Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Codobatura alba / Motacilla alba

Adriane , nu stiu de unde atata rabdare , dar rezultatul merita :)

Am una care vine in fiecare toamna si se aseaza pe o antena de la bolcul de vis-a-vis sa-si caute pereche (si reuseste, in scurt timp vad 2).

Daca as afla si eu secretul . . . . . :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator Adrian

faza de ca.cat e ca trebuie sa mentin obiectivul cu mana stanga (aia cu placa si suruburi). Daca subiectul e mai sus de linia orizontului (gen in copac),atunci sunt cam fu.tut,pt ca nu pot ridica obiectivul in sus...

 

usor usor, incep sa progresez la kineto....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gumball3000

 

Exceptand masina , am observat ca 80 % sunt cu smart-ul in mana . . . . . in rest , cateva DSL-uri , un GoPro . . . . si un politai :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faina poza, surpinde bine atmosfera.. eu as fi mers pe o incadrare un pic diferita si mai putin contrast la prelucrare (si poate un filtru de polarizare sa se vada in masina? :P )

 

post-9248-0-71745800-1402302148_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exceptand masina , am observat ca 80 % sunt cu smart-ul in mana . . . . . in rest , cateva DSL-uri , un GoPro . . . . si un politai :)

Nu prea sunt mare fan al smart'urilor dar cateodata ma surprinde iphonu prietenei la ce poze scoate.Pentru o persoana fara atractie spre fotografie sunt dslr'ul perfect si daca stau sa ma gandesc bine samsung'ul compact care il am de vreo 5 ani este mai inapoiat decat un iphone5.Mai era un procent de 8% cu tableta:))

 

Faina poza, surpinde bine atmosfera.. eu as fi mers pe o incadrare un pic diferita si mai putin contrast la prelucrare (si poate un filtru de polarizare sa se vada in masina? :P )

aa deci deaia nu se vede in masini in nici o poza :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

in sfarsit niste poze mai ok :)), ca eram satul de 'declansari random cu telefonul' :)

 

totusi, dr x, nu e deranjant highlight ul ala ars deasupra barcii? Nu-s deloc adeptul manipularii si editarii,dar asta e un caz in care mi-as fi bagat putin mana, sau mai subexpusa putin eventual

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totusi, dr x, nu e deranjant highlight ul ala ars deasupra barcii? Nu-s deloc adeptul manipularii si editarii,dar asta e un caz in care mi-as fi bagat putin mana, sau mai subexpusa putin eventual

Este, dar soarele era inca puternic la ora aia si oricat as fi incercat tot n-as fi scapat de zone arse. Oricum, am subexpus un pic in LR si am umblat putin si la shadows&highlights.

 

Doar n-oi vrea acu' sa incep cu expresii tehnice intr-ale fotografiei,mai nene..Astea-s pt aia priceputi.Imi place cum a surprins pescarul pe fondul ala de dealuri..Cum pica lumina diminetii surprinsa cat se poate de natural.Plus claritatea.Bine?

Era seara, de fapt. :)

E cam turistica fotografia (drept sa spun, nici mie nu mi se pare "meserie"), pentru ca am vrut sa prind si cetatea Golubac si stanca Baba Caia in fundal. Dintr-o serie de sapte cadre l-am pastrat pe asta pentru ca lanseta care se misca da si un pic de dinamica scenei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei,mie-mi plac anumite cadre,imagini,culori,etc pur si simplu.Voi va exprimati mai profesional.Imi plac si gata nu stau la despicat firu-n 4..

Sunt cateva persoane care posteaza aici si chiar stiu ce fac . Pe langa ele , mai suntem si noi , amatorii , care postam si suntem " tolerati " de spiritul critic al topicului . Uneori , se intampla ca unele postari sa faca acel spirit critic sa se cutremure si atunci incepe iuresul :) . In rest , toate bune .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlad S, nu poti incerca un edit la prima poza de la dunare? Ar fi interesant daca ai putea modifica culoarea planului apropiat la ceva nuante mai desaturate si trase spre albastru (cam in stilul orizontului din dreapta sus), poate chair sa mergi pe un alb-negru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...