Sari la conținut

Accident Uverturii


Papy01
 Share

Postări Recomandate

Daca doctorita avea un pic de prezenta de spirit si nu numai si-ar fi dat seama ca ecuatia accident rutier + dureri abdominale= posibila hemoragie interna si i-ar fi facut un echo abdominal :friends:

dacaa imi aduc bine aminte eram si eu prin garda cand a venit si stiu ca desi avea fr la mbr sup drept l-a internat chirurgia pt ca avea un hematom subhepatic si abdomen acut....avea eco facuta! oricum am inteles ca e bine acum.

 

multa sanatate in continuare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 124
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

dacaa imi aduc bine aminte eram si eu prin garda cand a venit si stiu ca desi avea fr la mbr sup drept l-a internat chirurgia pt ca avea un hematom subhepatic si abdomen acut....avea eco facuta! oricum am inteles ca e bine acum.

 

multa sanatate in continuare

 

La reevaluare pot aparea surprize,d-aia la finalul oricarui consult medicul ataseaza mentiunea "reevaluare la nevoie"

 

Ma rog,eu am incercat sa-i clarific nedumeririle lu' Horia

Editat de Gixxx'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai am venit de la municipal de la el ..e tovarasu meu ..aseara a avut operatie.Si pt cei care zic ca au avut viteza ..chiar nu a avut ..avea 60 - 65 kmh ..mergea regulamentar..poporu ce sa stie or fi auzit toba galagioasa si a zis ca vine vreo racheta cu peste suta ..chiar nu a fost asa ..daca l vezi pe om in ce stare e te ia plansu..

e taiat pe tot pieptu ..are furtune bagate prin burta in nas ..si isi face nevoile in **** ca sa nu mai zic ..e vanat tot ..si era pe cale sa cedeze in timpul operatiei.doctorii au spus ca o sa se recupereze ..in cateva luni.Dar in halu cum arata acum ..nu doresc la nimeni ..omu nici sa se scarpine nu poate ...am impresia ca i-a fost avariat rinichi ..ficat cva ..organe interne distruse ..antebrat rupt ...si picioru julit.

Tot in zona ai un prieten de al meu a avut accident ..stand la semafor cand a intrat un taximetrist in el si l-a izbit cu capu de asfalt ..cu tot cu casca ..tot i-a zdruncinat creierii si a zacut prin spitale .....

sanatate multa fratelui nostru motociclist ..si aplauze pt taximetristi!!!! sunt mortali ! (la propriu)

Merita cineva asa ceva ? Eu zic ca Nu! Jeane nu te supara, dar nu are nici o scuza colegul tau de taximetrie, cum nici tu nu ai vreo vina in cazul de fata, dar un pic mai multa atentie si mai putina graba ar fi scutit acest om de multa suferinta. Asta as vrea sa le zici colegilor de munca, desi nu o sa-ti fie usor pentru ca ei or sa vina cu fel de fel de remarci potrivnice la adresa noastra cum ca si noi... Sa ne acorde doar o secunda in plus, pentru ca suntem mult mai fragili si uite consecintele. Cand vad un far sa nu se mai grabeasca cu manevra respectiva, doar atat. Sanatate si mai mult noroc in viitor.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In momentul in care mergi sa donezi, din cate stiu eu, ti se pun cateva intrebari de genu': "ai boli de piele?"

sau "suferi/ai suferit de nu-stiu-ce boala?", asa ca e bine de stiut ce boli ai avut in copilarie.

La Centru de Recoltari de Sange din TM am fost de doua ori la interval de cativa ani si de fiecare data mi-au dat sa completez un formular cu mai multe intrebari privind starea mea de sanatate. Mie si celor care erau acolo pentru donari. Asta denota ca sunt profesionisti .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Slava Domnului, ca a scapat doar cu atat!.., nu mai aruncati atat cu noroi in taximetristi.., nu stiti cum e sa iti arda creierii in cap pt a ajunge la timp la vreo adresa (pt a evita o eventuala suspendare), dupa ce ai stat 2-3 ore asteptand clientul care nu vine iar planul care se plateste zilnic, nu il ai facut, inca.., sau vreun client smintit( sunt destui) care isi aduce aminte in ultima clipa strada pe care locuieste.Taxiul in care a intrat este de la o firma buna (Apolodor), cu soferi experimentati( majoritatea au lucrat la Cobalcescu), daca era de la vreo firma obscura, mai ziceam.., in fine, numai azi am vazut pe 1 MAI doi motoristi care alergau moartea, ca altfel nu imi explic de ce goneau asa, in conditiile in care 60 la ora e o viteza ingrijoratoare si la volanul unei masini la cum se mere pe respectivul bulevard. Sa aveti sanse si zile sa acumulati experienta pe doua roti, ca acum nu mi-as vinde experienta mea nici pe un parc moto!
Daca viata unui om se rezuma la " nu stiti cum e sa iti arda creierii in cap pt a ajunge la timp la vreo adresa (pt a evita o eventuala suspendare), dupa ce ai stat 2-3 ore asteptand clientul care nu vine iar planul care se plateste zilnic, nu il ai facut, inca.., sau vreun client smintit( sunt destui) care isi aduce aminte in ultima clipa strada pe care locuieste.Taxiul in care a intrat este de la o firma buna (Apolodor) " atunci nu m-as mira daca intr-o zi te calareste un taximetrist (FEREASCA Dumneze ) si tu sa iti ceri scuze ca ai stat in calea lui , Mai ales ca taximetristi sunt niste ratati libidinosi ( prin felul lor de-a se comporta in trafic de-a respecta pe cel de langa el ) si asta nu numai in BUCURESTI si in IASI sunt la fel se vad pe loganuri si de-a cum se dau tare ca au cu ce. NISTE INCOMPETENTI D'omle si tot ei se plang , CA MOTOCICLISTI SUNT PROBLEMA :friends: multa dar foarte multa :cheers: TAXIMETRISTILOR. Domnule jean daca esti taximetrist cu bun simt si responsabil asta nu inseamna ca si cei lalti sunt la fel . ASFALT USCAT SI DRUM FARA INCIDENTE numai BINE
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Slava Domnului, ca a scapat doar cu atat!.., " cum poti sa zici omu lu' Dumnezeu asa ceva ... care este partea cu doar atat? 3 fracturi, ficat praf si daca nu ma insel si splina... si sa nu mai vorbim de cicatricile care ii vor ramane de la operatii ... ptr tine e doar atat ... si daca era mort ce mai ziceai? :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Slava Domnului, ca a scapat doar cu atat!.., " cum poti sa zici omu lu' Dumnezeu asa ceva ... care este partea cu doar atat? 3 fracturi, ficat praf si daca nu ma insel si splina... si sa nu mai vorbim de cicatricile care ii vor ramane de la operatii ... ptr tine e doar atat ... si daca era mort ce mai ziceai? :friends:

 

Probabil s-a referit la faptul ca nu a murit...a privit partea plina a paharului.Din pacate, cat va trage omul asta de pe urma accidentului, doar el va sti(partea goala a paharului...) :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca viata unui om se rezuma la " nu stiti cum e sa iti arda creierii in cap pt a ajunge la timp la vreo adresa (pt a evita o eventuala suspendare), dupa ce ai stat 2-3 ore asteptand clientul care nu vine iar planul care se plateste zilnic, nu il ai facut, inca.., sau vreun client smintit( sunt destui) care isi aduce aminte in ultima clipa strada pe care locuieste.Taxiul in care a intrat este de la o firma buna (Apolodor) " atunci nu m-as mira daca intr-o zi te calareste un taximetrist (FEREASCA Dumneze ) si tu sa iti ceri scuze ca ai stat in calea lui , Mai ales ca taximetristi sunt niste ratati libidinosi ( prin felul lor de-a se comporta in trafic de-a respecta pe cel de langa el ) si asta nu numai in BUCURESTI si in IASI sunt la fel se vad pe loganuri si de-a cum se dau tare ca au cu ce. NISTE INCOMPETENTI D'omle si tot ei se plang , CA MOTOCICLISTI SUNT PROBLEMA :cheers: multa dar foarte multa :lol: TAXIMETRISTILOR. Domnule jean daca esti taximetrist cu bun simt si responsabil asta nu inseamna ca si cei lalti sunt la fel . ASFALT USCAT SI DRUM FARA INCIDENTE numai BINE

Asa este, de acord cu tine, exista un procent f mare de taximetristi care nu au nici-o treaba cu aceasta meserie, ma feresc chiar si cand sunt cu taxiul de acesti eroi viteji.., dar , oameni buni, nu suntem toti asa, la fel cum printre noi, motoristii, sunt o gramada de kamikaze, tot asa si cu taximetristii! Generalizati prea mult, asta singurul lucru care nu mi se pare corect.., sa va mai spun ca sunt cativa dintre motoristi care ar trebui sa-mi dea niste beri ca i-am evitat cand faceau o manevra subtila?!

 

"Slava Domnului, ca a scapat doar cu atat!.., " cum poti sa zici omu lu' Dumnezeu asa ceva ... care este partea cu doar atat? 3 fracturi, ficat praf si daca nu ma insel si splina... si sa nu mai vorbim de cicatricile care ii vor ramane de la operatii ... ptr tine e doar atat ... si daca era mort ce mai ziceai? :friends:

Donsoara, tu esti o draguta si o sufletista, din ce observ, dar, mersul pe doua roti poate sa se termine, abrupt, cu mersul la groapa.., baiatului accidentat ii doresc refacere rapida, numa ca tu donsoara draga, ar trebui sa stii, si ma repet, ca baiatul a avut mare noroc.., MARE.., pt ca este in VIATA, isi va reveni, si impreuna cu cei dragi se vor bucura de viata, impreuna..,pricepi?!PS NU MA CERT CU NIMENI, dar am vazut ca mai multa importanta sa dat la ceea ce am scris eu(taximetrist, fiind), decat bietului coleg motorist care zace prin spital...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i mai sariti in cap lui Jan. El, ca de altfel multi altii printre care ma numar si eu, cunoaste strada si din punct de vedere al motociclistului si din punct de vedere al soferului. Ba mai mult, si din punctul de vedere al taximetristului. Si are dreptate sa nu va luati DE TOTI taximetristii. Eu circul zi de zi prin Bucuresti cu motorul si intalnesc taximetristi care imi fac loc la semafor sau ma lasa sa ma bag in fata lor. De asemenea intalnesc si taximetristi care se baga peste mine intentionat sau neintentionat. Dar asa se comporta nu numai taximetristii, ci soferii in general. Dar asta ce inseamna? Ca eu sa-i dau in goarna fara sa-mi iau masuri de siguranta? Nu. Asta inseamna sa merg si mai prudent. Asta inseamna viteza mica mai ales pe stadutele inguste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Strada aia ca majoritatea strazilor inguste din Bucuresti este foarte periculoasa. Eu nici cu masina nu am curajul sa merg cu mai mult de 50 km pe acolo dar cu moto...Vizibilitate foarte proasta, pietoni kamikaze. Era sa o patesc de multe ori pe strazi inguste. Vina nu ai pe cine sa o dai pentru ca atat sofer de conserva cat si motorist trebuie sa fi atent in egala masura.Adevarata vina este a celor care parcheaza pana in gura intersectiei de trebue sa iesi cu juma de masina (motor) ca sa te poti asigura. Ar trebui facute reclamatii celor care parcheaza anapoda si sa le se ridice masinile. Apropo, pe 1 Mai(fost Compozitorilor) masinile parcate la mai putin de 25m de intersectii de ridica. Asa ar trebui sa se intample pe toate strazile inguste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N'am nimic cu taximetristii, dar cand ii vezi parcati numai bine sa incurce circulatia, cand schimba banda fara sa'i pese daca incurca sau nu, mai ales ca nu semnalizeaza, cum sa nu ai ceva de zis... eu va inteleg ca sunteti sictiriti de trafic si de masina, dar sunt multi care ar trebui sa mai respecte macar regulile de baza ale circulatiei in trafic.

Cam atat am avut de zis... maine ma duc la Costi sa vad care mai e starea lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

saracu om .... eu sincer imi vine sa bat taximetristi in fiecare zi ... am prins o ura pe ei pfuu ... si eu am patito cu unu ...ma oprisem la semafor si a venit tampitu din spate direct peste mine ...... din fericire nam patit nimic eu ... el din pacate da

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

saracu om .... eu sincer imi vine sa bat taximetristi in fiecare zi ... am prins o ura pe ei pfuu ... si eu am patito cu unu ...ma oprisem la semafor si a venit tampitu din spate direct peste mine ...... din fericire nam patit nimic eu ... el din pacate da

 

Din pacate? :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze ca intervin si eu...am citit undeva mai sus ca din "gura lumii" se auze ca ar fi avut viteza...mie in una din poze mi se pare ca vad un telescop rupt...,sa presupunem ca a si franat motocicleta...totusi ce viteza sa fi avut la impact?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze ca intervin si eu...am citit undeva mai sus ca din "gura lumii" se auze ca ar fi avut viteza...mie in una din poze mi se pare ca vad un telescop rupt...,sa presupunem ca a si franat motocicleta...totusi ce viteza sa fi avut la impact?

 

Nu ne intereseaza ce spune "gura lumii", care atunci cand am ajuns eu acolo era formata

din mosi si babe in proportie de 90% si care habar n-aveau ce s-a intamplat, doar faceau

presupuneri in necunostinta de cauza. Mosi din-aia care isi imagineaza ca motociclistii sunt

toti roackeri, satanisti, vitezomani si babele sunt de-alea care stau la podisca, sparg seminte

si desi habar n-au sa estimeze, spun ca "a avut viteza maaaaaare, maica" :angry:

Viteza clara pe care a avut-o ne-o va spune insusi motociclistul cand o sa-si revina si o

sa dea pe-aici!

Eu sper din toata inima sa se refaca rapid si sa revina printre voi!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vb cu "accidentatul" si am aflat informatii direct de la sursa: prima ar fi aceea ca nu a avut

hemoragie interna, ci doar urme de sange in stomac, care au fost indepartate in urma unei operatii,

acum cateva zile ( :angry: nu am cunostinte in domeniu, asa ca exprimarea mea probabil lasa de dorit. iertare! ).

Al 2-lea lucru ar fi acela ca mai urmeaza o operatie luni, la mana. Sper ca va merge ok si asta!

Nu-si aminteste mare lucru de la accident, era inconstient cand l-a luat salvarea...oricum, ce-a fost mai greu

a trecut.

Eu sper sa se faca bine repede!

Parere personala ( apropos de discutiile referitoare la viteza ) : pe strada asta - renumita pt faptul ca

este aglomerata cam la orice ora din zi, nu ai cum sa mergi cu viteze pt care sa fi blamat sau invinovatit!

El, asa cum am zis, nu-si aminteste mare lucru, insa mi-a spus ca mai mult de 60 km/h 100% sigur nu

avea! Eu care trec zi de zi pe strada aia si vad ce trafic intens e, chiar cred asta.

Editat de Papy01
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot timpul trebuie sa va dati voi cu parerea si sa comentati asupra vitezei,k a avut sigur peste 60-70,nu avea cum sa aiba doar atat,frate uitati`va la testele EURONCAP la masini,care se fac la 60 km/h si ati vazut cum se face o masina?asaca nu mai tot vorbiti voi prostii de genul k avea viteza bla bla bla,sa`mi spuna mie unul de pe forumul asta care nu a mers peste 60-70 in oras,chiar daca are chopper!

Multa sanatate motociclistului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot timpul trebuie sa va dati voi cu parerea si sa comentati asupra vitezei,k a avut sigur peste 60-70,nu avea cum sa aiba doar atat,frate uitati`va la testele EURONCAP la masini,care se fac la 60 km/h si ati vazut cum se face o masina?asaca nu mai tot vorbiti voi prostii de genul k avea viteza bla bla bla,sa`mi spuna mie unul de pe forumul asta care nu a mers peste 60-70 in oras,chiar daca are chopper!

Multa sanatate motociclistului!

 

Testul de coliziune frontala EURONCAP se face la 64 km/h viteza DE IMPACT si simuleaza coliziunea a 2 autoturisme care circula cu 55 km/h ( http://www.euroncap.com/tests/frontimpact.aspx ). A zis cineva ca motocicleta avea 60 sau mai mult in momentul impactului? Nu cred! Probabil avea viteza in momentul in care a observat obstacolul si din aceasta cauza nu a putut frana suficient incat sa evite accidentul. Sanatate.

Editat de dumitrasrazvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Testul de coliziune frontala EURONCAP se face la 64 km/h viteza DE IMPACT si simuleaza coliziunea a 2 autoturisme care circula cu 55 km/h ( http://www.euroncap.com/tests/frontimpact.aspx ). A zis cineva ca motocicleta avea 60 sau mai mult in momentul impactului? Nu cred! Probabil avea viteza in momentul in care a observat obstacolul si din aceasta cauza nu a putut frana suficient incat sa evite accidentul. Sanatate.

 

 

Testele Euroncap nu simuleaza numai coliziunea a 2 autoturisme,simuleaza si un impact lateral a unui autoturism simuleaza un impact frontal al unui autoturism,nu am scris o viteza exacta ca nu o stiam am zis 60-70,dar oricum multi au spus "clasicul"avea viteza!!!si eu vruiam sa scot in evidenta cum se avariaza o masina la 60-70 la un impact forntal si sa nu se mai dea toti experti si cum vad motoreta sa spuna:AVEA VITEZA!pana la urma e un motociclist ca noi toti,dak avea sau nu viteza,e problema lui sunt multi aici care merg foarte tare si cand face cineva accident spun k avea viteza,sau ca mergea prea tare si asa mai departe si ma gandesc ca decat coemtarii dinastea mai bine s`ar limita sa nu zica nimic sau o insanatosire grabnica!

 

"Din cate am vazut cum era moto lovita cred ca avut ceva viteza"

Editat de brakuLa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUTARE TUTUROR. EU AM FOST IMPLICAT IN ACEST ACCIDENT. MAINE AR TREBUI SA MA EXTERNEZ. ACUM AM FOST INVOIT SA POT VENI PANA ACSASA SA MAI SCHIMB AERUL CA DE TREI SAPTAMANI SIMT CA INEBUNESC IN SPITAL. vITEZA NU AM AVUT PENTRU CA NICI MACAR NU AI UNDE SA I DAI PE UVERTURII MAI MULT DE 50 - 60. TAXIUL MI-A TAIAT FATA A VRUT SA FACA STANGA SI ASA TARE A FORTAT INTRAREA CA NICI MACAR NU SE INCADRASE CALUMEA PE STRADA DACA NU INTRAM IN EL CRED CA SE OPREA PE TROTUAR.AM AVUT SANGE IN STOMAC SI AM FOST OPERAT. AM O TAIETURA DIN CAPUL PIEPRULUI PANA SUB BURIC. MANA DREAPTA AM ATELA AM AVUT O OPERATIE MI-A PUS O TIJA SI O PLACUTA. AM AVUT AMBELE OASE DE LA ANTEBRAT RUPTE. LA MANA STANGA AM AVUT DEGETUL MARE RUPT SI MI-AU PUS O BROSA SI MI-AU BAGAT O IN GIPS. LA FICAT AM O FISURA DE 1 CM IAR LOVITURA E CAM PE 6 , 7 CM. RINICHIUL UN PIC AFECTAT , 3 COASTE FISURATE SI CAM ATAT. PICIOARE CAP GAT SI COLOANA NU AM NIMIC. VA MULTUMESC MULT PENTRU ACEST TOPIC. sE STIU EI CARE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...