Sari la conținut

"Motociclist" politist fara permis


Jorj
 Share

Postări Recomandate

Pai da, absolut, trebuie sa ne pazim atat pe noi cat si pe ceilalti. E normal ? Nu. .

 

Eu zic ca e normal.

Mai aduc in discutie 2 probleme:

Prima- bazata pe comentariile aparute la articol. Se pare ca omul se dadea cu motoreta de mai multa vreme si se stia ca nu are carnet. Deci era probabil un "waiting to happen'"

Doi. Avand in vedere ca a incercat si a apucat sa inlocuiasca motoretele, banuiesc ca nu a avut martori la eveniment. Neavand martori, teoria ca fata aia a traversat neregulamentar e probabil doar explicatia lui. Banuiala mea e ca a agatat-o (la propriu) de pe marginea drumului.

Daca o lovea un TIR sau un motociclist cu permis, nu aveam comentarii.

 

@grumpy

Ca justitia e handicapata nu e o scuza...

Editat de The Duck
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Si daca nu mai apuca ea sa invete, poate se trezesc parintii celorlati copii bezmetici sa petreaca macar 5 ore pe saptamana cu copii si sa le explice cum sa supravietuiasca macar.

 

 

De cate ori ai trecut tu pe langa un parinte alaturi de un copil si nu ai auzit " Nu IESI in strada " ! ?

Copii sunt copii si ... cam atat. Plus ca putea sa aiba 20 de ani ca n`i se intampla tuturor sa ne gandim la ceva ori .. sa iti fie atentia atrasa de altceva si ... Buf , ori aproape de buf . Ideea ar fi ca nu prea poti judeca un copil .. ( parerea mea )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@grumpy

Ca justitia e handicapata nu e o scuza...

 

Nu ma refeream la justitie. Ma refeream la userii forumului care ii cautau nod in papura si o scoteau vinovata ca a nascut prea multi copii, cand pamantul geme sub greutatea miliardelor deja existente si lumea nu isi mai permite sa creasca atatia copii in conditii decente... :|

Daca era vb de justitie, nici nu mai luam in seama... M-am obisnuit :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Realitatea nu e matematica... oricit incercam noi sa o "traducem" in "legi".

 

Daca era fata voastra de 15 ani busita de un politist cu/fara (sic) carnet sau de un alt motorist de pe aici care isi mai rupea si ceva din patanie cam ce faceati? O puneati la zid cu mina voastra si aruncati primu piatra? Ca aici: http://www.guardian.co.uk/world/2009/apr/1...rs-elope-nimroz ?

 

De aia oamenii aia din "Talibania" ajung sa faca absurditatile pe care le fac, pentru ca incearca sa incadreze realitatea care ii inconjoara in niste "legi" incapabile sa o cuprinda. Nu exista situatie care sa se potriveasca complet in "legi ale moralei" inafara de situatiile teoretice. Numai cine nu isi vede greselile poate fi atit de aspru cind judeca pe altii.

 

Lasati-va o marja de eroare pentru momentul in care veti gresi voi fatal. Pentru ca stati linistiti... toti o facem. Errare humanum est.

 

Zic toate astea pentru ca mi se pare absurda/revoltatoare? acea remarca (mai ales din partea unei femei/fete) ca e OK si acceptabil sa blamam/desconsideram un mebru al societatii noastre... tinar... prost, ce mai... doar pentru al folosi ca exemplu negativ, in loc sa avem compasiune fata de el chiar daca tragem invataminte si ne dorim ca si el sa faca acelasi lucru pe viitor. Altfel... putem sa ne intrebam de ce s-au mai chinuit medicii sa o trateze...

 

Eu stiu ca au fost doar vorbe... si ca au fost scapate fara rea intentie pina la urma dar, macar nu mai trebuiesc intarite sau "scuzate" cu argumente "spartane" de altii.

 

 

P.S. de la Einstein incoace... totu' e relativ :D .

 

Sanatate maxima.

Editat de zaelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect, mi se pare un post de bun-simt, nu prea inteleg de ce se cearta lumea pe-aici :D

 

Pai lumea se cearta aiurea, eu cel putin nu am zis absolut nimic de acel oligofren cu titulatura de politist, ca nu stiu ce mai era de zis, in afara de faptul ca e oligofren. E la mintea cocosului ca el e responsabil, da' poate daca aia mica se ferea nitel, poate oligofrenul respectiv se infigea doar intr-un stalp si nu mai "incerca" sa ia pe nimeni cu el. La o adica intotdeauna sunt doua parti implicate in accident, si deci doua linii care se intersecteaza si fac poc pe baza unor decizii proprii. Nu cred ca e de condamnat fata ca a traversat aiurea, eu nu asta subliniam. E de condamnat autosuficienta unora care se complac si nu li se pare normal ca o fiinta de 15 ani sa nu fie considerata responsabila pentru propria-i greseala, doar pentru ca nimerit sub mobra unui oligofren fara permis.

 

Nu sustin nici ce-a zis x nici ce-a zis y pe acel topic si zau ca nu-ti trebuie permis sau motor ca sa gandesti LOGIC si cu bun simt. Nu-mi trebuie nici una nici alta ca sa discut despre comportamentul unui PIETON, ca atunci cand cobori la farmacie si traversezi strada sa-ti iei prezervative nu esti motociclist, esti pieton, nu-ti trebuie skill-ul lui Rossi si nici BAC-ul luat ca sa te uiti in stanga si in dreapta inainte sa mergi pe unde circula titiurile mari de tabla sau oligofrenii fara permis. E o situatie aiurea care putea fi evitata de ambele parti. Ce atata tam tam?

 

Urmeaza 20 de pagini de injuraturi la adresa oligofrenului fara permis, injuraturi la adresa userului care si-a scapat o frustrare aici (una pe care toti o au dar fac acum pe sfintii: pietontzii, nu pietonii), cincizeci de off topicuri si inca cateva frustrari legate de permisul lui X sau de mobra lui Y, de cei cinci kilometri de experienta ai altui user ori despre cum ar trebui torturat nenorocitul fara permis care mai e si politist pe deasupra, vai! Personal l-as atarna de oo, da'... nah. :D

 

PS Asta o zic eu, patita si regulamentar si neregulamentar, ca pieton si pietont. Doar ca nu am avut ghinionul fetii. :lol:

Editat de Ralucone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La noi e judecata o mama a n-spe copii, care era si gravida, ca a fost lovita de un motociclist fara carnet si a murit...

cei in cauza sunt buni de studii clinice, si cum putini nu au fost, se stange de o grupa de studiu pe cinste.

 

Zic toate astea pentru ca mi se pare absurda/revoltatoare? acea remarca (mai ales din partea unei femei/fete) ca e OK si acceptabil sa blamam/desconsideram un mebru al societatii noastre... tinar... prost, ce mai... doar pentru al folosi ca exemplu negativ, in loc sa avem compasiune fata de el chiar daca tragem invataminte si ne dorim ca si el sa faca acelasi lucru pe viitor. Altfel... putem sa ne intrebam de ce s-au mai chinuit medicii sa o trateze...

 

Eu stiu ca au fost doar vorbe... si ca au fost scapate fara rea intentie pina la urma dar, macar nu mai trebuiesc intarite sau "scuzate" cu argumente "spartane" de altii.

frumos zis de la inceput pana la capat, si o usa larg deschisa de a inchide elegant situatia jenanta in care se afla unii colegi forumisti (stiu ei cine). doar ca e mult prea subliminal.

singurul lucru care ma sperie este ca nu au fost doar vorbe: sunt in mod clar transpunerea unor judecati si mentalitati ale unor oameni legal adulti; singura scuza este ca nici unul nu are acasa un copil de 15 ani si nici nu isi mai amintesc cum erau la varsta aia (desi nu a trecut chiar asa de mult de atunci). as fi curios peste 10-15 ani ce ar spune autorii acestor "vorbe" daca le-ar reciti.

ce ar trebui sa-i puna pe toti pe ganduri este ca pe strada mentalitati similare au si unii soferi (si mai tineri, si mai purii): prietenste va spun, feriti-va fundul cu totii, necajiti d'astia sunt si in curtile vecine, la fel de multi, la fel de odihniti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cei in cauza sunt buni de studii clinice, si cum putini nu au fost, se stange de o grupa de studiu pe cinste.

 

 

frumos zis de la inceput pana la capat, si o usa larg deschisa de a inchide elegant situatia jenanta in care se afla unii colegi forumisti (stiu ei cine). doar ca e mult prea subliminal.

singurul lucru care ma sperie este ca nu au fost doar vorbe: sunt in mod clar transpunerea unor judecati si mentalitati ale unor oameni legal adulti; singura scuza este ca nici unul nu are acasa un copil de 15 ani si nici nu isi mai amintesc cum erau la varsta aia (desi nu a trecut chiar asa de mult de atunci). as fi curios peste 10-15 ani ce ar spune autorii acestor "vorbe" daca le-ar reciti.

ce ar trebui sa-i puna pe toti pe ganduri este ca pe strada mentalitati similare au si unii soferi (si mai tineri, si mai purii): prietenste va spun, feriti-va fundul cu totii, necajiti d'astia sunt si in curtile vecine, la fel de multi, la fel de odihniti.

 

Subscriu si inteleg simpatia, dar pana la un punct. Am fost cretina la 16, nu la 15 ani, si m-am ales doar cu un sold vanat, o pietoanta veritabila. Si daca al meu copil de acasa, ala de 15 ani, face nefacuta si traverseaza pe unde apuca, sper doar s-o faca cu maxima atentie. Dar daca face nefacuta si mai mare, si-mi ajunge la spital ca l-a bushit unul cu sau fara permis, normal ca ma sfasie si ca i-as rupe capul aluia de mi l-a busit, dar pot macar sa recunosc ca si al meu copil si-a cautat-o. Si eu traversez pe unde nu trebuie, uneori, da' o fac cu atentie, e dosul meu in joc. Personal cred ca @black_horse pur si simplu n-a tinut cont ca-i fata de 15 ani cand a dat replica "incendiara", ci doar de faptul ca a fost pieton care a traversat pe unde nu trebuia. Si cine sta prin Romania stie cati sunt din aceasta categorie si mai ales cat de periculosi sunt pt cei pe 2 roti...

 

Si continui sa cred ca la 15 ani esti totusi mai responsabil decat la 5 ani. Poate nu se mai interpreteaza de data asta... :D

Editat de Ralucone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...hmmm...ciudat pt ca cel putin pe topic-ul asta nu e niciunul din categoriile de mai sus...si in plus, cu ce te ajuta asta ca sa comentezi mai bine faptele de mai sus?!! :D

 

stai linistit , stie el ce stie , mai stiu si altii .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Politistul pentru ca circula fara carnet (crezi ca, daca te prindea pe tine fara carnet iti zicea,: n'are mah nimic ca si eu merg fara.

2. Fata ca a trecut prin locul nepermis si fara sa se asigure. Gandeste-te daca tu erai pe mobra (cu sau fara carnet ).. iti era bine ?

 

Fato, fa-ti un copil si daca pateste asa ceva gandeste-te prin care orificiu ii scoti capul aluia!

Toti copiii trec asa strada, asta nu inseamna sa spui ca dintr-o lovitura am scapat de doi tembeli. Amandoi sunt de vinovati, daca e asa cum a declarat militianul, dar nu trebuie sa zici de fata nimic, stim si noi ca si fata are mare parte din vina.

De fapt subiectul asta nici nu are ce cauta aici, un forum de motociclisti. Poate gasiti un forum pentru cei care numa` se dau cu motoru`.

Editat de tudorS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu si inteleg simpatia, dar pana la un punct. Am fost cretina la 16, nu la 15 ani, si m-am ales doar cu un sold vanat, o pietoanta veritabila. Si daca al meu copil de acasa, ala de 15 ani, face nefacuta si traverseaza pe unde apuca, sper doar s-o faca cu maxima atentie. Dar daca face nefacuta si mai mare, si-mi ajunge la spital ca l-a bushit unul cu sau fara permis, normal ca ma sfasie si ca i-as rupe capul aluia de mi l-a busit, dar pot macar sa recunosc ca si al meu copil si-a cautat-o. Si eu traversez pe unde nu trebuie, uneori, da' o fac cu atentie, e dosul meu in joc. Personal cred ca @black_horse pur si simplu n-a tinut cont ca-i fata de 15 ani cand a dat replica "incendiara", ci doar de faptul ca a fost pieton care a traversat pe unde nu trebuia. Si cine sta prin Romania stie cati sunt din aceasta categorie si mai ales cat de periculosi sunt pt cei pe 2 roti...

 

Si continui sa cred ca la 15 ani esti totusi mai responsabil decat la 5 ani. Poate nu se mai interpreteaza de data asta... :D

hai sa o spun putin altfel: am unul de varsta asta acasa si stiu la ce-i sta mintea, deci nu m-ar mira daca maine il agata un idiot pe strada si-l tavaleste. crede'ma ca ma chinui zilnic sa'i intre'n cap niste lucruri simple, banale, si nu imi iese. poate e al meu mai aiurit sau poate e ceva cu varsta asta. dar nu asta e problema. mai are timp sa-si revina pana la varsta majoratului.

 

problema este ca unii asa cum am spus legal adulti gandesc cum gandesc. femeia gravida din accidentul de la oradea era vinovata (vina era ca are prea multi copii) in egala masura cu idiotul fara permis cu un motor neanmatriculat care a omorat'o. aici copila e vinovata in egala masura cu idiotul fara permis care o arde pe sosea (si mai e si politist). fundamental, lipsa permisului denota un misirupism fata de lege si fata de restul lumii, inclusiv viata altora (daca avea permis era accident, asa este atentat) si asta mi se pare impardonabil. femeia gravida ca si copila in discutie poate ca au avut un moment de aiureala. nu putem pune semnul egal la greseala lor cu culpa unui idiot cu "acte in regula". btw: sunteti femei, va doresc sa aveti copii, o sa vedeti cand veti fi gravide cum va fi (sau macar sa cititi despre asta), o sa vedeti cum vor fi copii vostri la 15 ani. repet, mai vorbim peste n ani.

 

iar aici nu e nicidecum vorba de simpatie (desi exista) ci de altceva: dincolo de suprafata lucrurilor care s-au scris, profund gasim mentalitati care ar trebui sa ne puna pe ganduri si care transpira in toate topicurile de accidente; mentalitati dezechilibrate. rezultatul este ca de pe topicurile de accidente usor usor au plecat foarte multi care spuneau ceva coerent si rezonabil si au ramas sa prolifereze doar genul asta de gandiri, iar unele imi par bolnave de'a dreptul. sper ca intelegi ca nu esti tu subiectul, sper. si mai sper ca toti cei care spun ceva coerent (putinii ramasi) sa continue sa o faca.

 

apropos: politaiul fara permis era si el "motociclist" cumva? ca vad ca mai nou toti cei care o comit cu un vehicul pe 2 roti primesc simpatia neconditionata a "comunitatii". cam asta incerc eu sa inteleg.

Editat de gabimaty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum considerati voi faptele de genul asta, dar eu vad lucrurile asa:

Permisul ala, denota (sau ar trebui) faptul ca ai facut o scoala unde ai invatat cateva chestii, pentru a sti sa eviti unele accidente. Si ma gandesc ca daca "ala" (oricare ar fi el) avea carnet, poate putea evita accidentul. Si eu zic ca orice accident ar fi, daca o parte nu are carnet, nici nu mai trebuie cercetat ceva. E vinovat 100%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gabimaty, nu cred ca a pus cineva semnul egal intre culpa fetei si culpa militianului, doar s-a spus ca exista. de asemenea, as adauga ca exista si o culpa la parinti, care trebuiau sa-si invete copilul ce si cum. si nu vorbesc dupa ureche, dar imi amintesc ca pe cand aveam vreo 10 ani, m-a vazut tata traversand aiurea in fuga, razant prin fata unei masini, alergand dupa stiu io ce. noa, la ce mi-a fost dat sa aud ulterior, pot spune cu mana pe inima ca n-am mai trecut niciodata strada fara sa ma uit in tuate partile posibile.

 

pies: si nu, nici prin asta nu vreau sa spun ca ar fi parintii mai vinovati decat militianul, sau ca durerea lor ar fi mai mica, duar ca pt producerea nenorocirii a fost necesar sa se cumuleze mai multi factori.

 

@gabimaty, nu cred ca a pus cineva semnul egal intre culpa fetei si culpa militianului, doar s-a spus ca exista. de asemenea, as adauga ca exista si o culpa la parinti, care trebuiau sa-si invete copilul ce si cum. si nu vorbesc dupa ureche, dar imi amintesc ca pe cand aveam vreo 10 ani, m-a vazut tata traversand aiurea in fuga, razant prin fata unei masini, alergand dupa stiu io ce. noa, la ce mi-a fost dat sa aud ulterior, pot spune cu mana pe inima ca n-am mai trecut niciodata strada fara sa ma uit in tuate partile posibile.

 

pies: si nu, nici prin asta nu vreau sa spun ca ar fi parintii mai vinovati decat militianul, sau ca durerea lor ar fi mai mica, duar ca pt producerea nenorocirii a fost necesar sa se cumuleze mai multi factori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai un pic de experienta la volan sau pe motor intuiesti cam ce vrea sa faca un pieton, si de multe ori si cel de pe banda de langa tine. Daca ai viteza adaptata conditiilor de drum si traficului mai e o sansa de evitare. Daca nu ai permis si iesi in trafic esti un nimeni, nu cred ca meriti simpatia nimanui, poate doar a colegilor de celula. Regretabil ca fata a fost accidentata, dar e si vina ei. Multi copii sunt cu capul in nori, e datoria noastra sa incercam sa ii ferim, pe cat posibil... Conducerea preventiva va spune ceva ? Asta o fi venit ca traznetul si ...buf. Sa mearga la locul lui ca vine vara si e cald, adica la racoare.

 

Jigodii din astea pateaza si obrazul politistilor care muncesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca nu ma bag aiurea...dar de am copilarit aici. In zona respectiva exista o singura trecere de pietoni...ca sa tranversezi de pe un trotuar pe altul ar trebui sa te intorci 200-300 m. iar treceri de pietoni nu stiu daca sunt vreo 7 in tot orasul...Drumul e piatra cubica amestecata cu pamant...pe unele portiuni mai in centru exista si asfalt...nu pot merge nici eu cu carutul.

De scapat scapa gaborul ca e nepotul unuia mare din IJP Botosani. Nu v-as dori sa ajungeti in oras ..te opreste non stop daca ai numere din alt jud. Si scapi ..fara amenda ..daca ii place de fata ta s-au ...Nu va mai spun ca acum cativa ani am fost oprita..in orasul respectiv; Buna seara! Actele la control, de unde veniti? Ati consumat alcool? Eu raspund; Imi puneti fiola?El; -Da ; Eu- Putem sa ne intelegem? El- Depinde! Eu- Dar as vrea sa va faceti testul Dvs inainte! Putea....

Sanatate fetei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca nu ma bag aiurea...dar de am copilarit aici. In zona respectiva exista o singura trecere de pietoni...ca sa tranversezi de pe un trotuar pe altul ar trebui sa te intorci 200-300 m. iar treceri de pietoni nu stiu daca sunt vreo 7 in tot orasul...Drumul e piatra cubica amestecata cu pamant...pe unele portiuni mai in centru exista si asfalt...nu pot merge nici eu cu carutul.

De scapat scapa gaborul ca e nepotul unuia mare din IJP Botosani. Nu v-as dori sa ajungeti in oras ..te opreste non stop daca ai numere din alt jud. Si scapi ..fara amenda ..daca ii place de fata ta s-au ...Nu va mai spun ca acum cativa ani am fost oprita..in orasul respectiv; Buna seara! Actele la control, de unde veniti? Ati consumat alcool? Eu raspund; Imi puneti fiola?El; -Da ; Eu- Putem sa ne intelegem? El- Depinde! Eu- Dar as vrea sa va faceti testul Dvs inainte! Putea....

Sanatate fetei!

 

 

mirmir, cred ca esti cam pe aceeasi lungime de unda cu mine... ( evident cazul de fata ) . ASTA SE NUMESTE CRIMA! In cel mai bun caz, OMOR PRIN INPRUDENTA!

Editat de Lucianggg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hopp si io...

 

1. sa ridice dejetul (care trebe) cel/cea care n-a condus in viatza lui/ei motor fara permis (chiar si 10m)...

 

2. mama lor de gabori ca ei cred ca tzara asta e a lor, si ei controleaza tot... s-o creada ei, pana o ia careva pe cocoasa, dar rau de tot...

 

3. in orasele mai mici e grav ca nu prea exista treceri de pietoni, la noi sunt o gramada, dar majoritatea amplasate aiurea...

 

4. pe stradutele mici, toti "meseriasii" (cu sau fara tzadula) se cred pe pista de F1 sau MotoGP (asta e de stiut si cam universal valabil in toate orasele)...

 

5. tinerii din ziua de azi n-au nici un interes sau atentie la orice (lucrez in invatzamant si asta e o stare generala), noi pe vremea varstei respective eram in fatza blocului si jucam mingea de ne sareau capacele, evident, nu erau atatea vehicole pe strada... cand aveam vreo 4-5 ani m-a lovit un biciclist beat, a cazut pe mine, tot m-am julit, de atunci am invatzat sa ma holb stanga dreapta cand trec strada...

 

6. acum vreo 4 ani am lovit si eu cu conserva o copila cam de aceeasi varsta (15-16 ani) PE trecerea de pietoni (a sarit de dupa o masina parcata aproape pe trecere, eu aveam vreo 10 km/h ca am redus din cauza masinii parcate aiurea nu vedeam ce e dincolo de ea, am atins-o, a cazut, s-a ridicat si a fugit de la locul accidentului, eu dupa ea, s-o duc la spital sau ceva, dar n-am ajuns-o), am sunat gaborii, le-am zis ce s-a intamplat, si m-au invitat cu 2 martori la sediu, sa dau declaratie... in atat a constat raportul lor... insa in mintea mea va ramane vie pentru totdeauna faza exacta...

 

cam atat...

 

PS: da, se poate merge si cu vitezanele sub 100 km/h in localitate! am incercat si am reusit!

Editat de pHa_King
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ii faza ca ii gabor, fara permis de categorie (ceea ce e mai grav in legislatia noastra decat lipsa totala a permisului) si a facut bubu, si ce ii si mai grav, faza cu alterarea locului de bubu (asta din cate stiu eu e puscarie)... clar ca i se sare la gat... el ar trebui sa fie altfel, da-l in mamso... atata era baiul...

Editat de pHa_King
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hopp si io...

 

1. sa ridice dejetul (care trebe) cel/cea care n-a condus in viatza lui/ei motor fara permis (chiar si 10m)...

Ridic eu dejetu', mi-am luat motor cam la 5-6 luni dupa ce mi-am luat carnet (ca mi-am luat carnet ca sa merg legal pe moped dupa ce au bagat astia legea cu cursul de legislatie si nimeni nu stia din ce consta asta). Si daca tot mi-am luat carnet, de ce sa nu-mi iau si motor?

 

In rest mi se pare penibil ca un politist sa incalce grosolan legea. Daca nici ei nu o respecta ce pretentii poti sa ai de la cetateanul obisnuit care cel mai probabil nici nu o cunoaste integral (cum sunt si eu) ci doar presupune din bun simt ca principial nu ar trebui sa ai voie sa faci aia si aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hopp si io...

 

1. sa ridice dejetul (care trebe) cel/cea care n-a condus in viatza lui/ei motor fara permis (chiar si 10m)...

eu nu am mers pe motor pana mi-am luat permis-ul.(si sa nu fi arogant ca orele de scoala din poligon nu se pot include in context).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mancav-ar nenea, daca voi vreti o societate normala, trebuie sa respectam si sa cerem si altora sa respecte legea. Cand un militian incalca legea, trebuie mai consistent pedepsit (in cazul lor ar trebui sa fie pedepse mult mai mari )deoarece el este unul dintre stalpii societatii. Tocmai din cauza asta treburile merg cum merg in tara, pentru ca sunt prea multi stalpi mancati de carii. Astia trebuie sa dispara pentru binele nostru si al copiilor nostrii in viitor. Daca stiti cazuri de corupti, etc. aratatii cumva cu degetul, pentru a mai scapa naibii de ei si sa traim si noi o viata normala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...