Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

Chiar nu vrea nimeni sa se deranjeze si sa imi masoare diametrul exterior al telescoapelor pe fata in partea de sus la ghidon si distanta intre centrele lor tot sus.

Multumesc.

 

Teoretic are 41 mm: http://en.wikipedia.org/wiki/Honda_VFR750F sau http://www.vsource.org/VFR-RVF_files/Bvfr750fl-p-mi.htm

 

Mai mult de atat eu personal nu te pot ajuta.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

manualul service e mai direct cu fiecare operatiune pusa in ordine si-l gasesti pe net. haynes este mai succind (ca informatii) dar are mai multe explicatii si sugestii pt a face treaba mai usoara.

:peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu vrea nimeni sa se deranjeze si sa imi masoare diametrul exterior al telescoapelor pe fata in partea de sus la ghidon si distanta intre centrele lor tot sus.

Multumesc.

 

Am incercat eu sa masor, dar mi-a fost destul de dificil cu ruleta,pentru ca era prea rigida; mi-ar fii trebuit un ''metru'' de croitorie. Diamerul sus mi-a iesit 4,5 cm (se poate sa fie eronat putin), iar distanta intre centre, 19 cm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci in sfarsit lucrare terminata si abia astept sa le montez pe motor :rolleyes: (mai trebuiesc 3conectori rezistentzi la apa)

"Funduletzul" VFR`lui meu v`a arata cam asa ceva :

sidecase-pozitie

topcase-stop pe frana

 

Stiu ca,Craciunul a fost acum cateva luni bune :laugh: dar nu m`am putut abtzine sa o fac si pe asta :rock:

post-14727-0-02096400-1329670781_thumb.jpg

post-14727-0-76041400-1329670788_thumb.jpg

post-14727-0-11371800-1329670795_thumb.jpg

Editat de smok3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata interesant. Voiam si eu sa pun o lumina suplimentara pentru frana pe topcase, dar lenea e coana mare.

 

Nu sunt prea puternice luminile pe sidecase-uri?

bai sincer mi s`au parut si mie prea puternice si nici macar nu au oglinda ....dar apoi am zis lasa sa ma vada chiorul si pe timp de zi si pe timp de noapte si o data montate nu am sa le mai dau jos iti dai seama :) mai ales ca am lucrat pana acum vre`o 5 ore la demomntat,montat si lipit fire si inca nu am terminat mai am de facut legaturile pe motor la stop pe frana si la pozitizie si de pus mufe ...astept sa le montez poate pe saptamana viitoare ca la mine nu e vb de lene ca e pasiune mare :),e vb doar de timp,dar oricum am sa revin cu poze poate chiar cu un filmulet cu lucrarea finala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai sincer mi s`au parut si mie prea puternice si nici macar nu au oglinda ....dar apoi am zis lasa sa ma vada chiorul si pe timp de zi si pe timp de noapte si o data montate nu am sa le mai dau jos iti dai seama :) mai ales ca am lucrat pana acum vre`o 5 ore la demomntat,montat si lipit fire si inca nu am terminat mai am de facut legaturile pe motor la stop pe frana si la pozitizie si de pus mufe ...astept sa le montez poate pe saptamana viitoare ca la mine nu e vb de lene ca e pasiune mare :),e vb doar de timp,dar oricum am sa revin cu poze poate chiar cu un filmulet cu lucrarea finala.

 

Salut,

 

Luminile sunt improvizatii de-ale tale, sau sunt kituri de la givi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci in sfarsit lucrare terminata si abia astept sa le montez pe motor :rolleyes: (mai trebuiesc 3conectori rezistentzi la apa)

"Funduletzul" VFR`lui meu v`a arata cam asa ceva :

sidecase-pozitie

topcase-stop pe frana

 

Stiu ca,Craciunul a fost acum cateva luni bune :laugh: dar nu m`am putut abtzine sa o fac si pe asta :rock:

 

fain, fain!!!

 

vezi c-ai sa fii confundat cu un TIR vazut din spate si nimeni nu va indrazni sa se apropie de tine :ok:

 

io' am iesit cu bicla si-mi cam tataie poponeata pe portiunile de gheata umede plus ca strazile-s cam umede si au urme de namol de la materialele antiderapante folosite cand era zapada :scratch:

Editat de ciprinakos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Grija numai sa nu fie mai stralucitoare decat pozitia spate.

Nu de alta, dar pe urma chiorul nu o sa-si dea seama cand s-a aprins becul de frana si o sa intre in tine cu spor.

 

bai sincer mi s`au parut si mie prea puternice si nici macar nu au oglinda ....dar apoi am zis lasa sa ma vada chiorul si pe timp de zi si pe timp de noapte si o data montate nu am sa le mai dau jos iti dai seama :) mai ales ca am lucrat pana acum vre`o 5 ore la demomntat,montat si lipit fire si inca nu am terminat mai am de facut legaturile pe motor la stop pe frana si la pozitizie si de pus mufe ...astept sa le montez poate pe saptamana viitoare ca la mine nu e vb de lene ca e pasiune mare :),e vb doar de timp,dar oricum am sa revin cu poze poate chiar cu un filmulet cu lucrarea finala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Luminile sunt improvizatii de-ale tale, sau sunt kituri de la givi?

Nu sunt kit cumparat de la Givi, sunt leduri cumparate si montate de mine,dupa cum am spus mi`a luat vre`o 5 ore lucrarea si inca nu am termiant`o mai am de pus gentile pe motor si legat la stopul pe frana si da inca sunt nelamurit ceea ce se vede in poza este mult mai puternic ca intenstitate ca pozitzia motorului si stopul pe frana ....nu stiu ce sa fac sa pun toate 3 gentile pe stop pe frana sau sa las lateralele pozitie si top case stop pe frana....pareri/impresii,minusuri,plusuri ?Multumesc :cheers:

 

fain, fain!!!

 

vezi c-ai sa fii confundat cu un TIR vazut din spate si nimeni nu va indrazni sa se apropie de tine :ok:

 

io' am iesit cu bicla si-mi cam tataie poponeata pe portiunile de gheata umede plus ca strazile-s cam umede si au urme de namol de la materialele antiderapante folosite cand era zapada :scratch:

NU e graba mai ales sa ma dau pe zapada ....plus de asta in 2 saptamani vine primavara nu :P ? ba chiar de la sf asta al saptamanii la Bucuresti miroase a primavara :D

post-14727-0-92013300-1329837378_thumb.jpg

Editat de smok3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... legat la stopul pe frana si da inca sunt nelamurit ceea ce se vede in poza este mult mai puternic ca intenstitate ca pozitzia motorului si stopul pe frana ....nu stiu ce sa fac sa pun toate 3 gentile pe stop pe frana sau sa las lateralele pozitie si top case stop pe frana....pareri/impresii,minusuri,plusuri ?Multumesc :cheers:

 

 

pt ca nu se vedea f bine diferenta intre lumina de pozitie si cea de frana, mai ales dupa ce-am inlocuit becurile cu led-uri (reducand astfel mult consumul plus ca led-ul nu se scutura), am adaugat un extra stop si am folosit vechiul releu de semnalizare (punand led-uri a trebuit sa schimb releul - solutie preferata montarii de rezistori) care acum imi face sa dea flashuri rapide pe frana. practic am folosit un micro-releu care sa-mi redirectioneze curentul de pe pozitiile spate printr-un circuit care contine mai sus amintitul releu. acum nu ma mai trezesc atat de des cu masini care aproape ma pupa-n cu... vreau sa zic roata spate :bounce:

imagineaza-ti cum ar fi pt cel din spate sa vada ca deodata toate luminile tale sa inceapa sa flash-uiasca... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci sa inteleg ca din punctul tau de vedere sa pun tot ce se vede in poza pe stop pe frana ?

 

nu, eu zic sa lasi luminile ca pozitii si doar cand este actionata frana sa flash-uiasca.

am sa incerc sa fac un film cum functioneaza "minunea" mea si sa-l pun cu tot cu schema aici.

in cazul tau, cu toate luminile, efectul va avea impact mai mare si sanatos (d.p.d.v. al sigurantei). :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca astfel de improvizatii de genul flash pe frana nu pot decat sa confuzioneze soferii si eventual sa-ti atraga o injuratura.

Standardul este ca la frana brusca (si nu orice frana) sa clipeasca semnalele deci galben.

 

nu, eu zic sa lasi luminile ca pozitii si doar cand este actionata frana sa flash-uiasca.

am sa incerc sa fac un film cum functioneaza "minunea" mea si sa-l pun cu tot cu schema aici.

in cazul tau, cu toate luminile, efectul va avea impact mai mare si sanatos (d.p.d.v. al sigurantei). :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca astfel de improvizatii de genul flash pe frana nu pot decat sa confuzioneze soferii si eventual sa-ti atraga o injuratura.

Standardul este ca la frana brusca (si nu orice frana) sa clipeasca semnalele deci galben.

 

hhmmm :scratch: ... n-am auzit de semnalizari pe franare. nu-mi pasa daca sunt injurat, important este faptul ca (indiferent daca-s confuzati sau nu) cel din spate este atentionat. :peace:

 

aici este un scurt video ce arata cum functioneaza lumina de frana la al meu vfr:

 

ignorati va rog jegul, e datorita drumurilor noastre Constantene :disappointed: .

 

am pus si poze cu dispozitivul si schema de montaj (rog sa ignorati calitatea desenului - abia am trecut in facultate la desen tehnic :rusinica: )

post-41410-0-76352800-1329905357_thumb.jpg

post-41410-0-60172600-1329905441_thumb.jpg

post-41410-0-48542800-1329905750_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hhmmm :scratch: ... n-am auzit de semnalizari pe franare. nu-mi pasa daca sunt injurat, important este faptul ca (indiferent daca-s confuzati sau nu) cel din spate este atentionat. :peace:

Bine ca esti tu mai destept decat producatorii auto care studiaza problema.

 

Intr'adevar, la masinile destepte, cand franezi foarte brusc clipesc de cateva ori avariile. Dar nu la orice frana - doar la decelerari bruste.

 

 

 

Am mers in spatele unuia cu clipocitoare din astea cretine - este derutant si agasant. Un sofer normal care in conditii normale si-ar vedea de drum va fi tentat sa forteze sa te depasasca doar ca sa scape de blincaneala aia. Enervant participantii la trafic risti sa cauzezi accidente. Crede-ma ca nu te ajuta prostia asta. Mai bine iti iei o banda de LEDuri si o legi doar la frana, nu si la pozitie. E MULT mai evident si mai util in a avertiza pe cel din spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca esti tu mai destept decat producatorii auto care studiaza problema.

 

Intr'adevar, la masinile destepte, cand franezi foarte brusc clipesc de cateva ori avariile. Dar nu la orice frana - doar la decelerari bruste.

 

 

 

Am mers in spatele unuia cu clipocitoare din astea cretine - este derutant si agasant. Un sofer normal care in conditii normale si-ar vedea de drum va fi tentat sa forteze sa te depasasca doar ca sa scape de blincaneala aia. Enervant participantii la trafic risti sa cauzezi accidente. Crede-ma ca nu te ajuta prostia asta. Mai bine iti iei o banda de LEDuri si o legi doar la frana, nu si la pozitie. E MULT mai evident si mai util in a avertiza pe cel din spate.

 

Stimabile domn, n-am chef de polemici, aici avem un topic civilizat si pur si simplu schimbam pareri. Nu ma pricep la masini destepte pt ca n-am una.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ciprinakos modifică la profil CT-09-AUB :D

 

Nu cred că o să intre nimeni în tine indiferent de becul de poziție atâta timp cât e ceva care să se vadă. Eu n-am avut niciodată probleme cu cei ce vin din spate cu toate că n-am folosit semnalizările, dar nu Âştiu cum e treaba în Constanța.

Ne vedem în trafic peste vreo lună :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ciprinakos modifică la profil CT-09-AUB :D

 

Nu cred că o să intre nimeni în tine indiferent de becul de poziție atâta timp cât e ceva care să se vadă. Eu n-am avut niciodată probleme cu cei ce vin din spate cu toate că n-am folosit semnalizările, dar nu Âştiu cum e treaba în Constanța.

Ne vedem în trafic peste vreo lună :D

Da ... tu ai probleme cand vii din spate nu cand vin altii din spate :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ... tu ai probleme cand vii din spate nu cand vin altii din spate :blbl:

 

ha, ha, ha... :baldy: m-a durut tare la buzunar problema mea si de aceea acum tin distanta mai mare si stau in lateral fata de cel din fata insa asta-i face pe unii mai nerabdatori si d'aia stau in cu*ul meu - d'aici si jucaria sclipitoare.

merg de ceva vreme cu sclipitoarele (rece, cald, ud, astazi si prin coclauri inamolite si cu pojghite de gheata p'ici pe colo) dar pana acum n-avusei probleme nici cu rar-ul nici cu politia si inca n-am vazut pe nici-ul alt participant la trafic sa-mi arate :finger: in semn de nemultumire - insa timpu nu-i pierdut :peace:

Editat de ciprinakos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ha, ha, ha... :baldy: m-a durut tare la buzunar problema mea si de aceea acum tin distanta mai mare si stau in lateral fata de cel din fata insa asta-i face pe unii mai nerabdatori si d'aia stau in cu*ul meu - d'aici si jucaria sclipitoare.

merg de ceva vreme cu sclipitoarele (rece, cald, ud, astazi si prin coclauri inamolite si cu pojghite de gheata p'ici pe colo) dar pana acum n-avusei probleme nici cu rar-ul nici cu politia si inca n-am vazut pe nici-ul alt participant la trafic sa-mi arate :finger: in semn de nemultumire - insa timpu nu-i pierdut :peace:

 

Am uitat ca si tu ai avut probleme de genul ... colegul Chivu m-a lasat la un momentdat fara suportul de scara si toba cand, oprind mai brusc la rosu s-a infipt cu carena intre motor si toba mea ... carena lui a ramas acolo, el s-a dus si toba mea s-a ... poc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...