Sari la conținut

Accident Pe Floreasca


serviceumi
 Share

Postări Recomandate

Pe la 9 si un pic,o Honda CBR 600 F, neagra cu jante roz.

 

Motociclistul intreg bonbon, putin buimac, nu il cunosc si oricum, poate nu vrea publicitate.

 

Moto, carena frontala praf, far, aripa, etc., rulanta.

 

Venea dinspre Patinoar, spre Spitalul de Urgenta, depasind coloana de masini formata la semafor.

 

La un moment dat, o masina din coloana a dat prioritate alteia care iesea de pe o strada din dreapta.

 

Un gest corect si elegant, numai ca motociclistul NU A VAZUT masina. Soferul in mod sigur se uita

 

deja in dreapta ca sa dea prioritate.

 

Asta este un mare CLASIC. Atunci cand depasesti o coloana (ca toata lumea), se mai intampla sa iasa

 

masini de pe dreapta.

 

Am scris aici pentru ca mai stiu doua cazuri si m-am gandit ca sunt deja prea multe.

 

Accidentul s-a petrecut la 30 sec in fata mea si am stat de vorba cu implicatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(de data asta ...soferul nu prea este vinovat... )

:baldy: Ba da !

1. nu avea prioritate

2. nu s-a asigurat

:ok:

 

Chiar zilele trecutefaceam stanga undeva de pe Barbu Vacarescu , 2 benzi pe sens plus linie de tramvai. Trebuia sa cedez trecerea la cei de pe contrasens, problema e ca "prioritarii" erau gramada pe toate cele 3 benzi si cam stateau de pomana la coada pt semaforul aflat la cel putin 150m . Cel care venea pe linia de tramvai mi-a facut semn sa ma bag, cel de langa a franat sa ma lase, si asa nu aveau unde sa mearga in fata decat inca 3 metri.Banda de langa bordura ramasese libera dar nu m-am bagat. Cei 2 soferi ma injurau ca desi stau dupa mine eu nu ma bag, am incercat prin gesturi sa le multumesc dar am tras roata inapoi din calea primului sa ii las sa se duca. Motivul? pe banda libera tocmai treceau in forta 2 masini iesite brusc din coloana. Daca profitam de amabilitatea celor 2 ajungeam ornament de capota, sincronizarea era perfecta :lol: Morala: cine se baga se asigura inainte , altfel :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conform legii ambii sunt vinovati:

- cel cu auto trebuia sa se asigure, iar cel cu moto nu avea voie sa depaseasca.

 

Moral, doar motociclistul e vinovat. Daca tot depasesti coloana macar uita-te pe unde mergi.

 

Cit timp nu s-a lovit totul e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceasi situatie este in fiecare seara pe Vacaresti spre Piata Sudului. Dupa ce ca e plin tot bulevardul unii vin tare pe linia de tramvai, iar altii intra de pe strazile din dreapta, cu mult tupeu. Si dup-aia tot ei fac gat. :lol:

 

Ochii in paispe!!!

 

La fel si cu pietonii care traverseaza printre masini si autobuze!!!!!!!1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea il cam da vinovat ... aproape fara vina. Chit ca beneficiezi de un gest de curtoazie in astfel de circumstante, e bine sa te asiguri inca odata ca e liber din stinga peste tot, ca nu se stie de unde apare ... neprevazutul, sa-i zicem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conform legii ambii sunt vinovati:

- cel cu auto trebuia sa se asigure, iar cel cu moto nu avea voie sa depaseasca.

 

Moral, doar motociclistul e vinovat. Daca tot depasesti coloana macar uita-te pe unde mergi.

 

Cit timp nu s-a lovit totul e ok.

 

 

sunt cat se poate de acord!

 

La lege zige ca nu ai voie sa depasesti in aceste conditii.

Vinovat si soferul ca nu s-a asigurat...

:ok:

 

asta e....ochii in 14.

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punct de vedere legal e vinovat numai automobilistul !

Fiind o coloana lunga e greu de demonstrat ca ea se afla "pe loc" cum spune legea !

 

Dar e bine ca a scapat teafar !

Cel mai bine depasesti coloanele cu viteza mica ... ca tot "stau pe loc" !

 

Success si sa fim atenti !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca as fii bogat, excentric, impotent si nitel dus, mi-as lua o basculanta volvo, i-as pune jenti de raliu, motor turbo, si as merge cu casca pusa. Si mi-as monta farurile pe mijloc ca la ducati. Noaptea s-ar lasa cu artificii.

Mortii lor de idioti care zic ca nu ne-au vazut! Cred ca mai pun si niste fluiere in tobele mele.

 

iti dau eu bascula :baldy: cu de-astea ma ocup. La alegere, ce marca vrei, cu turbo si jante de magneziu, motoare de la 400 de cai in sus :crack: Da' numa daca ma suni cand termini plimbarea sa stiu sa ies din buncar.

 

Nasoala patania... si totusi... previzibila si evitabila. Daca noi nu ne ferim, sunt slabe sanse ca ei sa ne fereasca... oricine ar fi ei.

 

Bafta in exces!

:P

Editat de pragmatik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conform legii ambii sunt vinovati:

- cel cu auto trebuia sa se asigure, iar cel cu moto nu avea voie sa depaseasca.

 

Moral, doar motociclistul e vinovat. Daca tot depasesti coloana macar uita-te pe unde mergi.

 

Cit timp nu s-a lovit totul e ok.

 

Ai foarte mare dreptate!

 

Dar pe strada aceea sunt 2 benzi de circulatie.

 

Daca el a depasit coloana pe contrasens: nu e chiar bine. Daca a mers pe banda 2... e alta mancare de peste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conform legii ambii sunt vinovati:

- cel cu auto trebuia sa se asigure, iar cel cu moto nu avea voie sa depaseasca.

 

Moral, doar motociclistul e vinovat. Daca tot depasesti coloana macar uita-te pe unde mergi.

 

Cit timp nu s-a lovit totul e ok.

 

De acord.

Cand depashesc astfel de coloane (se intampla foarte rar) merg cu viteza redusa 10-20 km/h.

 

Mergetzi prudent shi incet.

 

Ai foarte mare dreptate!

 

Dar pe strada aceea sunt 2 benzi de circulatie.

 

Daca el a depasit coloana pe contrasens: nu e chiar bine. Daca a mers pe banda 2... e alta mancare de peste.

 

Din cate am intzeles mergea pe banda "3" oricum acolo banda 1 este blocata de mashini parcate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

citez ce a spus politzia in cazul meu "trebuia sa te asiguri si de sus" cand eu am iesit printr-o coloana de masini (fiecare banda a oprit si eu m-am strecurat) pana a venit un dement pe contrasens si a intrat in mine.

nu a contat ca el era pe contra sens (ca nu mai avea loc nici pe prima banda, nici pe a doua, nici pe linia de tranvai, el venea pe cealalta linie de tranvai). in concluzie motociclistul nu are nici o vina ( asta daca judeca acelasi militzian). chiar sunt curios care este deznodamantul politziei. in rest multa sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca era linie continua, si masina a iesit direct pe banda 3 ... nu mai comentez.

 

Eu am pus banda "3" adica contrasens.

Eu am intzeles ca venae pe contrasens shi s-a lovit de mashina care facea stanga de pe o stradutza adiacenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi motocclisti, asha am avut shi eu primul accident de motociclieta, dar in cazul meumergeam pe linia de tramvai (ceea ce aveam voie pe portiune aia shi am patzit acelashi lucru) in cazul meu -dupa lege- soferul era in intregime vinovat, dar haisa fim serioshi el a scos numai botul -care la dacie are peste un metru - shi in mod sigur nu avea cum sa ma vada... cum de altfel nici eu nu l-am vazut pe el... asha ca mi-a asumat intreaga responsabilitate pentru ca nu avea nici un rost sa ii iacarnetul omului (care oricum a fst foarte binevoitor shi a vrut sama ia de pe jos si sa ma duca atunci a spital) asha ca hai sa acceptam ca de multe ori gresim si noi ca suntem oameni nu? Shi atunci sa le credem shi celorlalti - sa nu se inteleaga ca tolerez nesimtirea, dar a gresi e omeneste...

 

Asfalt uscat celor care mai merg cu :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca ati dat-o in diverse. Mai intelege omu' ca baietii cu volan nu se uita, ca merg ca bezmeticii, ca au maneaua data la maxim si creierul pe mute. Dar aici e chiar aiurea. Daca vrei sa dai goarna si sa nu stai la semafor te mai si uiti. Daca era pe sensul lui si o patea mai merge ca ala e de vina. Dar asa.... Poate si ala e de vina ca s-a bagat aiurea. Hai sa zicem ca e culpa comuna daca ala nu avea voie la stanga. Moral tot motorul a comis-o. Ghinion si nesansa. Get well soon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merg in fiecare dimineata la serviciu pe starda aia si fac la stanga de pe una din stradutele cu pricina mergand spre aurel vlaicu. Linia nu este continua peste tot, tocmai pentru a permite celor care vin pe stradute (care scurteaza o mare parte din aglomeratie, asta daca stii pe unde sa o iei) sa intre pe Floreasca.

 

Eu cred ca baiatu trebuia sa fie mai atent :P cand a depasit coloana, si asta pt ca cel din masina, din moment ce i s-a facut loc sa intre, a considerat (si cred ca nici nu a avut timp sa reactioneze - ca botu masinii intra primu si dupa aia vede daca vine vreunu pe contrasens) ca poate sa intre si ca nu mai vine nimeni ......

 

 

Asta e... trebuie sa fim mai atenti pe sosea.....

Editat de UciUci
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...