Sari la conținut

Incepatorii si motocicletele puternice


Silenti
 Share

Postări Recomandate

sunt nou pe aici si sper sa nu stau mult si sa va dau si un argument in afara de cativa cu cap care stiu sa vorbeasca si sa dea un raspuns restul s-au nascut calare pe cai putere cu experienta in spate si niciodata nu au purtat lamaia pe parbriz. Cei mai multi stiu cum gandesc incepatorii isi iau supersport cad la prima curba si gata, daca e de viteza asta inseamna ca ma uita Dumnezeu cu mana pe gaz sau ce? Daca imi iau dacie papuc inseamna ca o sa car ciment cu ea? Nu toti care isi iau motor au de gand sa zboarea pe sosea, la semafor sa fie primu si alte lucruri. Vrei sa zbori ia-ti avion, vrei sa mergi cu 200+ du-te pe pista pana una alta sunt motoare de strada, daca nu erau nu se mai vindeau. Respect Silenti a dat argumente pro si conta. Si aveam impresia ca pe acest forum se poarta discutii placute, unde se dau sfaturi cu adevarat pentru oricine intreaba dar a devenit ceva de genu daca iti iei nu stiu ce motor esti caput.....nu toti au scoala vietii ca sa dea sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare tuturor! Haideti sa nu ne mai luam asa la misto si sa fim realisti. Daca omul vrea motor de 600...sa il cumpere.Daca devine statistica sau donator de organe e treaba lui. Daca crede ca nu este cumpatat, sa treaca pe ceva mai mic. Eu saptamana viitoare o sa ma apuc de A si de B. Imi doresc motor de la varsta de 14 ani, tot visez la zilele astea! Parintii mei nu au bani suficienti sa imi cumpere motocicleta sau masina...Oricum intr-o luna o sa fiu posesorul unui Gixxer. Probabil ca o veti sarii toti pe mine... Oricum nu ma intereseaza pentru ca DOAR EU STIU cat am lucrat in vacantele de vara de dimineata pana seara, puneam fiecare harite de 10.000 in butoiul cu casberg timp de 2 veri+ alocatia si alte tampenii. Un lucru va fi cert: Nu voi scapa mana in gaz pentru ca daca voi pica si va patzi MOBRA cva nush ce o sa ma fac... Oricum nu fac parte din categoria de baietzash gata care o ard smechereste prin centru cu ochelari de soare si basca intoarsa.Sunt constient la rscurile care ma supun. Nu mai am rabdare VREAU sa o am langa mine .. ok stiu cum suna :huh: dar cred ca fiecare dintre voi ati trecut prin asta. Daca as avea bani probabilas fi inceput pe un Gs 500 dar nu prea imi permit ... Oricum sa ne auzim numai de bine :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salut, sunt si eu nou pe aici, nou pe forum, nou in lumea asta, de fapt nici nu am intrat inca!! vreau sa va spun ca toata viata mi-a fost frica de motoare, de fapt nu de motoare, ci de oamenii care le conduc, drept urmare desi cunosc o gramada de oameni cu motor nu m-am urcat niciodata pe unu! de o saptaman nu stiu ce mi-a venit si m-am hotarat sa imi iau unul, si ma roade asa tare ca ma gandesc la el zi si noapte, am citit cred mai mult de jumate din forumul asta de atunci! :burnout:

 

din toti prietenii mei cu motor in unul singur am incredere si am discutat multe cu el! desi stiu ca s-a tot discutat, vreau sa va zic ca m-am hotarat sa imi iau o suzuki gsx r600 din 2002! stiu reactiile pe care o sa le aveti, vreau doar sa ma cititi pana la capat si sa imi raspundeti dac puteti si vreti:)

 

am 26 de ani, nu imi iau motor sport ptr gagici cum s-a scris sau sa ma umflu....am condus si avut o gramada de masini de lux, nu cred ca mai am nevoie sa ma umflu (sa nu intelegeti ca ma laud, dar asta e adevarul), vara trecuta mi-am cumparat skijet si in fiecare weekend mergeam SINGUR sa ma dau cu el!! as ca nu ma consider vreun besinos, desi niciodata nu sti cum is oamenii:)

 

asa ca astept sfaturile voastre ce sa fac in continuare, pentru ca hotararea e luata deja, am inceput scoala de soferi si cand o termin imi iau un suzuki gsx r600! as vrea sa stiu ce sa fac si cum sa fac sa fie bine de aici in colo, nu as vrea certuri ca nu e pentru mine motocicleta asta! va multumesc anticipat si sper ca m-ati inteles!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa ca astept sfaturile voastre ce sa fac in continuare, pentru ca hotararea e luata deja

Ce sfaturi mai astepti daca hotararea e deja luata? Ce valoare au pentru tine sfaturile altora daca ai ales sa le ignori? De ce ne-am bate gura degeaba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfooaaa, te dadeai SINGUR cu skijetul. .e o performanta totusi.

 

Experienta ta pe masini "de lux" e egal cu zero, in ce priveste moto. .La fel ca si cu cea pe skijet. .

 

 

nu am spus ca faptul ca am condus masini sau ca am fost cu ski jetu inseamna ca stiu pe motor! am zis chestiile alea poate mai mult ptr mine, sa ma conving ca nu imi iau motor pentru gagici cum ziceau unii!

 

stiu ca experienta mea e zero, vroiam sa scot in evidenta ca nici skijetu nu l-am luat sa ma vada lumea cu el!

 

tocmai de-aia am si cerut sfaturile voastre, pentru ca stiu ca is praf!

 

--- Mesaj completat în 04 Mar 2008 13:21 -------------

Ce sfaturi mai astepti daca hotararea e deja luata? Ce valoare au pentru tine sfaturile altora daca ai ales sa le ignori? De ce ne-am bate gura degeaba?

 

 

ma refeream la faptul ca deja m-am hotarat ce motor imi iau, si asta dupa ce am citit toate paginile astea de pe forum, am inteles ca parerile sunt totusi impartite, si asa m-am hotarat eu, la un 600! in loc sa te comporti ca si cum gata, is un om mort, mai bine ai incerca sa faci ca sansele sa scap sa creasca chiar daca de la 5% la 10 %!

stiu oameni care au murit in masini stand pe loc, sunt o gramada de accidente regretabile, intradevar, noi crestem sansele ca ele sa se intample, dar nu cred ca de fiecare data cand un incepator vrea sa isi ia un SS trebe sa ii sariti in spate! sau daca voi asa vedeti lucrurile credeti ca ar trebui sa imi cumpar motoru si sa imi iau sicriu direct? si ma spanzur, ca oricum pe motor as muri! stiu copii de 16-17 ani care conduc masina mai bine ca smecherasi de 24-25 o gramada, asa ca eu cred ca e mai mult de om decat de motor! de-aia vreau unu de 600!

 

plus ca voi nu intelegeti ca in momentul in care incepeti sa certati si sa va bateti joc de un copil de 18 ani cu siguranta ca il intaratati mai mult sa isi ia SS!

 

sfaturile pe care eu le asteptam erau ce sa fac DUPA ce imi iau motoru sa fie bine:cursuri, sa merg singur pe drumuri laturalnice, sa exersez franarea, chestii de-astea, asta vroiam sa stiu!

 

asfalt uscat si numa bine(asa am vazut ca se spune:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai de-aia am si cerut sfaturile voastre, pentru ca stiu ca is praf!

 

In sectiunea pentru incepatori si nu numai , sunt o gramada de topicuri care contin foarte multe informatii pentru incepatori sau pentru cei care vor sa devina motociclisti.

 

Citeste cam tot ce-i pe acolo si apoi vino cu intrebarile.Cam asta este ordinea fireasca , zic eu.

 

Sincer , nu cred ca cineva o mai ia de la inceput cu sfaturile......sunt prea multe de spus.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sectiunea pentru incepatori si nu numai , sunt o gramada de topicuri care contin foarte multe informatii pentru incepatori sau pentru cei care vor sa devina motociclisti.

 

Citeste cam tot ce-i pe acolo si apoi vino cu intrebarile.Cam asta este ordinea fireasca , zic eu.

 

Sincer , nu cred ca cineva o mai ia de la inceput cu sfaturile......sunt prea multe de spus.

 

 

ok, am cam citit, dar totusi sunt sute de pagini, nu cred ca pot sa le citesc pe toate, dar mersi oricum pentru raspuns!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce vrei sa faci cu motoru ? Stii pentru ce a fost proiectat SS-u ala ?

 

da, pentru viteza, dar desi ssi la volan sunt un tip calm si linistit imi place sa am o masina puternica, pentru ca intr-o depasire daca imi pare un obstacol in fata si o calc, stiu ca pot sa ma bazez pe ea! nu trebuie neaparat sa merg in continuu la limitele ei, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai de-aia am si cerut sfaturile voastre, pentru ca stiu ca is praf!

 

ma refeream la faptul ca deja m-am hotarat ce motor imi iau, si asta dupa ce am citit toate paginile astea de pe forum, am inteles ca parerile sunt totusi impartite, si asa m-am hotarat eu, la un 600! in loc sa te comporti ca si cum gata, is un om mort, mai bine ai incerca sa faci ca sansele sa scap sa creasca chiar daca de la 5% la 10 %!

Amice Âşoseta, pai daca tu singur zici ca esti praf, noi ce dreq sa mai adaugam?

Si.. in alta ordine de idei, de ce crezi tu ca ar incerca cineva sa'ti mareasca tie sansele de a nu'i nenoroci pe ai tai cu disparitia prematura? Daca tu nu ai grija de tine, celorlalti li se rupe!

da, pentru viteza, dar desi ssi la volan sunt un tip calm si linistit imi place sa am o masina puternica, pentru ca intr-o depasire daca imi pare un obstacol in fata si o calc, stiu ca pot sa ma bazez pe ea! nu trebuie neaparat sa merg in continuu la limitele ei, nu?

Te amagesti, o sa dea cu tine de pamant de vreo doua ori si, daca scapi, o vinzi si o sa aiba ceilalti posesori de gsx-r600 piese de schimb. In indeletnicirea (nu vreau sa folosesc pretentiosul cuvant "sportul") asta, e foarte posibil sa nu mai ai a doua sansa. Nu e ca la masina de lux, footi o frana, intra abs, te caci pe tine de frica, fumezi un pachet de tigari dupa, insa ai scapat. Aici e posibil sa vizitezi locul cu verdeata urgent. Si, din pacate, sa ramai acolo.

am 26 de ani, nu imi iau motor sport ptr gagici cum s-a scris sau sa ma umflu....am condus si avut o gramada de masini de lux, nu cred ca mai am nevoie sa ma umflu (sa nu intelegeti ca ma laud, dar asta e adevarul), vara trecuta mi-am cumparat skijet si in fiecare weekend mergeam SINGUR sa ma dau cu el!! as ca nu ma consider vreun besinos, desi niciodata nu sti cum is oamenii:)

Cine se scuza se acuza. De ce te duceai singur, nu ai gagica? Nu a mers cu skijetu' si incercam cu motoru? Sa ti'l iei rosu, place la fete. :cheers:

 

Ca sa inchei, fiecare pasare pe limba ei piere. Ia'ti ce vrei, si fa cum crezi. Nimanui nu'i pasa de tine, mai ales daca tie nu'ti pasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offtopic: il vreau eu il vreau eu!!! promit ca invat sa-l exploatez pe pista.. :D :wave:

ontopic: ca sa conduci un ss ca incepator parerea mea este ca trebuie sa ai ceva frica, creier si nu in ultimul rand sa-l iei pt ca esti pasionat/a nu pt ca arati fain pe el sau ca sa-l forjezi in oras, mai ales ca acum cica se face o pista pe la snagov.....

:cheers::cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amice Âşoseta, pai daca tu singur zici ca esti praf, noi ce dreq sa mai adaugam?

Si.. in alta ordine de idei, de ce crezi tu ca ar incerca cineva sa'ti mareasca tie sansele de a nu'i nenoroci pe ai tai cu disparitia prematura? Daca tu nu ai grija de tine, celorlalti li se rupe!

 

eu sunt praf pentru ca abia acum incep scoala, daca tu ai fost meserias dinainte de a te urca pe ele, tot respectul! nu cred ca poate cineva sa imi mareasca sansele, ele depind doar de mine, dar niste sfaturi ar fi binevenite, mai ales intr-un domeniu in care sunt la inceput!

 

 

Te amagesti, o sa dea cu tine de pamant de vreo doua ori si, daca scapi, o vinzi si o sa aiba ceilalti posesori de gsx-r600 piese de schimb. In indeletnicirea (nu vreau sa folosesc pretentiosul cuvant "sportul") asta, e foarte posibil sa nu mai ai a doua sansa. Nu e ca la masina de lux, footi o frana, intra abs, te caci pe tine de frica, fumezi un pachet de tigari dupa, insa ai scapat. Aici e posibil sa vizitezi locul cu verdeata urgent. Si, din pacate, sa ramai acolo.

 

stiu ca nu e ca si cu masina, dar iti spun mii de accidente facute cu tico sau matiz si iti spun mii de bmw-uri cu peste 200 de cai care nu au fost zgariate niciodata! eu cred ca toata chestia e relativa! tocmai, o masina care accelereaza mai bine, franeaza mai bine! sa fim seriosi, nu stiu daca ai permis categoria B si masina, dar daca ai avea de ales intre o lada niva si un audi a5 nu cred ca ai alege lada, parerea mea! si nu cred ca cineva ar face-o!

 

Cine se scuza se acuza. De ce te duceai singur, nu ai gagica? Nu a mers cu skijetu' si incercam cu motoru? Sa ti'l iei rosu, place la fete. :cheers:

 

ar fi absurd sa iti spun ca nu imi iau SS pentru ca imi place cum arata, as fi cel mai mare mincinos, mai ales ca sunt la inceput, nu pot sa zic ca ma pricep asa bine la datele tehnice, si aspectul ei face cam 60% din alegerea mea, dar asta nu inseamna ca o vreau sa le para faina la altii! am zis ca mergeam cu skijetu singur ptr ca cu prietena era aiurea la un moment dat, ba vroia la mal, ba vroia sa se dea, si tot asa pana ma scotea din sarite! plus ca eu sunt la inceput, nici nu pot sa iau vreo fata pe motor, si cu masina sunt la fel, pot sa ma risc cu viata mea cat vreau, cu a altora nu!! nici pe autostrada nu am trecut de 140 cu masina daca eram cu cineva!

 

 

 

Ca sa inchei, fiecare pasare pe limba ei piere. Ia'ti ce vrei, si fa cum crezi. Nimanui nu'i pasa de tine, mai ales daca tie nu'ti pasa.

 

nu reusesc nicicum sa inteleg eticheta asta pe care o puneti toti din start: incepator pe SS inseamna ca esti ca si mort!

 

p.s. in bucuresti e un pusti de 18 (are 19 acum cred) ani ce are bugatti veyron de 1001 cai, nu are nici un accident la activ, in schimb iti zic cel putin 100 de soferi de dacie care au 10 accidente luna asta, asa ca ...se poate...zic eu!

 

plus ca un sfat spus prietenos si cu calm face mult mai mult decat niste cuvinte jignitoare la misto, repet, am 26 de ani, am reusit sa inteleg ca in viata tot timpul inveti chestii!

 

 

--- Mesaj completat în 04 Mar 2008 15:38 -------------
eu sunt praf pentru ca abia acum incep scoala, daca tu ai fost meserias dinainte de a te urca pe ele, tot respectul! nu cred ca poate cineva sa imi mareasca sansele, ele depind doar de mine, dar niste sfaturi ar fi binevenite, mai ales intr-un domeniu in care sunt la inceput!

 

 

 

stiu ca nu e ca si cu masina, dar iti spun mii de accidente facute cu tico sau matiz si iti spun mii de bmw-uri cu peste 200 de cai care nu au fost zgariate niciodata! eu cred ca toata chestia e relativa! tocmai, o masina care accelereaza mai bine, franeaza mai bine! sa fim seriosi, nu stiu daca ai permis categoria B si masina, dar daca ai avea de ales intre o lada niva si un audi a5 nu cred ca ai alege lada, parerea mea! si nu cred ca cineva ar face-o!

 

 

 

Te amagesti, o sa dea cu tine de pamant de vreo doua ori si, daca scapi, o vinzi si o sa aiba ceilalti posesori de gsx-r600 piese de schimb. In indeletnicirea (nu vreau sa folosesc pretentiosul cuvant "sportul") asta, e foarte posibil sa nu mai ai a doua sansa. Nu e ca la masina de lux, footi o frana, intra abs, te caci pe tine de frica, fumezi un pachet de tigari dupa, insa ai scapat. Aici e posibil sa vizitezi locul cu verdeata urgent. Si, din pacate, sa ramai acolo.

 

stiu ca nu e ca si cu masina, dar iti spun mii de accidente facute cu tico sau matiz si iti spun mii de bmw-uri cu peste 200 de cai care nu au fost zgariate niciodata! eu cred ca toata chestia e relativa! tocmai, o masina care accelereaza mai bine, franeaza mai bine! sa fim seriosi, nu stiu daca ai permis categoria B si masina, dar daca ai avea de ales intre o lada niva si un audi a5 nu cred ca ai alege lada, parerea mea! si nu cred ca cineva ar face-o!

 

 

ar fi absurd sa iti spun ca nu imi iau SS pentru ca imi place cum arata, as fi cel mai mare mincinos, mai ales ca sunt la inceput, nu pot sa zic ca ma pricep asa bine la datele tehnice, si aspectul ei face cam 60% din alegerea mea, dar asta nu inseamna ca o vreau sa le para faina la altii! am zis ca mergeam cu skijetu singur ptr ca cu prietena era aiurea la un moment dat, ba vroia la mal, ba vroia sa se dea, si tot asa pana ma scotea din sarite! plus ca eu sunt la inceput, nici nu pot sa iau vreo fata pe motor, si cu masina sunt la fel, pot sa ma risc cu viata mea cat vreau, cu a altora nu!! nici pe autostrada nu am trecut de 140 cu masina daca eram cu cineva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atitudinea tine de om, nu de utilaj. Tu compari efectele greselilor, iar aceste efecte tin de utilaj.

 

da, ai dreptate, dar hai sa o luam altfel, ca lumea nu intelege intrebarea mea! hai sa zicem ca sunt un prieten de-al tau care s-a hotarat acum sa isi ia motor, si oricat de mult ai incercat, bou, prostu, inconstientu isi ia un suzuki gsx r600! oricat ar fi de idioata alegerea, ramane prietenul tau si iti pasa de el, ce sfaturi i-ai da?

asta vroiam eu sa stiu! incearca sa te gandesti asa, daca poti si daca intelegi ce zic! mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca n'am prieteni dilibauri dar ca exista posibilitatea de la stres sau insuccese sa o ia vreunul razna:

 

1. I'as recomanda sa se caute SI

2. I'as recomanda sa caute o modalitate de limitare a utilajului, macar la inceput, 2000-3000km..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sfaturi nu primesti pe forum, sfaturi primesti daca iesi cu vreun prieten cu motor si iti arata omu pe viu cum sa faci frana de motor, cum sa combini frana fata-spate, sa iei viraje, etc.... eu cel putin asa am facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un sfat din partea mea: citeste cu atentie rubrica accidente - in rest totul depinde de cum asimilezi informatiile respective

Cat despre varsta...eu nu m-as aventura ( cu riscul de a fi contrazis de multi dintre voi) sa consider 26 deja experienta. Mai e mult pana acolo...

Skijetul- nu are nici o legatura ( esti in principiu singur in "trafic") Riscul e sa ramii in larg- presupun ca ai solutii la asta. Iar masinile...sunt alta lume

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand aud "pai stii cunosc pe x are z si nu a patit nimic" cad de pe scaun....in cazul tau ala cu bugatti sau ce mai zici tu acolo cu bmw uri de 200 cai :wave: :cheers:

Daca tot vrei super sport,ia-ti o miara...un R1 un zx 14r or something si nu uita...cand pleci de pe loc cu el,de fiecare data sa iti faci rugaciunea inainte ca s'ar putea sa fie ultima :cheers:

Editat de marian_ucigasu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu reusesc nicicum sa inteleg eticheta asta pe care o puneti toti din start: incepator pe SS inseamna ca esti ca si mort!

Nici vorba, mor un procent destul de mic din total, insa totusi mult mai mare decat cei care incep pe ceva mai potolit. Dar nu numai siguranta e problema, mai e si faptul ca vei invata mult mai greu pe un SS fata de altceva, asta ti-o spun din experienta. Si apoi mai e si confortul, si aspectul practic...

Dar cum tu te-ai hotarat deja ce rost are sa imi uzez tastatura, ia si citeste tot ce apuci pe aici, e culmea sa vrei si totul mura in gura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici vorba, mor un procent destul de mic din total, insa totusi mult mai mare decat cei care incep pe ceva mai potolit. Dar nu numai siguranta e problema, mai e si faptul ca vei invata mult mai greu pe un SS fata de altceva, asta ti-o spun din experienta. Si apoi mai e si confortul, si aspectul practic...

Dar cum tu te-ai hotarat deja ce rost are sa imi uzez tastatura, ia si citeste tot ce apuci pe aici, e culmea sa vrei si totul mura in gura.

 

 

 

ok, mersi la toti pentru raspunsuri, sper dupa ce imi iau motoru sa mai pot sa mai trec pe aici cu vesti :cheers:

asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai da-te in spanac cu asfaltul tau uscat!! Ai prins si tu vb. asta de duh, crezand ca asta e cardul tau VIP la intrarea in comunitatea asta.

 

Fara ganduri rele la adresa mea da???? :wave:

Bine zis :cheers: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...