Sari la conținut

Impact Cu Asfaltul.


pirvanb
 Share

Postări Recomandate

Salut baiet!

Marti am patit-o si eu... mergeam pe Calea Vacaresti si ma apropiat de intersectia de la Timpuri Noi, cand de la Agip a iesit unu in viteza si mi-a taiat calea... in ultimul moment am reusit sa franzez si sa-l evit pe fraier, dar cand mai aveam putin si ma opream am prins o portiune umeda si am alunecat, a trebuit sa-i dau drumu Motorului...eu am reusit sa pun piciorul jos si nu am decat o lovitura la genunchi, dar moto s-a dus putin taras pe asfalt si a iesit putin cam sifonat pe partea stanga. cel mai grav este ca mi s-a rupt schimbatorul de viteze si nu mai pot sa merg cu ea.

Fraierul nu a oprit si nici nu am reusit sa-i iau numarul.

Am fost sa-i fac constatarea (noroc ca am casco) si binenteles ca politaiul mi-a dat amenda si 3 puncte de penalizare, daca nu am avut martori mi-a scris pe procesul verbal ca "nu m-am asigurat , am pierdut controlul si am intrat in coliziune cu asfaltul din partea carosabila" imi pare rau ca nu am un scaner sa va arat.

Am fost la Suzuki B&SMotors pe centura sa duc motorul si acolo alte probleme.

Mi-au cerut 200 ron pentru constatare... am inceput sa rad, dar oamenii vb serios. si cand am vazut ca insista am sunat si eu pe cineva si am rezolvat problema. dar cu conditia sa nu ridic moto pana nu se incaseaza toti banii de la asigurator.

Daca stiam ca este asa nu ma mai duceam pana pe centura... daca mai stiti voi service-uri Suzuki autorizate sa-mi spuneti si mie.

Asa ca de acum pt nu stiu cat timp o sa merg cu masina, oricum la ce vreme este afara... mai bine asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multe service-uri fac devize (aka munca, iar munca se plateste, nu?) si apoi clientul isi ia banii si pa si pusi :) Alta buba este ca asigurarile platesc foarte greu si isi iau masuri de prevedere sa nu ramana cu buza umflata (sunt cazuri destule)

Ai dus-o , acum lupta-te cu CASCO sa plateasca la timp :D

Cat despre PV... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baiet!

Marti am patit-o si eu... mergeam pe Calea Vacaresti si ma apropiat de intersectia de la Timpuri Noi, cand de la Agip a iesit unu in viteza si mi-a taiat calea... in ultimul moment am reusit sa franzez si sa-l evit pe fraier, dar cand mai aveam putin si ma opream am prins o portiune umeda si am alunecat, a trebuit sa-i dau drumu Motorului...eu am reusit sa pun piciorul jos si nu am decat o lovitura la genunchi, dar moto s-a dus putin taras pe asfalt si a iesit putin cam sifonat pe partea stanga. cel mai grav este ca mi s-a rupt schimbatorul de viteze si nu mai pot sa merg cu ea.

Fraierul nu a oprit si nici nu am reusit sa-i iau numarul.

Am fost sa-i fac constatarea (noroc ca am casco) si binenteles ca politaiul mi-a dat amenda si 3 puncte de penalizare, daca nu am avut martori mi-a scris pe procesul verbal ca "nu m-am asigurat , am pierdut controlul si am intrat in coliziune cu asfaltul din partea carosabila" imi pare rau ca nu am un scaner sa va arat.

Am fost la Suzuki B&SMotors pe centura sa duc motorul si acolo alte probleme.

Mi-au cerut 200 ron pentru constatare... am inceput sa rad, dar oamenii vb serios. si cand am vazut ca insista am sunat si eu pe cineva si am rezolvat problema. dar cu conditia sa nu ridic moto pana nu se incaseaza toti banii de la asigurator.

Daca stiam ca este asa nu ma mai duceam pana pe centura... daca mai stiti voi service-uri Suzuki autorizate sa-mi spuneti si mie.

Asa ca de acum pt nu stiu cat timp o sa merg cu masina, oricum la ce vreme este afara... mai bine asa.

Am inteles ca se gasesc camere bune de lipit pe casca din tot felul de locuri de genul Louis, dar problema e ca se umple card-ul de memorie dupa circa 30 de minute, asa ca trebuie sa anticipezi bine cand o sa ai un accident ca al tau ca sa apuci sa il filmezi... Sa speram ca tehnologia avanseaza astfel incat toti o sa purtam o camera din aia pe casca tot timpul si ca nu se gaseste la noi un parlamentar istet care sa promoveze o lege care sa spuna ca nu e dovada legala o imagine luata cu o camera digitala daca camera era pusa pe motocicleta sau pe motociclist (na ca le si dau idei tampite reptilelor astea).

Legea stramba de la noi spune ca daca cazi esti vinovat, asa ca zi merci ca nu ti-a facut si dosar penal de auto-mutilare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Munca se plateste, dar 200 Ron pentru un deviz nu-i prea putin oare... ? La Honda service daca repari ceva la ei iti scad banii de deviz asa sa fie si la altii sau cei 200 ron se duc pe apa sambetei ? Alta data mergi mai incet si anticipeaza, poate nu mai ai parte de tavaleala. In oras in acest moment cand toti sunt ca si turbati, apar din toate cotloanele cand te astepti mai putin, doar mergand la pas mai ai o sansa altfel...Duminica e singura zi cand se mai poate circula normal, in rest...doar cu primele doua viteze. Nici o placere, doar un chin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baiet!

Marti am patit-o si eu... mergeam pe Calea Vacaresti si ma apropiat de intersectia de la Timpuri Noi, cand de la Agip a iesit unu in viteza si mi-a taiat calea... in ultimul moment am reusit sa franzez si sa-l evit pe fraier, dar cand mai aveam putin si ma opream am prins o portiune umeda si am alunecat, a trebuit sa-i dau drumu Motorului...eu am reusit sa pun piciorul jos si nu am decat o lovitura la genunchi, dar moto s-a dus putin taras pe asfalt si a iesit putin cam sifonat pe partea stanga. cel mai grav este ca mi s-a rupt schimbatorul de viteze si nu mai pot sa merg cu ea.

Fraierul nu a oprit si nici nu am reusit sa-i iau numarul.

Am fost sa-i fac constatarea (noroc ca am casco) si binenteles ca politaiul mi-a dat amenda si 3 puncte de penalizare, daca nu am avut martori mi-a scris pe procesul verbal ca "nu m-am asigurat , am pierdut controlul si am intrat in coliziune cu asfaltul din partea carosabila" imi pare rau ca nu am un scaner sa va arat.

Am fost la Suzuki B&SMotors pe centura sa duc motorul si acolo alte probleme.

Mi-au cerut 200 ron pentru constatare... am inceput sa rad, dar oamenii vb serios. si cand am vazut ca insista am sunat si eu pe cineva si am rezolvat problema. dar cu conditia sa nu ridic moto pana nu se incaseaza toti banii de la asigurator.

Daca stiam ca este asa nu ma mai duceam pana pe centura... daca mai stiti voi service-uri Suzuki autorizate sa-mi spuneti si mie.

Asa ca de acum pt nu stiu cat timp o sa merg cu masina, oricum la ce vreme este afara... mai bine asa.

 

Pana la urma, bine ca esti tu sanatos si n-ai patit ceva grav.

In cazul tau chiar nu pare sa fie vina ta, desi vad ca ai permis de anul asta si motor deeeee... 650? :)

O sa ziceti ca eu oricum sunt bolnav si am ceva cu incepatorii, dar ar trebui sa va dea putin de gandit faptul ca mai toate accidentele au drept protagonisti incepatori ce se urca pe motoare de peste 600cc.

 

Hai ma ca nu e cum spun eu. Am eu o problema, recunosc. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma, bine ca esti tu sanatos si n-ai patit ceva grav.

In cazul tau chiar nu pare sa fie vina ta, desi vad ca ai permis de anul asta si motor deeeee... 650? :)

O sa ziceti ca eu oricum sunt bolnav si am ceva cu incepatorii, dar ar trebui sa va dea putin de gandit faptul ca mai toate accidentele au drept protagonisti incepatori ce se urca pe motoare de peste 600cc.

 

Hai ma ca nu e cum spun eu. Am eu o problema, recunosc. :)

 

 

io zic sa-ti faci o pagina de net, sa trimiti link-uri in disperare, sa-ti faci niste flyere, sa le-mparti pe strazi motoristilor si sa n-ai liniste pana n-a luat absolut toata lumea la cunostinta opiniile tale. poate asa te vindeci

 

cu pv-u' nu-s de acord, ar trei sa insisti in anularea lui chiar pana in instanta (contestatie). nu are militianu' cum sa dovedeasca ce-a scris in el. ciudar, dar n-as fi fost de acord cu chestia asta nici in ruptu' capului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Daca stiam ca este asa nu ma mai duceam pana pe centura... daca mai stiti voi service-uri Suzuki autorizate sa-mi spuneti si mie...

 

Mai intai de toate, bine ca ai scapat tu intreg si nevatamat(cel putin cat sa poti scrie aici).Mobra se repara...cu chiu cu vai, cu bani multi si cu nervi, bineinteles.Dar se repara pana la urma.Importanta e sanatatea, ca fierul se rezolva, doar ai casco(felicitari pentru prevedere!).

 

Cat despre B&S, acolo cred ca ai gresit cu adevarat:NU TREBUIA S-O DUCI ACOLO.Ma rog...si eu am gresit la fel, grabindu-ma s-o duc acolo.Aia sunt depasiti, sunt putini si au mult de lucru.Ai sa vezi si singur, din pacate!200 RON contravaloarea devizului e o noutate, acum exact un an cand am dus-o eu, nu era taxa asta!E bine de stiut! :D

 

O alta alternativa la B&S este Motorteam.Deoarece sunt mici si la inceput de drum(comparativ cu B&S), raspund mai promt!Pentru cat timp, ramane de vazut! :)

 

Am inteles ca se gasesc camere bune de lipit pe casca din tot felul de locuri de genul Louis, dar problema e ca se umple card-ul de memorie dupa circa 30 de minute, asa ca trebuie sa anticipezi bine cand o sa ai un accident ca al tau ca sa apuci sa il filmezi... Sa speram ca tehnologia avanseaza astfel incat toti o sa purtam o camera din aia pe casca tot timpul si ca nu se gaseste la noi un parlamentar istet care sa promoveze o lege care sa spuna ca nu e dovada legala o imagine luata cu o camera digitala daca camera era pusa pe motocicleta sau pe motociclist (na ca le si dau idei tampite reptilelor astea)....

 

La aceasta varianta am recurs si eu dupa accident...e singura ta aparare impotriva conservarului care "nu te-a vazut" :) si bineinteles a multimii de martori care se gasesc prin apropiere gata sa declare ca aveai MACH1, daca nu chiar MACH2 in momentul accidentului :duel:

 

@pmoldovan, cardul este de 2 Gb si poate inregistra pana la 100 minute de filmare...

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea stramba de la noi spune ca daca cazi esti vinovat, asa ca zi merci ca nu ti-a facut si dosar penal de auto-mutilare...

 

 

Ma ajutati si pe mine sa inteleg despre ce lege vorbiti aici: sa inteleg ca daca cad ( scuzati cacofonia) cu motorul si ma duc la politie iau amenda si puncte de penalizare...??? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Alta data mergi mai incet si anticipeaza, poate nu mai ai parte de tavaleala. In oras in acest moment cand toti sunt ca si turbati, apar din toate cotloanele cand te astepti mai putin, doar mergand la pas mai ai o sansa altfel...Duminica e singura zi cand se mai poate circula normal, in rest...doar cu primele doua viteze. Nici o placere, doar un chin.

 

Cat de incet sa mergi? 20-30 Km/h crezi ca e ok, e safe? Sub 20 km/h devine rentabil mersul au pied...

Nici duminica nu se mai poate circula normal, mai ales de cand s-a terminat vacanta si a revenit muncitorimea acasa... :D

 

 

Ma ajutati si pe mine sa inteleg despre ce lege vorbiti aici: sa inteleg ca daca cad ( scuzati cacofonia) cu motorul si ma duc la politie iau amenda si puncte de penalizare...??? :)

 

Da amice!Asa patesti...iti iei amenda, puncte si ti se deschide dosar penal!

 

Niciodata, dar niciodata sa nu declari ca ai cazut singur cu motorul...Mai bine zici ca ai alunecat in baie!Mama ei de tara! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Duminica e singura zi cand se mai poate circula normal, in rest...doar cu primele doua viteze. Nici o placere, doar un chin.

Depinde mult de ruta si de tara, eu prefer mai nou Bulgaria si chin e doar sa te tarasti prin Romania cam inainte de Adunatii-Copaceni (acolo unde cica va fi noul super-mega aeroport al Bucurestiului) pana in Jilava, si sigur ca de prin Jilava deja ne consideram in Bucuresti, asa ca foarte rau devine cam de acolo supe bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Painkill3r
Pana la urma, bine ca esti tu sanatos si n-ai patit ceva grav.

In cazul tau chiar nu pare sa fie vina ta, desi vad ca ai permis de anul asta si motor deeeee... 650? :)

O sa ziceti ca eu oricum sunt bolnav si am ceva cu incepatorii, dar ar trebui sa va dea putin de gandit faptul ca mai toate accidentele au drept protagonisti incepatori ce se urca pe motoare de peste 600cc.

 

Hai ma ca nu e cum spun eu. Am eu o problema, recunosc. :D

Bine ca recunosti..... tot nu inteleg care-i problema cu incepatorii pe 600? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai scapat usor. Dar nu era oare mai simplu sa mergi la politie si sa declari ca ai gasit-o trantita in parcare? Cat despre costul devizului, am senzatia ca si el este acoperit de casco, cu alte cuvinte il platesti pe loc din banii tai dar factura va fi decontata de asigurator. Cat despre BSMotors, numai de experiente din astea aud in ultima vreme, probabil n-au facut destui bani anul asta si-s pusi pe recuperat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bs sunt niste amarati de raVanzatori de suzuki. Am trimis o lista de piese (rezultata din accident) cu cerere de preturi pentru reparatie.

 

Mi-au cerut 200 ron.

 

Ba inteleg daca faci ceva dar sa sapi intr-un computer pe bani... vreau eu slujba asta.

 

Romanika noastra imputita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma, bine ca esti tu sanatos si n-ai patit ceva grav.

In cazul tau chiar nu pare sa fie vina ta, desi vad ca ai permis de anul asta si motor deeeee... 650? :)

O sa ziceti ca eu oricum sunt bolnav si am ceva cu incepatorii, dar ar trebui sa va dea putin de gandit faptul ca mai toate accidentele au drept protagonisti incepatori ce se urca pe motoare de peste 600cc.

 

Hai ma ca nu e cum spun eu. Am eu o problema, recunosc. :)

 

 

Ai si u dreptatea ta, dar tocmai pt ca sunt incepator mi-am cumparat SV, are mai putini cai si este mai manevrabila.

Eu recomand Sv-ul pt incepatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca recunosti..... tot nu inteleg care-i problema cu incepatorii pe 600? :)

 

Ma miram eu cine s-a gasit sa fie taios cu mine. ...Permis din 2008 si motor de 600. V-am mai spus: Mergeti in poligon cu minimobrele astea de 600, care voua vi se par chiar PREA MICI :) pentru un incepator, iar la fiecare jalon daramat sau ratat dati-va o palma.

Poate daca va umflati botu' singuri, veti intelege ca in trafic aveti aceeasi manevrabilitate in ocolirea obstacolelor si ca daca ai dat cu umarul intr-un jalon care cade nefiind bine ancorat in pamant, sa dai cu umarul intr-un colt de autobuz nu se mai termina atat de bine.

Voi, ca incepatori, trebuie sa mergeti pe motare de genul celor cu care ati facut scoala moto, adica pe motoare manevrabile, pentru ca inca sunteti invatacei mult timp de aici inainte. Nu va mai credeti zei ai motociclismului doar pentru simplul fapt ca aveti permisul in buzunar.

 

 

 

pentru categoria a, numai 125cc sunt pentru incepatori. mai citeste niste review-uri pe site-uri straine, sa vezi ce inseamna motoare de incepatori!

 

Tinere incepator,

Eu nu spun ca incepatorii trebuie sa mearga numai pe 125cc. Recunosc ca unii au aptitudinile necesare sa se urce si pe un 500cc, dar atat. De la 600cc in sus, se schimba tocmai viziunea producatorilor de motociclete, care gandesc ca cei ce se urca pe un astfel de motor au habar, macar putin, de ceea ce fac.

In ceea ce priveste site-urile straine din care as mai avea si eu cate ceva de invatat, chiar nu ma intereseaza. Iti spun ca si la noi exista multi, foarte multi baieti care fac poligonul fara greseala cu Hayabusa sau chiar SS(nu ca scoala, doar ca o curiozitate). Si eu am avut curiozitatea de a merge in poligon cu "vitezana" de 1000 si spre surprinderea ta am reusit sa nu dobor nimic.

Tu ai incercat vreodata lucrul asta? Incearca si poate vii sa ne povestesti si noua cum mai e cu motoarele alea de incepatori pe la straini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai scapat usor. Dar nu era oare mai simplu sa mergi la politie si sa declari ca ai gasit-o trantita in parcare? Cat despre costul devizului, am senzatia ca si el este acoperit de casco, cu alte cuvinte il platesti pe loc din banii tai dar factura va fi decontata de asigurator. Cat despre BSMotors, numai de experiente din astea aud in ultima vreme, probabil n-au facut destui bani anul asta si-s pusi pe recuperat.

 

 

 

Daca spuneam ca am gasit-o in parcare faceau figuri cei de la asigurari si era mai complicat. si ca sa ma judec acum cu politaiul pt 100 ron si 3 puncte nu cred ca merita, la cat timp se pierde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la 600cc in sus, se schimba tocmai viziunea producatorilor de motociclete, care gandesc ca cei ce se urca pe un astfel de motor au habar, macar putin, de ceea ce fac.

 

aici ai dreptate, dar vezi iarasi generalizezi vorbim de supersporturi iar mobra in cauza e un sport turing in v. daca ai fi mers pe un v mic ai fi vazut ca poate fi foarte bine folosit de un incepator cu capul pe umeri.

avantajul motorului in v- de capacitate mica este ca acesta dispune puterea liniar avand cuplu de la o mie de ture lucru care il face previzibil si nu iti ofera surprize.

 

mai sunt si nakedurile de 600 la 4 linie despre care se stie ca sunt folosite de foarte multi incepatori si ai sa vezi ca tocmai de aceea politica producatorilor este de a detuna motorul si al tine undeva in jurul a 100 de cai in situatia in care acel motor pe o bicla sport scoate la 130.

 

nu are loc sa ne lansam in polemici dar sunt suficienti si 3 cai sa iti rupi mufa, vezi cazurile numeroase de scuteristi care dau ortu` popii.

Editat de valbida1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici ai dreptate, dar vezi iarasi generalizezi vorbim de supersporturi iar mobra in cauza e un sport turing in v. daca ai fi mers pe un v mic ai fi vazut ca poate fi foarte bine folosit de un incepator cu capul pe umeri.

avantajul motorului in v- de capacitate mica este ca acesta dispune puterea liniar avand cuplu de la o mie de ture lucru care il face previzibil si nu iti ofera surprize.

 

mai sunt si nakedurile de 600 la 4 linie despre care se stie ca sunt folosite de foarte multi incepatori si ai sa vezi ca tocmai de aceea politica producatorilor este de a detuna motorul si al tine undeva in jurul a 100 de cai in situatia in care acel motor pe o bicla sport scoate la 130.

 

nu are loc sa ne lansam in polemici dar sunt suficienti si 3 cai sa iti rupi mufa, vezi cazurile numeroase de scuteristi care dau ortu` popii.

 

Eu zic ca orice motor de 600 (naked, enduro, chopper sau ce vrei tu) este prea mare pentru un incepator, iar cu privire la scuteristii care cad, cad din lipsa unor minime cunostinte rutiere ce sunt oferite de detinerea unui permis categoria"A".

Cu privire la faptul ca generalizez prea mult, iti dau dreptate. Chiar am cunoscut cativa baieti cu permisul abia obtinut si care merg asa de bine, ca ar face invidios orice vechi posesor de motocicleta. Dar acestia sunt prea putini si ma indoiesc ca am dat de ei pe acest Forum.

Editat de categoria"A"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca orice motor de 600 (naked, enduro, chopper sau ce vrei tu) este prea mare pentru un incepator, iar cu privire la scuteristii care cad, cad din lipsa unor minime cunostinte rutiere ce sunt oferite de detinerea unui permis categoria"A".

Cu privire la faptul ca generalizez prea mult, iti dau dreptate. Chiar am cunoscut cativa baieti cu permisul abia obtinut si care merg asa de bine, ca ar face invidios orice vechi posesor de motocicleta. Dar acestia sunt prea putini si ma indoiesc ca am dat de ei pe acest Forum.

 

Si orice motor de 1000 e prea mic ptr. un incepator, nu???

Editat de Nazi | SchutzStaffel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca spuneam ca am gasit-o in parcare faceau figuri cei de la asigurari si era mai complicat. si ca sa ma judec acum cu politaiul pt 100 ron si 3 puncte nu cred ca merita, la cat timp se pierde.

Mi-am gasit masina zgariata in parcare in Muntenegru. Acolo sunt tot asa niste tampiti ca la noi ( militienii ), baune de prostie, am pierdut vreo doua ore cu ei fara rezultat. Am renuntat si am venit acasa, am spus ca am lovit-o in parcare. Mi-a zis ca imi da 100 ron + 3 puncte. Atunci i-am zis OK am gasit-o lovita in parcare. Zice 'nu se poate ramanem noi cu AN- uri ', autor necunoscut. I-am spus ca nu-i dau 100 ron nici daca -l vad intins pe jos. Si mi-a dat tot el ideea : 'domne ai lovit-o in curte'. Pt asta nu mai e nici o sanctiune. Bine de stiut.

 

@Nazi Tu ce algebra folosesti ? N-ai tranzitivitate ( i.e a>b & b>c => a>c) unde marimile sunt respectiv 1000, 600 si skilul incepatorului ?

Editat de adrianm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"nu m-am asigurat , am pierdut controlul si am intrat in coliziune cu asfaltul din partea carosabila" imi pare rau ca nu am un scaner sa va arat.

:) priceless ... si se mai supara ca facem bancuri.

 

Lasa bre, scuipa-n san si si mersi ca ai scapat lejer.

 

Casco trebuie sa-ti acopere toate chetuielile (inclusiv constatarea), cel putin asta s-ar intampla intr-o lume ideala. Fa scandal si se rezolva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...