Sari la conținut

Despre Caini


mihaiachi
 Share

Postări Recomandate

Pai, mai voi inca mai aveti o sansa: puteti sa dati gaz la motor sau sa purtati pantaloni de protectie moto mai grosi.

Dar io cind merg pe bicicleta ce sa fac? Am gasit un spray paralizant f. bun (ala mic pe care scrie NATO).

 

Dezavantaje:

-cind pufai cu sprayul la cutu in bot exista riscul sa ma dezechilibrez de pe bicicleta :crack:

-daca bate vintul mai tare, jetul de spray ia o traiectorie curioasa (efectul Coanda? :crack: )

-sprayul NATO este mic ca volum, deci se termina cam repede

 

Avantaje:

-daca nimeresti pe cutu in bot efectul este devastatator pt. cutu (paralizie temporara) + mai ai si o satisfactie rautacioasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

n-ai ce sa le faci, pe mine m-a lovit unul in toba de mi-a si strambat-o si era sa ma si dea pe jos atat de tare s-a repezit idiotul la mine...fiind ud pe jos a alunecat dar am inceput si eu sa dansez de spate dupa ce m-a lovit...trebuiesc evitati,asta e. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unu' mai tupeist a sarit shi m-a mushcat de kur :drink:

235838[/snapback]

:) :eek: :P

Ce m-am ras....Dar seros acuma, si mie mi s-a intamplat sa imi sara in fata unul cand aveam un ES de 250 cu toba zgomotoasa...noroc stapanul a urlat la el si s-a oprit (cam in mijlocul drumului )si am reusit sa il ocolesc, ca altfel il faceam piftie.

 

Odata cand eram la stop cu Piaggio a sarit unul sa ma muste da am avut pompa la indemana (era prinsa in porbagaj) si l-am trosnit...oricum o pompa noua costa 50lei de de la greci.

 

Parerea mea ii ca eutanasierea vagabonzilor este o idee buna (desi unii ma vor condamna). Cainii acestia prouc accidente, unii is turbati si is in general nedoriti.

 

Pentru propria protectie recomand tuturor un locas in motor in care sa pastrati ceva obiect contondent cu care sa va aparati in caz de caini bagabonti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Io unu inca nu mi-am luat carnetul, dar mai dau cate-o tura din cand in cand cu motocicleta lu' taica-meu (o stradala de 600cc, monocilindru) prin curtea unei autobaze. As putea aproxima ca sunt pe-acolo vreo 15, 20 de caini in total, care ce-i drept nu ii gasesti tot timpul pe toti la gramada, dar cand se aduna, se aduna vreo 6, 7 cel putin.

 

Cand te apropii oarecum de ceea ce considera ei a fi teritoriul lor cred, pac, dau navala; totul e sa inceapa unu' sa latre. Initial chiar m-am speriat serios de tot, mi s-a zis insa sa stau linistit ca ei se reped la roata. Si am observat ca daca merg relativ incet (ca altfel apare riscul sa-l calc pe dobitocul care mai sare in fata) ei tot latra si alearga pe langa mine - cam atat. Nu am avut curajul pana acum sa ma opresc in mijlocul lor si nici nu am mers f. incet din acelasi motiv, insa cand opream pe marginea drumului, langa o masina, sau langa alta persoana, se opreau si javrele din latrat si plecau. Nu am remarcat sa se fi repezit unul inspre piciorul meu, ci mai degraba latrau inspre roata din fata.

I s-a intamplat deci cuiva sa-l muste din mers?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand te apropii oarecum de ceea ce considera ei a fi teritoriul lor cred, pac, dau navala; totul e sa inceapa unu' sa latre. Initial chiar m-am speriat serios de tot, mi s-a zis insa sa stau linistit ca ei se reped la roata. Si am observat ca daca merg relativ incet (ca altfel apare riscul sa-l calc pe dobitocul care mai sare in fata) ei tot latra si alearga pe langa mine - cam atat. Nu am avut curajul pana acum sa ma opresc in mijlocul lor si nici nu am mers f. incet din acelasi motiv, insa cand opream pe marginea drumului, langa o masina, sau langa alta persoana, se opreau si javrele din latrat si plecau. Nu am remarcat sa se fi repezit unul inspre piciorul meu, ci mai degraba latrau inspre roata din fata.

I s-a intamplat deci cuiva sa-l muste din mers?

237716[/snapback]

Sunt unii care latra la roata si astia sunt inofensivi, sunt altii care se reped direct in pulpa ta, de obicei mult ma iagresivi si foarte periculosi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt unii care latra la roata si astia sunt inofensivi, sunt altii care se reped direct in pulpa ta, de obicei mult ma iagresivi si foarte periculosi

237736[/snapback]

Aia din ultima categorie sunt "naditzi la carne"....yami..yami...

Cred ca cea mai buna metoda e sa aducem si noi vreo doi-trei filipinezi sau taiwanezi..rezolva ei problema in stilul lor caracteristic..si macar vedem care pe care... :) :eek: :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atat la motociclete cat si la masini, ferodourile nu se indeparteaza total de suprafata discului sau a tamburului. Astfel, se produc niste sunete de frecventa inalta pe care urechea umana nu le percepe. Cainii sunt deranjati de aceste zgomote si "ataca" rotile.

Dar nu e regula de baza, ataca si diferite alte zgomote si mai ales, ataca in haita cand observa ceva mult mai mare decat ei.

Cea mai mare tampenie e sa te opresti si cel mai de rahat situatie, sa te opresti in mijlocul unei haite.

Eu am invatat de la un nene, care avea un scuter si cand ii vedea nici nu astepta si ii ataca direct. Ii alerga de le mergeau fulgii si fugeau ca potarnichile.

In general e bine sa nu intri in panica, eu am patit-o cu un doberman, care a venit decis la mine si a clantanit de 3-4 ori, in dreptul organelor mele genitale, nu stiu cum am ramas atat de calm, dar nici macar n-am clipit. Stapana-su era destul de departe. Au intrat in lift si in secunda urmatoare, mi s-au inmuiat genunchii :)

 

Am testat si un aparat electronic cu frecvente inalte. Reactiile sunt diferite. Potaile se sperie si fug, altele scutura din cap sau devin atente, iar cei mai agresivi genetic, au o senzatie de iritare si chiar atac mai vartos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cea mai la indemana solutie: o sticla de 1.5L sau de 2L cu apa, avand dopul gaurit.

 

tin o javra scarboasa in apartament (a sotiei - dar eu trebuie sa ma prefac ca ma inteleg bine cu el si el bine cu mine), si tot iese derbedeul pe balcon si latra la cainii care trec pe strada. Solutia gasita: il stropesc cu apa si pe el si pe dobitocii care se aduna sub balcon si latra din colegialitate pe-acolo. Aia de jos se ascund pe unde pot, javra scarboasa dispare imediat si se-ascunde prin casa.

La fel, am testat si cu un alt sac de purici care locuieste la o casa de peste drum de blocul meu, cu care comunica javra scarboasa in lalaituri si latraturi toata ziua. L-am stropit prin gard si s-a carat si ala prin curte si se prefacea ca nu stie ce se intampla si ca are treaba mai incolo.

 

Deci: luati cu voi un bidon cu apa, cu dopul gaurit. Are efect garantat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am zilnic vreo 4 abonati:

- unul e chior de ochiul stang si fuge ca bezmeticul in fata motorului, il fandez pe dreapta, el se uita, dupa care una scurta la stanga si trec de el (nu vede cu stangu, remember :drink: )

- unul e fricos, ma ridic in scari si se sperie si fuge, mai tine cu ambalarea

- unu e mare si smecher, sare de sub o masina (aceeasi) direct la picior; sunt pregatit cu o talpa sau ii stric timingul

- unul e mic si prost, de obicei se sperie si face stanga imprejur ... dar derapeaza la intoarcere, trebe sa am grija sa nu-l calc :eek:

in general incerc sa le stric timingul, sau daca-i vad din timp le mai plasez o talpa. daca deja sunt in spatele meu ... grija in fata, accelerare. mai tine sa urli la ei celebrul "marsh" :)

235948[/snapback]

:P :drink: :lol: :ok: :drink: :drink:

demential

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe stradutza din fata casei , care e ff rar circulata am o potaie destul d mare pe care am linistit-o cat d cat ...latra si alearga , dar la distanta de moto... Vine un amic cu un CBR1000F..hai da sa-i dau si io o tura cu tancu...plec usurel 20-30 si vine potaia ...hau hau hau hau....alerga ca un disperat pe dreapta fata...mai in fata pe dreapta o masina parcata... :) ...dobitocu nu o vede ca se uita la mine....ca in filme...POOOOCCCC direct in spoiler :eek: ....numai ca ii dadu si recul....direct intre rotile mele...atunci am avut un instinct beton de a frana si ai cara un picior in plin de l-am scos de sub motor... :P amicu meu deja cand il vazu dedesubt...se gandea..." O oglinda mai aveam p'acas...carena la Costelus la vopsit..." mare bulan am avut k nu l-am calcat pe bou....Acu latra de la 5 m ... :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atat la motociclete cat si la masini, ferodourile nu se indeparteaza total de suprafata discului sau a tamburului. Astfel, se produc niste sunete de frecventa inalta pe care urechea umana nu le percepe. Cainii sunt deranjati de aceste zgomote si "ataca" rotile.

 

237855[/snapback]

iar la biciclete ce ii atrage atat de mult? eu pana la urma cred ca e un fel de sport extrem pt ei si eventual un fel de a te da 'smecher'! pacat ca nu am reusit sa-l filmez pe unu care face treaba asta si sa-l vedeti cum se repede la orice roata fie de masina, moto sau bicileta si pe urma alearga mandruu cu nasucul pe sus si codita rasucita ... :eek: Abia astept sa ajung acasa si sa fac rost de o camera digitala si sa vi-l prezint si voua! :) poate am sa fac un film artistic :P !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand te apropii oarecum de ceea ce considera ei a fi teritoriul lor cred, pac, dau navala; totul e sa inceapa unu' sa latre. Initial chiar m-am speriat serios de tot, mi s-a zis insa sa stau linistit ca ei se reped la roata. Si am observat ca daca merg relativ incet (ca altfel apare riscul sa-l calc pe dobitocul care mai sare in fata) ei tot latra si alearga pe langa mine - cam atat. Nu am avut curajul pana acum sa ma opresc in mijlocul lor si nici nu am mers f. incet din acelasi motiv, insa cand opream pe marginea drumului, langa o masina, sau langa alta persoana, se opreau si javrele din latrat si plecau. Nu am remarcat sa se fi repezit unul inspre piciorul meu, ci mai degraba latrau inspre roata din fata.

 

Intr-un manual american de condus moto - pe care o sa-l traduc intr-o buna zi - scrie ca in situatia in care avem de-a face cu ciinii, solutia cea mai buna e de a incetini. Dar cred ca sunt 2 probleme: 1. sa poti incetini in timp util; 2. e valabil si la ciinii 'romanesti' sau doar la cei de peste ocean?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Intr-un manual american de condus moto - pe care o sa-l traduc intr-o buna zi - scrie ca in situatia in care avem de-a face cu ciinii, solutia cea mai buna e de a incetini. Dar cred ca sunt 2 probleme: 1. sa poti incetini in timp util; 2. e valabil si la ciinii 'romanesti' sau doar la cei de peste ocean?

239349[/snapback]

Cred ca la cainii de peste ocean :) Daca ai incetinit te-or capsat asa ca doar gazul ii solutie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am prea multa experienta cu motocicleta vs ciini, dar sunt destul de 'titrat' cu bicicleta. Am observat ca daca incetineam inainte de a ajunge in dog's zone, nu prea ma bagau in seama potaile.

Cred ca autorul manualului la asta se refera: se reduce viteza inainte de a ajunge in dreptul ciinilor. Vietatile astea sunt atrase de tot ce e in miscare si poate fi muscat.

Da' daca nu ai cum sa-i observi, si-ti sar dintr-o data la pulpa/buca/git :) , intr-adevar, cea mai buna solutie mi se pare sa tragi de gaz foarte tare, frate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alo... aici doctoru' MC, psiholog canin

Deci nu stiti nimic... De fapt cainii sunt niste firi blande si prietenoase, dar materialul lor genetic ii face sa se repeada la motociclete / biciclete / masini datorita ochilor de pisica asezati cu nici un pic de consideratie sufleteasca pe respectivele vehicule.

In alta ordine de idei, 'tu-le mama lor de javre, eu cand aud "chemarea dintzilor", ma uit dincotro vine si intr-acolo ma infig cu mopedu', cu adidashii pregatiti de spalat pe dintzi :baldy:

Aveti grija ca si pe mine m-a capsat unu' TOCMAI pentru ca am incetinit, undeva prin spate pe la blocurile din Regie... asa ca precum au spus destui, SLOWING DOWN IS NOT AN OPTION !

 

In rest toate bune :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei, pe mine ma terorizau noaptea cainii de la bloc, faceau galagie.

Am coborat de vreo doua ori dupa ei, dar cu pietre si bolovani nu rezolvam nimic, decat de moment.

Am pregatit deocamdata ofensiva, insa nu mi-au mai dat pretext. Anume o arma destul de serioasa. Am improvizat o arbaleta, folosind doua corzi de extensor si o tzeava pe post de ghidaj pentru sageata si un mecanism de armare/retentzie/declansare. Probele "la rece" sunt mai mult decat optimiste, arma da un recul serios, ceea ce inseamna ca si imprima o viteza suficienta sagetzii (fier-beton de 5 mm, ascutzit la un capat). Am probat pe o prelata veche (din plastic) si o cam strapunge :cheers:, deci chiar e arma serioasa, nu face nici galagie, nici nu comporta riscurile sa nimereasca in cine nu trebuie (ca otrava). Ideal ar fi sa pot improviza ceva de genul asta mai micutz, mai delicat, sa poata fi luata pe motor, ca arbaleta pe care am facut-o eu are cam un metru asa si e destul de grea, nu prea merge actionata doar cu o mana. Teoretic se poate face si ceva mai mic si la fel de puternic (folosind arcuri de otzel, nu coarda si arc elastic cum e arbaleta/arcul clasice). O sa caut schitze pe net, poate gasesc un design mai usor de executat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am patit-o si eu odata intr-o benzinarie. am alimentat, am plecat si se repede o javra la mine la piciorul drept sa ma muste. am accelerat de 2-3 ori, am crezut ca s-a speriat si am plecat ....la 5 m mai incolo era cu botul langa picior.......nu aveam echipament(cizme/pantaloni). ma uit dupa el in spate sa ii dau una in bot dar franez ca prostu si in sec urmatoare eram pe jos cu tot cu motor.....nu am patit nimic nici eu nici motorul dar eram plin de spume ca am pus motorul jos din cauza unei javre. am ridicat motorul si am inceput sa il fugaresc dar s-a ascuns in boscheti..... si mai nervos eram ca radeau unii ca prostii ca am cazut din cauza cainelui.... :cheers:

 

...acum sunt in cautarea armei perfecte....numai ca nu prea o gasesc....

...gazul paralizant nu cred ca e solutie.....o bata/tzeava/ etc...la fel.....

...cred ca ca turarea motorului fff puternic e o idee da nu merge de fiecare data desi la mine e posibil sa mearga acum pt ca a trebuit sa imi scot toate sitele din toba....si se aude intr-un mare fel .....

cred ca un aer comprimat rezolva mai multe probleme...cainii si toti dobitocii de pe strada.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...gazul paralizant nu cred ca e solutie.....o bata/tzeava/ etc...la fel.....

...cred ca ca turarea motorului fff puternic e o idee da nu merge de fiecare data desi la mine e posibil sa mearga acum pt ca a trebuit sa imi scot toate sitele din toba....si se aude intr-un mare fel .....

244444[/snapback]

 

 

Am patit de mai multe ori cand stau la semafoare pe stradute obscure sa vina la mine caini si sa latre. Am observat ca fara exceptie, latra si se reped sa muste doar atunci cand motocicleta e in miscare si/ sau motorul e turat. De ex., stau la semafor (deci nu ma misc) si motorul toarce la relanti. Se apropie un caine, nici nu ma baga in seama. Turez putin motorul ca mi se pare ca aud ceva ciudat, cainele deodata se repede sa ma muste. Las motorul la relanti, cainele nu ma mai baga in seama. Turez motorul, iar capata interes asupra picioarelor mele. Fiind 2 noaptea si o strada pustie, dar pe care semafoarele mergeau totusi, am stat 4 cicluri de semafor si m-am jucat cu el in felul asta.

 

Concluzia este ca ei se reped la orice merge din cauza instinctului de vanatoare care le dicteaza sa atace orice le fuge pe sub nas, iar in ce priveste zgomotul, ei bine, poate ca si asta ii deranjeaza cateodata, dar nu cred ca din cauza unor frecvente speciale, ci mai degraba din cauza volumului zgomotului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am patit la semafor o chestie super. Inainte sa ajung la semafor o javra alerga in spetele meu si latra. In general dupa un timp se plictisesc si nu te mai fugaresc. Opresc la semafor si astept cand se face verde bag in viteza si dau sa plec moment in care constat ca nu puteam sa imi pun piciorul drept pe scara. In prima faza m-am gandit ca mi sa agatat pantalonul de ceva si cand ma uit javra care ma alergase era bine infipta in cizma mea si mai si maraia nervoasa. Incerc sa imi scutur piciorul dar numic. In spatele meu o masina care calxona in disperare dar nu de nervi ci pentru ca se prapadeau de ras si incercau sa sperie javra incapatanata. In cele din urma imi eliberez piciorul dar nenorocitul tot incerca sa sa ma agate.

Eu nu inteleg ce e in capul javrelor. dar cea mai buna solutie ramane viteza daca ai unde sa fugi. Inca nu am gasit javra care sa alerge cu 60 la ora si daca o gasesc o prind si o duc la curse

Solutia ideala este o actiune din partea primariei . sa ii stranga si sa faca ce vor cu ei. Cainii care au inca instincte de vanatoare sunt salbateci si trebuie sa traiasca in rezervatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: :baldy: Treaba e sa incetinesti sau chiar sa opresti, ei urmaresc numai tinte mobile, azi am observat asta. Si daca treci foarte incet fara ele nu se iau dupa tine, se uita urat la tine iar daca dai mai tare incet urmarirea. Oricum iti dai seama ca nu sunt toti la fel, sunt feluri si feluri, deci nu se poate spune exact ce sa faci intr-o astfel de situatie, eu spun ca intotdeauna merge un calcai in capatana.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...