Sari la conținut

trante


libero
 Share

ati cazut de pe motocicleta???  

106 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

ati cazut de pe motocicleta???

229156[/snapback]

 

1) moto neadecvata drumurilor enduro au avut ca rezultat minim 40 de cazaturi intr-o singura zi. or fi fost 30 dar mie mi-au parut 100.

 

2) la munte, prima iesire...moto mare eu mic...am parcat pe doua pietre si nu am mai ajuns cu picioarele la pamant si am caazut..evident...

 

3) am parcat in parcare, bucuresti...si la piciorul drept canalul era sub nivelul asfaltului...asadar..am cazut iar.

 

4) incercam sa intorc pe un drum de tara, doi pe moto..si am cazut iar..:rusinica:

 

5) eram pe un ogor..moto avea cauciuc mitas E07 parca..stradal convins...si in secunda in care am intrat in noroi, eram jos..de parca ar fi dat ceva peste mine.

 

asdaar, din fericire nu am rupt nimic.

aveti grija oricum.

L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:unsure:

In primul rand nu cazi DE PE ci CU motorul.

La o asemenea intrebare raspunsul ar fi :

Exista motociclisti care au cazut si motociclisti care vor cadea. Cat de rau iese, depinde de fiecare cat risca si de norocul lui :rusinica:

In caz ca prospectezi lumea asta si aspiri la statutul de motociclist... DA, este periculos, depinde de cat risc iti poti asuma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De mai multe ori.

Cauze:

1. ploaie + linie de tramvai

2. neatentzie

3. viteza neadaptata

 

PS: Neatentzia Ucide uneori mai mult decat viteza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amcazut de mai multe ori, cred ca asta e ordinea:

1 viteza + experienta lipsa = primul sant

2 cretinism + nisip = derapaj ..... buff

3 Prostie + tractat (adica legar cu o sfoara de o dacie) = dacia a luat curba ,eu nu ......buff

Si cam asta a fost (momentan :rusinica:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De mai multe ori si eu.

La inceput din lipsa de experienta - numai accidente usoare si foarte usoare, apoi neatentie si oboseala - unul singur, dar tot usurel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

evident ca am cazut si io din mai multe motive ... dupa suntem mult mai experimentati din acel punct de vedere ! :unsure:

Ptr. ca ma agit pe enduro si week-endul asta am dat o tura pe la Cota la Sinaia si pe la Poiana Stanii am furat-o de pe loc ; prea sus ptr. picioare scurte, moto prea grea ptr. off road si macar am lasat-o usor pe o parte ... :rusinica:

:bounce: Noi sa fim sanatosi!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In curba(90grade), viteza mica, pietris, blocat (greseala incepatorului) roata fata, inclinat si motoru a fugit de sub mine. Deoarece sunt destul de inalt si viteza era destul de mica, am pus piciorul jos m-am echilibrat dar motorul a fugit:). Oricum nu puteam sa-l tin caci e destul de greu (Suzuki GS 650 L).

 

Bogdan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am pus-o jos de la 20 la ora, in prima zi cu motorul :rusinica:

Am strans prea tare frana fata, nefiind obisnuit cu ea (si incepator pe deasupra). M-am trezit pe jos, cu ea peste mine, instant.

Oricum n-a fost mare lucru.. la cat e de usoara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De vreo 3 ori.

1. viteza + gropi + lipsa de experientza + nefolosirea frinei din fatza ( la scola nu ne-a invathat asa ceva ) + audi cu manelist orpit brusc pe contra sens sa salute domnithe la trecerea de pietoni + oboseala --> ACCIDENT.

 

2. Piatra cubica + drum arcuit + curba spre stinga pe drumul Covasna - TG. Secuiesc., cel mai timpit drum din cite am mers eu. Sa nu mergetzi niciodata pe drumu asta.

 

3. neatentzie + curba la intrarea in benzinarie + claxon de tir la 3 M de urechea mea + probleme la furca (era ceva strins prea tare).

 

Cam astea sunt. Oricum. Pt. cine circula in Bucuresti cred ca pericolele sunt : gropile, liniile de tranvai, claxoanele conservarilor, shi oboseala.

 

PS: Cred ca ar fii bine ca incepatorii sa mearga cu cineva mai eperimentat, o vreme pina cind se obisnueste. In Bucuresti e foarte recomandat. Eu n-am stiut pe nimeni shi m-a costat destul de mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. nu eram atent in fata, priveam ceva insistent in dreapta, masini oprite la bariera caii ferate, accident

 

2. masina intra in parcare tocmai de pe banda 2 prin fata mea, evitare, bordura

 

3. linie de tramvai + apa

 

4. mers pe o roata + dat peste cap

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Remyx99: Nu neaparat! Eu nu am cazut pana acum dar sunt constienta ca se va intampla odata si odata. Sper numai sa nu fie grav! Precizez ca merg in fiecare zi cu moto.

:rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi nu am motocicleta mea am avut totusi doua accidente care tin insa tot de motociclism:

1. cazut in poligon la scoala in prima zi destul ....nasol

2. cazut ca pasagera incercand datu'pe-o roata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. de 2 ori in curbe cu nisip pe jos din abundentza, viteza neadaptata

 

2. 1 data pe shinele de tramvai!!!

 

3. 1 data incercand sa evit una bucata mashina care nu vazuse semnul cedeaza trecerea shi intrase pe drumul meu cu prioritate!!!

 

 

toate astea cu un scuter de 49.9 cmc :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-un an si 3 motociclete parcurse nu am cazut nici o data (ce-i drept ca erau comuniste), ce-i drept ca o data am ratat o curba (am intrat intr-a IV-a in loc sa o iau cu a III-a ) si am intrat pe aratura da m-am redresat, si am scapat fostul MZ de vro 2 ori la stop (rusinos....).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doua bucati si la mine:

 

1. Pe chei, intre Unirea si Natiunile Unite: viteza excesiva + mers pe banda din dreapta + masina oprita = accident. Fi-mea avea 13 zile (ca fapt divers, ca nu sunt superstitios).

2. Intre Aparatorii Patriei si Piata Sudului: depasit masini prin dreapta (teoretic sunt doua benzi acolo) + mertan vireaza dreapta fara sa se asigure + frana pe suprafata nisipoasa = accident. Mertanul nu a oprit deloc.

 

Din fericire nu am nici un accident cu motorul actual, pe care sper sa nu il mucesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

evident ca am cazut si io din mai multe motive ... dupa suntem mult mai experimentati din acel punct de vedere ! :unsure:

Ptr. ca ma agit pe enduro si week-endul asta am dat o tura pe la Cota la Sinaia si pe la Poiana Stanii am furat-o de pe loc ; prea sus ptr. picioare scurte, moto prea grea ptr. off road  si macar am lasat-o usor pe o parte ... :rusinica:

:bounce: Noi sa fim sanatosi!!

229242[/snapback]

Shi te-am rugat sa-tzi dau cauciuc de macadam, da' n-ai vrut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1: 1 camion intoarce brusc in fatza mea shi se opreshte sa dea prioritate la aia de veneau din sens opus (pah mine nu ma vazuse); rezultatul: moto miuci io la spital, stat doar 1 zi pt observatzie.

2: 1 VW golf 1, curgeau tablele di pah iel, shoferu m-a vazut, a franat ca io aveam prioritate, dupa aia s-a razgandit; rezultat: motor miuci din nou, da' io n-am patzit nimic (UFO, Airoh shi Axo sa traiasca).

3: enduro: cazaturi la greu (fo 7-8 in total) din diverse cauze, dar cel mai adesea de oboseala; n-am patzit niciodata nimic. :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...