Sari la conținut
uzunu

Dopuri De Urechi

Postări Recomandate

La 13.09.2018 la 16:54, AlexAB a spus:

Locul 1 - Dopuri din cauciuc 3M, mi se pare superbe (16 RON)

post-97306-0-06904200-1536845885_thumb.jpg

- Nu trebuie mulate/presate.

- Intra din prima si raman bine infipte (deja suna a anunt matrimonial).

- Izoleaza la fel de bine ca cele de pe locul 2, ca si cum ti-ai pune palmele peste urechi.

- Nu ies din urechi (din ale mele cel putin).

- Se pot spala si reutiliza, sunt dintr-un cauciuc flexibil.

Astea le-am folosit si eu pana acum dar le taiam coditzele ca erau prea lungi. Izoleaza fff bine (poate chiar prea bine) dar la un drum de o zi incep sa ma doara urechile.

Ma tot uit la Alpine dar vad ca sunt doua variante:

1. https://www.dopurideurechi.ro/produs/dopuri-de-urechi-pentru-motociclisti-motosafe-pro/

2. https://www.dopurideurechi.ro/produs/dopuri-antifonice-moto-motosafe/

La 24.03.2019 la 15:51, l.u.v a spus:

Nu le-am folosit decât pe cele verzi, care filtrează mai puțin. La motorul meu, care oricum oferă o protecție deosebita, este arhisuficient. 

La o mobra descoperita poți folosi filtrele galbene. 

Nu stiu LT dar am dat o tura pe un RT si momentan a fost singurul motor pe care am mers fara dopuri si nu m-a deranjat absolut nimic. Deci, daca nu merge cu Alpine, schimb GS-ul pe RT :D

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am a doua varianta. La prima pare ca filtrele sunt mai strong. 

Partajează acest post

Link spre post
Acum 2 ore, Xandros a spus:

Astea le-am folosit si eu pana acum dar le taiam coditzele ca erau prea lungi. Izoleaza fff bine (poate chiar prea bine) dar la un drum de o zi incep sa ma doara urechile.

Idem, pe astea  le-am folosit si eu pana acum, isi fac treaba, dar mers mult timp, incep sa creeze disconfort.

Poate aduc la smaeb, ca pe stoc nu le prea vad nicaieri :)

Partajează acest post

Link spre post

Adrian - eu am luat acum o luna de la o farmacie PUNKT de langa Piata Norilor, Tineretului. Din cate stiu ai sanse mari sa gasesti la farmaciile astea, suna la cea mai apropiata.

Eu o sa incerc si niste Alpine din astea de a luat Luigi si revin cu o parere.

Partajează acest post

Link spre post
1 oră în urmă, Xandros a spus:

Eu o sa incerc si niste Alpine din astea de a luat Luigi si revin cu o parere.

De pe dopurideurechi.ro am incercat eu acum sa fac comanda dar nu le mai au in stoc.

Partajează acest post

Link spre post

Mda, pana ma misc eu .. au updatat pagina cu indisponibil. Asta e, presupun ca ramane cealalta varianta, New MotoSafe Pro - sper sa fie la fel de bune. 

Partajează acest post

Link spre post

Au și pe Louis, puteți comanda prin Kronau. 

Partajează acest post

Link spre post

Pe Louis se gasesc 3 variante: https://www.louis.eu/katalog/suche/produkte?search_term=Alpine motosafe&searchButton=

Tour, Race si pachet ce le include pe ambele.

Le am pe cele Race si sunt perfecte pt mobra mea (cu turbulente destul de mari cauzate de parbriz).

Cele Tour cica nu fac mare branza (cel putin cam asta e parerea majoritatii care au scris review pe Louis). Ma gandesc totusi ca or fi mai bune sa auzi intercomul...de dupa un parbriz de K1600 :))))

p.s.: pe circuit le-am folosit tot pe cele Race si parca mi-as fi dorit chiar mai multa atenuare.

Editat de ovi_ice

Partajează acest post

Link spre post
Acum 15 minute, ovi_ice a spus:

p.s.: pe circuit le-am folosit tot pe cele Race si parca mi-as fi dorit chiar mai multa atenuare.

Incearca ce am pus eu mai sus, sunt 7 lei, merita o incercare. 

Partajează acest post

Link spre post
Acum 47 minute, Xandros a spus:

Incearca ce am pus eu mai sus, sunt 7 lei, merita o incercare. 

Unde se gasesc ? Am sa iau de curiozitate :D

Partajează acest post

Link spre post

La marmaciile PUNKT. Nu le fac reclama, doar asta am luat de la ei. Daca gasiti in alta parte, go for it. 

Partajează acest post

Link spre post

Eu am luat set de 5 bucati ,Xandros. Am mai impartit incolo, incoace. Am gasit pe stoc alpine, pe un site, inbagaj.ro Comandat cu ramburs, vedem ce vine.

Am  comandat tour, prea tarziu, am vazut dupa ce zic colegii :)))) Bine, la mine e ok cu protectia la vant, eu n-am nevoie de protectie foarte serioasa. doar de la 90-100 in sus, sau cand am viziera-flipul deschis :D

Partajează acest post

Link spre post

Am gasit si eu pe antizgomot.ro. Am sunat, cica le au pe stoc, am dat comanda. Tot ce-mi doresc de la ele este sa fie macar la fel de silentioase ca silicoanele de 7 lei dar sa nu ma doara urechile la drum lung. Ar fi bine, zic. La 130 lei ..😏

Partajează acest post

Link spre post

Set de 5 buc. e pt 5 urechi?!?😳

Am niște ciuperci din alea de cauciuc luate de la chinezi când vizavi locuiau niște potăi de al căror lătrat îmi era imposibil să dorm. Mă incomodau, iar fonic nu se ridică la nivelul celor din spumă, iar trasul lor de coadă nu era întotdeauna facil. Mă gândesc să le iau la o probă pe moto, dar sunt sigur că mă vor incomoda (rău) cozile, iar dacă le tai, pe lângă că risc să devină rele doapele (k câinii), le mai scoate Grigore Ureche cred!

Pfff, ce dor mi-e de un Shoei, nu m-am gândit niciodată să-mi îndop urechile cât am purtat căști cu marca asta...

Partajează acest post

Link spre post
La 23.03.2019 la 13:32, l.u.v a spus:

Revin dupa ce e-am testat: sunt senzationale! Imi place ca se aude intercomul, iar zgomotul inconjurator este filtrat atat cat trebuie, poti auzi claxoane etc.

Foarte multumit!

Muzica de pe intercom se aude cum trebuie, cu basi, medii si inalte? Sau acestea sunt mult atenuate?

Partajează acest post

Link spre post

Cu bass, medii, înalte și efecte spatiale, ca la Sala Radio 😕

Se aude estompat, dar clar. Trebuie sa dai volumul din telefon la maxim și te joci din volumul intercom ului. 

Partajează acest post

Link spre post

Astia de la dopuri de urechi, nu mai au la reducere motosafe, bine ca le au pe site, nu doriți sâ cumpărați altceva, cam asta este întrebarea ! ca romănu, nu am morcovi , dar poate îți trebuie, usturoi, dău-o in colo de treabă, neserioși.

Partajează acest post

Link spre post
Acum 4 ore, ®azvan a spus:

Muzica de pe intercom se aude cum trebuie, cu basi, medii si inalte? Sau acestea sunt mult atenuate?

Basu si cu toba mare ... :D

Tu crezi ca intercoamele au casti seinheiser ? Nu sunt gandite pentru muzica .. dar la unele poti schimba castile ca sunt cu jack ...

Partajează acest post

Link spre post