Sari la conținut

Ce Parere Aveti Despre Carute?!


demostene
 Share

Postări Recomandate

Ieri am fost la o tura scurta sa vedem cum mai arata Dunarea la fatza. Toate bune si frumoase pana la drumul de intoarcere facut pe intuneric. Cred ca aveam vreo 90 & just like that m-am trezit cu o caruta in fata, la un metru departare, fara nici o semnalizare, nimic! Mi-a inghetat inima, am culcat-o pe stanga cat s-a putut si am trecut razant pe langa. Nici n-am atins frana ca era inutil. N-am apucat sa-i semnalizez lui Dan care era in spate asa ca si el a avut parte cam de aceeasi poveste. Uite cum te salveaza cateodata experienta!! :lol:

Cert e ca tot drumul am reperat numai asemenea personaje criminale si nu in sate unde ar mai fi o lumina, ceva... O conserva care depasea regulamentar s-a trezit cu ditamai calul in fata, a evitat caruta la milimetru.

Am fost convins ca o sa fiu tocanita, Bogdan care era cu Transalpul in fata si a evitat si el caruta dar mai usor ca era spre stanga drumului mi-a zis ca era convins ca ma vede afis. Cum o fi oare sa iesi dintr-o curba si sa te trezesti la o aruncatura de mana cu o caruta in fata!!! In total darkness! Care sunt sansele ca A. sa reusesti s-o ocolesti, B. sa scapi culcand-o pt ca atat de aproape slabe sanse sa te duci in alta parte. Nici timp de asta nu ai de fapt. Full frontal impact.

Ma gandeam la ala care a depasit cu conserva, nu stiu cum a reusit sa se strecoare cand a dat ochii cu calul... Mare noroc pe capul lui!

Ce face politia!!!??? Nu spun sa nu circule ca sunt oameni amarati dar sa nu-ti pui tu nici un felinar acolo si ochi de pisica! Ceva ca sa fii vazut doar e noapte si ceilalti nu circula cu viteza calului turbat!!!! Inconstienta sau prostie pura?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai zis bine!

Nu e o investitie atat de costisitoare, sa pui niste amarati de oki de pisica!!!

De intalnit, slava domnului am intalnit destule cazuri!

Cel mai naspa a fost cand am intalnit o carutza ce cara tzevi, normal ca fara semnalizare, shi am virat in ultimul moment.

dupa ce l-am depashit, am oprit, am coborat shi l-am luat pe tampit la pumni!

incercati sa va imaginati ce bine te poti simti, in clipa in care realizezi ca , datorita indolentei unora, poti sfatshi, infipt in niste tzevi.... :lol:

Uitasem sa precizez ca tzevile depaseau gabaritul carutzei cu mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut si eu o tura in week-endul asta, cu masina, ce-i drept, am mers mai mult noaptea - bucuresti-targoviste-campulung-satic-retur pe campulung-pitesti. Ei bine... nu mi-a venit sa cred cate masini am intalnit fara nici o urma de lumina, cate cu farurile aiurea, sa nu mai vorbesc de "motociclisti" - cu un singur far, si ala pe partea dreapta. Concluzia - iarna nu-i ca vara, noaptea nu-i ca ziua si mai ales in provincie nu e ca-n Bucuresti. Deci daca te inveti prea mult cu traficul civilizat, cu becuri de pozitie, cu stopuri de frana care se aprind la apasarea pedalei, cu lipsa carutelor si biciclistilor betzi de pe drum, si mai adaugi si noaptea in ecuatzie... cresc rau de tot sansele sa o comiti, atat pe doua roti, cat si pe 4.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred ca o conserva la 50-200m in fata e cel mai bun detector de carute, ciini morti sau alte chestii care pot ajunge pe drum noaptea, sau daca nu ai nici un client in fata mersul pe mijlocul drumului, iar cind se apropie o masina pe contrasens sa treci me banda ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica eu sa inteleg ca noaptea trebuie sa merg cu maxim 70-80 in spate la conserva si totul e ok?Ma duc sa-mi iau role.Criminalul cu caruta face parte din frumoasa Romanie ca multe alte lucruri cum ar fi pomii de pe marginea drumului,etc.Putina atentie si mult BULAN.Ce naiba doar suntem motociclisti :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica eu sa inteleg ca noaptea trebuie sa merg cu maxim 70-80 in spate la conserva si totul e ok?Ma duc sa-mi iau role.Criminalul cu caruta face parte din frumoasa Romanie ca multe alte lucruri cum ar fi pomii de pe marginea drumului,etc.Putina atentie si mult BULAN.Ce naiba doar suntem motociclisti :lol:

 

Postul asta ar fi fost bun la "Sa repetam greselile altora"

 

Mai bine role decit cu colac si luminare sau :moron:

 

Eu prefer noaptea "Mai MULTA atentie si mai PUTIN bulan"

 

Gasesti destul de usor noapte si conserve care sa mearga cu mai mult de 100km/h dar deh.... plinge bulanul daca nu esti tu primul :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e ca noi vrem sa intram in europa dar ANIMALUL e inca pe sosea, fie in fata tragand o caruta, pe capra conducand caruta, in cireada,turma sau la volanul unei conserve.

 

Si cu asta cred ca am spus ce parere am......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers mult noaptea si desi multi prefera sa stea in spatele unei conserve eu nu ma simt bine si spun si de ce. Ca sa stau aproape, sa vad ceva in fata nu-mi lasa timp de manevre in cazul in care asta franeaza brusc (caine, copil, pipi, etc). In al doilea rand e foarte obositor.

Ca sa stai la distanta inseamna sa te ghidezi automat si inconstient dupa stopurile lui, ceea ce poate avea urmari dezastruoase... Stiu asta din experienta lui Axa cand a ratat curba si a mea acum, pt ca eram mai concentrat pe stopul lui Bogdan decat pe drum. E normal! Luminita rosie din intuneric... Involuntar dupa primii 30 de km iti pierzi simturile si ajungi sa te ghidezi doar dupa ea, e ceva hipnotic.

Prefer sa depasesc orice masina care sta in fata, chiar daca aia e viteza mea de croaziera, din simplul fapt ca ma concentrez mai bine la drum.

Pot vedea cat de cat nisip, denivelari, etc... Lucruri pe care nu le observi cand ai o masina in fata!

Acum ce sa zic, fiecare cum se simte mai bine.

Insa cataloghez criminal un om care merge cu o caruta pe un drum public, circulat intensiv de masini si care nu are mijloace de avertizare noaptea! O lampa cu gaz, o torta, un stop de bicicleta luat din targ cu 100.000! Daca nu iti permiti nici asta atunci mergi ziua sau gasesti alte rute adiacente, mai putin circulate, o iei prin camp...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, si eu zic ca nu e bine sa stai in spate la cineva pentru mult timp... Mai ales noaptea... Eu am mers mult cu masina si daca nu vrei sa adormi o iei singur inainte...

 

Carute sunt la greu mai ales daca mergi prin sate mai pe la deal/munte...

 

Cea mai frumoasa amintire cu carutele: mergeam noaptea, nimic in fata, si deodata se aprinde o luminita undeva in fata sus!!?? Ce era? O caruta nesemnalizata si un nene cu o lanterna chioara... Bineinteles ca a facut semn cand mai aveam vreo 20 de m dar na...

 

Faza cu felinarul lateral e total neadecvata... Felinarul ala nu se vede, e chior, si nu il vezi decat tarziu...

 

Un prieten de-al meu din copilarie a murit intrand cu masina intr-o caruta... Avea vreo 20 de ani...

 

Asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

singura mea experientza asemanatoare era sa se termine rau de tot!!! :lol:

 

nu eram cu motoru ci cu mashina iar din sens opus venea un bou cu faza lunga shi doar instinctul sau al de sus mi-a impus sa trag o frana serioasa (aparent fara nici un motiv) shi sa opresc la catziva centimetri de o carutza nesemnalizata :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inconstienta sau prostie pura?!

 

Prostie ca nu-si pun macar cite un catadioptru in fata si unul in spate. Inconstienta ca nu realizeaza ce se poate intimpla cu ei si cu cei care intra in ei.

 

Totusi, pe aici toate carutele poarta un soi de placuta de inmatriculare, pe partea din spate. E trecut nr., comuna in care e inregistrat atelajul + citeva dungi rosii, reflectorizante. Asta le face cit de cit vizibile daca vii din spate. Si daca partea din spate nu e scoasa, ca sa poata incape busteni, porumb sau .... tevi. :lol:

Editat de TomCat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

'tu-le mama lor de inconstienti !

... sa vezi ce " misto" e cand unu iese noaptea de pe un drum lateral ,tu vii cu moto cam la 150 ,el carutzasu apreciaza gresit distanta si... te trezesti franand de zor si apoi...POC!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate e greu de crezut dar nu demult cand aveam putin peste 100 si era bezna totala vad reflectia ctorva veste ca de politisti, reduc mult viteza si ma gandesc ca de data asta chiar opresc cand imi fac semn, ajunf f f aproape si abia atunci vad ca era o caruta, mi se ia o piatra de pe inima si ii dau gaz chiar daca depaseam in curba depasind axul drumului. Singura concluzie e ca exista si carutasi care iau masuri de siguranta dar foarte putini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea despre carute:

 

1. Din cate stiu nu au voie sa circule pe autostrazi / drumuri nationale si in oras.

2. Sunt obligate sa aiba catadioptrii de culoare rosie in spate (atentie, rosu e pentru in spate si alb pentru in fata, deci lanterna ar trebui sa o orienteze in fata).

 

Atata vreme cat marea majoritate nu respecta aceste prevederi, parerea mea despre carutasi este ca sunt de tot rahatul, indiferent cat de amarati sunt.

 

Experienta mea cu carutele:

- acum vreo 5 ani eram in Bucuresti cu o Dacie si un carutas care manevra in intersectie a tras calul in spate si si-a infipt teava in portiera mea (acompaniat de calxoanele mele la care nu a binevoit sa dea atentie).

- in vara asta veneam pe DN1 dinspre Ploiesti spre Bucuresti noaptea pe o furtuna groaznica, si o caruta cu 2 cai si un manz a tasnit de pe un drum lateral de-a curmezisul strazii, tragand si vreo doi tarani care incercau sa tina caii speriati de trasnete. Evitare miraculoasa.

- anul trebut am vazut un cal in agonie in zona IMGB (ziua) dupa o intalnire cu o Solenza.

- nenumarate intalniri nocturne cu carute nesemnalizate.

 

 

 

P.S.

De ce am sportiva daca merg mai tare cu masina?

Ca sa te duci din cand in cand pe circuit, sa scapi de ambuteiajele din oras, si sa dai goarna ziua pe autostrada, nu ca sa joci "chicken" noaptea cu carutele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce parere sa am?!?! Le iubesc!!!!! Imi fac viata mult mai palpitanta. Taica-meu a avut 2 accidente cu masina in viata lui. amndoua cu carute. Daca as fi cu o masina super solida si as intra intr-o caruta mi-ar parea mai mult rau de cal decat de carutas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea ar fi sa le confiste carutele sa le striveasca sa le dea foc

sunt prea timpiti cand merg pe sosea te astepti de la rromii astia la orice

calu se sperie de zgomote si il apuca pandaliile sau conducatorul se gandeste sa faca drapta sau stanga printre masini sau chiar pe TROTUAR mai nou :P daca va puteti inchipui asta

intamplare vazuta ieri dimineata in apropiere de favorit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Io am patit o chestie similara cu conserva acu doi ani, dar am intrat in plin in caruta. din fericire, carutasul nu avea loc in caruta, asa ca am distrus doar vehiculele. politia a zis ca e culpa comuna. am avut un unchi care a murit intr-un accident identic acum 15 ani. carutele neluminate pe dn-uri sint crima cu premeditare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si mai ales in provincie nu e ca-n Bucuresti

 

Cred ca remarca ta era negativa in privinta Bucurestiului si nu invers - numai civilizat nu se poate numi traficul din Bucuresti .

 

On topic : Am avut parte de peripetii pe drumurile nationale in care erau implicate si carute ; din fericire toate s-au terminat cu bine - cea mai " nefericita" a fost cand a trebuit sa ies in decor cu masina - un carutas s-a gandit sa traverseze noaptea E 85 fara sa se asigure dupa localitatea Traian judetul Neamt - singura manevra care am reusit sa o fac a fost sa trag de volan dreapta tare - am realizat ca nu ma pot incadra inapoi pe e85 si am incercat sa intru pe drumeagul pe care vroia si carutasul sa intre - nu am mai reusit si am luat-o putin pe camp - din fericire drumeagul nu avea rigole , santuri etc asa ca nu am stricat nimic la masina .

 

Placutele reflectorizante sunt obligatorii pentru carute - dar nu am vazut nici un carutas oprit si amendat pentru nedetinerea lor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am decat sa dau :haha: la toti carutasii si sa le bag dinamita in Kur. Ma gandesc sa iau cocktail Molotov in masina si sa-i dau drumul pe caruta imediat ce vad vreuna nesemnalizata. Acum astept sa-mi iasa masina din service dupa ce acum 4 saptamani am avut o intalnire cu una din specimenele astea de rahat. Eram pe drum european, E79 - fost DN66, bineinteles ca ii dadeam talpa, ca d'aia e permisa viteza de 100 km/h. Era pe inserate, la nivelul soselei era deja bezna si in momentul in care incercam sa imi dau seama daca pot sa depasesc masina din fata mea, am apucat sa ies cam 30 cm de pe banda mea cand m-am trezit cu caruta nesemnalizata de pe contrasens. Am lovit roata mea de roata lui, mi-am sifonat usa soferului si aripa fata, bratul s-a rupt iar roata mi s-a rabatat spre exterior-spate. Norocul a fost ca am lovit roata carutei si nu calul, ca daca venea calul peste mine probabil eram in garsoniera de scandura si nici copiii mei nu stiu daca scapau vii.

Animalul dracu de tigan borat, vazand ca a scapat viu si calul e si el intreg, voia sa plece de acolo, ca el nu are nimic de facut la politie. Bineinteles ca politistul de sat (om de treaba dealtfel) a stabilit culpa comuna, iar eu mi-am bagat picioarele ca aveam Casco, asa ca nu am mai contestat.

Oricum politistii de la sate nu o sa sanctioneze niciodata carutasii nesemnalizati, pentru ca si ei stau tot acolo si-s de-ai lor. O sa-i certe putin eventual daca se intampla ceva, dar altceva nimic. Treaba asta e de datoria serviciilor de politie rutiera judetene, dar astia-s prea ocupati sa puna radare, sa umble in haita cu RAR-ul, sa ne tracaseze in tot felul si sa ia banii de pe noi, ca pe carutasi si asa degeaba ii amendeaza, aia nu au de unde plati. Confiscarea carutelor mi se pare singura solutie viabila in cazul asta, dupa cateva rahaturi de astea confiscate probabil tiganii se vor gandi de doua ori inainte de a iesi neregulamentar pe sosea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...