Sari la conținut

BMW R 1100 GS/1150 GS/GSA


Postări Recomandate

Am de mers la o nunta in Sibiu ;)

si tu?....si eu!....dar in pacate nici acolo nu pot merge!... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

La mine sa prajit bobina de in ductie :( .

 

La atbv costa 372 si vor 50% la comanda........ nici o reducere pt modele mai vechi de 10 ani.

pot sa o mai iau si din alta parte ..?.

deci sunt in pom :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine sa prajit bobina de in ductie :( .

Imi pare rau sa aud asta...eu ti-am zis sa nu treci prin apa :D

 

Oricum, iti recomand sa cumperi de pe ebay, eu cumparandu-mi chestii electronice si inca ma folosesc de ele si in ziua de azi.

 

Uite aici: http://cgi.ebay.com/BMW-R1100GS-R-1100-GS-...=item335e6a4486

Yzu

Editat de yzulyka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da merci Yzule...! :( .dar am mai fost si ieri la Cheia sa ridic mobra si sa vad dak nu a mai ramas cineva sau dak nu si-a uitat careva vreun portofel pe pajiste :P .

Deci eu sunt mai tare am fost anul asta de doua ori la BMW camp...... TE OFTICI ??? :D .

Asa ca distractia continua ;schimb bobina;!

Sa auzim de bine...!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ca distractia continua ;schimb bobina;!

Sa auzim de bine...!!!!!!

Pai scimb-o mai repede sa ne vedem la o noua petrecere la intanirea dominatoristilor de la Baisoara week-ul ce vine ( 30 iulie).

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Dan la cabana :)

Btw, un BMW corcit cu un XT rezulta un Dominator :)

Esti binevenit oricum :P Doar ca mi s-a parut foarte haios ca un posesor de CS si XT zice pe un topic de boxere cum ca vine la intalnirea dominatoristilor :D

 

Eu vreau sa vii cu CSu :)

 

 

In alta ordine de idei:

- motocicleta mea e in bucati

- rulmentul de la fixarea paraleverului de cutie este belit

- rulmentul dintre paralever si finala are joc maricel

- cutia de viteze se desface maine si atunci revin cu poze si cu un diagnostic

 

In cazul in care va intrebati, mobra mea, fosta a lui uzunu, avea probleme la viteza a doua: pe decelerare puternica in viteza a doua 'scapa' din viteza cu un croncanit infernal. Simptom doar in viteza a doua, doar pe decelerare. Totodata uleiul din cutie continea fulgi metalici. Eu sper la un rulment si maxim o furca, dar maine aflu sigur.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti binevenit oricum :) Doar ca mi s-a parut foarte haios ca un posesor de CS si XT zice pe un topic de boxere cum ca vine la intalnirea dominatoristilor :)

 

Eu vreau sa vii cu CSu :D

 

 

In alta ordine de idei:

- motocicleta mea e in bucati

- rulmentul de la fixarea paraleverului de cutie este belit

- rulmentul dintre paralever si finala are joc maricel

- cutia de viteze se desface maine si atunci revin cu poze si cu un diagnostic

 

In cazul in care va intrebati, mobra mea, fosta a lui uzunu, avea probleme la viteza a doua: pe decelerare puternica in viteza a doua 'scapa' din viteza cu un croncanit infernal. Simptom doar in viteza a doua, doar pe decelerare. Totodata uleiul din cutie continea fulgi metalici. Eu sper la un rulment si maxim o furca, dar maine aflu sigur.

 

 

ce trist sa-mi bag .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine sa prajit bobina de in ductie :) .

 

La atbv costa 372 si vor 50% la comanda........ nici o reducere pt modele mai vechi de 10 ani.

pot sa o mai iau si din alta parte ..?.

deci sunt in pom :D

Pai si bobina o schimbi?

Mesaj completat

Esti binevenit oricum :) Doar ca mi s-a parut foarte haios ca un posesor de CS si XT zice pe un topic de boxere cum ca vine la intalnirea dominatoristilor :)

 

Eu vreau sa vii cu CSu :P

 

 

In alta ordine de idei:

- motocicleta mea e in bucati

- rulmentul de la fixarea paraleverului de cutie este belit

- rulmentul dintre paralever si finala are joc maricel

- cutia de viteze se desface maine si atunci revin cu poze si cu un diagnostic

 

In cazul in care va intrebati, mobra mea, fosta a lui uzunu, avea probleme la viteza a doua: pe decelerare puternica in viteza a doua 'scapa' din viteza cu un croncanit infernal. Simptom doar in viteza a doua, doar pe decelerare. Totodata uleiul din cutie continea fulgi metalici. Eu sper la un rulment si maxim o furca, dar maine aflu sigur.

Lasa ca o data o faci numa si apoi ai pace :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce am probat un snop de bobine de inductie azi nici un rezultat favorabil; 2-3 rateuri si cam atat.

Nu mai vrea sa dea scanteie si am tras un injector afara si nimic-.... :) .

Dupa unele discutii cu Dan-Cata amandoi am aj la concluzia ca sau dus dracu senzorii hall.

Asa ca maine o bag an operatie - extragerea senzorilor de pe motor ... :) .

Si toate chestiile naspa se ivesc numai an sezon acum ca sa te dispere calumea .

Dupa operatiunea asta ne rugam sa nu mai fie ceva ca altfel e compromis de tot sezonul asta .

Sa auzim de bine !!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul in care va intrebati, mobra mea, fosta a lui uzunu, avea probleme la viteza a doua: pe decelerare puternica in viteza a doua 'scapa' din viteza cu un croncanit infernal. Simptom doar in viteza a doua, doar pe decelerare. Totodata uleiul din cutie continea fulgi metalici. Eu sper la un rulment si maxim o furca, dar maine aflu sigur.

Avarii constatate:

- 3 rulmenti cu joc oarecare; probabil in limite

- furca schimbatoare uzata grav

- celelalte doua furci cu uzura mica

- pinionul de a 2a si cel de a 4a (crabotii de la a 2a de fapt) uzati partial

- harta ciobita in dreptul vitezei a 2a

 

http://picasaweb.google.com/switch.xp/BMWG...feat=directlink

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avarii constatate:

- 3 rulmenti cu joc oarecare; probabil in limite

- furca schimbatoare uzata grav

- celelalte doua furci cu uzura mica

- pinionul de a 2a si cel de a 4a (crabotii de la a 2a de fapt) uzati partial

- harta ciobita in dreptul vitezei a 2a

 

http://picasaweb.google.com/switch.xp/BMWG...feat=directlink

Cati km are motorul? Bafta la reparat! Ai mare curaj ca te-ai bagat la o lucrare atat de ampla! Dupa ce termini sunt curios cat au costat piesele? Ai avut nevoie de scule/dispozitive speciale pt demontat/montat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

110.000 km parca are. daca ii ia o cutie la mana a doua face din 2 una si cheltuie doar 200-300 euro daca nu necesita alte piese.

 

l-am vazut cum arata demontat e tare misto, pus pe cricu central si codita in sus la 90grade

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati km are motorul? Bafta la reparat! Ai mare curaj ca te-ai bagat la o lucrare atat de ampla! Dupa ce termini sunt curios cat au costat piesele? Ai avut nevoie de scule/dispozitive speciale pt demontat/montat?

Multumesc mult, dar sper sa ma descurc momentan. Posibil sa am nevoie de ajutor la recificat pinioane - desi stiu ce trebuie facut, habar nu am cine si la ce calitate face asa ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce intelegi prin rectificare pinioane? Care dintre suprafete trebuie prelucrata? Dupa mine singurele motoare misto sunt alea care merg. Daca ajungi sa le repari capital, s-a dus farmecul, mai ales in plin sezon.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce intelegi prin rectificare pinioane? Care dintre suprafete trebuie prelucrata? Dupa mine singurele motoare misto sunt alea care merg. Daca ajungi sa le repari capital, s-a dus farmecul, mai ales in plin sezon.

Asta este!

 

http://picasaweb.google.com/lh/photo/Tby0-...feat=directlink

Este vorba de prelucrarea suprafetei de contact dintre "ghearele" de pe pinionul mobil (stanga) si lagarele din pinionul dreapta. In urma uzurii pronuntate, s-au rotunjit muchiile atat la "gheare" cat si la lagare. Prelucrarea suprafetelor chiar si cu 0,5 mm ar reda atat ghearelor cat si lagarelor muchiile ascutite pe care le au in mod normal. Treaba e ca nu stiu cine s-ar baga la asa ceva. Americanii tot fac din astea la cutiile de BMW.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...