Sari la conținut

Detinatori de Yamaha R1


kima
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut fratilor am si eu nevoie de putin ajutor am un r1 din 99 nu mai are exup-ul pe el merge impecabil tot doar ca turometru se tot duce pana la 7000 si se intoarce inapoi cum ar fii normal cand ai pun contactul numai ca asta face incontinu cu pauze de cateva secunde.cum remediez situatia sa si vad turele nu numai sa le simt,merci anticipat

salut ....aceasta problema am si eu....si ma deranjeaza...mai mult estetic ......ai reusit sa rezolvi problema???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut ....aceasta problema am si eu....si ma deranjeaza...mai mult estetic ......ai reusit sa rezolvi problema???

se conecteaza in loc de servomotoras un fel de bypass care "prosteste" Ecu cum ca servomotorasul si valvula lucreaza cand defapt ele lipsesc cu desavarsire...faptul ca sare acul la 7000 defapt e un fel de eroare din cauza ca nu functioneaza exup=ul...

Editat de Bica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,


Scuze ca intru aici sa vand niste cauciucuri. Dar poate vrea cineva doua cauciucuri f putin folosite in regim normal, ele sunt cam race-sport pentru ce vreau eu acum. Treaba este ca vreau sa schimb cu Dunlop Sportsmart II si sa le dau jos pe cele "vechi".



Am mers cu ele 3000 km. in regim normal, DOT 2009.



Continental ContiRaceAttack Comp. Soft 120/70 ZR17 TL 58W M/C



Continental ContiRaceAttack Comp. Medium 180/55 ZR17 TL 73W M/C



Pret set 200 lei.



Multumesc !


Attached Thumbnails
  • post-9984-0-76012100-1399896548_thumb.jp
  • post-9984-0-18859000-1399896558_thumb.jp
  • post-9984-0-50457300-1399896566_thumb.jp
  • post-9984-0-54347900-1399896621_thumb.jp
  • post-9984-0-24822800-1399896592_thumb.jp
  • post-9984-0-86056400-1399896609_thumb.jp
  • post-9984-0-52240500-1399896634_thumb.jp
  • post-9984-0-02409000-1399896650_thumb.jp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde gasesc sa ergonomica pilot si pasager R1 2006?

vezi ca era un baiat pe la Servicii care reface. ti le face dupa cum vrei.

 

Crezi ca ce-i ce-si iau R1 se preteaza la opincile tale? Fa-le cadou! Si sa dai si un bon de benzina pt deplasare.

am si eu cateva pe acasa care mii rusine sa le scot la vanzare. cred ca am sa i le donez cuiva care merge in regim de turing. dar nu pe vitezana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca era un baiat pe la Servicii care reface. ti le face dupa cum vrei.

 

 

am si eu cateva pe acasa care mii rusine sa le scot la vanzare. cred ca am sa i le donez cuiva care merge in regim de turing. dar nu pe vitezana.

Man,da-le foc!eu am stoc de gume sh in stare buna pt oricine merge omeneste,dar nu le vand ci le dau tatalui meu sa faca foc la tara pe ele.decat sa am pe constiinta pe careva care se vrea racer...

 

Chiar, cine are doua suruburi de carena de 02-03? Bani sau bere! :D

Am eu o punga de suruburi ramase pe undeva dar nu stiu exact de care:) ai tu vreo idee anume de care vrei sa fie?:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu o punga de suruburi ramase pe undeva dar nu stiu exact de care:) ai tu vreo idee anume de care vrei sa fie? :)

Uite aici ceva apropiat, doar ca e cu cap hexagonal ingropat:

A00114C71BE147CDBDD108AAA219A371.jpg

Stai cumva prin Dr Taberei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici ceva apropiat, doar ca e cu cap hexagonal ingropat:

A00114C71BE147CDBDD108AAA219A371.jpg

Stai cumva prin Dr Taberei?

Tre sa ma uit prin garaj daca mai am de asta exact,ca le-am cam pierdut din ele:) nu nu,stau prin Baia Mare:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare : am un disc frana deformat pe fata.De unde as putea cumpara un disc de r1 04-06?Nu ma prea inter aftermarket-uri.Vreau pur si simplu un disc normal,bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare : am un disc frana deformat pe fata.De unde as putea cumpara un disc de r1 04-06?Nu ma prea inter aftermarket-uri.Vreau pur si simplu un disc normal,bun.

Fa un filmulet , sa se vada bine defectul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu,nu e din uzura.Adica nu l-au uzat placutele aiurea.

S-a strambat ca sa zic asa.Mi l-a masurat baiatul care mi-a echilibrat roata si a zis ca ar trebui dat jos ca sa-l masuram mai bine dar din ce a vazut el da oscilatii mari la rotatie.Adica s-a ovalizat.Am simtit si eu treaba asta in mers,imi da o vibratie destul de maricica pe franare.Dar daca ma proptesc bine in frana brusc,nu mai da.

Am schimbat placutele,acum guma,am echilibrat roata si mai ramane sa schimb si rulmentii de la jug,ca oricum bat.Furca nu e stramba,nu a luat-o niciodata in dinti.

Daca nu se opreste vibratia dupa ce schimb si rulmentii,clar va trebui sa dau jos discurile sa vad ce-i cu ele.Se poate repara o ovalizare?N-as prea crede,nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-am auzit sa repari discurile. metalul ala e cam greu de indreptat. cred ca mai ok ar fi sa le schimbi si ai scapat de problema. la R1 se gasesc mai usor.

tin minte ca la 916 am luat un bolovan care l-am auzit in disc. dupa aia am tot asa o bataie pe franare dar o simt la viteze mici. initial am crezut ca sunt placutele, dupa aia am crezut ca sunt rulmentii la jug. dupa un timp parca nu mai aveam bataia aia, sau poate ca m-am acomodat eu cu ea.

incearca sa le dai jos si sa le faci o examinare amanuntita. sau prinde axul in ceva si invarte de roata. ar trebui sa vezi orice deviatie a discurilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand carene yamaha r1 an 2000-2001...mai am urmatoarele piese:
-laterale-150 ron
-aripa fata-100 ron
-aripa spate-100 ron
-aripioarele care vin in interiorul carenelor laterale-100 ron
-codita-250 ron
-ceas bord-200 ron
-parbriz(este negru si nu se poate vedea prin el)-200 ron
Schimb si cu diferite accesorii care sa se potriveasca pe r1 2000-2001...sau echipament

Detalii la 0723.268.945.

Editat de abs1nt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Problema" de copil tampit:

-R1 2002(stock,filtru aer sport si finala sport,pinion +2 spate) indica pe bord 127kmh la 5000rpm in treapta a 6a.

-R1 2004(stock,filtru aer sport,finala sport,pinioane stock) indica 127kmh la 5600rpm in treapta 6a.

 

Care e treaba?n-ar fi normal ca modelul 2004 sa indice o viteza mai mica la acelasi regim de turatii in special avand in vedere ca modelul 2002 avea pinion mai mare pe spate?tinand cont de plusul de cuplu si cai putere al modelului 2004.

 

 

Sunt proaspat posesor de 2004 si la primul drum am observat acest detaliu care mi-a atras atentia instant avand in vedere ca viteza mea de "croaziera" e in treapta a 6a la 5000rpm:)

 

Restul diferentelor intre cele doua modele le voi asterne pe masura ce voi aduna kilometrii si odata ce voi seta motorul in functie de necesitatile si dorintele mele.

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de 2 motoare diferite. Nu te astepta ca toate motocicletele sa indice aceeasi viteza la turatii identice. Ai masurat viteza reala cu un GPS sau alt aparat cat de cat precis, sau e vorba despre ce vezi in bord ? Chiar daca ar fi precis kilometrajul din bord, cu +2 pe spate sigur ti-a aratat viteza gresit.

Editat de kyp-76
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greu cu tehnica. Cele 2 modele de R1 au alte turatii maxime, ultimul are 13750ture/min cind intra in functiune limitatorul de turatie. Primul model are cu cel putin 1500ture mai putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@kyp si @jagi:ok,stiu prea bine ce spuneti amandoi dar...TEORETIC nu ar trebui ca modelul nou sa fie mai putin turat la aceeasi viteza decat cel precedent?

@jagi:nu e greu cu tehnica deloc,de citit manuale tehnice stiu si eu doar ca practic nu mi se parea logic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...