Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

ASTA E BULANGERIE PE FATA

 

imi aduc si eu aminte de DAKAR

4.5 - 6 alergata sau in oras

 

acum plang cand merg la pompa

 

am pus o data 28 de litri de m.a intrebat tanti de la casa la ce pompa sunt cu masina

 

si consumul de 1200 gs este la 7 % mers la drum cu TAU

si undeva la 8 -10% mers singur

 

la 190 la ora era undeva la 15 %

 

ce vremuri cu 650 gs

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu am mai gasit cat am dat pe kit dar oricum era mai bun pretul decat la Louis.

Pe baiat il cheama Adrian user ,,Silvester'' 0752312097. Suna si intreaba e serios si amabil.

 

Bafta.

nu mai are pe stoc si mai devreme de 10 zile nema...

 

 

@ianachim - cum dracu 15% ?

ce bine ma simt cu 6%sau in zona la 160 cu dakaru :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oradea e oradea, zona crepusculara nu servim :(

;) :lol: in iulie am fost in concediu in bihor, alba si cluj, atunci am facut niste socoteli la benzina si am iesit super bine si la 3,5-4 litri, noah bine io nu ma duc repede oricum. :(

Va doresc un weekend placut! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ASTA E BULANGERIE PE FATA

 

imi aduc si eu aminte de DAKAR

4.5 - 6 alergata sau in oras

 

acum plang cand merg la pompa

 

am pus o data 28 de litri de m.a intrebat tanti de la casa la ce pompa sunt cu masina

 

si consumul de 1200 gs este la 7 % mers la drum cu TAU

si undeva la 8 -10% mers singur

 

la 190 la ora era undeva la 15 %

 

ce vremuri cu 650 gs

 

 

 

Mie gs-ul de 650 imi consuma k la carte: 3,4l/100km la 90km/h - ca 120 nu a vazut niciodata, sa-mi dau seama daca ia intr-adevar 4,3!

 

Oricum, ce pot spune ca la un drum Bucuresti - Predeal - retur, facut plinul, dat km-trajul la zero, efectuat calatoria, iar plinul si apoi calculul, fara pasager si cu vreo 5 kg in topcase - eu avind 86kg - la mers 60 in localitate si de 80 afara, mi-a luat 3,02!!!

Imi venea sa-l pup cind am vazut cit a iestit!

 

Cit l-am avut, nu i-am facut niciodata calculul in oras - nu-l foloseam pt. oras, si la cum e Bucurestiu' de aglomerat ... cred ca lua 5!

 

Nu m-a pasionat, nu ma pasioneaza si nu ma va pasiona vreodata viteza!

Ca atare, si cu gs-ul de 1200 merg la fel. Nu depasesc 4000 de ture - asta intr-a 6-a inseamna 110 km/h. Mi se pare super suficient - si in plus pot frina si opri (mult) mai in siguranta.

Peste viteza asta ... personal nu mai simt placere!

 

Desi mi-am pus parbrizul si winglet-urile de Adv. dupa 100 km/h incep sa simt turbulente in casca - e adevarat ca e mult mai bine decit cu parbrizul de gs simplu, da' ... tot aud vijiiala.

Din punctul asta de vedere ... iubesc RT-ul...!

 

Revenind la consum acum, da, si eu regret consumul gs-ului de 650!

gs-ul 1200, la mers de 90, pe autostrada imi ia 4,5l/100km - desi in carte ii dau 4,3; fara doar si poate, motorul inca nu s-a lasat - acum are 4000km!

 

Iar cind am mers cu tine Ian - imi aduc aminte ca am tinut-o doar intr-o 100km/h, si am avut consum de 4,9! cum naiba de ti-a luat tie atunci 7???

Poate asta a fost media la tot drumul tau - ca la dus n-am mers impreuna, iar la Cernavoda tu parca nu ai alimentat.

 

Morala: mergi cu mine si-ti consuma mai putin!!! :laugh:

 

O recomandare pentru cei ce intentioneaza sa-si ia F 650 gs: daca aveti 1,86m inaltime - cum am eu - sau peste, este mult mai recomandat Dakar-ul! Personal pe gs-ul simplu stateam ca pe bicicleta - pentru mine era foarte jos.

In plus ... Dakar-ul ofera o suspensie cu cursa mai mare, si roata de 21 pe fata. K atare e (si) mult mai bun - fiind mai inalt - pentru off road.

 

 

Hai toate cele bune si asfalt uscat!

 

 

Aurelian

 

 

ps

pentru cei interesati - daca cumva nu-l aveti - am manualul de reparatii pt. f650 gs / dakar.

Da' are 50 mb, deci pe mail ... nu merge!

va costa doar cd-ul!

 

daca (si) atasamentul va este de folos, atunci ... cu placere!

F650GS_Dakar_driveability_issues.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti careva experiente cu semnalizatoare pe LED? Eu mi-am luat astazi o pereche, le-am montat si dupa cateva probe... au amutit! Le-am pus pe aparatul de masura si sunt in scurt. Adica... prajite! Am gresit eu undeva? Mai trebuia pusa o rezistenta sau ceva inainte? Aia de la magazin m-au asigurat ca nu dar cunostintele lor despre electrica nu cred ca erau prea vaste, oricum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm... :laugh: Pai la cat ma duce pe mine capul, daca-i asa nu ar fi trebuit sa functioneze deloc! Gresesc? Spun asta pentru ca au functionat o vreme... Cat le-am montat mai faceam cate o proba. S-au ars ale naibii abia cand am zis si eu ca am terminat si ma apucasem sa leg toate firele frumos...

Editat de RobbieB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine stie pe unde sunt sigurantele la GS ca am manualul da cat l-am rasfoit nu le-am prea vazut...si de care sigurante sunt, normale ? Multumesc anticipat.

Asfalt uscat! :laugh:

 

Scoti saua si te uiti in dreapta, cam acolo unde stai cu oolele :) . Ai sa vezi o cutiuta neagra cu ampearjele sigurantelor trecute pe capac. Apesi pe clemele laterale, tragi capacul afara si... voila!

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scoti saua si te uiti in dreapta, cam acolo unde stai cu oolele :laugh: . Ai sa vezi o cutiuta neagra cu ampearjele sigurantelor trecute pe capac. Apesi pe clemele laterale, tragi capacul afara si... voila!

 

Bafta!

 

Mersi frumos RobbieB. Cred ca la mine cutiuta aia e argintie, adika metalica asa, ca defapt aia e si singura cutiuta de sub sa, am crezut ca e computerul ala...ok.

 

Si inca ceva, am deschis capacul de la rezervorul de ulei si e ok uleiul, ca desi m-am uitat cum se verifica uleiul, in ochiul ala rotund n-am reusit sa vad nimic, desi am ridicat-o pe cricul central pe loc drept si m-am uitat si cu lanterna...cum vezi de e ok uleiul in martorul ala din fata de la ghidon? ca eu nu m-am prins...am masina de 9 ani da martorul ala de ulei m-a dat pe spate la logica... :)

 

Si ai idee cam pe unde as gasi niste oglinzi ok cu tot cu suport pt GS urile noastre...? neamtu e destept la tehnica, mai putin la filetul ala din bachelita sau ce mama masii e, de la oglinda, la care mi s-a mancat filetul si acum, imi sta bleaga oglinda...asa am cumparat motorul...

 

Mersi anticipat! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt oficial in cautarea unor suruburi de prins oglinda - da, alea care se rup. Azi am ramas fara al 2-lea :laugh: .

sincer - as vrea sa schimb oglinzile cu totul dar nu am nici o idee cu ce model

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi frumos RobbieB. Cred ca la mine cutiuta aia e argintie, adika metalica asa, ca defapt aia e si singura cutiuta de sub sa, am crezut ca e computerul ala...ok.

 

Si inca ceva, am deschis capacul de la rezervorul de ulei si e ok uleiul, ca desi m-am uitat cum se verifica uleiul, in ochiul ala rotund n-am reusit sa vad nimic, desi am ridicat-o pe cricul central pe loc drept si m-am uitat si cu lanterna...cum vezi de e ok uleiul in martorul ala din fata de la ghidon? ca eu nu m-am prins...am masina de 9 ani da martorul ala de ulei m-a dat pe spate la logica... :)

 

Si ai idee cam pe unde as gasi niste oglinzi ok cu tot cu suport pt GS urile noastre...? neamtu e destept la tehnica, mai putin la filetul ala din bachelita sau ce mama masii e, de la oglinda, la care mi s-a mancat filetul si acum, imi sta bleaga oglinda...asa am cumparat motorul...

 

Mersi anticipat! :laugh:

 

Vezi nu le incurca! E una mai mare: ala-i CDI-ul. Iti doresc sa n-ai treaba cu el niciodata! Si una mai mica, in drapta...

Si uita de gaura aia prin care -cica- ai putea verifica nivelul uleiului. Lasa-o sa se incalzeasca, opreste motorul, stai un minut-doua si verifica nivelul cu joja! Asa nu te pacalesti...

Faza cu filetul mancat de la oglina am avut-o si eu. Am schimbat cu totul piesa. Alta solutie nu cred ca ai. Decat daca vrei sa incerci tot felul de "inginerii"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt. RobbieR - Aha, am inteles. Mersi.

 

Da CDI ul ala inseamna computerul pt. aprindere si etc. nu? Costa mult de tot, nu? si daca se strica raman pe Transalpina si sun la prieteni, nu? ca atunci cand o sa ma duc o sa imi iau cablu de ambreiaj si benzina cu mine, da ca la masina, daca pica computerul stai si te uiti la ea...nu?

 

Si cu uleiul am inteles, da unde gasesc eu joja aia ca eu m-am uitat direct in rezevor?

 

In loc de capacul ala se poate pune ceasul ala de pe MotoLouis cu sonda si termometru pt ulei? Si-a pus careva ceas pt. ulei din ala ca e bun ca sa stii temperatura la ulei cand ai motorul rece ca sa nu-i dai forja la rece...

 

 

 

 

 

 

 

Pt. Ratonul - Stiu cum e cu faza cu schimbatul benzilor fara oglinda dreapta...SUCKS RAU!!!

 

Am gasit la MotoLouis din Vitan oglinzi ok cu 800mii bucata, doar oglinda fara suport. Au magazin si la Razoare in intersectie, ca sa numai platesti si intrarea la targ, dar nu sunt sigur ca au si acolo oglinzi, incearca macar inainte, aaa...si ia si oglinda veche cu tine ca sa vezi de cat e filetul...sa potriveasca.

 

Vreau sa ma duc in disperare de schimbat banda si la FirstBike sa iau ceva pana una alta...pana nu ma urc pe o masina schimband banda...

 

Oglinzi gasesti si pe net la bbmoto.ro si la piesemoto.ro da pana le comanzi...pana le aduce...pana...

Editat de Stefan GS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nenea zidu, pt suruburi, tre sa ne dam bine pe langa domnul iulian22, ca el are un mester care le face.

 

Eu i-am zis sa faca mai multe sa ne facem noi depozit, ca surubelele alea se rup intr-o veselie. poate facem un fond de piese de schimb joia la intalnire. Asa cum zicea iulian data trecuta la intalnire. Fiecare sa adune ce are in plus sa fie pt nevoie. Eu unul umblu in rucsacel cu 2 manete de ambreiaj (nu originale, dar modificate sa le pot folosi in cazuri de extrema urgenta) si o maneta de frana de rezerva. Propun sa adunam si surubele (de unde pica mai des (gen furca, aripi, carene, aripa spate...), suruburi oglinzi, oglinzi, sa le tina careva la el acasa si in caz de belea, sa stim pe cine sunam.

 

Chiar daca nu sunt originale, cred ca ar prinde bine sa avem si cabluri de ambreiaj si acceleratie (poate daca cineva si le-a schimbat sau daca avem kituri de la louis.de folosite si schimbate apoi cu originale...), cauciucuri nu foarte uzate, dar sa poata fi folosite de cineva care nu are bani pe moment pana isi ia ceva nou...chestii pe care le schimbam cu unele noi...

 

Mie mi se pare foarte buna ideea, asa ca, la intalnire, care aveti din astea, le aducem si hotaram cine le tine si pe cine sunam in caz de...

 

eu ma lipsesc de o maneta de ambreiaj (una o tin, ca am un obicei prost sa le rup...), nu e cine stie ce, dar cand esti sus pe munte, te scoate din mizerie si te duce acasa pana iti iei una noua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti careva experiente cu semnalizatoare pe LED? Eu mi-am luat astazi o pereche, le-am montat si dupa cateva probe... au amutit! Le-am pus pe aparatul de masura si sunt in scurt. Adica... prajite! Am gresit eu undeva? Mai trebuia pusa o rezistenta sau ceva inainte? Aia de la magazin m-au asigurat ca nu dar cunostintele lor despre electrica nu cred ca erau prea vaste, oricum...

 

 

Salut,

 

De unde ai luat semnalele cu led ? ca vreau si eu sa schimb semnalele...

 

Le-ai prajit pana la urma sau nu? sau s-au stricat? de pe louis.de? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

De unde ai luat semnalele cu led ? ca vreau si eu sa schimb semnalele...

 

Le-ai prajit pana la urma sau nu? sau s-au stricat? de pe louis.de? :laugh:

 

Semnale d'astea gasesti peste tot! Nu asta-i problema...

Da, se pare ca s-au prajit si asta era si intrebarea mea: am gresit eu ceva sau am avt ghinion pur si simplu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare foarte buna ideea, asa ca, la intalnire, care aveti din astea, le aducem si hotaram cine le tine si pe cine sunam in caz de...

 

eu ma lipsesc de o maneta de ambreiaj (una o tin, ca am un obicei prost sa le rup...), nu e cine stie ce, dar cand esti sus pe munte, te scoate din mizerie si te duce acasa pana iti iei una noua.

eu nu am rupt pana acum decat oglinzi si semnale.

la capitolul semnale am bagat de la louis si sunt foarte ok, la oglinzi - pana la urma poate ma supar pe ele si le sudez de cioturile alea, pe pozitie si termin subiectul pana cand se v a duce sticla... si asa am una bleaga.

ar fi fost fain dca gaseam unele mai joase si mai departe de campul vizual.

 

pt cabluri - kit de reparatie louis si schimbare preveentiva - tre sa ajung sa dau comanda pt unu de acceleratie, ca are deja un firicel dus

 

monteaza handguarduri pe mobra ca sa nu mai rupi manete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am rupt pana acum decat oglinzi si semnale.

la capitolul semnale am bagat de la louis si sunt foarte ok, la oglinzi - pana la urma poate ma supar pe ele si le sudez de cioturile alea, pe pozitie si termin subiectul pana cand se v a duce sticla... si asa am una bleaga.

ar fi fost fain dca gaseam unele mai joase si mai departe de campul vizual.

 

pt cabluri - kit de reparatie louis si schimbare preveentiva - tre sa ajung sa dau comanda pt unu de acceleratie, ca are deja un firicel dus

 

monteaza handguarduri pe mobra ca sa nu mai rupi manete.

 

 

Si comanda o dai la MotoLouis la Vitan sau direct pe site?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si comanda o dai la MotoLouis la Vitan sau direct pe site?

semnale am luat de la paula bikershop - avea pe stoc si semnale si oglinzi, si la magazinul din bucuresti dar cele ami multe la ploiesti. de obicei fac un ploiesti asa de relaxare

 

comanda am dat prin cei din vitan, pentru ca nu au comision la produsele cu reduceri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

monteaza handguarduri pe mobra ca sa nu mai rupi manete.

 

Dai te rog si tu un link cu manete incercate care sigur merg pe GS?

M-am uitat peste tot si sa mor daca inteleg ceva - cu inaltatoare, fara inaltatoare, insertii de aluminiu...vreau doar unele care functioneaza

Editat de Thundercojones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

thunder, tu vb de protectii de manere...

 

cica ar fi un model la ktm pe cotroceni de se potrivesc pe bmw. cel mai safe , comanda la AB, costa cam 3.2 milioane ambele, si sa mor de nu sunt bune, pana mi le-am pus, rupeam manete intr-o veselie, acum, cad si se zgaraie putin plasticul si atat. isi fac treaba de minune, mare inventie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dai te rog si tu un link cu manete incercate care sigur merg pe GS?

M-am uitat peste tot si sa mor daca inteleg ceva - cu inaltatoare, fara inaltatoare, insertii de aluminiu...vreau doar unele care functioneaza

handguard am originale bmw.

 

probabil gasesti ceva mai bun la acerbis, dar tre mers la ei la magazin si incercat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Si-a pus careva cauciucuri tubeless, ma refer la cauciucuri de strada, nu la cele de enduro care banuiesc ca absolut toate au camera, sau nu?

 

Intreb asta ca daca faci pana nu poti folosi setul de pana cu azot care il folosesti la tubeless, sau ce solutie aveti cand faceti pana si nu vreti sa scimbati camera pe marginea drumului?

 

Rotile fara spite de la GS ul 2008 sunt tubeless, nu? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...