Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

canon

ola impatimiti ai fotografiei. am achizitionat un canon eos 350D (digital rebel XT). puteti sa-mi recomandati niste tutoriale sau carti pe marginea subiectului ? sunt multe documente pe torrenturi dar sunt sigur ca mi-as pierde timpul studiand asa ceva : The Complete Guide to Professional Wedding Photography. :kiss:

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

canon

ola impatimiti ai fotografiei. am achizitionat un canon eos 350D (digital rebel XT). puteti sa-mi recomandati niste tutoriale sau carti pe marginea subiectului ? sunt multe documente pe torrenturi dar sunt sigur ca mi-as pierde timpul studiand asa ceva : The Complete Guide to Professional Wedding Photography. :P

E un aparat foarte bun pentru inceput, sa-l folosesti cu placere!! :kiss:

 

Cat despre tutoriale, va trebui (inainte sa inveti despre compozitie si alte "baliverne") sa inveti ce inseamna expunere, ISO, shutter speed, aperture, si alti cativa termeni.. aceste lucruri, desi par incredibil de plictisitoare, te vor ajuta enorm! Citeste cat poti de pe acest site, pune in practica tot ce poti (cat de des poti) din tot ce inveti, si o sa fii surprins cat de repede vei observa diferenta dintre poze si fotografii!

 

Daca vrei sa te axezi pe un anumit tip de fotografie (portretistica, peisaje, macro, sau orice ti-o mai trece prin minte), cauta pe site-ul respectiv (si pe altele de profil) tutoriale axate exclusiv pe tipul respectiv de fotografie.. Daca nu te descurci cu engleza, cauta site-uri romanesti (sunt destule), unde sunt explicate aceleasi lucruri destul de bine (dupa ~15 ani de computeristica, am devenit angloidiot: limbajul tehnic imi pare mult mai usor de inteles in engleza decat in romana :P :P )..

Editat de Just_John
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Slanic Prahova, 11 oct.2009 - Galeria din Mina Unirea, Piatra Verde B)

 

 

nu te supara pe mine(nu ca as fii eu fotograful lui peste) dar...ai fotografii foarte slabe! nu stiu daca ti s-a mai spus sau nu dar ai extrem de mult de lucrat! am tot asteptat pe parcursul a mai multor pagini sa ne arati ceva frumos dar....nimic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stephon sa nu ma mustruluiesti. eu am aparatul de foarte putina vreme si nici poze nu stiu sa fac.dar imi permit si eu sa atasez doua. nu de alta dar de 5 ore lucrez la ele. (mi-am instalat azi pentru prima oara photoshopu si mi-am prins urechile in carlige de rufe).

post-16365-1257366731_thumb.jpg

post-16365-1257366873_thumb.jpg

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te supara pe mine(nu ca as fii eu fotograful lui peste) dar...ai fotografii foarte slabe! nu stiu daca ti s-a mai spus sau nu dar ai extrem de mult de lucrat! am tot asteptat pe parcursul a mai multor pagini sa ne arati ceva frumos dar....nimic!

 

Multumesc pentru parerea sincera. Sunt putini oamenii care au curajul sa faca asta.

Stiu ca mai am de lucrat. Nu mi-am dorit niciodata sa devin profesionist ci doar sa arat ce m-a impresionat pe mine.

 

Mihaela

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru parerea sincera. Sunt putini oamenii care au curajul sa faca asta.

Stiu ca mai am de lucrat. Nu mi-am dorit niciodata sa devin profesionist ci doar sa arat ce m-a impresionat pe mine.

 

Mihaela

 

In fotografie ca in multe lucruri exercitiu te ajuta sa vezi lucrurile cum trebuie.

Sfatul meu ii ca atunci cand te uiti pe ecranul aparatului sau in vizorul lui incearca sa vezi o poza care te-ar impresiona, nu o simpla poza turistica. In felul acesta usor usor te vei departa de tipul actual de poze care e destul de lipsit de subiect si care nu impresioneaza in nici un fel.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In fotografie ca in multe lucruri exercitiu te ajuta sa vezi lucrurile cum trebuie.

Sfatul meu ii ca atunci cand te uiti pe ecranul aparatului sau in vizorul lui incearca sa vezi o poza care te-ar impresiona, nu o simpla poza turistica. In felul acesta usor usor te vei departa de tipul actual de poze care e destul de lipsit de subiect si care nu impresioneaza in nici un fel.

 

Bafta

 

 

:friends: Multumesc - si asa cum se spune "Practice makes perfect" :hug:

 

La cat mai multe fotografii reusite tuturor B)

 

 

:friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stephon sa nu ma mustruluiesti. eu am aparatul de foarte putina vreme si nici poze nu stiu sa fac.dar imi permit si eu sa atasez doua. nu de alta dar de 5 ore lucrez la ele. (mi-am instalat azi pentru prima oara photoshopu si mi-am prins urechile in carlige de rufe).

 

 

Aham... Nu cumva poza cu copilul e dintr-un tutorial Photoshop?

 

Aici se pun poze facute de noi, nu de altii.

Mesaj completat

LE: dap, mi-am amintit bine... B)

 

http://www.lynda.com/home/DisplayCourseN.aspx?lpk2=414

Mesaj completat

LLE: asta ca sa nu mai spunem de comentariile de copyright din EXIF-ul pozei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu am spus ca ar fi a mea. de aia nici nu am modificat efix'u. poza originala pe care trebuia sa lucrez era urmatoarea (o anexez acum).

poza cu catelul este a mea. editarea tot a mea.

 

piccolino te rog sa-ti masori cuvintele. de fapt nu te rog nimic ca e prea tarziu si bunul simt nu se manifesta a priori. am specificat ca era munca de obisnuinta in photoshop.era si una dintre temele tutorialului si ma bucuram ca mi-a iesit oarecum bine cu exceptia obrajilor un pic cam roz. vrei sa-ti anexez poza cu cainele ?

post-16365-1257416447_thumb.jpg

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stephon sa nu ma mustruluiesti. eu am aparatul de foarte putina vreme si nici poze nu stiu sa fac.dar imi permit si eu sa atasez doua. nu de alta dar de 5 ore lucrez la ele. (mi-am instalat azi pentru prima oara photoshopu si mi-am prins urechile in carlige de rufe).

Draga domnule bou sau vaca moarta...

 

Te rog insistent sa-ti retragi poza postata pe care ai ciordit-o cu nerusinare din portofoliul lui Deke McLelland, si sa mergi sa poluezi alte topicuri cum asa bine ne-ai obisnuit pana acum.

 

De asemenea cer unui moderator sa schimbe numele topicului in "Pasionati de pozat la intamplare" pentru ca de ceva vreme numai cu fotografiatul nu are legatura acest topic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Draga domnule bou sau vaca moarta...

 

Te rog insistent sa-ti retragi poza postata pe care ai ciordit-o cu nerusinare din portofoliul lui Deke McLelland, si sa mergi sa poluezi alte topicuri cum asa bine ne-ai obisnuit pana acum.

 

urat B)

 

De asemenea cer unui moderator sa schimbe numele topicului in "Pasionati de pozat la intamplare" pentru ca de ceva vreme numai cu fotografiatul nu are legatura acest topic...

 

Rusine prietene! La fel ca si celui pe care il critici!

Pentru fotografii perfecte si fotografi profesionisti ce nu pot admira pozele noastre ii invit pe site-uri dedicate "profi". SAU daca tot se holbeaza la noi astia "mici" sa dea un sfat. Mai mult, din cate vad suntem la rubrica "Motociclisti in timpul liber" si "Pasionati de foto". Da, pasionat de foto nu inseamna profesionist ci pur si simplu pasionat, asta include si sapunierele digitale si poze slabe din toate pct de vedere.

Respectele mele tuturor celor cu pasiunea declansarii unui aparat foto, de care o fi el...

 

Pentru cei interesati sa se auto-depaseasca va ofer niste linkuri cu tutoriale gasite in timp:

 

tutoriale:

digital-photography-school

cambridgeincolour

short courses

luminous-landscape

morgue classroom

 

review/teste aparate/obiective:

the-digital-picture

dpreview

kenrockwell

steves-digicams

dxomark

SLR Gear

 

 

My Pictures

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De asemenea cer unui moderator sa schimbe numele topicului in "Pasionati de pozat la intamplare" pentru ca de ceva vreme numai cu fotografiatul nu are legatura acest topic...

 

Eu incerc de mult sa tot aduc topicul la un standard in care lumea sa puna doar imaginile care nu numai lor li se par bune si cei care se pricep sa ii sfatuiasca si sa comenteze fotografiile. Dar pana acuma doar eu si inca maxim 1 sau 2 oameni au incercat sa comenteze. Asa ca daca nu se vrea topicul sa devina un fel de Hi5, orice critica constructiva si bun simt si putin simt estetic cand se incarca fotografii sunt binevenite.

Mesaj completat

Un prim sfat referitor la postat si chiar si la fotografiat: fotografiile sa aiba subiect. Nu orice colt de natura, orice obiect, ori fie ce se vrea a fi inseamna ca are si un subiect si astfel cei care privesc imaginea nu au de unde sa stie ce anume trebuie sa priveasca.

Editat de Schumy CJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in apararea mea eu nu am stiut ca modificarea unei poze supraexpuse in photoshop cs4 reprezinta copyright infringement. de asemenea aia era "tema pentru acasa" in cadrul tutorialului. sa iau poza omului si sa o fac sa arate bine. dupa ce m-am chinuit sa o repar cu histograma si cu variations am fost asa de multumit ca m-am gandit sa o pun si eu aici pe forum alaturi de o alta poza de a mea corectata cu contrast/hue/saturation si vibrance. tutorialele sunt arhi cunoscute iar daca as fi vrut sa ma dau mare cu realizarile mele (asta dupa ce am admis ca sunt varza la fotografie) as fi ales o poza publica si mai putin cunoscuta.

pana una alta eu abia mi-am luat noul aparat si o sa tot fac poze pe unde consider de cuvinta. o sa le si postez aici pentru ca am mare de ajutor din partea fotografilor cu experienta. dar asta numai in conditiile in care nu sunt facut ciorditor , sau bou sau vaca sau mai stiu eu ce. as fi vrut sa invat aici pentru ca suntem si motociclisti iar unde-s mai multe pasiuni comune e cu atat mai bine....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu mare parere de rau, ii dau dreptate lui Schumy CJ.

Eu sunt incepator, si vreau sa invat. Urmaresc cu interes threadul asta. Dar, incep sa ma pierd printre zecile de poze fara nici o noima. Nu sunt multe poze pe care sa inveti. Care sa merite studiate. De asemenea putine comentarii asupra lor... (indiferent daca bune sau rele). Foarte multe poze turistice. Pacat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1= Matterhornul vazut de pe MontBlanc

 

In sfarsit, o poza interesanta! B) Imi place cum se vad crestele, pe diferite planuri de profunzime. Dar cerul este gol si neinteresant si din pacate ocupa o jumate din imagine.

 

Cum s-a comportat D90-ul la temperaturile alpine? Condens, ceva?

 

In orice caz, felicitari pt ascensiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit, o poza interesanta! B) Imi place cum se vad crestele, pe diferite planuri de profunzime. Dar cerul este gol si neinteresant si din pacate ocupa o jumate din imagine.

 

Parerea mea: Chiar daca cerul ocupa jumatate de fotografie nu mi se pare ca, cadrul sa fie unul plictisitor. Din contra as putea afirma ca ochii imi stau pe munti, iar portiunea de cer de deasupra imi da senzatia de cadru aerisit. Daca era mai putin cer cred ca era o imagine prea incarcata si putin dezechilibrata.

Mesaj completat

Deadcow, iti inteleg entuziasmul pentru editarea ta reusita. Doar ca aici noi incercam sa promovam proprile fotografii pentru a obtine pareri si sfaturi si sa discutam despre aparate si tehnica fotografica.

Daca aplici ceea ce ai invatat intr-o fotografie proprie te rog sa o pui pentru a vedea si impresia publicului.

 

Bafta

Mesaj completat

Sa imi incerc si eu norocul:

 

Privirea pisicii ii dementiala. Imi aduce aminte de papusa din Saw.

DSC_4312.jpg

Editat de Schumy CJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Transalpina, la sfarsitul lui iulie:

 

DSC_2579.jpg

 

 

Da, inteleg de ce nu te deranjeaza cerul gol pe jumatate din imagine, cand iti privesc poza de mai sus. Jumatate copaci prafuiti, jumatate pamant arid. Si doi motociclisti rataciti pe undeva printre. B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea: Chiar daca cerul ocupa jumatate de fotografie nu mi se pare ca, cadrul sa fie unul plictisitor. Din contra as putea afirma ca ochii imi stau pe munti, iar portiunea de cer de deasupra imi da senzatia de cadru aerisit. Daca era mai putin cer cred ca era o imagine prea incarcata si putin dezechilibrata.

Mesaj completat

Deadcow, iti inteleg entuziasmul pentru editarea ta reusita. Doar ca aici noi incercam sa promovam proprile fotografii pentru a obtine pareri si sfaturi si sa discutam despre aparate si tehnica fotografica.

Daca aplici ceea ce ai invatat intr-o fotografie proprie te rog sa o pui pentru a vedea si impresia publicului.

 

Bafta

Mesaj completat

Sa imi incerc si eu norocul:

 

Privirea pisicii ii dementiala. Imi aduce aminte de papusa din Saw.

DSC_4312.jpg

Da, dom'le. Dupa critica ta de pe acest topic, ma asteptam la mai mult.

Pentru cine nu-si aduce aminte de papusa din Saw, fotografia ta nu e decat una dintre miile cu acelasi subiect: o pisica pe un pat. Nimic deosebit. Nici macar privirea. Am si eu o groaza cu a mea, in diferite pozitii, cu diferite expresii ale fetei, dar nu le postez aici. B)

 

PS: Nu ma pricep la poze. Am pus cateva pe acest topic, n-a zis nimeni nimic nici de bine nici de rau (probabil ca erau poze turistice, deh), asa ca m-am lamurit despre capacitatile mele. Hai bafta la pozat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm ... interesant cum unu' cu poze turistice de prin croatia critica pe una care pune cam orice poza care o face cu aparatu' B). Personal sunt pe topicul asta pentru a ma holba la poze mai mult, eventual sa aflu noutati, daca e cazul, decat sa citesc cum unu' pune poze modificate in photoshop

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...