tine situatia va fi similara...tot vei vrea sa o culci pe curbe si ea nu va vrea cum vrei tu

Era ok ideea daca aveai un circuit aproape si in fiec weekend cu soare o rupeai pe d-na r1 pe el.Da,am inteles,daca se gata Tg.Mures mere ideea.Insa cum suntem in Ro,n-as miza pe treaba asta...

E frumos un Hornet pt ca ai acel sentiment de carefree ride,de relaxare,dar la o curba,la ceva numa te enervezi daca ii pretinzi sa mearga.In opinia mea e boring (sper sa nu supar pe nimeni) si asta e un mare punct in minus la orice motoreta.

Repet,inteleg ideea,mi se pare o idee buna,logica,tind si eu spre aceeiasi treaba.Insa eu vreau sa ma orientez spre un sv650.V2-ul ala face toti banii

 

Filozofand,mi se pare ca exista o anume nisa de piata,o anume cerere a publicului care nu a fost exploatata de catre constructori pana acum foarte putin timp : acest target ce devine tot mai numeros al celor trecuti de "prima iubire" de moto sportiva,dar care vor ceva mai comod,mai relaxat,mai low-power,dar cu handling-ul ss-ului si cu un motor pana in 100 de cai,dar cu caracter,entertaining.Cel mai aproape de acest ideal mi se par Monster-ul sau Sv-ul.Parere personala,sunt multi care nu suporta v2-ul.Eu il gasesc extrem de fun.

 

Cred ca ai enuntat cel mai bine problema. Asta am incercat sa spun si eu,dar n-am reusit asa bine ca tine. Si poate d-aia s-a luat Georgel de mine :)

 

Si asta e motivul pentru care mi-am decarenat si eu motoreta si-i pun far rotund. Vreau sa simt vantul,vreau sa ma simt mai "conectat". Fiind carenata, aveam prea multa protectie la vant si ma fura viteza + ca sub anumite viteze, simteam ca stau pe loc. Nu trebuie sa fii vitezoman ca sa simti ca pe o carenata,la 120.......simti ca abia te misti.

 

Bine,senzatia de ''miscare'' este foarte mult influentata de drum. daca-i autostrada/europeana/etc, si daca e si ''dreapta'', chiar si un 140-150 ti se pare ''asa si-asa',insa pe un drum foarte virajat, un 120-130 e just right.

 

Cand vroiam sa schimb fata la SV cu una de gixxer, lumea ma apostrofa, ca de ce sa fac asta, de ce nu cumpar direct una cu furca USD si frane mai bune. Nu intelegeau ca vreau sa combin tot ce avea sV ul bun (motor,feeling,sunet,look,masa proprie mica) cu frane/furca performanta de pe alta mobra.

 

Acum,o fac invers, umblu la estetica (la RSV) si dau jos hainele, pt ca pe dedesubt, tehnic,nu am ce sa-i reprosez.

 

Repet,cred ca ai evidentiat foarte bine treaba cu Hornetul lui Sase :) Sper sa nu fie golan sa-l manance in palma sa iasa cu R1 ala pe Tihuta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa arata motocicleta lui Nicu in iarna. Intre timp a primit alte scarite (cu schimbator independent) , alta pompa de frana, etc.

Sigur o sa puna el ceva poze cu ea cand o va avea terminata d.p.d.v. estetic pe gustul lui. Bafta Nicule cu tot ce ti-ai propus si abia astept s-o vad si eu in noul "format" !

post-66048-0-21495100-1394083965_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa arata motocicleta lui Nicu in iarna. Intre timp a primit alte scarite (cu schimbator independent) , alta pompa de frana, etc.

Sigur o sa puna el ceva poze cu ea cand o va avea terminata d.p.d.v. estetic pe gustul lui. Bafta Nicule cu tot ce ti-ai propus si abia astept s-o vad si eu in noul "format" !

 

Pfoooaaa arata beton ....la ce bunatati are pe ea :)...stock o fost cumva neagra ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu privire la Hornet, poate nu m-am facut eu foarte bine inteles. Nu astept de la el sa aiba puterea, ciclistica sau franele de pe R1. Tocmai de aceea nu cred ca ma va dezamagi. Eu spun ca e o motocicleta foarte buna pt clasa ei, naked-uri de 600. Mai mult, are si un design atragator (parere personala). Nu stiu de ce, dar tind sa cred ca anul acesta voi face mai multi km cu Hornetul decat am facut anul trecut cu R1.

Multumesc de urari! :cheers:

 

Da,am inteles treaba,stiu ca nu te astepti,dar cand te urci pe ea ii vei cere,iti garantez.

Exact aceleasi procese de gandire le-am avut si eu acum vreun an.Exact asa m-am gandit "la rece" : "bai nene,imi mai iau un Hornet,ca am mai avut si stiu ca merg boboc in toate situatiile,nu te lasa la greu,etc,iar cand am chef de nebuneala merg cu r1".E si dupa aia m-am suit pe el.Si am constatat ca "la cald" nu ceream de la el cat ar trebui sa ceri de la un naked low-budget de 600,ci ceream de la el ce cer de la r1.Si el saracu,de unde?Si tu mai mult ca sigur vei face la fel.Cand te vei sui pe el,alta va fi treaba.Zic eu.

Eu cam ramasesem in pana de idei si mi-am pus pofta in cui (ma uitam la street triple,dar era deranj mare ca si bani).r1 si gata,asta e situatia.Pana m-am suit pe sv.Si abordarea problemei s-a schimbat.Am constatat ca se poate sa ai un comportament frumos pe curbe si un motor foarte interesant si vanos (chiar daca de 70 de cai) la 2000 si ceva de e.Da,frane si suspensii de calcat,dar astea se pot rezolva in timp.Dar per total mi-a placut si la anul sper sa-mi iau si eu o "motocicleta alternativa".r1 nu pleaca nicaieri oricum.

Bine,pe partea ailalta,tu poate te vei intelege perfect cu el,dintre naked-urile de 600 low budget (adica excludem street triple,brutale etc) si mie mi se pare cel mai ok din toate punctele de vedere.Si look-ul e beton.Si unde mai pui ca al tau e pe culoarea aia extraordinara...

Ele sunt niste motorete extraordinare,problema mea a fost ca eu ceream de la ea cu totul altceva decat putea ea.Nu mai eram pe aceeiasi lungime de unda.

Iti doresc sa-l stapanesti sanatos si mai ales sa-ti placa,sa te intelegi bine cu el.Iar daca nu-ti place,sa incerci un sv650 :D

 

P.S. r1 ala de track arata beeeton.

 

@mistery :

N-as crede ca e ceva de capul lui.Bine,iti dai seama,vorbesc din aer,dar asa,dupa cum il vad eu,n-as crede.Mi se pare slabutz.Mi se pare un street triple wannabe,dar in care s-au bagat mai putini bani.Cadrul mi se pare interesant (FZ1?),dar nu puteau sa ia si furca fata si bascula spate de pe r1rn12 ?Si sa-i bage motorul acela 3L?Atunci s-ar fi schimbat treaba.

Parerea mea.

Eu as opta pt Brutale.Am mers de 2 ori in viata pe asa ceva si de fiec data m-a lasat masca.

Toata motoreta aia e spectacol : felul cum arata,felul cum accelereaza,cum se misca,cum se comporta la drum...bine,eu am mers pe 910 R,care era departe de 750 si chiar de 910 S.

Dar sunt fan Brutale :rock:

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

QS-ul este Cordona iar motocicleta a fost la baza albastra :)

Suspensia spate e stock (si nu cred ca are nevoie de altceva) dar e suuuper ok asa.

Editat de kyp-76
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei,stiu ca s-a discutat pana la epuizare subiectul uleiuri,dar vin si eu cu o intrebare,as vrea sa bag sezonul asta Motorex 10w-50 full sinth,cine a mers uleiul asta ,ce-mi puteti spune,cum se comporta motoreta cu el?

Inainte am avut Castrol 10w-50 full sinth,nu pot zice ca a fost rau,dar a ajuns sa-mi cam fie frica de Castrol pt ca sunt prea multe contrafacute in ro...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei,stiu ca s-a discutat pana la epuizare subiectul uleiuri,dar vin si eu cu o intrebare,as vrea sa bag sezonul asta Motorex 10w-50 full sinth,cine a mers uleiul asta ,ce-mi puteti spune,cum se comporta motoreta cu el?

Inainte am avut Castrol 10w-50 full sinth,nu pot zice ca a fost rau,dar a ajuns sa-mi cam fie frica de Castrol pt ca sunt prea multe contrafacute in ro...

Jalnic!!!!!!al meu 2003 nu s-a inteles de nici o culoare cu motorex 10w50!l-a si papat aiurea(si am ceva schimburi cu alte uleiuri nu le-a papat),cutia a fost cum a fost,etc.nu mai zic mai multe:) Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jalnic!!!!!!al meu 2003 nu s-a inteles de nici o culoare cu motorex 10w50!l-a si papat aiurea(si am ceva schimburi cu alte uleiuri nu le-a papat),cutia a fost cum a fost,etc.nu mai zic mai multe:)

Au!Pai si atunci ce fwtere sa bag?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...