Sari la conținut

Anvelopele on si off


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

impecabil pe asfalt ... presupun ca are aceeasi compozitie ca si Trailmax

 

 

Asa e, doar crampoanele sunt diferite ca dispunere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator _Raul_

Dupa 700 de km parcursi de la montare plus 1300 w-e trecut (intalnirea posesorilor de XT/Tenere/Super Tenere), eu cred ca urmatorul meu set de gume va fi tot Pirelli MT21.

Am mai folosit pe Tenere Mitas E09 si Michelin S12.

Primele derapau pe ud. Modelul vechi. Nu stiu cum se comporta cele comercializate in 2013 - am inteles ca ar fi schimbat compozitia.

S12 erau foarte bune insa tineau maxim 3000 de km.

Dintre toate gumele folosite pe Tenere (inclusiv Michelin Sirac si Metzeler Tourance) cu MT21 am avut cel mai bun grip pe franare controlata pe curbe. Cat il franam si abuzam atat derapa. Deloc mai mult.

Intr-o depasire riscanta, fortata la maxim, pe o curba pe Transfagarasan, mi-a scapat oasele. Stiu sigur ca ar fi fost accident cu alta guma. Am plecat mai departe cu transpiratie pe sira spinarii :ph34r: :wacko: .

Dezavantaj - pe ud, crampoanele rotii fata ridica apa murdara si o arunca in fata. De acolo, peste aripa inalta, ea ajunge pe faruri, rezervor, etc. Am mai dat aripa 1 cm mai jos, dar tot mai ajunge ceva.

Nu imi place sa vad farul plin de namol, insa este insa un compromis cu care pot trai - cand sterg casca, sterg si farurile.

Cele de acum sunt DOT 2011, ca idee.

post-3763-0-48914500-1378369131_thumb.jpgpost-3763-0-10290100-1378369255_thumb.jpg

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

@ _Raul_

De unde le-ai luat?

Ca dupa ce mi se tocesc E09-urile Dakar ce le am acum pe Domi, vreau sa ii pun pe fata altceva (MT21, sau TKC80) si pe spate sa merg tot pe E09, ca fata nu imi place cum se comporta.

Sursa neoficiala - piata din Mehala. A fost un noroc din acela chior.

Vezi la baietii aceia de la care ia multa lume - anvelopemoto.eu parca.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai folosit pe Tenere Mitas E09 si Michelin S12.

Primele derapau pe ud. Modelul vechi. Nu stiu cum se comporta cele comercializate in 2013 - am inteles ca ar fi schimbat compozitia.

 

Or fi schimbat compozitia la E09 dar tot pierd aderenta foarte usor pe ud. Pt comparatie, inainte am avut Heidenau K60 si E09 ii mult sub la mers pe ud. Dar compenseaza pe offroad.

Editat de Alexandru Mos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Or fi schimbat compozitia la E09 dar tot pierd aderenta foarte usor pe ud. Pt comparatie, inainte am avut Heidenau K60 si E09 ii mult sub la mers pe ud. Dar compenseaza pe offroad.

 

Mie nu mi se para asa naspa pe ud - E09 Dakar, e drept ca anvelopele Heidenau K60 inspirau mai multa incredere pe ud, dar nu am avut probleme cu pierderea aderentei cu Mitas-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut!

 

Are cineva montate noile gume Metzeler Tourance NEXT si poate sa-mi spuna cate ceva despre ele?

Se pare ca au castigat comparativul din Germania si ar fi gumele se serie/fabrica pt. noul Bmw 1200 GS.

 

Multumesc!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut!

 

Are cineva montate noile gume Metzeler Tourance NEXT si poate sa-mi spuna cate ceva despre ele?

Se pare ca au castigat comparativul din Germania si ar fi gumele se serie/fabrica pt. noul Bmw 1200 GS.

 

Multumesc!

Excelente pe asfalt, dar nu ai ce cauta cu ele pe off. Sau sa zicem ca poti parcurge un drum de tara neasfaltat (batatorit, pietruit etc) fara probleme daca nu tragi tare de mobra, dar cam atat.

Pe sosea stau foarte bine, aderenta din plin, se incalzesc repede (pe 8-10 grade pe la Cheia puteam sa le dau capat), feedback f bun. Destul de silentioase pe majoritatea tipurilor de asfalt. Pe anumite tipuri am simtit parca ca transmit un fel de "microvibratie" (nu stiu cum sa o descriu exact), dar nu ceva deranjant. Pe ploaie sunt geniale, inconvenientul ar fi insa ca arunca o gramada de apa si trebuie sa ai aripi bine pozitionate la mobra ca sa nu te umplii de jeg :)

Ca durata de viata estimez ca vor duce fara probleme 15.000+ km dupa cum arata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o parere despre heidenau k73 varianta de strada nu SM?

Editat de BigAir
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Intre Anakee 2 si Anakee 3 ? Merita diferenta de bani sau mai bine raman pe ceva care a fost testat si verificat ?

 

Anakee 2.

3 sunt pingele.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Anvelopele on si off

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...