Sari la conținut

1 Mai 2009 - Vama Veche


ambidextru
 Share

Postări Recomandate

Interesant traseul propus de tine, dar as propune o alta varianta tot pe drumul vechi. De la Lehliu pe Calarasi (sa trecem cu bacu pe la Ostrov) -Baneasa - Adamclisi - Cobadin - Independenta - Negru-Voda - Mangalia.

 

Pe traseul propus de tine scapi doar de autostrada, dupa aia oricum o sa fie full traficul pana in Vama. Traseul propus de mine e pustiu, sunt curbe okay, asfaltul e bunicel si se merita mai mult decat drumul Fetesti-Mangalia. Poate va razganditi si va place asta mai mult.

 

 

interesant.

asfaltul zici ca e bun.

Cam cat dureaza trecutul cu bacul? cat de dese sunt transporturile si cat costa?

Alta intrebare ar fi: cum e drumul intre Adamclisi si Negru Voda...ved ca tre' sa mergem si pe judetean :D

 

imi face cu ochiu traseul asta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 262
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum in week end am fost pe traseul din dobrogea. Noi am plecat pe Oltenita- Calarasi, nu stiu cum e pe la Lehliu. Trecutul cu bacul dureaza in jur de 20 de minute parca, oricum fiind motoare cum ajungi cum le urci pe bac. Parca e vreo 5 ron sau in jur de pentru moto.

 

Legat de drum mergem pe Adamclisi - Cobadin - Negru Voda, tocmai pt ca e posibil sa fie prost drumul ala . Asta e okay, am fost un cu GS 500 si nu-ti tre moto touring neaparat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RECTIFICAM :lol:

 

Propunere DN3 Vineri la 9:

 

Vineri dimineata, la ora 8:30 incepe adunarea la ultimul PETROM de pe sos. Pantelimon, adica aici:

 

http://wikimapia.org/#lat=44.441088&lo...amp;m=a&v=2

(ar fi de preferat sa alimentati mai din oras, sau de seara....ca stim cu totii cum sunt benzinariile marginase de 1 mai)

 

La 9:00 se pleaca pe DN3 spre Constanta pe ruta:

 

Bucuresti - Branesti - Fundulea - Lehliu - Calarasi - (trecere cu bacul ) - Ostrov - Adamclisi - Cobadin - Negru Voda - Vama Veche.

 

Viteza medie:

- in localitate: 70-80 km/h (daca vedem radare le lasam la 60)

- afara: 100 km/h (cu variatii intre 90-110)

 

Opriri(in principiu, poate arata si altfel):

 

Prima - undeva dupa Lehliu

A doua - pe bac :P

A treia - Cobadin sau Negru Voda (alimentare bla bla bla)

 

E invitat oricine

 

In principiu, la vitezele de mai sus cred c-or sa se arunce cruiseristi, enduristi, eventual nakedisti poate chiar si viteztisti care merg mai subturat :D

 

Pana acum:

 

1. Iceman - Yamaha Virago 535

2. Icemana - Yamaha Virago 250

3. Marlyinn - Yamaha Virago 250

4. Hekate - Kawa EX-400 (GPZ?)

 

hai sa fim macar 6-8 :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

traseul pe la ostov e frumos, ai ce sa vezi dar "soseaua" dupa ce ai coborat de pe bac sunt numai placi de beton si piatra cubica....

la un motor cu amortizoare ceva mai moi nu e prob chiar asa de mare, eu am fost cu un srad si mi-am rupt incheieturile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau am putea sa mergem prin bulgaria: giurgiu - ruse - varna - balchik - vama veche

drumul pana la autostrada lor e f liber (aproape pustiu) si bun, autostrada era cam peticita, dar se merita drumul,

nu e asa plictisitor ca A2 de la noi si ai si ce sa vezi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau am putea sa mergem prin bulgaria: giurgiu - ruse - varna - balchik - vama veche

drumul pana la autostrada lor e f liber (aproape pustiu) si bun, autostrada era cam peticita, dar se merita drumul,

nu e asa plictisitor ca A2 de la noi si ai si ce sa vezi

 

Nu-i bun traseul...Odata ajunsi in Varna clar o sa vi se ia de Vama :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau am putea sa mergem prin bulgaria: giurgiu - ruse - varna - balchik - vama veche

drumul pana la autostrada lor e f liber (aproape pustiu) si bun, autostrada era cam peticita, dar se merita drumul,

nu e asa plictisitor ca A2 de la noi si ai si ce sa vezi

:D drumul e foarte frumos prin Bg, si desi e mai lung e mult mai bun si mai liber decat cel prin Ro ...pana la Giurgiu insa, in prima jumatate a drumului prin Ro, ai de luptat cu niste griblura, asfalt denivelat si gropi :D

Plusurile din traseul bulgaresc spre Vama Veche : drum foarte bun, peisaj superb si ca ai unde alimenta pe autostrada :D

 

Nu-i bun traseul...Odata ajunsi in Varna clar o sa vi se ia de Vama :lol:

:P asta cam asa ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai, sincer eu vreau sa merg prin tara.

 

O sa ma mai informez despre drumul prin Ostrov, daca e naspa...ramane prima varianta // cu A2.

Dar in principiu ramane drumul prin Ostrov

 

daca mai doreste careva varianta prin RO (Ostrov sau Fetesti daca e drum f naspa) sa zica :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai, sincer eu vreau sa merg prin tara.

 

O sa ma mai informez despre drumul prin Ostrov, daca e naspa...ramane prima varianta // cu A2.

Dar in principiu ramane drumul prin Ostrov

 

daca mai doreste careva varianta prin RO (Ostrov sau Fetesti daca e drum f naspa) sa zica :lol:

 

Frumoase idei de trasee. Daca mi-ar da D-zeu si un touring comod m-as baga.

 

Dar asa, suspensii tari, sea tare, sunt consemnat sa iau varianta A2, 160-200 km/h. In functie de meteo.

 

P.S. Daca ploua, scoatem masinile la plimbare, si dormim in ele acolo :D

 

 

Important e sa ne distram, odata ajunsi :D

 

Nooroc!

Editat de Phoebus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi (vreo 10 motoare) ne gandeam la traseul asta:

 

 

 

Vrem sa dormim in Vama (nu la cort) si a doua zi sa facem traseul galben si sa dormim in Veliko Tarnovo iar in ultima zi sa ne intoarcem pe traseul verde.

 

Nu stim daca mai gasim cazare in Vama dar sper ca macar in Mangalia sau 2 Mai sa fie.

Nu stim drumul pe la Bulgari (galben) dar sper sa gasim un GPS

Nu stim daca gasim cazare in Veliko dar daca nu gasim ,Bucurestiul e aproape.

 

Poate are cineva sugestii sau vrea sa vina cu noi.

Mai discutam detalii pe aici

/index.php?...p;#entry1842266

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi (vreo 10 motoare) ne gandeam la traseul asta:

 

 

 

Vrem sa dormim in Vama (nu la cort) si a doua zi sa facem traseul galben si sa dormim in Veliko Tarnovo iar in ultima zi sa ne intoarcem pe traseul verde.

 

Nu stim daca mai gasim cazare in Vama dar sper ca macar in Mangalia sau 2 Mai sa fie.

Nu stim drumul pe la Bulgari (galben) dar sper sa gasim un GPS

Nu stim daca gasim cazare in Veliko dar daca nu gasim ,Bucurestiul e aproape.

 

Poate are cineva sugestii sau vrea sa vina cu noi.

Mai discutam detalii pe aici

/index.php?...p;#entry1842266

 

e cineva care pleaca de joi? eu o sa plec joi seara in caz ca nu poate prietena mea sa-si ia concediu joi, iar daca isi ia, plecam pe la pranz sau dupa amiaza.

by the way, in grupul nostru exista doua locuri de cazare libere intr-o casuta de 3 locuri - doua persoane care s-au razgandit. daca intereseaza pe cineva, pm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu vrea sa plec joi dimineata, undeva in jurul orelor 10-11.

 

Am chopper. Viteza mea de croaziera e 100 km /h in afara localitatii, 60 km /h in localitate. Sunt incepatoare, dar imi place sa respect regulile de mers in grup (adica imi place sa si ceilalti sa faca asta). As vrea sa fac pe drum cateva opriri, aproximativ 4 (sa mi se taseze mai greu vertebrele :D ).

 

As prefera sa nu merg pe autostrada.

 

Cine ma primeste si pe mine in grup?

 

eu cu inca 1 prieten plecam joi pe dimineata...nu avem traseu preferat si suntem la 100-110 km/h
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am sa plec vineri noapte in jur de ora 01:00, daca mai vrea cineva sa ma insoteasca aveti datele mele de contact in semnatura, Viteza de croaziera pe autostrada 120-140 :)

Editat de noro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu vrea sa plec joi dimineata, undeva in jurul orelor 10-11.

 

Am chopper. Viteza mea de croaziera e 100 km /h in afara localitatii, 60 km /h in localitate. Sunt incepatoare, dar imi place sa respect regulile de mers in grup (adica imi place sa si ceilalti sa faca asta). As vrea sa fac pe drum cateva opriri, aproximativ 4 (sa mi se taseze mai greu vertebrele :) ).

 

As prefera sa nu merg pe autostrada.

 

Cine ma primeste si pe mine in grup?

si noi(vreo 2-3 motoare cel putin)vrem sa plecam de joi..10 -11...vorbim..sa fie vremea frumoasa... :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si noi am fi preferat joi dim, dar avem facultati/munci :finger: ...asa ca poate ne regasim prin vama :)

Cat despre vreme n-are cum sa fie mai naspa decat anul trecut :D :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am sa plec vineri noapte in jur de ora 01:00, daca mai vrea cineva sa ma insoteasca aveti datele mele de contact in semnatura, Viteza de croaziera pe autostrada 120-140 :)

 

sa te imbraci bine ca ai sa dardai :bigstar:

 

 

noi ramanem la prima varianta, drumul vechi paralel cu A2, m-am informat asupre drumului pe Ostrov si am inteles ca-s portiuni naspa.

 

am facut topic nou ca sa nu mai incurcam 15 mii de trasee la un loc.

 

/index.php?showtopic=349861

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si noi(vreo 2-3 motoare cel putin)vrem sa plecam de joi..10 -11...vorbim..sa fie vremea frumoasa... :bigstar:
eu cu inca 1 prieten plecam joi pe dimineata...nu avem traseu preferat si suntem la 100-110 km/h
Si eu vrea sa plec joi dimineata, undeva in jurul orelor 10-11.

 

Am chopper. Viteza mea de croaziera e 100 km /h in afara localitatii, 60 km /h in localitate. Sunt incepatoare, dar imi place sa respect regulile de mers in grup (adica imi place sa si ceilalti sa faca asta). As vrea sa fac pe drum cateva opriri, aproximativ 4 (sa mi se taseze mai greu vertebrele :) ).

 

As prefera sa nu merg pe autostrada.

 

Cine ma primeste si pe mine in grup?

pana acum numai voi ati mai zis ca vreti sa plecati joi dimineata. ne punem de acord cu ora de intalnire si traseu, adica drumul vechi sau autostrada?

eu as propune ca ora de plecare un 11.00, adica intalnirea la 10.30 intr-una din benzinariile spre iesirea din bucuresti. asta pentru ca sa se incalzeasca cat de cat, sa venim odihniti si nu cu noaptea in cap, sa avem timp sa ne bem cafeau si altele... iar ca traseu ma supun majoritatii, nu ma deranjeaza nici autostrada, dar cred ca drumul vechi este mai ok, mai ales ca aveti choppere, iar eu naked.

voi ce ziceti?

:finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Preferintele mele:

 

1. Plecare: joi, ora 11:00 (intalnire la ora 10:30 la una dintre benzinarii). :)

2. Ruta: drumul vechi (oricare dintre variante, cu toate ca o prefer pe cea cu trecerea cu bacul); pe autostrada vor fi prea multi copii de 18 ani care au primit BMW-ul taticului pe mana.

3. Viteza medie: 100 km/h in afara localitatii (cu variatii intre 90 si 110 km/h), 60 km/h in localitate.

4. Opriri: in jur de 4, astfel incat sa se imparta drumul in bucati aproximativ egale (discutam in functie de traseu).

5. Mers in grup, cu tot ce presupune (nu se iese din formatie, se merge in zig-zag, se semnalizeaza obstacolele, se trage pe dreapta cand cineva are probleme).

 

Ce ziceti?

 

D

 

pana acum numai voi ati mai zis ca vreti sa plecati joi dimineata. ne punem de acord cu ora de intalnire si traseu, adica drumul vechi sau autostrada?

eu as propune ca ora de plecare un 11.00, adica intalnirea la 10.30 intr-una din benzinariile spre iesirea din bucuresti. asta pentru ca sa se incalzeasca cat de cat, sa venim odihniti si nu cu noaptea in cap, sa avem timp sa ne bem cafeau si altele... iar ca traseu ma supun majoritatii, nu ma deranjeaza nici autostrada, dar cred ca drumul vechi este mai ok, mai ales ca aveti choppere, iar eu naked.

voi ce ziceti?

:bigstar:

Editat de Dana A
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Iceman : ce ai aflat de drumul prin Ostrov de nu vreti pe acolo? E f okay drumul, portiunile naspa sunt sa zicem vreo 5 km de piatra cuvica in total unde eu am mers cu 60-70 lejer. In rest e fff okay drumul. Am mai fost si acu 2 ani pe el cu un virago 250 cu tot cu pasager si l-ar mai face inca o data in aceeasi conditie. O sa prindeti toata aglomeratia de 1 mai, e ca si cum ati merge pe autostrada.

 

In continuare caut pe cineva care sa mearga vineri de dimineata inspre Mangalia pe drumul vechi prin Ostrov. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi am mers in grup de 3 anu' trecut pe "Soarelui" si in afara de un consum incredibil de mic nu ne-am ales cu alte surprize :) NU ne-au inghesuit BMW-urile,nimeni...S-a mers in ritm 110-130 pana la mare. Am plecat pe la 5 dim din benzinaria de la intrarea pe autostrada si n-au fost probleme :bigstar:

Editat de Gixxx'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...