Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

Am aruncat prin service o grila de VFR 750 '95 mai mult ca sigur se potriveste si la altele din alti ani, o donez cui ii terbuie(eu am pierdut una si aiurea a mai fost fara, chiar protejeaza) daca are careva nevoie sa zica.

 

Deasemenea m-am pricopsit cu o roata de vfr pe 16", e impecabila, daca are careva nevoie sa zica, ne intelegem la pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu mai stiu exact dar parca 3,2 L. Poti sa-i bagi atat semi cat si ulei full sintetic. Eu am folosit numai Motul si am fost multumit. Daca nu te dau banii afara din casa, un 5100 15w50 merge fara nici o problema. Pune cateva poze cu ea.

 

Mie nu imi "manca" pic de ulei. In aproape 5000 km n-a consumat gram de ulei, nu mai spun ca uleiul inca isi pastra o nuanta placuta.

Apropo, la cati faci schimbul, avand in vedere ca folosesti Motul? Eu am avut Motul 7100 si am facut vreo 8500 anul asta. In primavara il schimb oricum, dar eram curios. Si tot de curiozitate: folositi aditiv la ulei? (eu am bagat in primavara o doza de Metabond). Multam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La VTEC in manualul gasit pe net scrie 4000 mile (aprox 6000km) pentru un schimb de ulei si filtru; in graficul de intretinere dat de Intermotorcycle (fostul importator si dealer) si cel de la Carpati Motors intervalul e de 6000 km.

 

Bafta!

 

 

PS: daca tot era vorba mai sus de capace monopost, daca vrea cineva un capac monopost pt VTEC am unul de vanzare (cu tot cu capacelele pt gaurile de la manere).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La VTEC in manualul gasit pe net scrie 4000 mile (aprox 6000km) pentru un schimb de ulei si filtru; in graficul de intretinere dat de Intermotorcycle (fostul importator si dealer) si cel de la Carpati Motors intervalul e de 6000 km.

 

Bafta!

 

multam fain

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare colegi VFR-isti ,de 2 saptamani sunt posesorul unui VFR 750 F din 90 ,m-ar interesa daca aveti idee de magazine online din Europa unde pot gasi piese pentru ea.Eu scot un consum de 7.5 L/100 km ,este normal tinand cont ca este limitata la 34 CP?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo, la cati faci schimbul, avand in vedere ca folosesti Motul? Eu am avut Motul 7100 si am facut vreo 8500 anul asta. In primavara il schimb oricum, dar eram curios. Si tot de curiozitate: folositi aditiv la ulei? (eu am bagat in primavara o doza de Metabond). Multam

 

Intre 6 si 8000 km, in functie de diversi factori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am aruncat prin service o grila de VFR 750 '95 mai mult ca sigur se potriveste si la altele din alti ani, o donez cui ii terbuie(eu am pierdut una si aiurea a mai fost fara, chiar protejeaza) daca are careva nevoie sa zica.

 

Deasemenea m-am pricopsit cu o roata de vfr pe 16", e impecabila, daca are careva nevoie sa zica, ne intelegem la pret.

Ma intereseaza roata. Poti pune niste poze si sa-mi spui un pret?

 

Legat de grila, la care grila te referi?

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intereseaza roata. Poti pune niste poze si sa-mi spui un pret?

 

Legat de grila, la care grila te referi?

 

Multumesc!

 

Grila de la radiator.

Poze :

post-18053-0-69269400-1321855845_thumb.jpg

post-18053-0-85310300-1321855875_thumb.jpg

 

De pret nu stiu ce sa zic ... Am luat tot ansamblul fata de la tipul care a avut piesele de vfr ieftine. In honda EPC imi zicea ca roata e pe 17" si discurile de 296(ca la cb-ul meu), doar ca roata e de 16" si discurile de 276(ca la f2 si vfr-urile de dinainte de 1989), poate ca nu ar fi fost o problema asa mare daca furca era intreaga, dar din pacate bratele sunt un pic strambe ... in fine nu vreau sa despic firul in 4 pe tema asta, cam asa e cu piesele ieftine.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

are cineva experienta cu power commander si autotune montate pe vfr? Daca da, va rog sa dati ceva informatii cu eventuale dificultati si/sau tips-uri de montare si exploatare.

 

Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se hotaraste cineva sa-si vanda VFR-ul 800 (1998-2001), sa scrie si aici, pentru ca sunt interesat sa cumpar unul.

 

Stie cineva ceva despre aceasta motocicleta de pe mobile.ro (din Drobeta Turnu-Severin)?

http://goo.gl/wT0sO

Mi se pare suspect de ieftina pentru cati "Km reali" spune vanzatorul ca ar avea, fiind si recent adusa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, care a fost ultimul VFR cu distributie pe pinioane? Este VFR 800 Fi facut pana in 2001?

Cel din anuntul postat de mine e ultimul VFR cu distributie pe pinioane, si este modelul 1998-2001. Este modelul pe care il vreau eu.

Care a fost primul cu distributie pe pinioane nu stiu.

 

Km reali ? Cu carte service da. Motorul arata superb, daca merge la fel cum arata suma este aproape corecta.

 

"Rechinul alb" are aproape 100 K cu vfr-ul si merge ca in prima zi.

Daca ar fi in Bucuresti, maine m-as duce sa-l vad, cu un mecanic priceput. Sau mi-as da intalnire cu el intr-un service unde sa il pot verifica.

In drobeta-Turnu-Severin nu stiu pe nimeni, si nici nu stiu ce mecanic din Bucuresti ar veni cu mine pana acolo sa imi spuna daca merita sau nu.

Cam cat ar trebui sa aiba compresia un VFR in stare foarte buna?

Editat de georgem
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Compresia la al meu in manual e 13,7 bar, cam pe acolo trebuie sa se invarta si cel de 800. Si eu zic ca arata f bine in poze, totusi spune-i sa-ti trimita niste poze cu rezolutie mai mare, ca vad abtibildurile alea la carena laterala dreapta, sa nu fi fost scapat acolo si sa ascunda zgarieturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut videoclip-ul cu multa vreme in urma si, asa cum i-au zis si altii la rubrica de comentarii de pe youtube, cam bate campii. Inainte sa-mi iau vfr-ul am citit comentarii pro si contra si am ajuns sa-mi iau tot vfr.

Motocicleta "doarme" pana-n 7k ture (si d-aia nu se poate face touring cu ea) si consuma multa benzina este ceea ce spune el. De fapt, pt prima afirmatie, mie mi se pare convenabil: la mers lejer, de pana-n 7k ture / 135km/h, si in regim de touring consumul meu se situeaza usor sub 5% in conditile in care merg cu gentile laterale si posterioara iar pe mine flutura imbracamintea de fas. Daca trec de acest regim de somn, normal ca si consumul creste dar niciodata nu mi-a trecut de 7 (dar nici cu peste 200 n-am mers).

A mai zis el multe dar, in concluzie, cred ca-i dus... iar detinatorii de vfr-uri cred ca stiu mai bine decat un descreierat care traieste din forjatul motoarelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Pentru ca vad ca sunteti pe principiul:" Omul gospodar isi face iarna car si vara sanie", va anunt ca imi scot la vanzare "Zdreanta" (Honda VFR 750 F- RC 36 E, pe talon scrie anul fabricatiei- 1994). Are ITP-ul facut anul asta in 28.07.2011 insa starea ei estetica lasa de dorit ( a se vedea in poze), motiv pentru care asi prefera sa se dea mai bine pe piese.Insa, deoarece nu am cunostintele necesare pentru a desface un motor si nici spatiul de depozitare, asi prefera sa-l dau spre desfacere, la un pret modest. Daca sunteti interesati puteti sa-mi dai PM si revin cu mai multe detalii.

 

 

Multumesc,

Blachiutza

post-39933-0-50365300-1324041503_thumb.jpg

post-39933-0-25133000-1324041514_thumb.jpg

post-39933-0-47083000-1324041522_thumb.jpg

post-39933-0-63402400-1324041536_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut videoclip-ul cu multa vreme in urma si, asa cum i-au zis si altii la rubrica de comentarii de pe youtube, cam bate campii. Inainte sa-mi iau vfr-ul am citit comentarii pro si contra si am ajuns sa-mi iau tot vfr.

Motocicleta "doarme" pana-n 7k ture (si d-aia nu se poate face touring cu ea) si consuma multa benzina este ceea ce spune el. De fapt, pt prima afirmatie, mie mi se pare convenabil: la mers lejer, de pana-n 7k ture / 135km/h, si in regim de touring consumul meu se situeaza usor sub 5% in conditile in care merg cu gentile laterale si posterioara iar pe mine flutura imbracamintea de fas. Daca trec de acest regim de somn, normal ca si consumul creste dar niciodata nu mi-a trecut de 7 (dar nici cu peste 200 n-am mers).

A mai zis el multe dar, in concluzie, cred ca-i dus... iar detinatorii de vfr-uri cred ca stiu mai bine decat un descreierat care traieste din forjatul motoarelor.

stai,stai,stai...ca ceea ce spui tu mi se pare interesant insemna ca ai o autonomie de 400 km la un asa consum si sincer m`am mai tot interesat dar nu am auzit pe nimeni sa ii ia asa de putin...am mai auzit de un 5,5 dar mers numai in viteza a6a la 90 km la ora(si asta nu e stilul meu,nu ca asa avea unul foarte sportiv) eu nu am reusit sa scot la a mea mai putin de 6,5% viteza de croaziera maxim 130km/h si schmibul vitezelor nu mai mult de 5000 rpm fara prea multe depasiri si autostrada 100 de km,motocicleta este stok(evacuare originala,filtru de aer original dar curat,bujiile ok) doar ca am termostatul blocat pe deschis care nici acum nu am reusit sa il schimb si temperatura apei pe frigul asta sta undeva intre 60-70 de grade.Intrebare : asta sa imi influenteze consumul ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doar ca am termostatul blocat pe deschis care nici acum nu am reusit sa il schimb si temperatura apei pe frigul asta sta undeva intre 60-70 de grade.Intrebare : asta sa imi influenteze consumul ?

Evident. Cand temperatura motorului este mai scazuta, amestecul este mai bogat in bezina, deci consumul va fi mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...