Sari la conținut

Cel mai agramat user de pe forum


tiptil1
 Share

Postări Recomandate

Este mai usor sa razi de cineva, decat sa il corectezi? Poate sa ii explici greseala....atunci da, ai fi un om de calitate!

Dupa niste ani de incercat sa indrept limbajul diversilor, am cam renuntat.. Cand cineva face o greseala din graba, din neatentie, e corectabil.. cand foloseste "niki".. E irecuperabil..

 

Si daca tot NU VREM sa scriem corect,atunci de ce s-or mai fi straduit desteptii aia de academicieni sa faca reguli?

Pentru ca nu se plimba suficient cu motocicleta.. :D

 

Pai am zis eu ca nu trebuie sa scrii corect? Doar imi dadeam cu parerea ca in 1-2 luni asta va deveni una din preocuparile principale :lol:

Daca n-a devenit in ultimii ani, nu o sa devina nici in urmatoarele doua luni..

 

Doi la mana, purismul fata de prescurtarile de messenger este hilar. Lingvistii englezi si americani discuta sa integreze anumite abrevieri provenite din texting si messenger in limbajul academic si voi pe motociclism va cacati pe voi la ele... aaaaaa... hilar!

Neica, nu am acceptat nici sa scriu "niciun/nicio", pentru ca imi pare a fi rezultata (modificarea respectiva) din cauza celor care habar ce cuvinte se scriu legat, si cand.. Acelasi lucru e valabil pentru folosirea cratimei..

Si daca la noi va intra vreodata in discutie sa se introduca in dictionar "niki".. Iti promit ca o sa-l gasesc pe idiotul care a propus asa ceva, si o sa-l bat pana vomita sange, indiferent cine e de fata..

 

Ce abrevieri sa introduca la noi? u? Si ce inteles sa aiba? Tu, voi, tine (sau n-ai intalnit niciodata "k u"?).. altele??

Sau poate vor sa introduca "k".. ca o prepozitie in sine, sau ca inlocuitor acceptat al "c"-ului in cuvinte.. astfel, va creste numarul cuvintelor care il folosesc pe k.. Inteleg perfect, acum vor putea introduce si K-ul in Scrabble, bineinteles cu valoarea 1, pentru ca i-a crescut frecventa incredibil de mult.. :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 223
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca vre-un amarat pune cratima gresit sau foloseste un i in loc de 2 ... serios, e doar grandomanie. Daca e rau, fa o paranteza, dar e lipsa de bun simt sa ii deturnezi subiectul. (si nu spun asta pt ca sunt cu musca pe caciula... chiar nu mi s-a intamplat niciodata)

"Vreun" se scrie fara cratima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte multi care folosesc formularea "se merita sa ..." desi a merita nu este verb reflexiv. Imi vine sa-i fwt cand ii vad pe forumuri sau cand ii aud pe undeva, pana si o proasta de la banca m-a intrebat "daca se merita sa-i actionez in justitie". Cand am corectat-o s-a schimbat la fata.

E corecta aceasta formulare doar daca spui "se merita unul pe altul" sau ceva de genul acesta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte multi care folosesc formularea "se merita sa ..." desi a merita nu este verb reflexiv. Imi vine sa-i fwt cand ii vad pe forumuri sau cand ii aud pe undeva, pana si o proasta de la banca m-a intrebat "daca se merita sa-i actionez in justitie". Cand am corectat-o s-a schimbat la fata.

E corecta aceasta formulare doar daca spui "se merita unul pe altul" sau ceva de genul acesta.

:D

 

"se merita" deja am auzit la persoane la car aveam pretentii ... :hurt: :lol:

"merita" ce-are bai nene?? Merita sa merg la mare? Merita sa-mi cumpar Suzuki..

 

Sau.. era si o reclama parca: "telefonul isi merita banii"..

Pai n-ai cum sa zici mai despre telefon, care este un obiect, ca "isi merita" banii, lui sie i isi merita banii, rezulta ceva in genul ca el (telefonul) intreprinde vreo actiune (in speta munca) ca sa castige bani.. Da, cam asa suna.

In schimb expresia "isi merita soarta" referitoare la o persoana e corecta, da.. lui sie isi merita - a intreprins niste actiuni care l-au dus sa aiba o anumita soarta, adica cea pe care o merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi vine sa-i fwt cand ii vad pe forumuri sau cand ii aud pe undeva

:hurt:

S-ar putea sa ai niste probleme mult mai grave decat au altii cu limba romana!

Uite cum incep unii cu limba si ajung sa termine cu alte alea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca nu se plimba suficient cu motocicleta.. :lol:

 

 

Exact la asta m-am gandit si eu imediat dupa ce am postat!

Mesaj completat

Dupa niste ani de incercat sa indrept limbajul diversilor, am cam renuntat.. Cand cineva face o greseala din graba, din neatentie, e corectabil.. cand foloseste "niki".. E irecuperabil..

 

 

Pentru ca nu se plimba suficient cu motocicleta.. :D

 

 

Daca n-a devenit in ultimii ani, nu o sa devina nici in urmatoarele doua luni..

 

 

Neica, nu am acceptat nici sa scriu "niciun/nicio", pentru ca imi pare a fi rezultata (modificarea respectiva) din cauza celor care habar ce cuvinte se scriu legat, si cand.. Acelasi lucru e valabil pentru folosirea cratimei..

Si daca la noi va intra vreodata in discutie sa se introduca in dictionar "niki".. Iti promit ca o sa-l gasesc pe idiotul care a propus asa ceva, si o sa-l bat pana vomita sange, indiferent cine e de fata..

 

Ce abrevieri sa introduca la noi? u? Si ce inteles sa aiba? Tu, voi, tine (sau n-ai intalnit niciodata "k u"?).. altele??

Sau poate vor sa introduca "k".. ca o prepozitie in sine, sau ca inlocuitor acceptat al "c"-ului in cuvinte.. astfel, va creste numarul cuvintelor care il folosesc pe k.. Inteleg perfect, acum vor putea introduce si K-ul in Scrabble, bineinteles cu valoarea 1, pentru ca i-a crescut frecventa incredibil de mult.. :hurt:

 

 

Pai Just John,nu te gandi ca preocuparea de care vorbea Petru Moldovan va fi invatarea limbii romane,ci disputa pe forum,pe tema gramaticii,sau cel putin asa am dedus eu.

Si ce zici tu mai sus,cu niciun/nicio,e la fel cu acceptul pluralului "capsuni" in loc de "capsune"(asta e unul de care-mi amintesc acum,dar mai sunt multe),pentru ca unor "destepti" asa le-a sunat bine,si astfel uzul a impus regula...In ritmul asta,o sa se duca naibii toate regulile limbii romane,si da,ne-o meritam,asta vis-a-vis de reflexivitatea verbului " a merita"...

Editat de Sigrid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai Just John,nu te gandi ca preocuparea de care vorbea Petru Moldovan va fi invatarea limbii romane,ci disputa pe forum,pe tema gramaticii,sau cel putin asa am dedus eu.

Exact la asta am facut si eu referire, insa aparent nu am fost suficient de clar in exprimare.. :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si pe cand un topic cu cel mai urat motociclist???aici cred ca s-ar incadra foarte multi dintre voi si is 100% convins ca ati ajunge la un world title :D mai ales initiatoru' topicului :moron:

Da, tati, da' operatiile estetice costa, sa inveti "sa vorbeste romaneste" e moca, cel putin pana in clasa a doi'spea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...