Sari la conținut

Accident mortal Cluj - iesire Apahida


Jarod
 Share

Postări Recomandate

Azi, sambata 18.04 aprox ora 12 , veneam din Cluj spre Dej. Nu iesisem bine din oras, ca prin Marasti ma depasesc doua ambulante....mai trece un minut si trec si cei de la smurd, urmati de o autocisterna de la pompieri. Ma tin cativa km dupa pompieri, pana ce trecem podul din Apahida peste Somes, unde sunt nevoit sa opresc deoarece incepea o coloana de masini, semn ca locul spre care se indreptau ambulantele este aproape. Ma strecor printre masini sa ajung cat mai in fata. La un moment dat las motocicleta si o iau pe jos. Trecand printre oamenii iesiti din masini, aud ca e vorba despre un motociclist ce a intrat intr-o masina. Grabesc pasul si ajung la primele ambulante. Locul era impanzit de pompieri, politisti si vreo 5 ambulante. La usa uneia dintre ele, o fetita de aprox 4-5 ani, cu gatul imobilizat, tinuta in brate de o asistenta, plangea. Intru in grupul de oameni din "prima linie", care povesteau de bine motociclistii, ca merg cu viteza etc....In fata mea, o motocicleta cu nr de Mures, cu partea din fata distrusa, culcata pe partea dreapta, langa o masina oprita aproximativ perpendicular pe directia de mers a motocicletei, fara usa soferului, cu geamurile sparte, indoita bine, cu soferita la volan, decedata.

Din spusele celor adunati, soferita era in masina cu sotul si fetita(una sau doua), a iesit de pe un drum lateral, vrand sa faca stanga spre Cluj. Motociclistul ce venea pe drumul cu prioritate dinspre Cluj, a intrat in plin in masina, in zona soferului. Nu am vazut urme de frana. Cei adunati ziceau ca motociclistul misca, cand a fost luat de salvare. Precizez ca portiunea unde rula motociclistul, este una de viteza, drumul fiind in linie dreapta, cu doua benzi pe sens.

 

Sper ca motociclistul si familia sofetitei sa treaca cu bine de acest nefericit eveniment. Dumnezeu s-o ierte si s-o odihneasca pe soferita.

Daca putem ajuta motociclistul cu sange sau altceva, rog cunoscutii lui sa posteze.

post-15747-1240064453_thumb.jpg

post-15747-1240064473_thumb.jpg

post-15747-1240064486_thumb.jpg

post-15747-1240064503_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 86
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

deci nu avea aia nici o scuza, nici pasini parcate, nici copaci, NIMIC.. avea vizibilitate perfecta, conditii IDEALE sa fie in stare sa se asigure CORECT si mai avea ceva.... pur si simplu avea un permis luat probabil pe luat pe m***. Asta a ingropat-o. Sper sa nu mai traga si pe altii dupa ea. Nici pe motociclist , si nici pe proprii copii.. ca nici aia nu au nici o vina, ca masa isi folosea oglinzile de la masina pentru a se ruja.

 

Recunosc stupurile motorului. par sa fie de la un Suzuki gsxf de 1.000 , mai vechiut daca nu ma insel.

Insanatosire grabnica motociclistului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci nu avea aia nici o scuza, nici pasini parcate, nici copaci, NIMIC.. avea vizibilitate perfecta, conditii IDEALE sa fie in stare sa se asigure CORECT si mai avea ceva.... pur si simplu avea un permis luat probabil pe luat pe m***. Asta a ingropat-o. Sper sa nu mai traga si pe altii dupa ea. Nici pe motociclist , si nici pe proprii copii.. ca nici aia nu au nici o vina, ca masa isi folosea oglinzile de la masina pentru a se ruja.

 

Recunosc stupurile motorului. par sa fie de la un Suzuki gsxf de 1.000 , mai vechiut daca nu ma insel.

Insanatosire grabnica motociclistului.

Tu banuiesc ca stii sa te feresti si de gloante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima TV, ca orice alta televiziune din Ro, poa' sa suga plua. Ca asta cu blocatul acului s-a mai zis de nshpe ori ca e un mit. Dar n-or sa-l desfiinteze ei pentru ca le place sa "ii ia urechea" prostului care o sa zica "da koaye/maica/taica/bre , avea viteza ca cica acu s-a blocat la 44444 km/secunda. Si daca avea 250 kmh si i se dadea peste cap si i se bloca la 30 kmh ce faceau ma? Ziceau ca avea 30?

Daca masina aia era un A,Q,M, 4/5/6/7/8/9 nu mai murea nimeni din ea (poate doar motociclistul). Da' la ce cascarabeta e masina aia (corsa sau 106/206 mai vechi probabil??), plus ce magaoaie e motorul ala ( e un GSX 1100 sau un cbrF de 1000 mai vechi - de dinainte de 95 poate chiar cu multicel de dinainte)...

In fine, n-am fost acolo - deci nu mai comentez, dar ideea e ca intotdeauna prostii de la televiziune or sa "umfle" stirea cu ce apuca, ca sa sune mai interesant si socant chiar daca ce vor zice va fi adevart sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu

R.I.P dumnezeu sal ierte. :wink: poate asa le va iesi din cap chesti ca : is pe 4 roti si nu patesc nimic. conservari care nu au ce cauta la volan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da , am trecut si eu p-acolo in drum spre Cluj la cateva ceasuri dupa. Nu am vazut nimic , pana nu am ajuns inapoi in dej unde am citit pe forum . Am un CBR 1000 F din 94 si intradevar e o motocicleta f grea , o adevarata ghiulea ....!!! Nu pot sa zic , acolo sant zone unde soseaua e f lata si te imbie sa ii dai gaz ,dar in dreptul localitatilor o tin din scurt cu maxim 70 , cu toate ca sant masini care gonesc tare pe langa mine . Asadar , unei masini i se intampla mult mai rar sa nu-l vada un frate conservar...decat noua motoristilor . Singura solutie REDUCEREA VITEZEI chiar daca aparent soseaua e relativ libera ! Pana la urma nu stim cu ce viteza mergea motoristul ,dar si 100 km/h putea sa faca gaura in opelul indoit . Daca soferita nu l-a vazut ,atunci ori mergea tare ,ori farul aprins al motociclului nu era f vizibil in soare . Asadar , eu cand vad unul care sta sa intre in sosea de pe un drum adiacent dau flash intermintent pana trec de el , concomitent cu reducerea pana la cat consider eu ca este safe . Toti se uita la mine mirati ..dar paranoia mea...poate m-a salvat din multe intentii de iesiri din scurt ale unor conservari . R.I.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

conditii IDEALE sa fie in stare sa se asigure CORECT si mai avea ceva.... pur si simplu avea un permis luat probabil pe luat pe m***.

 

si sigur o sa dee vina tot pe motociclist ca avea viteza!sanatate motociclistului

 

 

Bineinteles ca la stirile Prima TV l-au scos pe motociclist vinovat ca a ramas acul blocat la 180-200km/h si ca mergea prea tare.

 

 

conservari care nu au ce cauta la volan.

 

Parerea mea este ca, atita vreme cit unii motociclisti vor avea tipul asta de atitudine, tot o sa se curate, unul dupa altul.

Odata ce esti implicat intr-un accident de circulatie o parte din vina este si A TA, indiferent care decizia legala.

Din moment ce ajungi la viteze la care nu mai poti sa anticipezi pericolele si nu poti sa-ti controlezi hadurghia e pur si simplu inconstienta.

Da, ajungem toti in situatii dintr-astea ca tare-i dulce senzatia.

Dar nu poti sa arunci tot pacatul in fata unui amarit care nu se asteapta sa fie pe drumul cu prioritate meteoriti in cadere libera.

 

Dumnezeu sa-i odihneasca pe aia de s-au dus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asadar , eu cand vad unul care sta sa intre in sosea de pe un drum adiacent dau flash intermintent pana trec de el , concomitent cu reducerea pana la cat consider eu ca este safe . Toti se uita la mine mirati ..dar paranoia mea...poate m-a salvat din multe intentii de iesiri din scurt ale unor conservari

 

uite asa mai invat si eu cate ceva ,mi se pare o idee buna . am trecut prin faze similare si nu faceam decat sa reduc viteza ,dar de acum incolo stau cu degetul pregatit pe 'PASS LIGHT" si am sa-i radiografiez cu xenoanele .

oricum sunt ingrozit de frecventa accidentelot mortale in care sunt implicati motoristi...

 

R.I.P. CONDOLEANTE :wink: :wink: Dumnezeu sa-i odihneasca in liniste si pace!

Editat de soso_by_sec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar dezastru....chiar a fost ieri vinerea patimilor si se pare ca si azi e inca sambata patimilor.....sper ca dupa inviere sa se faca o minune si sa se termine cu Rip-urile astea....

Intr-adevar in marea majoritate a masinilor mai noi nu prea esti in siguranta mult mai mult decat pe motocicleta....faptul asta ar trebui pe soferi sa se mai gandeasca o data si sa se asigure.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite asa mai invat si eu cate ceva ,mi se pare o idee buna . am trecut prin faze similare si nu faceam decat sa reduc viteza ,dar de acum incolo stau cu degetul pregatit pe 'PASS LIGHT" si am sa-i radiografiez cu xenoanele .

oricum sunt ingrozit de frecventa accidentelot mortale in care sunt implicati motoristi...

 

R.I.P. CONDOLEANTE :wink: :wink: Dumnezeu sa-i odihneasca in liniste si pace!

 

 

Azi, din Bucuresti si pana in Alba Iulia m-am urcat de doua ori pe frane si pe claxon, la faze similare, Si asta in conditii de drum relativ liber. Merg cu faza lunga ziua, Chiar nu inteleg ce-i cu oamenii astia? Oare examenul oftalmologic pt permis nu e destul de serios? Sau sa fie cel psihologic de vina? Oricum sinucigasii astia ar trebui cumva trasi pe dreapta si snopiti in bataie.

 

R.I.P. :laugh: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP, a doua oara pe ziua de azi...trist si ingrijorator...

o sa aprind o lumanare pentru sufletele lor la slujba de Inviere...

Dumnezeu Sa-i odihneasca in pace.

post-10629-1240086074.gif

Editat de Louis Cyphre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asadar , eu cand vad unul care sta sa intre in sosea de pe un drum adiacent dau flash intermintent pana trec de el

Eu nu m-as risca prea mult cu flashu...ca poate o sa prinzi vreounul care o sa creada ca ii dai flash ca il lasi sa treaca si o sa iti sara in fata.

RIP...din pacate s-a mai stins unul.

Sa speram ca o sa se termine si cu astea odata ca tot mai dese sunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite asa mai invat si eu cate ceva ,mi se pare o idee buna . am trecut prin faze similare si nu faceam decat sa reduc viteza ,dar de acum incolo stau cu degetul pregatit pe 'PASS LIGHT" si am sa-i radiografiez cu xenoanele .

 

Atentie!E cu doua taisuri faza cu flashurile:pot sa creada(vazand ca reduci viteza) ca le faci semn sa iasa, ca le dai voie sa-ti taie fata si sa intre pe drumul cu prioritate!In cazul asta, accidentul vine de la sine!Chestia asta cu flashurile se poarta des intre conservari(cine are si B-ul, stie despre ce vorbesc).Eu personal nu dau flash-uri, ci claxonez.E mai sanatos! :wink:

 

RIP celor doi decedati si multa putere familiilor pentru a trece peste acest cumplit moment! :wink:

 

LE:am postat in acelasi timp cu MadRider.Ideea e aceeasi!Mare atentie!

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...