Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

Domnilor, vreau sa cumpar bicicleta asta

http://www.tocmai.ro/bicicleta-germana-7582999.html

si nu stiu daca "se merita".

Daca ma puteti ajuta cu un sfat, va raman indatorat!

Na, ca mi-a iesit si cu rima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@Louis Cyphre - parca e cam mica bicla... Daca nu ma insel are roti pe 24. Cred ca-i pentru personae sub 1.60 - 1.70 m.

 

Nu sunt mare biciclist, dar am dat ceva banuti pe una in vara. Mi-am luat un mtb pe care il folosesc pe o singura viteza (cea mai mare) si doar in oras. Daca vrei sa o folosesti prin oras nu-ti recomand bicicleta din anunt.

Posibil furca e dusa... probabil nu mai amortizeaza deloc. La fel si restul pieselor - schimabatoare, lant

 

Un alt dezavantaj - rotile groase si greutatea cadrului + furca...

 

Daca vrei ceva simplu de oras mai bine una cu roti de 28, subtiri cat mai putine viteza 1 sau cateva in butuc. si furca fixa.

Editat de cosmin tudor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam' fain de sfaturi.

In general o folosesc in oras sau la iesiri scurte pe asfalt, prea putin pe forestiere.

Ma duc deseara sa o vad, dar probabil o sa ma orientez spre ceva mai maricel, ca si eu am 188 cm, asa ca s-ar putea sa arat pe ea ca ursu' la circ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Louis Cyphre - Nu cred că-ți dorești bicla aia. În primul rând cadrul este un "unisex" total lipsit de confort. Pe de alta parte pare foarte mic. Nu în ultimul rând, este fier curat. Nu cred că are mai puțin de 15kg. Si (cel puțin din poze) lista cu minusuri poate continua. Singurul lucru ok este prețul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci fain!

Si cand ma gandesc ca am avut o bicicleta Hercules cu roti de 28 si frane pe tambur fata-spate si am vandut-o...



http://www.tocmai.ro/bicicleta-focus-raven-rookie-7801223.html



Poate intereseaza pe cineva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salut, m-am hotarat sa-mi iau bici.

 

vreau asa ceva:

 

1.jpg

 

intentionez sa fac coborari (de urcari nu poate fi vorba, cel putin nu acum :D) + niste oras si poate niste "trick-uri" banale :D

 

ce nu stiu: marci. hai, de shimano toata lumea a auzit, dar de furci, frane..habar n-am.

 

de cadru "nu prea ma intereseaza", poate doar materialul, sa fie mai usor, dar la marca nu as "tine", la fel si pt roti.

 

poate spune cineva aici niste marci de furci + frane(pe disc) ok?

 

intentionez sa abuzez efectiv de ea :D

 

bugetul: un max 10mil. hai 12. intreb aici pt ca nu am rabdare sa stau sa citesc pe net.



ajutor! am gasit o bici care-mi place, dar pe furca scrie "DO NOT USE FOR - all mountain freeride"(nu prea e clara poza)

 

scrie USE FOR "dirt jumper" (nu prea e clara poza)

 

are ceva daca vreau sa fac coborari cu ea?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Din pacate te voi demoraliza.. cu 10-12 milioane iti iei o furca de calitate medie sau una sh pentru ce vrei tu sa faci cu bicla... Oricum, tine cont ca geometria cadrului de downhill este mult diferita de celelalte si nu in ultimul rand, este total lipsita de confort la mersul normal in oras. A, da... si este si ceva mai grea decat restul biclelor si are o furca.... buna de indreptat spinari maro. O bicla de freeride cu care sa-ti faci trickurile... ai putea gasi in banii astia dar de asemenea foarte abuzata.

Ca sa-ti raspund la intrebari - frane cu disc minim 160mm si hidraulice. 180mm ar fi cele recomandate. Personal am fost multumit de Avid.... dar fiecare-ti va putea da detalii despre experientele sale.

Ca furci (recunosc nu sunt un coborator prea convins.. la 120 kg ma aresteaza ocolul silvic pentru defrisari fara autorizatie) ti-as recomanda FOX si Manitou... dar ca modele exacte las pe altii sa-si dea cu parerea.

Sper ca nu te-am dezamagit prea tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frigi ... oricum ar fi cam ceea ce vrei tu cred ca gasesti pe la 1500-2000 ron ... in nici un caz la 1000-1200.

Cat despre bicla ... cred ca un model de genu asta te-ar multumii

http://www.dkbike.ro/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.pbv.v5.tpl&product_id=2908&category_id=368&option=com_virtuemart&Itemid=64

Editat de Zven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Din pacate te voi demoraliza.. cu 10-12 milioane iti iei o furca de calitate medie sau una sh pentru ce vrei tu sa faci cu bicla... Oricum, tine cont ca geometria cadrului de downhill este mult diferita de celelalte si nu in ultimul rand, este total lipsita de confort la mersul normal in oras. A, da... si este si ceva mai grea decat restul biclelor si are o furca.... buna de indreptat spinari maro. O bicla de freeride cu care sa-ti faci trickurile... ai putea gasi in banii astia dar de asemenea foarte abuzata.

Ca sa-ti raspund la intrebari - frane cu disc minim 160mm si hidraulice. 180mm ar fi cele recomandate. Personal am fost multumit de Avid.... dar fiecare-ti va putea da detalii despre experientele sale.

Ca furci (recunosc nu sunt un coborator prea convins.. la 120 kg ma aresteaza ocolul silvic pentru defrisari fara autorizatie) ti-as recomanda FOX si Manitou... dar ca modele exacte las pe altii sa-si dea cu parerea.

Sper ca nu te-am dezamagit prea tare.

 

nu tin la confort :), deci nu e o problema.

 

asta cu greutatea, sa zicem, am avut bicicleta "clasica" , din fier probabil, era si aia grea, deci nici asta n-ar fi o prob.

 

n-am inteles asta cu intreptat spinari maro, poti sa-mi explici? :D

 

asta pe care am gasit-o are frane pe disc dar nu hidraulice - din auzite cica diferenta e ca la astea "mecanice" tragi mai tare de manete..(din nou, nu vad o problema)

 

nu m-ai dezamagit, mersi de opinii/avertizari. :)

 

ps. cum pot sa-mi dau seama daca furca e praf? (pp ca nu tre sa aiba joc fata/spate...dar mai multe nu stiu)

 

frigi ... oricum ar fi cam ceea ce vrei tu cred ca gasesti pe la 1500-2000 ron ... in nici un caz la 1000-1200.

Cat despre bicla ... cred ca un model de genu asta te-ar multumii

http://www.dkbike.ro/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.pbv.v5.tpl&product_id=2908&category_id=368&option=com_virtuemart&Itemid=64

exact genul asta de "configuratie" ma atrage. daca e 19milioane noua, poate sh o iau la un 10-12, sper eu :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema e ca nu pre cred ca o sa gasesti sh asa ceva ... se gasesc foarte greu si costa ceva banuti ... da cu ochiu pe net si vezi ce gasesti. Eu tot urmaresc piata ca as vrea la un momendat anu asta sper sa-mi iau exact modelul ala. Acuma sa vedem de unde mai fac rost si de bani. Daca nu la anu.

Uite un model pe care il are un amic si e foarte multumit de el: LINK

Acuma asta e ceva mai scump decat aia de la UMF, dar asta e "testata" ca sa zic asa. Spor la cautari.

Editat de Zven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema e ca nu pre cred ca o sa gasesti sh asa ceva ... se gasesc foarte greu si costa ceva banuti ... da cu ochiu pe net si vezi ce gasesti. Eu tot urmaresc piata ca as vrea la un momendat anu asta sper sa-mi iau exact modelul ala. Acuma sa vedem de unde mai fac rost si de bani. Daca nu la anu.

Uite un model pe care il are un amic si e foarte multumit de el: LINK

Acuma asta e ceva mai scump decat aia de la UMF, dar asta e "testata" ca sa zic asa. Spor la cautari.

gasesc si la 10-12, mai multe pe la 15 ;)

 

mai am timp pana la vara, nu ma grabesc, vreau sa iau lucru bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Zven - Bras e un XC FS... si cam atat.

UMF-ul e mai mult dirt spre freeride decat DH... Asta http://www.dkbike.ro/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.pbv.v5.tpl&product_id=2374&category_id=366&option=com_virtuemart&Itemid=64 ar fi recomanda pentru DH.

Dupa mine (daca m-as apuca de DH) asta ar fi optiunea castigatoare - http://www.santacruzmtb.com/v10-5-carbon/

@frigider - Nu in ultimul rand ti-as recomanda sa tii un ochi din cand in cand pe http://www.chainreactioncycles.com/Categories.aspx?CategoryID=1890 Aici poti vedea caracteristicile si preturile cat de cat corecte... Asa te poti prinde ce anume-ti trebuie si te poti feri de "afaceristii" nostri care de multe ori cer pe un sh mai mult decat face una noua, adusa de afara si cu incidente de transport incluse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Zven - Bras e un XC FS... si cam atat.

UMF-ul e mai mult dirt spre freeride decat DH... Asta http://www.dkbike.ro/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.pbv.v5.tpl&product_id=2374&category_id=366&option=com_virtuemart&Itemid=64 ar fi recomanda pentru DH.

Dupa mine (daca m-as apuca de DH) asta ar fi optiunea castigatoare - http://www.santacruzmtb.com/v10-5-carbon/

@frigider - Nu in ultimul rand ti-as recomanda sa tii un ochi din cand in cand pe http://www.chainreactioncycles.com/Categories.aspx?CategoryID=1890 Aici poti vedea caracteristicile si preturile cat de cat corecte... Asa te poti prinde ce anume-ti trebuie si te poti feri de "afaceristii" nostri care de multe ori cer pe un sh mai mult decat face una noua, adusa de afara si cu incidente de transport incluse.

ms de site, chiar aveam nevoie de asa ceva, sa vad si eu modelele de care sunt interesat.

 

noroc+ sa ne salutam la vara de pe bici :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stai in Bucuresti nu strica sa te duci sambata si duminica in targul Autovit si cel din Valea-Cascadelor.

Cateodata apar oferte mai bune acolo decat gasesti pe net .Asta vara am luat din autovit un mtb decent pt prietena mea, asta dupa ce am tot pandit oferte bune pe net vreo 2 luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stai in Bucuresti nu strica sa te duci sambata si duminica in targul Autovit si cel din Valea-Cascadelor.

Cateodata apar oferte mai bune acolo decat gasesti pe net .Asta vara am luat din autovit un mtb decent pt prietena mea, asta dupa ce am tot pandit oferte bune pe net vreo 2 luni.

ms, m-am gandit si eu la asta. am ceva stabilit pt maine. daca nu iese nimic, trec si pe-acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trec si eu maine prin autovit sa arunc o privire numai ca ce am vazut eu ultima oara cam depasea preturile de pe ocazii si dirtbike ! am gasit bicle cu anunturi date pe ocazii la 700 ron numai ca in targ erau puse la 1000 ron !! probabil ca sa aiba de unde lasa la pret .......

eu sunt in cautare de componente la reduceri in acest moment , am ceva piese adunate dar parca nu am chef sa ma apuc inca de mesterit ....



salut , am schimbat ceva pese pe bicla si am scos la vanzare ce avea pe ea .........

 

daca e cineva interesat sa pofteasca cu oferta ca nu am de gand sa ma imbogatesc :)

 

angrenaj 3 foi + monobloc pe patrat http://www.dirtbike.ro/bazar/piese/angrenaje/angrenaj-suntour-113580

 

monobloc cu rulmenti exteriori Truvativ http://www.dirtbike.ro/bazar/piese/angrenaje/monobloc-truvativ-113584

 

schimbator foi marca Suntour http://www.dirtbike.ro/bazar/piese/schimbatoare/schimbator-foi-suntour-113582

 

cine ia angrenajul primeste si schimbatorul de foi cadou ........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma tin de mult sa pun si eu o poza cu mine.. sunt biciclist la baza si obsedat de bicla.. am doua :crack: vara cat si iarna ma plimb zilnic... bicicleta este parte din mine.. impreuna cu alti prieteni motociclisti si nu numai vara bagam cate o tura offroad mai lungura asa.. una pe saptamana minim. Cine nu are bicicleta.. dupa o tura de padure .. se viruseaza instant, desigur nu orice putoare de om.



.

post-40356-0-71845900-1360106752_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stai in Bucuresti nu strica sa te duci sambata si duminica in targul Autovit si cel din Valea-Cascadelor.

Cateodata apar oferte mai bune acolo decat gasesti pe net .Asta vara am luat din autovit un mtb decent pt prietena mea, asta dupa ce am tot pandit oferte bune pe net vreo 2 luni.

Prin aceste doua locuri e binecunoscut ciclistilor ca se vand foarte multe biciclete furate. Sunt o gramada de cazuri discutate pe ciclism.ro, in unele cazuri proprietarii chiar si-au gasit bicicletele la vanzare acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ aladin ..... si eu visez clipa in care o sa am bicla gata si o sa dau o tura de off-road , asta se va intampla pe la sfarsitul lui martie sper .....!!! :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Prin aceste doua locuri e binecunoscut ciclistilor ca se vand foarte multe biciclete furate. Sunt o gramada de cazuri discutate pe ciclism.ro, in unele cazuri proprietarii chiar si-au gasit bicicletele la vanzare acolo.

Stiu, dar sunt si unii vanzatori care vin we de we, aia nu vand biciclete furate, sau cel putin nu furate din ro, si nu vand doar panarame , au biciclete pt toate buzunarele. Cea mai scumpa pe care am vazut-o era o cursiera pe care cerea 180 milioane....si merita comparativ cu pretul de magazin......O astfel de bicicleta e foarte greu de furat din ori ce tara, insa nu e greu de "ciordit" de catre stat si apoi vanduta la licitatie....La valori de genul asta nu m-as mira sa se faca si smenuri cu asigurarile cum se mai practicau la masini.....o vindeau ieftin la negru si dupa ce masina era inmatriculata in alta tara proprietarul o declara furata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa lamuresc problema , duminica am mers sa caut o bicla pentru un pusti de 10 ani si am intrebat cat costa un BMX ..... pret de targ 550 lei iar pretul de ocazii.ro 400 - 450 lei ..... cea din targ dupa negocierea pretului ajungea la 400 - 450 lei deciiiiiii ! toate preturile de targ sunt umflate cu minim 100 lei ca sa l-e permita negocierea ! daca vrei ceva ieftin din targ aceea este o ocazie , un baiat care isi vinde bicla nu bisnitari care se ocupa cu asta !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu 2 ani in urma am avut si eu o bicicleta care avea pretul de magazin undeva la 6000 de euro.. am mai scris si la vremea aia. Am intrat in posesia ei cumparat-o de la baieti care aduc de toate de pe afara.. acum sa nu ma judece cineva ca incurajez hotii sa fure dar mai toti suntem amatori de chilipiruri.. Poti cumpara ceva din Vitan care poate a fost furat, ideia este ca am cumparat o cursiera cu fabuloasa suma de 14 milioane si am vandut-o cu vre-o 80 mil.. nu mai stiu sigur ca nu am reusit sa o vand intreaga ca nu o cumpara nimeni.. Si asa am intrat in posesia unei rakete de bicicleta fara sa vreau si in necunostinta de cauza.. ala nu stia ce vinde eu habar nu aveam ce cumpar.. dar am simtit ca face bani. Vroiam sa o cumpar sa ma dau cu ea dar am constatat ca nu este de mine cursiera.. Asta este istoria reala a unei biciclete deia scumpa de pe ciclism... (un rahat de bicicleta din carbon foarte naspa si incolmoda, dau 1000 cursiere pe un mtb cu care te distrezi fantastic )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frigi ... oricum ar fi cam ceea ce vrei tu cred ca gasesti pe la 1500-2000 ron ... in nici un caz la 1000-1200.

Cat despre bicla ... cred ca un model de genu asta te-ar multumii

http://www.dkbike.ro/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.pbv.v5.tpl&product_id=2908&category_id=368&option=com_virtuemart&Itemid=64

 

ultima achizitie (si singura :D)

 

 

 

ghici cat a costat :P

 

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

 

 

AAAAAAAAAAAAAAAAAAA

post-57011-0-87789400-1360695474_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...