Sari la conținut

Monster Lounge


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 15,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

Doar motoarele de la 750cc in sus au radiator de ulei.

 

 

 

Ii lipseste

lui SF 848, si cred ca-mi dai dreptate.

:).

 

 

Ambreiajul se poate schimba. coAsta, dar.... se poate.

 

asta e un inconvenient in decizia de a trece la 848

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde... eu am supravietuit si cu amreaiaj ud pe Ducati :) Chit ca mi-a placut la nebunie cum un 749 cu arculetele la vedere a oprit la stop la cismigiu si a intors absolut toate capetele, credeau ca explodeaza :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand spui Ducati. prima data trebuie sa te duca gandul al un ambreiaj uscat si un sunet de V2 turbat. restu.... e cancan

 

aaaaa, si design-ul.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite

ceva-ul la care ma refeream :)

 

Farul e intr-adevar in linia intregii motociclete, dar eu totusi cred ca se poate face un pas spre un look clasic prin schimbarea ansamblului far-rezervor-codita.

 

Uite acel ceva: http://store.proitalia.com/ducati-848-dry-slipper-clutch-conversion-kit-p-4126.html :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand zici ducati eu unu ma gandesc la desmodromic si cuplu...apoi la restul :))

 

Cand zici "Ducati", muncitorii in dube la stop sau taximetristii se gandesc la "diesel", "tacheti uzati" sau "ambielaj dus".

 

 

1.600 de coco... Au intrat baieti aici pe forum care isi doreau o motocicleta intreaga la banii astia.

Asa ca nu mai bine iesi cu un SF 1098 de la inceput? Pe ala e gratuit :D

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti prea incapatanata sa accepti ca poate intre timp s-au schimbat sumele platite catre asigurari sau taxele statului roman.

Addrianii, te astept cu interes sa mi spui cat ai platit inmatricularea motoretei ca sa nu induc lumea in eroare.

RAR - 532.5 RON

Asigurare - 176 RON / 6luni

Taxa talon - 37 RON

Traducere legalizata - 57 RON

Declaratie la notar (cum ca motoreta s`a adus in tara cu autovehiculul/platforma XX) - 25 RON

Taxa de inmatriculare - 60 RON

Taxa urgenta finante - 85 RON (se poate si fara, dar a fost cazul)

Timbru fiscal - 2 RON (asta pentru certificatul de la ANAF "cum ca nu as fi platitor de TVA" pe care l`am omis la dosar si pentru care trebuie sa mai astept 4 zile in conditiile in care si taxa de urgenta la finante a fost platita pentru o stampila pe loc si o semnatura...vina mea) :baldy:

 

Cam astea au fost cheltuielile pe care le`am suportat pentru inmatriculare, suma fiind 1000 RON rotunjita de la 999.5 :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cand zici "Ducati", muncitorii in dube la stop sau taximetristii se gandesc la "diesel", "tacheti uzati" sau "ambielaj dus".

 

 

1.600 de coco... Au intrat baieti aici pe forum care isi doreau o motocicleta intreaga la banii astia.

Asa ca nu mai bine iesi cu un SF 1098 de la inceput? Pe ala e gratuit :D

 

cand zic Ducati.....zic: sound, feelings, pasion, adrenaline, LIFE!!!!, iar in ceea ce priveste ambreajul sunt perfect de acord cu tine, dar cum zice si Radu- Adidas....se poate pune...si ar fi inlocuitorul lui S4 perfect- un SF 848- cu ambreaj uscat + termi........perfect

 

daca lumea vrea ducati intreg si bun la banii astia......vreau si eu un ferrari.....dar am bani doar de un logan:))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Asa ca nu mai bine iesi cu un SF 1098 de la inceput? Pe ala e gratuit :D

Woooord :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RAR - 532.5 RON

Asigurare - 176 RON / 6luni

Taxa talon - 37 RON

Traducere legalizata - 57 RON

Declaratie la notar (cum ca motoreta s`a adus in tara cu autovehiculul/platforma XX) - 25 RON

Taxa de inmatriculare - 60 RON

Taxa urgenta finante - 85 RON (se poate si fara, dar a fost cazul)

Timbru fiscal - 2 RON (asta pentru certificatul de la ANAF "cum ca nu as fi platitor de TVA" pe care l`am omis la dosar si pentru care trebuie sa mai astept 4 zile in conditiile in care si taxa de urgenta la finante a fost platita pentru o stampila pe loc si o semnatura...vina mea) :baldy:

 

Cam astea au fost cheltuielile pe care le`am suportat pentru inmatriculare, suma fiind 1000 RON rotunjita de la 999.5 :P

nu vad in cheltuielile tale urmatoarele:

-ziua pierduta (50-150 lei in functie de pregatirea fiecaruia, in cazul tau ai 2 zile una la rar una la politie

-mijlocul de deplasare, combustibil 100 si 200 lei

-mancarea si bautura ta plus cafelel etc.

eu am ajuns la 400e si tu lafel numai ca nu ai constientizat :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vad in cheltuielile tale urmatoarele:

-ziua pierduta (50-150 lei in functie de pregatirea fiecaruia, in cazul tau ai 2 zile una la rar una la politie

-mijlocul de deplasare, combustibil 100 si 200 lei

-mancarea si bautura ta plus cafelel etc.

eu am ajuns la 400e si tu lafel numai ca nu ai constientizat :))

nu contrazic asta, desi e subiectiva treaba cu asa numitele cheltuieli suplimentare de mancat si de baut oricum trebuie indiferent de activitate

transportul m`a costat 30 de lei cand am fost la RAR, iar in rest 0 deoarece Ploiestiul este un oras mic si este lejer la pas, ori cu bicicleta :) ...acesta fiind iar un aspect ce devine subiectiv

eu spun maxim 300e :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Declaratie la notar (cum ca motoreta s`a adus in tara cu autovehiculul/platforma XX) - 25 RON

 

Cred ca asta e un indiciu foarte bun, in orice caz una din romania te duce pe la 70% din suma aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar incepem? :))

 

RAR - 532.5 RON

Asigurare - 176 RON / 6luni

Taxa talon - 37 RON

Traducere legalizata - 57 RON

Declaratie la notar (cum ca motoreta s`a adus in tara cu autovehiculul/platforma XX) - 25 RON

Taxa de inmatriculare - 60 RON

Taxa urgenta finante - 85 RON (se poate si fara, dar a fost cazul)

Timbru fiscal - 2 RON (asta pentru certificatul de la ANAF "cum ca nu as fi platitor de TVA" pe care l`am omis la dosar si pentru care trebuie sa mai astept 4 zile in conditiile in care si taxa de urgenta la finante a fost platita pentru o stampila pe loc si o semnatura...vina mea)

 

Cam astea au fost cheltuielile pe care le`am suportat pentru inmatriculare, suma fiind 1000 RON rotunjita de la 999.5

 

Din cate vad, la RAR variaza suma data, nu mi-e prea clar in functie de ce...

Ai uitat taxa de placa numar (17 RON + 45 RON preferential).

Asigurarea puteai sa o faci si pentru o luna. Am inteles ca e mai scumpa atunci cand o faci in vederea inmatricularii.

Ai cheltuit 110 RON degeaba. :P Cu taxa de urgentare si declaratia la notar. Ar fi trebuit ca cei care ti-au livrat motorul sa iti dea o dovada a intrarii in tara. O foloseai pe aia si mai scriai tu o declaratie ca motorul a venit pe platforma si fara placute de inmatriculare, nu-ti trebuia notar pentru asta. Pe mine m-a pus tipa de la ghiseul DRPCIV sa scriu declaratia pe copia de buletin.

 

nu vad in cheltuielile tale urmatoarele:

-ziua pierduta (50-150 lei in functie de pregatirea fiecaruia, in cazul tau ai 2 zile una la rar una la politie

-mijlocul de deplasare, combustibil 100 si 200 lei

-mancarea si bautura ta plus cafelel etc.

eu am ajuns la 400e si tu lafel numai ca nu ai constientizat

 

Omul vorbea strict despre taxele date (ca asta era in discutie), nu diurne si alte cheltuieli de-astea.

Dar mi-ai placut cu calculele astea! In primul rand, nu pierzi chiar 2 zile... doar cateva ore. Dar zi-mi si mie cum ai ajuns la intervalul ala de 50-150! :P

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca cineva se ocupa sa-ti inmatriculeze motorul pentru tine, acel serviciu se face contra cost, mai ales daca acel cineva este o firma.

 

Incercati sa faceti diferenta intre a face un lucru in regie proprie si a delega pe cineva sa faca acelasi lucru pentru voi. Sunt 2 costuri total diferite.

 

In privinta declaratiilor de mana date la ghiseu, asta tine mai mult de bafta fiecaruia, asa e cam peste tot(ca sa nu spun in Romania).

 

Apropo, asigurarea pe o luna este o manarie aflata undeva la limita dintre legi. Daca ai facut buf, ai toate sansele sa platesti din buzunar paguba, oricine ar fi vinovat.:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca cineva se ocupa sa-ti inmatriculeze motorul pentru tine, acel serviciu se face contra cost, mai ales daca acel cineva este o firma.

 

Incercati sa faceti diferenta intre a face un lucru in regie proprie si a delega pe cineva sa faca acelasi lucru pentru voi. Sunt 2 costuri total diferite.

 

In privinta declaratiilor de mana date la ghiseu, asta tine mai mult de bafta fiecaruia, asa e cam peste tot(ca sa nu spun in Romania).

 

Apropo, asigurarea pe o luna este o manarie aflata undeva la limita dintre legi. Daca ai facut buf, ai toate sansele sa platesti din buzunar paguba, oricine ar fi vinovat. :)

 

Ma bucur ca ai ajuns la concluzia asta. Asta am tot incercat sa zic si eu. Eu vorbeam d.p.d.v. al unui om care se ocupa singur de partea birocratica, nu din cel al unui prestator de servicii.

 

In privinta asigurarii, ce inseamna "ai toate sansele"? Stii cazuri concrete? Legislatia in domeniu prevede ca RCA pe 30 zile se poate face la autovehiculele neinmatriculate (nr. rosii), sau cele inmatriculate in strainatate, dar se elibereaza RCA pt. 30 zile "in vederea inmatricularii".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar incepem? :))

 

 

Din cate vad, la RAR variaza suma data, nu mi-e prea clar in functie de ce...

Ai uitat taxa de placa numar (17 RON + 45 RON preferential).

Asigurarea puteai sa o faci si pentru o luna. Am inteles ca e mai scumpa atunci cand o faci in vederea inmatricularii.

Ai cheltuit 110 RON degeaba. :P Cu taxa de urgentare si declaratia la notar. Ar fi trebuit ca cei care ti-au livrat motorul sa iti dea o dovada a intrarii in tara. O foloseai pe aia si mai scriai tu o declaratie ca motorul a venit pe platforma si fara placute de inmatriculare, nu-ti trebuia notar pentru asta. Pe mine m-a pus tipa de la ghiseul DRPCIV sa scriu declaratia pe copia de buletin.

 

 

Omul vorbea strict despre taxele date (ca asta era in discutie), nu diurne si alte cheltuieli de-astea.

Dar mi-ai placut cu calculele astea! In primul rand, nu pierzi chiar 2 zile... doar cateva ore. Dar zi-mi si mie cum ai ajuns la intervalul ala de 50-150! :P

Ma rugase Zair sa deschid subiectul, iar acum am centralizat cheltuielile.

Cat despre placute, nu am ajuns inca sa le platesc pt ca trebuie sa mai astept cateva zile pana la eliberarea acelui certificat ce subliniaza faptul ca nu sunt platitor de TVA de care s`a mai vorbit si pe care din prostia mea, l`am omis...ai dreptate 110 din care 85, sigur s`au cheltuit degeaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo, asigurarea pe o luna este o manarie aflata undeva la limita dintre legi. Daca ai facut buf, ai toate sansele sa platesti din buzunar paguba, oricine ar fi vinovat. :)

 

 

Teoretic nu e posibil... adica nu vad logica, practic... totusi traim in Romania. si nu m-ar mira sa aud asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrei sa-ti cumperi? Stiu eu pe cineva care vinde o racheta de monster S4r, din Constanta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma rugase Zair sa deschid subiectul, iar acum am centralizat cheltuielile.

Cat despre placute, nu am ajuns inca sa le platesc pt ca trebuie sa mai astept cateva zile pana la eliberarea acelui certificat ce subliniaza faptul ca nu sunt platitor de TVA de care s`a mai vorbit si pe care din prostia mea, l`am omis...ai dreptate 110 din care 85, sigur s`au cheltuit degeaba

ba ce limbaj de corporatist ai .....:))).......dai banii la stat in loc sai bem....auuufff..asa ceva e inadmisibil...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba ce limbaj de corporatist ai ..... :))).......dai banii la stat in loc sai bem....auuufff..asa ceva e inadmisibil...

de mic incerc sa ajung unul din baietii aia la costum, dar nici limbaju nu ma ajuta :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba ce limbaj de corporatist ai ...........dai banii la stat in loc sai bem....auuufff..asa ceva e inadmisibil...

 

Imi place ca ai zis "bem" in loc de "bei". :friends:

 

de mic incerc sa ajung unul din baietii aia la costum, dar nici limbaju nu ma ajuta

 

Lasa, ca e complicat cu costumul pe motor, se sifoneaza! :P

 

 

486440_595842180443845_2036699204_n.jpg

 

Cand stati si voi asa sa va fac poze? :D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...