Sari la conținut

Incepatorii si motocicletele puternice


Silenti
 Share

Postări Recomandate

Eu mi-am luat sport pentru ca mi-a placut senzatia, m-a plimbat cineva cu un XX de cateva ori si mi-a infundat bine microbul si gata, asta a fost!

 

Puteau sa duca astia campanii de marketing si sa umple showroom-urile de motoare sport, pana acu 3 ani nu stiam ca exista - nu ma interesa!

 

Deci lumea isi aceste motoare si pentru pura placere personala, la fel ca un Lamborghini!Nu e logic,dar e placut! :finger:

 

Placerea pe motor e de mai multe feluri. Daca tot te pasioneaza SS, atunci incearca extazul maxim!! Circuitul. Cei care se dau tare doar pe strada (riscandu-si viata non-stop), nu cunosc decat o treime din senzatiile ce ti le poate oferi un SS. . .pe un circuit. De ce sa risti sa mori pe strada, pentru o treime de fun, cand poti sa sa traiesti senzatia completa, pe un circuit, fara sa iti risti viata? :moron:

 

PS: Nu vi se pare ciudat ca TOTI cei care se dau pe circuit in Grecia, sau care s-au dat si pe aeroporturi in CNV, nu mai ies aproape deloc pe strazi?!!? De ce? Pentru ca mai bine o doza completa de adrenalina, trafic risk free, cu tot ce inseamna manevrarea unui SS (pentru care a fost de fapt si creat) ocazional, dar o experienta unica si completa, decat cateva linguritze de adrenalina pe strada, aproape zilnic, cu riscul permanent sa iti lasi creierii sau organele pe carosabil. Va asigur ca mai toti cei pe care ii stiu pasionati de Serres, si care se dau acolo. .NU MAI MERG PE STRAZI DECAT CU SCUTERUL. . .in majoritatea cazurilor.

 

Acum reflectati la ce am zis mai sus, si intrebati-va DE CE OARE?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

corect raptore, doza isi face efectul. la noi insa adrenalina nu e boala atat de grea, mai greu e pacatosul de orgoliu. pai cine te vede musiu pe circuit cat detare si beton esti? unde e publicul? nu se mai uda fetitele la semafor, nu te mai vad baietii cu invidie, nu te mai injura conservarii! pai potzi trai Dorele fara asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un lucru care nu-l inteleg multi, si imi pare super rau pentru ei mai tarziu cand vor realiza pe pielea lor. La motocicleta nu e una cu masina. iti trebuie experienta, pentru a putea conduce un ss, Cum?? simplu....luand-o treptat incepand cu un scooter, pe urma q 125cc, 400 600...

Niciodata un motociclist care a Inceput pe un SS, nu o sa poata sa tina pasul cu unu care a schimbat cateva motoare pana la un SS.

 

Tu esti cumva baiatul ala bine facut, tuns la zero, cu un VTR portocaliu aprins ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor... am mers aseara in regie la o shaorma cu un prieten de'al meu care detine un R1! am mancat ,am vb ,stateam cocotati pe mobre si la un moment dat apare un R1 2007. Frumoasa mobra, o admiram, alea alea... intram cu bikeru in vorba, era un incepator ,habar nu avea pe ce lume traieste ,ca tre' uns lantul ,etc. El se ducea cu el numai la revizii si atat, nu stia nimic! Mobra avea oglinda rupta, si era terfelita putin ,avariate carenele si pe o parte si pe alta, a trantit-o de cateva ori. Era prima oara cand a iesit cu ea seara, iesise doar ziua... Imi zice el mie : nu mai sunt incepator am 1000 si ceva de km intr-o luna ! I-am raspuns "bv domnule! eu i'am facut in 4 zile p'astia si parca de ce merg mai mult d'aia sunt mai lemn!" in fine ,sper sa fie un caz fericit ,desi cei de prin jurul meu erau cam pesimisti! L-am intrebat de ce nu R6 si de ce R1 ?! mi-a raspuns ca ia placut cum arata... avea tipul un agv ,se lauda ca daduse vreo 24 d mil p el din reprezentanta :finger: ! f tare ,baiatul tatei plin de bani... ii doresc bafta si asfalt uscat, oricum aseara m-a lasat omu' prost!

Editat de Luc1f3r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la cate sfaturi a primit si de cata ironie a avut parte in momentul in care a decis sa isi achizitioneze racheta...si la cati sunt d-astia pe la noi, nu inteleg ce te mira sau nu vad de ce ti-ar pasa de ei :finger:

 

singura chestie este ca atunci cand se duc pe gheata sa se duca singuri, fara oameni nevinovati pe langa ei :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da nu ar fi mai frumos sa nu se duca deloc? Ca pana la urma cineva tot se "duce" si e un om totus...deh dak e inconstient cum l-am vazut pe unu azi dimineata pe un speed mergea cu casca legata in spate iar in cap purta o sapca.... si a trecut prin intersectie de ziceai k pierde trenu.... dar tot om e si ala si ar fi o chestie ca motociclist fiind, si incepator sa ai la tine (preferabil in telefonul mobil) un numar de la o salvare particulara k astia de la stat sux :lol: ...... deh speram sa nu fie nevoie dar am avut un pireten bun care a murit k a zacut peste jumatate de ora intins pe jos.... poate stiti accidentul pe jiului la curba cu Lukoil.... si nu a fost placut deloc..... :finger:

 

Oricum happy :eek: si abea astept sa mi-l iau si eu pe al meu (cat mai curand sper) :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da nu ar fi mai frumos sa nu se duca deloc? Ca pana la urma cineva tot se "duce" si e un om totus...deh dak e inconstient cum l-am vazut pe unu azi dimineata pe un speed mergea cu casca legata in spate iar in cap purta o sapca.... si a trecut prin intersectie de ziceai k pierde trenu.... dar tot om e si ala si ar fi o chestie ca motociclist fiind, si incepator sa ai la tine (preferabil in telefonul mobil) un numar de la o salvare particulara k astia de la stat sux :lol: ...... deh speram sa nu fie nevoie dar am avut un pireten bun care a murit k a zacut peste jumatate de ora intins pe jos.... poate stiti accidentul pe jiului la curba cu Lukoil.... si nu a fost placut deloc..... :finger:

 

Oricum happy :eek: si abea astept sa mi-l iau si eu pe al meu (cat mai curand sper) :moron:

 

 

faptul ca ai motor nu te face neaparat motociclist :cheers:

si din ce in ce mai multi "motociclisti" d-astia tot apar pe strazi....din partea mea sa se duca pe gheata :rock: cu mentiunea sa o faca singuri :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faptul ca ai motor nu te face neaparat motociclist :moron:

si din ce in ce mai multi "motociclisti" d-astia tot apar pe strazi....din partea mea sa se duca pe gheata :eek: cu mentiunea sa o faca singuri :lol:

 

 

 

Pai asta e opinia ta dar zi si mie te rog eu ce iti trebuie sa devii motociclist daca nu faptul ca ai motor si ca traiesti :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta e opinia ta dar zi si mie te rog eu ce iti trebuie sa devii motociclist daca nu faptul ca ai motor si ca traiesti :finger:

 

 

si daca rider-ul are un baiat de 9 ani ,si detine 2 motoare ,doar unul il foloseste in mod constant si celalalt pe circuit f rar ,deci ramane vacant... asadar "ramane" fiului, fiul e motociclist ?! EXEMPLU tampit si penal , motociclist esti atunci cand ai mobra si permis, si circuli! imbini placutu cu utilul :moron:, anyway aberez nu ma luati in seama :lol:! SPAM

Editat de Luc1f3r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca rider-ul are un baiat de 9 ani ,si detine 2 motoare ,doar unul il foloseste in mod constant si celalalt pe circuit f rar ,deci ramane vacant... asadar "ramane" fiului, fiul e motociclist ?! EXEMPLU tampit si penal , motociclist esti atunci cand ai mobra si permis, si circuli! imbini placutu cu utilul :), anyway aberez nu ma luati in seama :)! SPAM

 

 

 

mda nu prea am inteles ce vrei tu sa spui :blink: dar poate ne vedem intro zi pe la herastrau k stau aproape si imi zici :kick:) k deh.. incepator fiind vreau sa aflu kt mai multe :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda nu prea am inteles ce vrei tu sa spui :) dar poate ne vedem intro zi pe la herastrau k stau aproape si imi zici B)) k deh.. incepator fiind vreau sa aflu kt mai multe :kick:

 

ideea este ca pentru a fi motociclist, in afara de motocicleta eu zic ca iti trebuie si un pic de pasiune pentru asta si cat mai mult CAP....daca nu ai cap, mai degraba poti sa fi "asfaltist" decat motociclist :blink:

 

sper ca acum intelegi ce iti trebe sa fi motociclist

 

iti iei motor pentru ca iti place si ai o pasiune pentru asta, nu iti iei motor ca sa se uite maimutzele la tine si sa freci cat mai multe :) .....ca pica si asta, e partea a doua

 

bafta :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa fii motociclist trebuie sa ai o pasiune pentru ''chestiile'' cu 2 roti,nu conteaza marca,anul,tara de fabricatie si probabil sa ai respect pentru ce ai sub c.U.r, CLAR MERGE SA FII INCEPATOR PE R1 ... pentru cat timp nu se stie :blink:) clar mai este si ca maneta aia de acceleratie cam gadila in palma...doar ca trebuie sa fii putin constient cam cat % esti dispus sa mori ca sa te vada niste necunoscuti cum te dai pe o roata pe magheru...si asa o sa traiesti mult si bine...si o sa acumulezi experienta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa fii motociclist trebuie sa ai o pasiune pentru ''chestiile'' cu 2 roti,nu conteaza marca,anul,tara de fabricatie si probabil sa ai respect pentru ce ai sub c.U.r, CLAR MERGE SA FII INCEPATOR PE R1 ... pentru cat timp nu se stie :blink:) clar mai este si ca maneta aia de acceleratie cam gadila in palma...doar ca trebuie sa fii putin constient cam cat % esti dispus sa mori ca sa te vada niste necunoscuti cum te dai pe o roata pe magheru...si asa o sa traiesti mult si bine...si o sa acumulezi experienta

 

 

Mama cata dreptate ai cu motociclistul cu r1...din pacate....dar majoritatea care au inceput pe r1 ori au murit ori au luat cazaturi zdravene din motive obiective (nepurtat casca/echipament, ca strica freza si nu te vede blonda sau pur si simplu nu te poti abtine sa nu ii dai talpa k deh de aia ai motorul ala nu?) .

 

Eh oricum iti tre si pasiune ceva ceva, zic eu, ca altfel nu iti cumperi motor nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un enduro de 350cc si 27 de cai mari si lati...si consider ca imi ajunge cuplul de enduro ca sa ma joc cu ea prin trafic ca si incepator,nu ma refer la wheelies & stuff ci mers zi de zi...prin diverse situatii de trafic...scheme poti sa faci si cu mobra daca tii neaparat...cu R1 iti face orice fraier ridicari pe o roata...degeaba daca nu o faci cu stil si maiestrie :blink:) in plus...nu prea vreau sa dau 400+ euro pe carene daca o scap...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HI, eu am inceput pe super sport sa merg pe motor si nu am avut nici o problema in acmodare, am mers si merg mult cu bicicleta :friends:, motor este un cbr de 900 , 127 CP. Am facut 4000 de km in vara asta fara nici un incident, pot spune ca m-am acomdat deja cu motorul. Daca o sa fac o prostie o sa o fac numai din cauza prostiei mele si din inercarea de a-mi depasi mie limitele si ale motocicletei :laugh:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 40.000 km mai discutam :laugh:

Eu... in calitate de incepator pe ss dupa peste 10 Mm (:laugh:) facuti prin bucureshit am observat la mine o schimbare: Am mai mult tupeu... (din reflex). Reflexul asta s-a format vrand nevrand...

Pe la inceput ma speria ingrozitor acceleratia, acum bag mana in ea pentru a simti sutul dat de motor cand sta sa rupa aderenta.

La inceput m-am speriat ingrozitor la prima pierdere a aderentei, acum blochez voit spatele la franare si franez pana la scart cu fata doar pentru a exersa frana sau pentru a imi dovedi mie ca pot (stiu ca e stupid).

La inceput nu faceam depasiri in mers(deloc :friends: )... numai la semafor cand masinile stateau.. ma strecuram, acum depasesc frecvent si cateodata riscant.

la inceput acul chilometrajului statea cuminte pe la 60 acum trece de 90 pe depasiri sau puseuri scurte(in oras!!).

 

Imi dores sa o las moale, imizic tot timpul... dar cate-odata se-ntampla sa imoi aduc aminte de chestia asta imediat dupa sau in timpul unei manevre mai... de adolescent. Ma mustrez... incerc sa constientizez... tine 5 minute..10 apoi iar. Sunt mult mai cumintel decat multi cu nici jumatate din chilometrii facuti de mine dar... nu imi place despre mine, vreau sa fiu cat mai linistit.

 

Impartasesc din gandurile mele ca sa poata trage fiecare concluziile lui... sper sa ajut intr-un fel...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da p'aia cu oglinzile nu o spui? :wink: teribilistule :friends: huaaaa....la oasee...huaaaa....mai bine ca mergi uneori fara motor, ca poti sa bei...ai vazut?

 

PS: desi nu-s fan al ss-urilor pt incepator, si nu-s teribilist sau pusti cordit(cum m-a alintat o forumista simpatica mie :wave: ), cunosc riscurile cand vine vb de asa motor, si cred ca imi iau si eu una :laugh:

 

asa ca, atunci cand voi lasa babutele mele comuniste la naftalina si o sa ma sui pe asa balaur cu 7 capete, o sa va povestesc impresii de drum, sau, din lumea de dincolo :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa ne povesteti impresiile tale de pe drum nu din lumea de DIIINCOLO! :wink:) :friends:

 

Si vezi ce balaur iti iei k o sa te dea pe spate k e naravas :laugh:

apai se umfla lumea in pene p'acia si, am zis si eu ca daca tot am dat sfaturi cand a fost nevoie, sa las simsoanele, mobrele si minskurile si sa calaresc si io o nebunatica dasta...apoi, intru si postez cat de expert am devenit dupa primele viraje :laugh: glumeam evident la faza cu postatul, dar, legat de ss, am mers, mi s-a parut nervos si cred ca e o provocare intre mine si mine sa ma sui pe ea si sa mai si merg frumos si fara incidente datorate puterii si capacitatii acestui motor :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt incepator, sunt din bucuresti si vreau sa iau un suz de600cmc. modelul gsx-r. sau sa iau un gsx-f(dar e mai mare si mai grea, cred). ce ziceti merita. astept sfaturi. mentionez ca vreau sa mai apuc batrinetea hi, hi hi . astept sfaturi pe bune dela voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...