Sari la conținut

Organizez Tura in Alpi, iunie 2009


KHK
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 561
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu si cu Rul plecam prin Arad , Budapesta si Viena, dar cu 1-2 zile mai devrema respectiv pe 22 sau 23 iunie din Bucuresti. Cele 1-2 zile in Viena sant pt cumparaturi si vizitat orasul. Drumul prin Serbia eventual la intoarcere. Tel meu 0722646373. Rul este din Brasov, deci nu-l avantajaza ruta prin Serbia.

:lol: Bogdan a spus bine....ruta de Serbia,Croatia e.t.c este pt intoarcere..la plecare plecam pe Arad-Wiena :) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut din nou domnilor

Daca este cineva din domniile voastre care ar dori sa aleaga ca drum spre Arad(Nadlac) sau Timisoara(Cenad) si trece prin Drobeta Turnu Severin

va rog sa ma anuntati si pe mine.Nu ar fi rau sa facem drumul impreuna.

Eventual sa stabilim o ruta de comun acord tinind cont si de actuala stare a drumului(de cosmar).

Sincer ma gindesc serios la ruta de pe malul dunarii care merita toti banii !

Nu ar fi rau sa ne stabilim cumva si o data comuna de iesire din tara (o parte din noi desigur)

si sa tranzitam Ungaria in grup.

Nu uitati de bani pe card pentru evitarea jecmanirii la schimbul in forinti.

 

 

Poate nu ar fi rau sa avem numerele de telefon si sa mai vb : 0743/385413 sau 0723/431203 sau 0771/521044

mesengerul e o alta varianta(ceva mai in timp real) : cosminsalcianu@yahoo.com

 

Va doresc "succesuri"

Si 44 de pahare maine :lol:

 

Numai de bine,

Cosmin

Editat de Kosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut din nou domnilor

Daca este cineva din domniile voastre care ar dori sa aleaga ca drum spre Arad(Nadlac) sau Timisoara(Cenad) si trece prin Drobeta Turnu Severin

va rog sa ma anuntati si pe mine.Nu ar fi rau sa facem drumul impreuna.

Eventual sa stabilim o ruta de comun acord tinind cont si de actuala stare a drumului(de cosmar).

Sincer ma gindesc serios la ruta de pe malul dunarii care merita toti banii !

Nu ar fi rau sa ne stabilim cumva si o data comuna de iesire din tara (o parte din noi desigur)

si sa tranzitam Ungaria in grup.

Nu uitati de bani pe card pentru evitarea jecmanirii la schimbul in forinti.

 

 

Poate nu ar fi rau sa avem numerele de telefon si sa mai vb : 0743/385413 sau 0723/431203 sau 0771/521044

mesengerul e o alta varianta(ceva mai in timp real) : cosminsalcianu@yahoo.com

 

Va doresc "succesuri"

Si 44 de pahare maine :lol:

 

Numai de bine,

Cosmin

 

 

e o idee buna , ne mai gandim ,

cum am mai spus timp mai este ( inca )

e bine ca lumea este interesata sa nu mearga singura ( macar pana la viena ) .

vorbim

didi

 

inca nu s- a vandut cbr din 98 super stare de functionare si aratare , eu mai am rabdare ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Vlade,

Sa aveti motoarele tehnic in regula, ca veti avea ocazia sa uzati cauciucurile si lateral. Dai gaz, :) :D ........ frinaaa.........curba stinga , dreapta, in sus in jos. ( locuiesc prin Alpi )

Sa nu va uitati echipamentele de ploaie. Poate va voi vizita la hotel seara, cind sunteti prin Austria, sa povestim.

Drum bun si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Vlade,

Sa aveti motoarele tehnic in regula, ca veti avea ocazia sa uzati cauciucurile si lateral. Dai gaz, :) :D ........ frinaaa.........curba stinga , dreapta, in sus in jos. ( locuiesc prin Alpi )

Sa nu va uitati echipamentele de ploaie. Poate va voi vizita la hotel seara, cind sunteti prin Austria, sa povestim.

Drum bun si asfalt uscat

 

 

alo

se poate

acolo se va merge exemplar

fara excese

exact ca in filmarea de mai jos

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

khk, exista vreo sansa sa faci inca o tura in Alpi mai spre toamna?

 

Tot tie ti-am raspuns in pagina a doua a topicului ca in functie de cum decurge tura din iunie o sa ma gandesc si la una in septembrie. Evident, o conditie ar fi sa se mai gaseasca doritori atunci; cam greu insa, avand in vedere ca la sfarsitul vacantei de vara zilele libere si resursesle financiare sunt deja o problema. Dar vom vedea!

 

p.s. ma cheama Vlad :P

 

 

Felicitari Vlade,

Sa aveti motoarele tehnic in regula, ca veti avea ocazia sa uzati cauciucurile si lateral. Dai gaz, :) :D ........ frinaaa.........curba stinga , dreapta, in sus in jos. ( locuiesc prin Alpi )

Sa nu va uitati echipamentele de ploaie. Poate va voi vizita la hotel seara, cind sunteti prin Austria, sa povestim.

Drum bun si asfalt uscat

 

Multumesc Andrei! :D

 

Eu sper sa ne mai vedem si pana in excursie... daca nu, ai vazut deja traseul si stii unde si cand am putea sa ne intalnim.

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acolo se va merge exemplar

fara excese

exact ca in filmarea de mai jos

 

Filmuletele sunt facute pe drumul de intoarcere de la Kals am Grossglockner unde vom merge impreuna in ziua de luni. Este o alta latura a muntelui de unde se poate admira varful Grossglockner. Ianachim, impreuna cu Calin, Voicu si Dragos (BMW Mountain Days mai 2008) au avut super-chef de alergat acolo... Insa drumul este realativ ingust si, desi f putin circulat, oricand poate sa apara altcineva pe contrasens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iata lista cu cei care au platit deja avansul pana astazi, miercuri 11 martie: (in ordinea platii)

 

1. Marcel (99_mgm) / Brasov / BMW 1200RT / 2 pers

2. Raul (rul) / Rasnov / BMW R1200GS/ 2pers

3. Bogdan S. (delta_x) / Buc. / BMW F800GS / 1pers

4. Cristi (Ianachim) / Buc. / BMW R1200GS / 1pers

5. Beatrice (bea2000) / Buc. / CBR 600 F4i / 1pers

6. Daniel Stefan / Buc. / BMW F650GS twin / 1pers

7. Horatiu (arhifly) / Buc. / Yamaha R6 / 1pers.

8. Mihai M. / Buc. / Varadero / 1pers.

9. Alex M. / Buc. / Varadero / 1pers.

 

Imi metin dorinta, pe cat posibil, de a nu depasi numarul maxim de 14 motociclete (fara mine).

Daca ceva din ceea ce am scris este gresit va rog sa ma anuntati pe PM sau mail.

 

Vlad :)

 

p.s. pana acum s-au mai aratat interesati concret: Vlad C., Bogdan Harea, Didi, Cosmin, BogdanSHA.

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Vlade,

Sa aveti motoarele tehnic in regula, ca veti avea ocazia sa uzati cauciucurile si lateral. Dai gaz, :) :D ........ frinaaa.........curba stinga , dreapta, in sus in jos. ( locuiesc prin Alpi )

Sa nu va uitati echipamentele de ploaie. Poate va voi vizita la hotel seara, cind sunteti prin Austria, sa povestim.

Drum bun si asfalt uscat

Salutare!! cam asa ceva am facut eu astazi spre Fundata(bran-pitesti) gaz...frana...stanga ..dreapta pana am pus BMW-ul pe un cilindru...APA+MATERIAL ANTIDERAPANT inca se mai da ca dimineta este polei!!!!! :P am ajuns acasa si nevasta-mea :D dar stati linistiti ca daca BMW-ul nu rezista pana plecam am Varadero de rezerva!! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!! cam asa ceva am facut eu astazi spre Fundata(bran-pitesti) gaz...frana...stanga ..dreapta pana am pus BMW-ul pe un cilindru...APA+MATERIAL ANTIDERAPANT inca se mai da ca dimineta este polei!!!!! :D am ajuns acasa si nevasta-mea :D dar stati linistiti ca daca BMW-ul nu rezista pana plecam am Varadero de rezerva!! :)

 

 

Groaznic drumul ala,niciodata nu mi-a placut,doar ca peisaje.

Vlad m-a trecut in lista 2 persoane,dar 90-95% voi veni singur.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!! cam asa ceva am facut eu astazi spre Fundata(bran-pitesti) gaz...frana...stanga ..dreapta pana am pus BMW-ul pe un cilindru...APA+MATERIAL ANTIDERAPANT inca se mai da ca dimineta este polei!!!!! :D am ajuns acasa si nevasta-mea :D dar stati linistiti ca daca BMW-ul nu rezista pana plecam am Varadero de rezerva!! :)

:P Ooooooooffff! Noi aici in Austria dam numarul inapoi la sfirsitul lui octombrie si scoatem din nou prin aprilie. Se economiseste ceva ca se opreste asigurarea. Cu oczia asta sintem feriti un pic de zgura de pe drumuri, desi nu mai am rabdare! ( de exemplu azi 11.03.09 le-a nins de le-a rupt :D ) Sall

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, la interesati concret l-am uitat pe Bogdan P. (ali_baba)...

Nemaipunandu-i la socoteala si pe ceilalti interesati, deja sunt 15 moto.

Salut.

 

Nu-i nimic. Din pacate s-a potrivit, in sensul ca eu trebuie sa renunt la excusie, din motive profesionale, in principal. Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filmuletele sunt facute pe drumul de intoarcere de la Kals am Grossglockner unde vom merge impreuna in ziua de luni. Este o alta latura a muntelui de unde se poate admira varful Grossglockner. Ianachim, impreuna cu Calin, Voicu si Dragos (BMW Mountain Days mai 2008) au avut super-chef de alergat acolo... Insa drumul este realativ ingust si, desi f putin circulat, oricand poate sa apara altcineva pe contrasens.

Drumul unde se face trial pentru mobrele de incercare este iarasi beton.Iesi din Kaprun peste calea ferata si te duci spre Mittersill. Odata ce vezi calea ferata iarasi in stanga,o treci si tii tot inainte.Zuper! Sa-l intrebi pe Calin,el se mai dadu pe-acolea cu un F. Sunt o gramada de vaci p-acolea dar in rest nu e pericol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Coret!

Chiar daca sint fumator :)

Majoritatea decide

 

Super OK , si eu cu nevastamea suntem fumatori , dar ... mai luam o guma cu nicotina , mai rabdam , asta e .

Nu cred ca o sa fie un capat de tara , nevoia de a fuma .

Poate ma las odata si odata .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu si vai de noi ! :D

 

Sa vedeti voi cum stau bajetii cu pipa pe sub viziera sau cu clapa ridicata si cu mucul aprins ... :)

 

Eu daca sunt nefumator asta e... greseala mea...mea culpa;)

Dar daca vrea omu sa fumeze sa fumeze ...si apoi sa alerge dupa grup ca sa nu ramina singur :D)

 

Haz de necaz...

No offense ... numai sa nu se exagereze ...

Oricum la sedintele foto si pauzele de priveliste e timp berechet sa tragi o pipa ...

 

Tare mi-ar place sa filmeze cineva aceasta aventura ... de la Viena incolo macar.

Pina la reauzire va salut !

Va astept pe mail sau mess !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut din nou domnilor

Daca este cineva din domniile voastre care ar dori sa aleaga ca drum spre Arad(Nadlac) sau Timisoara(Cenad) si trece prin Drobeta Turnu Severin

va rog sa ma anuntati si pe mine.Nu ar fi rau sa facem drumul impreuna.

Eventual sa stabilim o ruta de comun acord tinind cont si de actuala stare a drumului(de cosmar).

Sincer ma gindesc serios la ruta de pe malul dunarii care merita toti banii !

Nu ar fi rau sa ne stabilim cumva si o data comuna de iesire din tara (o parte din noi desigur)

si sa tranzitam Ungaria in grup.

Nu uitati de bani pe card pentru evitarea jecmanirii la schimbul in forinti.

 

 

Poate nu ar fi rau sa avem numerele de telefon si sa mai vb : 0743/385413 sau 0723/431203 sau 0771/521044

mesengerul e o alta varianta(ceva mai in timp real) : cosminsalcianu@yahoo.com

 

Va doresc "succesuri"

Si 44 de pahare maine :D

 

Numai de bine,

 

Cosmin

 

 

O parte dintr noi o luam prin Drobeta.

Sunt doua variante:

1. cazanele pe malul Sarbesc - Belgrad -Budapesta

2. cazanele pe malul Romanesc - Moldova noua (care este intre moldova opt si moldova zece - pt cei ce nu stiu geografie), Timisoara -Cenad - Budapesta

 

In ambele cazuri se doarme o noapte pe drum. Plecare vineri.

Daca te coafeaza, te pescuim de pe drum

 

Daca se alege varianta cu Belgrad cea mai rapida ruta pana la Belgrad este cu traversarea Dunarii cu bacul la Calafat, dar costa ceva taxe de port +trecerea

Pana la Calafat din Buc drumul e OK cu o portiune de macadam de 1km inainte de Corabia.

 

Chiar si varianta Drobeta se poate face prin Calafat (chiar si prin Satul Mare :) )

 

 

Ateptam propuneri de la cei ce o iau pe jos.......

 

 

Bafta

 

PS. In lista mai sunt 3 nefumatori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O parte dintr noi o luam prin Drobeta.

Sunt doua variante:

1. cazanele pe malul Sarbesc - Belgrad -Budapesta

2. cazanele pe malul Romanesc - Moldova noua (care este intre moldova opt si moldova zece - pt cei ce nu stiu geografie), Timisoara -Cenad - Budapesta

 

In ambele cazuri se doarme o noapte pe drum. Plecare vineri.

Daca te coafeaza, te pescuim de pe drum

 

Daca se alege varianta cu Belgrad cea mai rapida ruta pana la Belgrad este cu traversarea Dunarii cu bacul la Calafat, dar costa ceva taxe de port +trecerea

Pana la Calafat din Buc drumul e OK cu o portiune de macadam de 1km inainte de Corabia.

 

Chiar si varianta Drobeta se poate face prin Calafat (chiar si prin Satul Mare :) )

 

 

Ateptam propuneri de la cei ce o iau pe jos.......

 

 

Bafta

 

PS. In lista mai sunt 3 nefumatori

 

 

O parte dintr noi o luam prin Drobeta.

Sunt doua variante:

1. cazanele pe malul Sarbesc - Belgrad -Budapesta

2. cazanele pe malul Romanesc - Moldova noua (care este intre moldova opt si moldova zece - pt cei ce nu stiu geografie), Timisoara -Cenad - Budapesta

 

In ambele cazuri se doarme o noapte pe drum. Plecare vineri.

Daca te coafeaza, te pescuim de pe drum

 

Daca se alege varianta cu Belgrad cea mai rapida ruta pana la Belgrad este cu traversarea Dunarii cu bacul la Calafat, dar costa ceva taxe de port +trecerea

Pana la Calafat din Buc drumul e OK cu o portiune de macadam de 1km inainte de Corabia.

 

Chiar si varianta Drobeta se poate face prin Calafat (chiar si prin Satul Mare :D )

 

 

Ateptam propuneri de la cei ce o iau pe jos.......

 

 

 

Bafta

 

PS. In lista mai sunt 3 nefumatori

 

 

Frate'miu, cred ca ti-am da-o pe sus, nu pe jos! Nu va luati dupa el, cand a plecat asta' iarna la schi in Austria (Flachau), a iesit pe la Giurgiu, a luat-o spre Sofia (a intrat in Sofia!) -Lubliana - Salzburg!

Dans

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate'miu, cred ca ti-am da-o pe sus, nu pe jos! Nu va luati dupa el, cand a plecat asta' iarna la schi in Austria (Flachau), a iesit pe la Giurgiu, a luat-o spre Sofia (a intrat in Sofia!) -Lubliana - Salzburg!

Dans

 

E treaba ta daca vrei s-o iei pe sus, dar e nu am chef de Valsul Vienez printre TIR-uri si mitocani cu BMW-uri pe 4 roti care se cred stapinii inelelor (sau a bilelor din nas).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O parte dintr noi o luam prin Drobeta.

Sunt doua variante:

1. cazanele pe malul Sarbesc - Belgrad -Budapesta

2. cazanele pe malul Romanesc - Moldova noua (care este intre moldova opt si moldova zece - pt cei ce nu stiu geografie), Timisoara -Cenad - Budapesta

 

In ambele cazuri se doarme o noapte pe drum. Plecare vineri.

Daca te coafeaza, te pescuim de pe drum

Vlad , ma scuzi ca sunt putin off topic.

Daca decideti sa mergeti pe Turnu- Severin sfatul meu este sa nu optati pentru nici una dintre variantele de mai sus.

Recomand cu caldura iesirea din Turnu Severin pe E 70 catre Timisoara, apoi dupa localitatea Cornea ( pina aici drumul este Ok cu exceptia tronsonului Tr- Severin -Orsova), faceti stanga catre Iablanita / Bozovici. Veti ajunge sa parcurgeti un drum de o calitate buna chiar foarte buna, imediat dupa Bozovici, iar peisajul este SUPERB.

Urmeaza Anina, Resita, Bocsa si apoi Timisoara. . Acest din urma sector de drum de aprox . 200 km este impecabil d.p.d.dv calitativ, foarte virajat in prima portiune ( ideal pentru moto) , dar mai ales necirculat.

Cosmin poate confirma / infirma sau daca nu cunoaste acest drum il invit de Paste ( o sa fiu prin zona) sa facem acest traseu impreuna, cu moto, bineinteles, pentru a-l identifica.

Daca aveti nevoie de cazare in zona Timisoara- Arad, contactati-ma oricare dintre cei care participati la acesta tura, am sa pot sa va dau cateva ponturi. Din Timisoara puteti opta pentru drum catre Arad cu iesire din tara prin Nadlac sau cea de-a 2-a varianta iesire din Timisaora catre vama Cenad, cu sosire in Ungaria in sensul giratoriu de dupa orasul Mako.

Din pacate in perioada in care o sa cam sositi voi catre granita, nu o sa fiu prezent la locul faptei pentru ca tocmai o sa ma intorc dintr-o tura moto, cu multe puncte comune cu traseul pe care vi l-a propus Vlad.

Tare mult mi-as dori sa ma cunosc macar cu cativa dintre voi, dar asta e... cu o proxima ocazie , poate chiar ...o tura impreuna.

Daniel

Editat de marele alb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...