Sari la conținut

Filme si seriale


Postări Recomandate

nu stiu daca le-a mai pus cineva, io abea le-am vazut si recomand calduros:

1. Death Proof

2. Four Rooms

 

ambele regia lui Tarantino

 

subscriu la Four Rooms, e de-a dreptul bestial! Good one! :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 5,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

n-am rabdare sa vad daca s-a scris despre favoritele mele, care sunt, in ordine:

 

1. matrix 1 si 2. nu pt actiune, ci pt aspectul filozofic :rolleyes:

 

2. the notebook. plictisitor la inceput, era sa plang de fata cu femeia la final =))

 

3. the machinist, buterrfly effect, hide and seek, the sixth sense

 

4. troy, braveheart si gladiatorul, cu marele minus ca prezinta personaje simpatice care mor ca sa-ti rupa sufletul =))

 

5. american beauty, mai ales coloana sonora. glumesc. super film :crack:

 

6. heat, ocean 11 scl,

 

7. the prestige ( nu stiu cum se scrie lol!)

 

8. basic instinct, stiti faza din sediul politiei. glumesc haha.

 

am impresia ca mai sunt multe care m-au marcat mult timp, dar nu imi amintesc numele

Editat de spectrus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu dc a pomenit cineva de Cidade de Deus si de The ninth gate. N-au nici o legatura unu cu celalalt da acuma mi-au venit in minte. Si apropo de Johnny Depp, "Fear and loathing in Las Vegas"!!!

 

Si orice tine de Monty Python.

 

Si (parere personala) la desene animate Matt Groening ii bate la fund pe toti.

 

Mos fericit la toti...sau ce-a mai ramas din el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

THE GOLDEN COMPASS cred ca e inceputul unei alte trilogii fantasy. Nu se apropie catusi de putin de LOTR din multe puncte de vedere, insa este very very nice. Ideea de om legat de propriul demon sub forma de animal e foarte tare nene, am mai dibuit ideea asta prin niste povesti mai vechi de pe la inceputul secolului 20. All in all, filmul e frumos vizual, avem un soi de gypsies eroi, avem vrajitoare carismatice si ursi polari cu armuri care rup gura targului. Facusem o paralalela cute intre om - demon si motociclist - motocicleta, se potrivea :crack: Oricum, va recomand filmul, e foarte fain, quest of a young hero, lupta pentru libertatea de expresie, elementul mistic intitulat "praf"... merita vazut, eu astept sa iasa varianta de dvd, pentru o calitate mai buna a imaginii, acum am vazut un rip-off din sala si nu am putut intui tot ce am vrut din ansamblul imagine-sunet-efecte speciale. Insa merita vazut! :crack:

 

Am revazut un film care ma cucereste mereu, desi sunt ferm convinsa ca va fi mereu un gica-contra care sa-mi arunce in fata cu argumente de genul "e o aberatie la adresa culturii japoneze" sau "e prea comercial". Cu ocazia asta vreau sa mentionez ca MEMOIRS OF A GEISHA da, este un film comercial, prin definitie un film bun care a avut succes la public. Este, din pdv-ul meu, un film "frumos" cu adevarat, vizual, estetic, auditiv...scenografia este superb realizata, precum si decorurile de exterior. Nu mai spun de costume, de paletele de culori, de imagine per ansamblu - cadre, unghiuri de filmare, relantiuri shit like that. Din pdv al actorilor, este o echipa compusa din poate cei mai buni actori pe care Asia ii ofera la ora actuala - cel putin Zhang Zyi pentru mine e o papusa de portelan, nu mai spun de restul. Per ansamblu, filmul asta e destinat celor cu un strop de romantism ramas undeva pe fundul inimii si este recomandat iubitorilor de frumos, caci este , mai presus de toate, un film frumos - si ca linie a povestii, si ca poezie a replicilor si monologurilor, si ca atentie acordata detaliilor. All in all, a devenit unul dintre preferatele mele.

 

Tot in gama filmelor bune si mushy, la care e necesara batista si cutia cu ciocolata :crack: mai recomand, din nou, SWEET NOVEMBER. Charlize Theron este fenomenala in rol si o prezenta calduroasa pe ecran, in afara de faptul ca e drop-dead-gorgeous :crack: Iar Keanu, well, Keanu Reeves...he went too far! :crack: (pt cine stie de Pablo Francisco). All in all, un film emotionant, profund, colorat, travestitul e irlandez, asta m-a iritat la culme, mai bine il faceau galez, aveau mai multe sanse de acuratete... :crack:

 

p.s. astea au fost filmele serioase vazute in ultima vreme, nu mai zic de MULAN ( aia da aberatie la adresa chinezilor si japonezilor dar e prea tare desenul ), POCAHONTAS, CINDERELLA, HOW THE GRINCH STOLE CHRISTMAS, GEORGE OF THE JUNGLE, SNOW WHITE & THE SEVEN DWARFS si altele din gama Disney, care fac parte din gama sezoniera :crack:

Editat de Ralucone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

hello.am primit de la cineva pe un dvd, filmuletul Shrek 3D care are vreo 20 de minute si o pereche de ochelari din aia ca la americani 3D.vreau sa va spun ca se vede pur si simplu genial(adica ies paianjenii din ecran si vin peste tine si tot felul de alte chestii din astea) :blink: si vreau sa stiu unde mai pot gasi filme 3D. am cautat pe torrent din afara si nu gasesc nimic.please help.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg cum poate sa iti placa cei 7 samurai si matrix in acelasi timp.

 

 

dar nu e ca si cum as asculta rock si manele...

 

daca vreau un film sa ma tina in scaun pana la sfarsit si sa-l vad cu alti ochi de fiecare data , ma uit la filmele lui akira ,desi le-am mai vazut.(le am pe majoritatea)

 

matrix-ul e un film "usor",dar care are inserate "in cod" multe chestii care ne arata natura umana in diferite ipostaze.

 

p.s : te intereseaza cultura japoneza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Filme si seriale

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...