Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

Hello everyone. Am o problema cu VFR-ul de o bucata de timp. Simt o mica vibratie dar numai in curbe si mai ales pe dreapta. Nu stiu de la ce poate fi dar e nasoala si uneori se mai lasa si cu voblaj. De la ce poate fi?

Trabuie sa pun amortizor de ghidon ca sa scap de ea mai ales ca acum o conduc mai sport????

Am avut manifestari identice cu ce ai descris tu , la o Honda F3 ( daca are vreo relevanta ) si am constatat la demontarea rotii ca am un rulment spart .

Trebuie verificat si eliminate treptat cauzele . Rulmenti , discuri , janta , anvelopa . . . Multa bafta .

 

Bun imi raspunde si mie cineva va rog frumos,la intrebarea pusa de mine cand am intrat prima oara pe topicul VFR?

Deci:

 

Rulmentul de la oala ambreiajului cat costa? se mai gaseste? In general se mai gasesc piese de schimb pt vfr -uile de 750? Ce boli pot aparea in timp la vfr-urile de 750 din 1990?

 

:cheers:

 

Va rog vreau un raspuns serios,nu balacareala.

 

Despre rulmentul de la ambreaj , nu cred ca este cazul sa povestim . Sunt foarte multi care merg cu zgomotul acela de mult timp si nu au aparut complicatii .

Prietena mea are un VFR din 89 si inca nu am constat probleme la motor , cum ar fi batai , consum de ulei , etc.

Am schimbat rulmentii spate ( nimic neobisnuit ) , uleiul , filtrul , placute frana spate si urmeaza chitul de lant .

Consider ca sunt lucruri normale , deci nimic deosebit .

Editat de Arthur TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Simt o vibratie aiurea in semighidonul drept intre 5000-7000 turatii (atunci e cel mai pregnanta), dar se simte si la turatia de croaziera 4300-4500 si imi amorteste mana stanga. I-am facut acum 3000 de km o sincronizare de carburatoare, dar problema nu s-a ameliorat suficient. Nu s-a facut bine sincronizarea? Care ar putea fi cauza?

 

Sunt posesori de 750 rc36 cu foaie +2 ? Care este tinuta de drum?

 

Multumesc

 

Aveti helibars de vanzare/manere incalzite?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simt o vibratie aiurea in semighidonul drept intre 5000-7000 turatii (atunci e cel mai pregnanta), dar se simte si la turatia de croaziera 4300-4500 si imi amorteste mana stanga. I-am facut acum 3000 de km o sincronizare de carburatoare, dar problema nu s-a ameliorat suficient. Nu s-a facut bine sincronizarea? Care ar putea fi cauza?

 

Sunt posesori de 750 rc36 cu foaie +2 ? Care este tinuta de drum?

 

Multumesc

 

Aveti helibars de vanzare/manere incalzite?

 

Nu cred sa fie sincronizarea carburatoarelor , cauza vibratiei .

VFR - ul de 750 pe care-l cunosc , are roata si implicit pinionul de VTR din '97 pe spate . A castigat in cuplu si a pierdut din viteza . Pe langa asta , mai are si o guma de 190 de toata frumusetea pe spate !

Editat de Arthur TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred sa fie sincronizarea carburatoarelor , cauza vibratiei .

VFR - ul de 750 pe care-l cunosc , are roata si implicit pinionul de VTR din '97 pe spate . A castigat in cuplu si a pierdut din viteza . Pe langa asta , mai are si o guma de 190 de toata frumusetea pe spate !

 

VFR-ul din 97 are monobrat. :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut sa cumpar Honda VFR 800 Vtec dupa 2002 ....daca sunt posesori pe acest topic cu motorete de vanzare as dori sa stiu si eu care sunt ofertele, multumesc :cheers:

 

Ai incercat sa vezi ofertele de la : /index.php?/forum/15-motociclete-intre-750-si-999-cm-cubi/ ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai incercat sa vezi ofertele de la : /index.php?/forum/15-motociclete-intre-750-si-999-cm-cubi/ ?

da am studiat si aceasta pagina si atat si BikeShop`ul.....dar am zis ca poate intre timp s`a razgandit vre`un proprietar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca gasesti o oferta mai buna decat V-tech-ul lui Cristi.

nu atat de mult ma intereseaza sa fie super oferta la pret,cat ma intreseaza ca motorul sa arate ok,daca se poate vopseaua originala,motorul lui Cristi se vede din poze ca a fost tinut afara lungi periaode de timp,rugina a inceput sa isi faca aparitia...plus de asta eu nu as pune o poza cu o motoreta nespalata la vanzare,taie tot elanul cumparatorului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci cauta pe mobile.ro sau .de (tot cam aia e) si ia-ti unul din germanica si pune pe cineva sa ti-l aduca (eu am apelat la "gsx600f" care se ocupa cu asa ceva).

 

m-am intors acasa, bucuros nevoie mare, mi-am verif presiunea in pneuri si ... ghinion ... cel pe fata scapa pe langa geanta. acu tr sa scot roata, dat discurile jos si carat cu ea la vulcanizare sa mi-o puna cum trebuie. bad luck!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nush dc ati auzit ultima veste legata de REPREZENTANTA HONDA MOTORCYCLE ROMANIA, si anume:

 

Honda Trading Romania takes over as motorcycle importer from Autoitalia

Business | nineoclock | July 7th, 2011 at 9:00 PM

 

Honda’s office in Romania took over, from Inter Motorcycle, a member of the Autoitalia group, as the official importer of the Japanese brand’s motorcycles, at a local level, a press release informs. The activity will start in July 2011, with the opening of the brand’s first official presentation showroom in Bucharest, via the Carpati Motors dealer. The new Honda motorcycle centre will operate both sales and repair services. The showroom is situated in Northern Bucharest, on the Expozitiei Boulevard. Motorcycle prices start at EUR 4,880, VAT included, and the main competitors are Yamaha, Suzuki and Kawasaki

 

Cei de la Carpati Motors au o oferta pentru luna septembrie, s-anume, VERIFICARE GRATUITA pentru motocicletele HONDA. Tre sunat si facut programare.

Nush 100% in ce consta aceasta verificare, insa luni seara v-as putea spune, caci voi merge cu Vfr-ica la dansii sa degustam oferta :)

 

Pe curand,

Marius

 

Salut all !

 

S3rj , esti prin bucale sa-ti returnez parbrizul ?? daca vine cineva azi la Carol , ma bag si eu!

 

 

La cat e adunarea?

Editat de norway_gl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

al meu nu are nimic ruginit pe el...si nush unde vezi k a stat mult afara....cand eu l-am vopsit anul trecut in vopsitorie profi. doar pt a straluci ca in prima zi..iar din pct d vdr mecanic..nush daca mai este vreun vfr in care sa se fi bagat intrun singur sezon 2000 euro in tot ce inseamna consumabile..nu exista piesa veche pe el in afara de pistoane,cadru,carene,jambe si jante.ma gandeam eu k daca pun un pret asa mic pt cash..o sa dau de gandit,dar am nevoie disperata de bani...vine iarna si imi tre tabla pe casa. :laugh: asa e cand se judeca un motor dupa poze..

 

smoke..acum vad k esti din buc..hai sa arunci un ochi,ca nu costa nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si iata-ne luni seara, s-asa cum v-am promis, revin cu info legate de oferta celor de la CARPATI MOTOR, VERIFICARE GRATUITA PT MOTOCICLETELE HONDA.

Verificarea a constat in:

 

1.test drive

2.verificare aspect exterior

3.stare anvelope

4.sistem lumini

5.verificare senzor cric

6.borne batterie si sistem incarcare

7.transmisie finala

8.verificare suspensie

9.functionare cablu acceleratie

10.nivel lichid frana

11.verificare vizuala instalatie franare

12.verificare vizuala comanda ambreiaj

13.verificare nivel si concentratie lichid racire

14.verificare functionare electroventilator racire

15.nivel ulei motor

16.verificatsistem directie

17.verificare strangere roti

18.verificare si reglare presiune roti

19.uzura placute frana

20.verificare turatie mers in gol

21. verificare integritate sistem evacuare

 

 

Cam asta a fost.

Service-ul nu detine masina pt echilibrat roti, asta pt cei care doresc sa-si verifice la final/inceput de sezon starea jantelor...

 

Numai bine,

 

Marius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si tot o data bine v`am gasit.. de saptamana trecuta sunt posesorul unui VFR 800 din 2003,pana la urma am gasit si m`am hotarat intr`un timp foarte scurt pot spune,pana acum toate bune, foarte multumit de motoreta si de cum ruleaza si mai ales de frane doar ca mi se pare un pic lesinata la turatii joase ,plecarile de pe loc si depasirile mi se par cam lente si anume pana in 5000-6000 rpm trecand dupa un motor V2... diferenta mi se pare enorma dar este o chestie doar de obisnuintza si unde trebuie tinuta .Sa ne auzim cu bine, toate cele bune :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si tot o data bine v`am gasit.. de saptamana trecuta sunt posesorul unui VFR 800 din 2003,pana la urma am gasit si m`am hotarat intr`un timp foarte scurt pot spune,pana acum toate bune, foarte multumit de motoreta si de cum ruleaza si mai ales de frane doar ca mi se pare un pic lesinata la turatii joase ,plecarile de pe loc si depasirile mi se par cam lente si anume pana in 5000-6000 rpm trecand dupa un motor V2... diferenta mi se pare enorma dar este o chestie doar de obisnuintza si unde trebuie tinuta .Sa ne auzim cu bine, toate cele bune :cheers:

Ai trecut de la 2 in v de 1000 la 4 in v de 800, la ce te asteptai, 4 in v e un motor mai bine echilibrat decat 2 in v asa ca il poti urca mai mult in ture dar cuplul in turatii joase scade raportat la 2 in v. Acum depinde mult si evacuarea ce fel e, cea stoc din punctul meu de vedere cam gatuie motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...