Sari la conținut

Motociclete TOURING si SPORT-TOURING


radu_ghfx
 Share

Postări Recomandate

Buna de cu ziua, dragi calatori....dand o raita pe acest site am descoperit - cum sa zic...dezamagire ca nu exista un topic dedicat motocicletelor touring si sport-touring. De aceea am gasit cel mai potrivit sa fac acest topic aici, intre cruisere si chopper pentru ca in opinia mea se potrivesc cel mai bine.Doar nu era sa fac acest topic la vitezane sau enduro, NU?

Pentru tot cei pasionati de touring si detinatori de motociclete din aceasta clasa deschid acest topic in speranta ca ne vom cunoaste si de a schimba idei, opinii.Sa-mi fie cu iertare daca cei cei cu cruisere se vor supara ca am deschis un astfel de subiect aici si ii asigur ca nu-i cu rea intentzie sau orice aluzie sfidatoare la adresa lor.Taman invers, apreciez si de aceea am gasit de cuviinta sa fac aici acest topic.

ON topic: viitor detinator de Honda DN sau BMW R1200GT.Ce stitzi despre aceste modele??M-am interesat si eu la randu-mi si imi pare interesanta ideea de touring cu cutie CVT.Vine cu ABS in dotarea standard si in zona de 650cc este cam singurul touring disponibil.Am inteles ca exista deja vanduta 1 bucata aici in bucuresti la un domn....ar fi interesant sa pot lua leg cu dansul.

Ei, oameni buni si dragi calatori asa cum spun....sa va vad....astept discutii cat mai interesante.

 

Cu stima...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Buna de cu ziua, dragi calatori....dand o raita pe acest site am descoperit - cum sa zic...dezamagire ca nu exista un topic dedicat motocicletelor touring si sport-touring. De aceea am gasit cel mai potrivit sa fac acest topic aici, intre cruisere si chopper pentru ca in opinia mea se potrivesc cel mai bine.Doar nu era sa fac acest topic la vitezane sau enduro, NU?

Pentru tot cei pasionati de touring si detinatori de motociclete din aceasta clasa deschid acest topic in speranta ca ne vom cunoaste si de a schimba idei, opinii.Sa-mi fie cu iertare daca cei cei cu cruisere se vor supara ca am deschis un astfel de subiect aici si ii asigur ca nu-i cu rea intentzie sau orice aluzie sfidatoare la adresa lor.Taman invers, apreciez si de aceea am gasit de cuviinta sa fac aici acest topic.

ON topic: viitor detinator de Honda DN sau BMW R1200GT.Ce stitzi despre aceste modele??M-am interesat si eu la randu-mi si imi pare interesanta ideea de touring cu cutie CVT.Vine cu ABS in dotarea standard si in zona de 650cc este cam singurul touring disponibil.Am inteles ca exista deja vanduta 1 bucata aici in bucuresti la un domn....ar fi interesant sa pot lua leg cu dansul.

Ei, oameni buni si dragi calatori asa cum spun....sa va vad....astept discutii cat mai interesante.

 

Cu stima...

 

Pe Coltul Enduristilor gasesti un sub-forum dedicat "Enduro-Touring and Adventure": /index.php?showforum=146, iar posesori de motociclete sport-touring ii gasesti pe sub-forumul "Motociclete de strada".

Editat de smoky_bad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna de cu ziua, dragi calatori....dand o raita pe acest site am descoperit - cum sa zic...dezamagire ca nu exista un topic dedicat motocicletelor touring si sport-touring. De aceea am gasit cel mai potrivit sa fac acest topic aici, intre cruisere si chopper pentru ca in opinia mea se potrivesc cel mai bine.Doar nu era sa fac acest topic la vitezane sau enduro, NU?

Pentru tot cei pasionati de touring si detinatori de motociclete din aceasta clasa deschid acest topic in speranta ca ne vom cunoaste si de a schimba idei, opinii.Sa-mi fie cu iertare daca cei cei cu cruisere se vor supara ca am deschis un astfel de subiect aici si ii asigur ca nu-i cu rea intentzie sau orice aluzie sfidatoare la adresa lor.Taman invers, apreciez si de aceea am gasit de cuviinta sa fac aici acest topic.

ON topic: viitor detinator de Honda DN sau BMW R1200GT.Ce stitzi despre aceste modele??M-am interesat si eu la randu-mi si imi pare interesanta ideea de touring cu cutie CVT.Vine cu ABS in dotarea standard si in zona de 650cc este cam singurul touring disponibil.Am inteles ca exista deja vanduta 1 bucata aici in bucuresti la un domn....ar fi interesant sa pot lua leg cu dansul.

Ei, oameni buni si dragi calatori asa cum spun....sa va vad....astept discutii cat mai interesante.

 

Cu stima...

 

 

cred ca e totusi o gama cam larga si variata, in consecinta ai sa gasesti posesori/iubitori peste tot...strada, enduro sau vitezane

 

:moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu sport touring-uri suntem si noi cu gsx 650f-urile. Cat despre DN-01 e prea tare!!! Deci muult prea tare. Daca as mai avea cascavalu necesar mi-as lua una.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ON topic: viitor detinator de Honda DN sau BMW R1200GT.Ce stitzi despre aceste modele??

 

Io stiu ca R1200GT nu exista. Exista R 1200 RT (boxer) si K 1200/1300 GT (4cil in linie). Ambele sunt motociclete touring adevarate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

honda DN este misto dar nu e mi se pare un motor prea mic pentru planuri prea mari, plus ca protectie la vant oferita de parbrizul stock e cam 0 ...

 

vezi ca e o discutie legata de tourerul perfect care a ajuns la 11 pagini, poti sa iti faci acolo o idee.

 

Dn e comod dar parca destul de limitat cp si cuplu, nu stiu daca au aparut aceesoriile pt el inca, parbrize, coburi si topcase , etc

 

daca as avea bani un k1300gt mi-as baga in garaj :angry: am citit in UM un articol super acum in luna mai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

honda DN este misto dar nu e mi se pare un motor prea mic pentru planuri prea mari, plus ca protectie la vant oferita de parbrizul stock e cam 0 ...

 

daca as avea bani un k1300gt mi-as baga in garaj :angry: am citit in UM un articol super acum in luna mai

 

DN este cam ciudatica... cu cutia aia automata, nu-mi inchipui ce farmec e fara frana de motor, mai ales la coborari abrupte... si, desi nu pare, citisem ca pozitia este totusi incomoda.

 

K1300GT este de vis!!! Fuge de rupe in orice treapta si la orice viteza, are si calitati suficiente de "sportiva", protectia la vant excelenta, confortabila, toate dotarile posibile (mai putin radio); iar suspensia ESA absoarbe excelent si pe drumuri proaste. Am simtit-o clar mai confortabila pe drum prost decat F800GS ceea ce m-a surprins placut (sau neplacut la 800GS).

 

post-9546-1242042546_thumb.jpgpost-9546-1242042709_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine a zis de Triumph sprint st bine a zis!!! Unul din cele mai misto sport-touring-uri de pe piata. Pe MCN zic baietii ca ar fi cel mai tare din categoria asta, ca sa citez: "the ultimate sport-touring bike". Si bine la jumate din putere si din bani gsx 650f-urile care sunt vis :eek: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... si, desi nu pare, citisem ca pozitia este totusi incomoda.

 

ba chiar "se vede" pozitia incomoda pe ea din cauza comenzilor avansate :eek:

 

mie unul, mi se pare o motocicleta spectaculoasa doar din punct de vedere al design-ului

Editat de metaxa09
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare are nevoi diferite cand vine vorba de touring. Cochetam la un moment dat cu ideea de VFR, dar pozitia mi s-a parut incomoda. In plus, la banii pe care-i aveam disponibili nu puteam avea ABS. RT-ul are o super bicicleta, dar e putin mai greu decat ce aveam nevoie, desi confortul e la superlativ. LTu' e mult prea greu si mult prea putin sportiv. Asa ca am ales GSu', compromisul perfect din punctul meu de vedere, unde mai pun si capacitatile de off-road.

 

Sa confortabila si pozitie dreapta, protectie la vant si ploaie, alternator puternic, ABS, manere incalzite, cuplu de neam prost, capacitati sportive si off-road, maxim 250kg, autonomie de 500km. Asta ar fi pentru mine tourerul perfect. Si mi-am cam descris GSu' :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cochetam la un moment dat cu ideea de VFR, dar pozitia mi s-a parut incomoda.

...

Asa ca am ales GSu', compromisul perfect din punctul meu de vedere, unde mai pun si capacitatile de off-road.

Am mai postat asta pe forumul VFR acum cateva luni, dar merge asa de misto cu post-ul tau si alegerea facuta... :P http://www.youtube.com/watch?v=ukAhlxl4hmM

 

Serios vorbind, asa am gandit si eu, mi-a placut foarte mult VFRul, dar ramane totusi o motocicleta sport. De-aici si pana la GS e cale lunga insa, vrei sa zici ca un GS e mai usor decat un RT?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ambele modele R 1100 din '97.

 

GS: 218kg la gol

RT: 258kg la gol

 

:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Toata lumea vorbeste de motoare touring......perfect....dar cuvantul "touring" nu va spune nimic?.......adica ce vreau sa spun eu aici?.....touring reprezinta motocicleta pe care te sui, dai gaz si mai cobori cand te "taie".....si culmea, aproape la fel de odihnit ca si atunci cand ai plecat. Ca un exemplu.... fara sa ma laud...am stat (mers) pe motor 6 ore (500 Km), practic fara oprire si, exceptand faptul ca amortisem (sincer), nu am avut nici cea mai mica problema de confort sau altceva. Si ca sa ma intelegeti mai bine, daca este sa vorbim de touring, atunci obligatoriu trebuie sa vorbim de Goldwing :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Se uita Honda Pan European 1300 ST.De fapt nu se uita ,nu se cunoaste.Cine a mers odata cu aceasta motocicleta nu mai vrea altceva.Asta pentru ca se vorbea de Sport Touring.Bunu.

Editat de HondaSan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La fel de bine am mers si eu peste 900 de km intr`o zi cu opriri doar de gaz si la destinatie m`am coborat jos dupa motocicleta la fel de odihnit ca si cum plecasem cu toate ca imi aduc aminte ca nu am avut parte de o vreme extraordinara si un drum ca in palma,saua foarte confortabila si o pozitie mai mutl decat ok din punctul meu de vedere.

post-14727-1257092378_thumb.jpg

post-14727-1257092427_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La fel de bine am mers si eu peste 900 de km intr`o zi cu opriri doar de gaz si la destinatie m`am coborat jos dupa motocicleta la fel de odihnit ca si cum plecasem cu toate ca imi aduc aminte ca nu am avut parte de o vreme extraordinara si un drum ca in palma,saua foarte confortabila si o pozitie mai mutl decat ok din punctul meu de vedere.

 

Nu vreau sa fiu "gica contra"da-mi zic si eu parerea ,in calitate de posesor de motor specializat in distante mari si de devorator de km.

Sa incerce cineva sa stea pe cel mai odihnitor fotoliu,9 ore ,cu mici pauze si va garantez ca se va scula obosit.

Eu am mers drumuri de cate 1000 km intr-o zi pe Pan-European si la final eram rupt.Bunu.

Mesaj completat

Nu vreau sa fiu "gica contra"da-mi zic si eu parerea ,in calitate de posesor de motor specializat in distante mari si de devorator de km.

Sa incerce cineva sa stea pe cel mai odihnitor fotoliu,9 ore ,cu mici pauze si va garantez ca se va scula obosit.

Eu am mers drumuri de cate 1000 km intr-o zi pe Pan-European si la final eram rupt.Bunu.

post-27437-1257332188_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deocamdata , personal, cel mai tare tourer mi se pare GTR-ul 1400 de la Kawasaki.... FJR-ul si-a facut treaba, a intrat in istorie, dar este no match prin comparatie....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa fiu "gica contra"da-mi zic si eu parerea ,in calitate de posesor de motor specializat in distante mari si de devorator de km.

Sa incerce cineva sa stea pe cel mai odihnitor fotoliu,9 ore ,cu mici pauze si va garantez ca se va scula obosit.

Eu am mers drumuri de cate 1000 km intr-o zi pe Pan-European si la final eram rupt.Bunu.

Mesaj completat

:friends: B) ai bagat red bull in tine ?

Editat de smok3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:friends: B) ai bagat red bull in tine ?

 

Ha,ha,ha....Am bagat da degeaba,tot obosit m-am dat jos de pe scula.Ce-i mai interesant este ca dupa ce am baut o cutie am mers perfect o ora si dupa aia sa vezi stare de somnolenta.Asta-i cu drogurile,au reactii adverse.Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...