Sari la conținut

Yamaha VIRAGO ZONE


Purghy

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut !

 

am si eu o curiozitate,pentru 1,75 si 70 kg cat am eu stiu ca nu am probleme cu viraga de 535,dar si pt pasager si bagaje,nu ar fi indicat unul de 750?,nu stiu cu cat este mai mare fata de 535 ca si dimensiuni(vorbesc despre cadru). de asta apelez la voi (posesori de virago)

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut !

am si eu o curiozitate,pentru 1,75 si 70 kg cat am eu stiu ca nu am probleme cu viraga de 535,dar si pt pasager si bagaje,nu ar fi indicat unul de 750?,nu stiu cu cat este mai mare fata de 535 ca si dimensiuni(vorbesc despre cadru). de asta apelez la voi (posesori de virago)

 

Salut,

Uite o comparatie "Wikipedia".

Gasesti destule detalii despre dimensiuni pe net.

Poate ar fi mai indicat 750, dar nici cu 535 n-o sa ai treaba, ca doar nu pleci cu casa dupa tine.

post-19831-1248629227_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Uite o comparatie "Wikipedia".

Gasesti destule detalii despre dimensiuni pe net.

Poate ar fi mai indicat 750, dar nici cu 535 n-o sa ai treaba, ca doar nu pleci cu casa dupa tine.

 

mersi pt raspuns,asa am cautat si eu pe net,asteptam si o parere personala,cine a incercat ambele modele ca sa poata face o comparatie.

dar vorba ta,nu iau casa dupa mine :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut !

 

am si eu o curiozitate,pentru 1,75 si 70 kg cat am eu stiu ca nu am probleme cu viraga de 535,dar si pt pasager si bagaje,nu ar fi indicat unul de 750?,nu stiu cu cat este mai mare fata de 535 ca si dimensiuni(vorbesc despre cadru). de asta apelez la voi (posesori de virago)

:lol:

 

Sal'tare

subsemnatu are 120-130 kg (in functie de micul dejun), si vreo 173 de cm (inaltime :D ) si am mers destul de frecvent cu pasageri intre 50-70 kg pe 535. Mobra trage, are suflu, nu zboara, dar de altfel nu zboara nici goala, e mini cruiser nu fashnetzel. Cu mine, cu jumatatea mea mai buna si ceva bagajel cred ca ma apropiam de 200kg sarcina si mergeam pe DN1 cu 120 km/h, si mai era gaz de dat. Evident ca se simt calutii 750-ului, dar este alta motocicleta, nu difera doar cilindreea; incepand cu pozitia in sa, mult mai spre touring, si pana la ciclistica, motoarele sunt semnificativ diferite, iar eu te sfatuiesc sincer sa le incerci pe amandoua macar sa vezi cum iti vine pe ele, ca de dus te duc ambele. Bafta la alegere si asfalt numai sub roti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal'tare

subsemnatu are 120-130 kg (in functie de micul dejun), si vreo 173 de cm (inaltime :) ) si am mers destul de frecvent cu pasageri intre 50-70 kg pe 535. Mobra trage, are suflu, nu zboara, dar de altfel nu zboara nici goala, e mini cruiser nu fashnetzel. Cu mine, cu jumatatea mea mai buna si ceva bagajel cred ca ma apropiam de 200kg sarcina si mergeam pe DN1 cu 120 km/h, si mai era gaz de dat. Evident ca se simt calutii 750-ului, dar este alta motocicleta, nu difera doar cilindreea; incepand cu pozitia in sa, mult mai spre touring, si pana la ciclistica, motoarele sunt semnificativ diferite, iar eu te sfatuiesc sincer sa le incerci pe amandoua macar sa vezi cum iti vine pe ele, ca de dus te duc ambele. Bafta la alegere si asfalt numai sub roti!

 

mersi pentru raspuns,asta vroiam sa aud :D sa aiba putere sa intru intr-o depasire fara batai de cap prea mari atunci cand e cazul si sa duca ceva greutate,de testat le testez pe amandoua dar cu lipsa de experienta nu am cum sa imi fac o parere exacta de unul singur. multumesc inca o data,asfalt uscat si drumuri fara gropi :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai linistit ca merge 535 ul , am 178, 105 kg si merge a trb sa ii fac niste modificari : am latit ghidonul , si am scos mai spre exterior comenzile cu vreo 5-7 cm in rest merge jucaria fara probleme .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai linistit ca merge 535 ul , am 178, 105 kg si merge a trb sa ii fac niste modificari : am latit ghidonul , si am scos mai spre exterior comenzile cu vreo 5-7 cm in rest merge jucaria fara probleme .

 

Poti sa pui te rog o poza cu modificarile la comenzi? Sunt cele stock?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

250 clar ti-e mica.

Eu am 535 si stau in DT.

Poate ne vedem zilele astea sa te pui pe ea sa vezi ce si cum...

:lol:

 

salutare Philip...

 

merci frumos de invitatie.

saptamana asta sunt prins..dar joi seara sunt pe terasa Shogunului.

daca nu ai timp sa treci pe acolo, ai altceva programat..poate ne vedem in week-end daca nu pleci pe nicaieri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa pui te rog o poza cu modificarile la comenzi? Sunt cele stock?

Multumesc!

 

:D sunt cele stock , ce poze sa pun ?? hai sa iti spun ce am facut : am luat un surub dupa mine ( ca sa iau acelasi pas ) m-am dus la gevecom pe blv timisoara si am luat 4 suruburi negre (rezistente) mai lungi cam cu 10-13 cm ( au aia si mai lungi ) o mina de piulite vreo 12 bucati . am desfacut suruburile mici si am bagat astea mai lungi , piulitele cite 3 bucati pe fiecare surub le=am bagat pe post de distantiere si gata treaba .toata treaba a costat 10 ron si sub 5 minute de surabarit . acum stau mai lejer cu picioarele . :lol: ca sa vezi ce inseamna 4-5 cm in plus .

 

asta am facut in graba asa , ca urmeaza sa trag comenzile mai in fata iar la operatiunea asta va fi sa zicem mai complicat dar nu ceva iesit din comun numai ca nu se sta bine cu timpul si pina una alta ma pot da cu motoreta si asa dar cu timpul o aranjez , un ghidon cu tot cu raisere si mai inalt ca acum iau toate oglinzile cu el , comenzile mai avansate , si cred ca umblu si la rezervor il latesc si il fac mai inalt asta daca nu combin un rezervor sau poate direct facem unul .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,,,

imi spune cineva o firma care vinde motoare in leasing? una care sa mai si functioneze...

am incercat pe la 6 site-uri si unele au doar 5 motoare altele nu mai functioneaza ca sunt suspendate....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi pentru raspuns,asta vroiam sa aud :D sa aiba putere sa intru intr-o depasire fara batai de cap prea mari atunci cand e cazul si sa duca ceva greutate,de testat le testez pe amandoua dar cu lipsa de experienta nu am cum sa imi fac o parere exacta de unul singur. multumesc inca o data,asfalt uscat si drumuri fara gropi :lol:

Ahoi! Rezerva de putere are o gramada, eu am mers cu a mea pe autostrada cu 170 km/h cu tot cu bagaj dupa mine, si era destul de mare bagajul!

Poza urmatoare confirma :

post-25613-1248711313_thumb.jpg WTF :) !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare Philip...

 

merci frumos de invitatie.

saptamana asta sunt prins..dar joi seara sunt pe terasa Shogunului.

daca nu ai timp sa treci pe acolo, ai altceva programat..poate ne vedem in week-end daca nu pleci pe nicaieri.

 

Sambata ar trebui sa aibe ceva programat . :cheers:

 

Hai viragisti, mai iesiti la iveala:

/index.php?showtopic=400765

 

:angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi! Rezerva de putere are o gramada, eu am mers cu a mea pe autostrada cu 170 km/h cu tot cu bagaj dupa mine, si era destul de mare bagajul!

Poza urmatoare confirma :

post-25613-1248711313_thumb.jpg WTF :cheers: !

 

Eu as pune motor de Virago pe Dragstar. Ca deh, dragstarul e mai aratos, dar n-as mai iesi pe autostrada cu el :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi! Rezerva de putere are o gramada, eu am mers cu a mea pe autostrada cu 170 km/h cu tot cu bagaj dupa mine, si era destul de mare bagajul!

Poza urmatoare confirma :

 

ha ha , tare de tot , m-am convins :cheers: multumesc tuturor pentru raspunsuri :angry: numai bine , asfalt uscat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as pune motor de Virago pe Dragstar. Ca deh, dragstarul e mai aratos, dar n-as mai iesi pe autostrada cu el :angry:

Eu a-si cumpara un dragstar classic de 1100cc sau un drifter de 800cc pe cardan :cheers: !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi! Rezerva de putere are o gramada, eu am mers cu a mea pe autostrada cu 170 km/h cu tot cu bagaj dupa mine, si era destul de mare bagajul!

Poza urmatoare confirma :

post-25613-1248711313_thumb.jpg WTF :cheers: !

 

165 km/h incarcat cum esti tu + pasagera in spate, iulie anu' trecut. am avut o viroaga buna!

 

creca cu cat le incarci mai mult....cu atat fug mai tare :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu le-am masurat dar aproximativ e cat farul la 535.

 

Destul de mishto farul.....stii cumva si pretul? Ceva asemanator am vazut pe o Viraga la Cricau (festivalul cetatilor Dacice) si arata chiar bine :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Destul de mishto farul.....stii cumva si pretul? Ceva asemanator am vazut pe o Viraga la Cricau (festivalul cetatilor Dacice) si arata chiar bine :angry:

200 ron! Eu deja mi-am luat unu si e tare rau :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca la-i primit, esti multumit de el?

Sa-l folosesti cu sanatate!

Inca nu l-am probat la drum pentru ca inca e in reparatie motorul, dar de probat asa l-am probat si e foarte bun si arata si bine! :cheers:

Mesaj completat

Royal Star... Venture..:laugh:

Dar sa nu deviem de la subiect..

Nu prea imi place royal star-ul, cand oi putea sa-mi permit un consum mai mare sigur a-si lua un WILD STAR de 1600cc :angry: sau un DRIFTER de 1500cc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare domnilor.

Avand in vedere faptul ca alimentarea cu aer la Virago e aiurea, as dori sa schimb clasicul filtru de aer care nu-si face treaba calumea cu 2 filtre de aer individuale.

 

Intrebarea mea este daca filtrele din imagine se potrivesc, atat din punct de vedere fizic cat si din punct de vedere mecanic.

 

Nu doresc sa-i schimb parametrii tehnici, sa ma trezesc ca ii fac praf motorul sau mai stiu eu ce.. vreau doar sa am niste filtre care-si fac treaba cu adevarat.

 

Atasez o poza cu filtrele pe care le-am gasit de cumparat. (au diametrul 50-55mm)

post-42046-1248867941_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in principiu ar trebui sa mearga fara probleme........o sa ai admisia mai buna si probabil se va schimba putin si sunetul motorului.....poate castigi si ceva putere.....Oricum un filtru de aer rapid nu protejeaza motorul asa bine cum o face filtrul original.......ai plusuri dar si minusuri.....ideal ar fi sa cumperi filtre K&N......is putin mai scumpe dar merita....plus ca nu trebuie sa le mai schimbi niciodata......doar sa le speli din cand in cand;)

Editat de motomaniac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...