Jump to content
Sign in to follow this  
uzunu

Dopuri De Urechi

Recommended Posts

Iti multumesc ca m-ai luminat!!

Si cum ar veni in limba romana din ziua de azi ''You made my day!'' 😂😂

La 27.03.2019 la 12:14, Xandros a spus:

Au venit sarakiile .. nu ma asteptam, de pe o zi pe alta. Dar si la 19 lei transportu ca deh, au venit de departe, din Tg Mures, e practic alta tzara.

20190327_114257.thumb.jpg.8d3bb94e95c4b2833abf4892a9b35c7e.jpg20190327_114305.thumb.jpg.95ef81c60ceb9b7ae97ed072628d354d.jpg20190327_115256.thumb.jpg.42d96be85ff145d13b2a3f208aa40863.jpg20190327_115335.thumb.jpg.7546ff9456fcf96e0919b2b14ed6fb70.jpg

Le-am pus in urechi, se simt OK asa pe loc, nu par sa deranjeze. Dar nu am observat vizual absolut nicio diferenta intre filtrul galben si cel verde. Probabil ce e in interiorul lui conteaza.

Dispozitivul de aplicat / scos e cam inutil, am reusit fara probleme sa le "(de)montez" cu mana.

Acum vedem testul la drum .. 

Am reusit sa le testez ieri, cam doua ore de mers, n-am avut prea mult timp la dispozitie. Primul verdict - super OK. La un moment dat am oprit si le-am pus pe cele vechi (cele 3M din silicon) pentru a compara, dupa 1 km am oprit din nou sa le schimb. Alpine sunt clar mai bune. Tot ma dor urechile dar cred ca m-am si dezobisnuit dupa o iarna intreaga ...

Daca procedai si tu cum trebuie era cu totul altceva .....

In urechea stanga am folosit dopul Alpine iar in uechea dreapta dopul 3M. Dupa numai 1 km ...... 😂😂

Acum 8 minute, Silver Arrow a spus:

Daca procedai si tu cum trebuie era cu totul altceva .....

In urechea stanga am folosit dopul Alpine iar in uechea dreapta dopul 3M. Dupa numai 1 km ...... 😂😂

🤣 clar .. asta da test comparativ ... dar ce te faci cu teoria conform careia nu auzim FIX la fel de bine cu ambele urechi .. ?  :D

Am reusit sa ajung un sfarsit sa ridic comanda pentru dopurile Alpine de la Kronau, am pus ambele variante  rosie si neagra, un drum dus-intors Buc -Oltenita si Buc Targoviste, cu un vant puternic, sunt placut impresionat de ambele, nu se mai aude mare lucru din vajaiala nebuna de afara dar motorul, claxoane se aud perfect, nu mi.au creat senzatia de apasare, infundare, presiune, nici nu le simt😁

Mie imi mai place mai mult cu se aude motoru cu dopuri decat fara ... ii ia din inalte si ramane doar basu :D

Da, și eu sunt impresionat de ele. La drum lung este tot ce trebuie, merita banii cu vârf și îndesat! 

Posted (edited)

Eu fiind mai sarak :P fac experiențe. M-am împiedicat în Lidl de drăcoveniile astea, le-am luat dar până acum probat doar la rece și se potrivesc cât de cât în urechile mele. Până în 10 lei, 8.99 sau 9.99. Deh, memoria, infidelă și de genu' feminin! :P

IMG_20190627_184638.jpg

IMG_20190627_184604.jpg

Edited by john17

@john: Ar fi bine să postezi un feedback după ce le probezi și în mers, la diferite viteze.

Mulțumesc! 

A, alea pentru zbor. Ale mele is verzi, siliconice. Nu-s obositoare si reduc masiv zgomotul, mai ales cand bate vantul.

Nu stiu daca am mai scris, dar le-am gasit in cutiile alea mari cu produse la pret redus, a costat 1 leu setul. Mi-am luat doua, ca sa fie, in caz ca se pierd.

La 27.06.2019 la 22:24, Kagemusha a spus:

@john: Ar fi bine să postezi un feedback după ce le probezi și în mers, la diferite viteze.

Mulțumesc! 

Le-am probat azi, mi-am adus aminte la ozn-ul Etu de pe dn1, am mers cu ele până în Sinaia. Nu bune! Ceva ceva atenuează, dar zgomotul de vânt care mă deranjează parcă e mai puternic! :huh: Posibil să fie o iluzie, s-or atenua alte frecvențe și crește ponderea zgomotului de vânt. Plus că începuseră să mă jeneze. Intercomul se aude, dar dacă nu atenuează zgomotul care mă deranjează sunt degeaba.

Mulțumesc, @john17

Eu nu folosesc dopuri, de regulă nu merg peste 150-160 decât dacă mă grăbesc. Partea proastă este că, chiar și cu căști premium, peste 120 pe naked se aude ca dracu'. N-ar strica să am niște dopuri de calitate. Am folosit de câteva ori Macks, americane, tip brăduț, dar am fost dezamăgit de eficiența relativ inexistentă, practic am avut aceeași senzație, parcă auzeam vântul și mai tare. Cred că voi încerca dopurile alea Alpine de care și-a luat Luigi.

Chiar acum m-am întors de la un drum de 600 km. Certific că Alpine merită toți banii. În primul rând faldurile din care sunt făcute sunt atât de sensibile, încât nici nu le simți în ureche. Cu orice altceva am probat, începeau să mă a doară urechile în interior după o vreme. Apoi filtrele lor, deși izoleaza foarte bine, poți vorbi la intercom și asculta muzică foarte bine, doar dând volumul mai tare. 

Superbe! 

La 14.09.2018 la 12:37, john17 a spus:

La Shoei n-am simtit niciodata nevoia de dopuri, la asta am incercat dar nu ma simt ok la motociclit cu ele.

Si, pe bune, dupa ce le indesi ca in video, cum plm le scoti?!? Hai ca dimineata acasa gasesc cu ce sa ma scobesc, dar daca le-as purta pe moto cand ma dau jos ce fac? Ca nu merge ca la sticla de vin, sa impingi inauntru...

E simplă treaba. Cu unghia de la degetul mic pe care o lași mare ca să te scobești în nas, o bagi între ureche și dop, o să auzi că se depresurizează. O mai lași puțin, mai faci loc, până reușești să apuci de dop... 

te tii de nas si suflii, ies asa.