Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, ulterior am gasit si eu sapand pe forumuri....

 

http://forum.nikonisti.ro/viewtopic.php?f=21&t=13851&sid=7f01146c03b151995dce6dbf1d848e30

 

http://irvdabird.multiply.com/journal/item/2/Nikon_AF-S_DX_Zoom-NIKKOR_18-70mm_DIY_Fix

 

Se pare ca asta e hiba 18-70-urilor... se slabesc surubelele. Cand ma apuc de surubareala o sa pun poze detaliate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pfffaaa , ce chef de munte mi-ai facut . am nevoie de concediu sa ajung pe acolo ....

 

bag si eu vreo 2 de prin 07' bucegi , Omu si imprejurimi

 

2040511280101406240sSyLBc_fs.jpg

 

2549145320101406240GpERBM_fs.jpg

 

2642387870101406240IYiptQ_fs.jpg

 

ps. realizate cu un W30 6 mp :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare (sper sa nu o considerati stupida): magnetii de la un tank bag pot avea o influenta negativa asupra aparatului foto?

Eu obisnuiesc sa tin camera in tank bag si vreau sa stiu dc se va strica intai de la magneti sau de la socurile transmise de mersul pe drumurile patriei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare (sper sa nu o considerati stupida): magnetii de la un tank bag pot avea o influenta negativa asupra aparatului foto?

Eu obisnuiesc sa tin camera in tank bag si vreau sa stiu dc se va strica intai de la magneti sau de la socurile transmise de mersul pe drumurile patriei.

 

Eu am un tankbag Moto Detail mic(5-6 litrii) pe care il folosesc de vreo 3000km. Ca s-a stea mai comfortabil DSLR'ul am pus pe fundul tankbagului 2 straturi de burete, iar aparatul sta intotdeauna si in geanta lui. Rezervorul Transalpului vibreaza putin, dar e mult mai bine decat in topcase(unde e ca in masina de spalat). Magnetii(4) tankbagului sunt destul de tari avand in vedere ca acesta nu se prea misca pe drumurile patriei(are doar o legatura de siguranta pe ghidon), dar pana acuma nu am observat niciun fenomen ciudat la aparat.

Oricum, aparatul sta in tankbag 8 ore maxim intr-o zi, iar daca nu faci ture mai lungi de 2-3 zile des nu cred ca e nicio problema intr-un interval rezonabil de timp(probabil ca daca l-ai tine 3 luni, atunci ar putea aparea problemele dar nici asa nu e sigur).

 

D60'ul meu a facut pana acuma 6000km cu mine. Vreo 1000km l-am tinut in rucsac in spate(nu era confortabi; dura mult scosul/bagatul nefiind rucsac foto), apoi 2000km l-am purtat in topcase(tot timpul eram atent sa nu pun chestii grele si topcaseul sa fie full ca sa nu se plimbe lucrurile; era necesar sa cobor si sa opresc tot timpul motocicleta), iar de 3000km folosesc varianta cu tankbag'ul(e mai rapid ca rucasacul si topcase'ul;vibreaza mai putin decat in topcase; e mai in siguranta decat in rucasc in cazul unei cazaturi; e la indemana pentru fotografii rapide).

Daca ar exista un tankbag gandit pentru foto si ar fi la un pret omenesc, mi-as lua unul.

 

(Cel de la Touratech nu este o varianta avand in vedere ca e 249e :moron: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva poze de la semi-inaugurarea studioului foto :) . Doar semi pentru ca a fost un test sa vad ce ajustari mai trebuie sa fac, ce lipseste din recuzita, daca trebuie sa schimb candelabru... mai mult pentru rezolvarea posibilelor probleme tehnice decat partea artistica :)

 

dsc21142.jpg

 

dsc2161c.jpg

 

dsc2153b.jpg

 

dsc2163.jpg

 

dsc2169z.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti careva un trepied de vanzare la un pret decent? Am un D40 pe care il folosesc in regim de amator, la iesiri in natura si concedii si nu vreau sa investesc intr-un trepied nou.

 

Te sfatuiesc ca daca iti place fotografia si iti va placea pentru mult timp in continuare sa nu faci economie cand dai bani pe un trepied. Spre diferenta de aparat, un trepied bun nu ajunge sa aiba prea putin pixeli si nici prea multe cadre. Asa ca pana la o schimbare, tehnologia va trebui sa evolueze cativa ani ca sa apara ceva nou care sa renteze si in plus, va trebui sa simti si tu nevoie de ceva mai mult.

 

Asa ca:

-nu lua ceva ce are intarituri pentru picioare de genul(un trepied bun are picioarele suficient de puternice sa nu fie nevoie de rigizare): http://www.f64.ro/giottos-vt806-trepied-foto-husa.html

-fi atent la greutate(daca va trebui sa il iei cu tine si sa il duci pe umar/in spate nu vrei sa fie prea greu)

-vezi sa fie cat mai stabil(important e daca faci o fotografie cu expunere de cateva secunde si bate vantul intre incet si mediu sa nu iti iasa imaginea miscata)

-fi atent ce greutate suporta(la nivel de amator e bine sa suporte macar 2kg - cam cat cantareste un body gen D90 cu o lentila cu lungime focala mare)

-vezi sa aiba cat mai putine mecanisme si inchizatori din plastic si materiale slabe(acestea sunt primele care o sa cedeze, mai ales daca ai ghinionul sa pice)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greutatea e foarte importanta daca vrei sa te plimbi cu el (chiar daca ai husa de pus in spate)! Eu mi-am luat trepied bun. Fara suportii aceia intre picioare, tine bine D80+ 70-300 si SB800-le dar cand trebuie sa-l car imi rupe spatele!!!!! In schimb am vazut la cineva ce inseamna trepied profi (trepied de 800ron nu de 250 cum am eu). Intr-un deget il caram... nu stiu cum naiba le echilibreaza asa bine de le simti ca pe o pana.

 

Si acum poze... outdoor. Era de asteptat ca atunci cand am locatie unde sa pozez in conditii de studio lumea sa vrea poze in alta parte. Pozele le-am facut intr-o cladire parasita dar pe care nu eu am descoperit-o :)

 

dsc2216w.jpg

 

dsc2288x.jpg

 

dsc2207x.jpg

 

dsc2302b.jpg

 

dsc2330z.jpg

 

dsc2333g.jpg

 

dsc2369pp.jpg

 

dsc2377x.jpg

 

dsc2418b.jpg

 

25619522285460774415310.jpg

 

dsc2299.jpg

 

dsc2306x.jpg

 

dsc2317x.jpg

 

dsc2334pp.jpg

Editat de Ekosekthor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si acum poze... outdoor. Era de asteptat ca atunci cand am locatie unde sa pozez in conditii de studio lumea sa vrea poze in alta parte. Pozele le-am facut intr-o cladire parasita dar pe care nu eu am descoperit-o :)

 

dsc2330z.jpg

 

 

Un cadru reusit si foarte bun din punctul meu de vedere. Incadrarea modelului, cadrul propriu zis, felul in care cade lumina si chiar si verdeata din fundal par sa fie fix acolo unde trebuie si exprima ideea plecari, parasirii, etc. E o fotografie foarte expresiva si naturala.

 

Restul imaginilor sunt intre bun si foarte bune ca realizare, dar le gasesc putin plictisitore datorita faptului ca ipostazele sunt oarecum uzuale si le lipseste expresivitatea si naturaletea.

 

Spor in continuare :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa vad ce mai am din seria aia care sunt mai anormale. Din pacate nu mi s-a dat acordul sa pun toate pozele... O poza din serie mi s-a parut foarte reusita dar nu am fost lasat sa o pun nici pe blog, chiar daca am zis ca fac orice numa sa primesc acordul pentru acea poza :)

 

lav0028.jpg

 

dsc2325n.jpg

 

Poza de care zici tu ca pare naturala, este naturala pana se ajunge la lumina. Lumina nu este naturala. Exista si o greseala greu de observat pentru ca acel obiect poate fi orice altceva decat o umbrela alba. In acel cadru blitz-ul a fost pus afara, dupa usa, si declansat prin simpatir cu ajutorul blitz-ului de pe aparatul foto. La fel am realizat si prima poza cu tigara la geam, lumina nu este naturala ci este blitz-ul pus afara la 2m inaltime ca sa cada umbrele in unghi. Si evident inclusiv acea poza cu lumina din dulapiorul de la birou este realizata la fel, blitz-ul pus acolo si declansat cu blitz-ul de pe aparat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...