Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

Am sa-mi pun si eu pina la urma proiectoare, nu exista cumva unele mai mici sa intre in interiorul crasbarului? Pina am mai multa vreme la iarna sa ma distrez cu carena. :cheers:

Poti pune asa:

post-76-1213625236_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Poti pune asa:

Asa ma gindesc si eu, :cheers: dar trebuie sa gasesc unele eficace care chiar lumineaza. Ai ceva propuneri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Nu e greu de facut suportul de coburi. Eu l-am facut singur, si pentru ca era prima data, am muncit mai mult. Apoi, pe urmatoarele le-am facut lejer. Trebuie putzina rabdare, scule si bere. Suportul meu de coburi vreau sa il dau, pentru ca decat sa stau sa il modific pentru cutiile metalice, mai bine fac altul. E destul de solid, si si-a facut bine treaba, ata ca suport de coburi, cat si ca protectie la trante.

Ieri m-am apucat sa modific si crash bar-ul, pentru a putea monta proiectoare si pentru a mari protectia la cazaturi. Azi l-am vopsit si montat. Am fost la o tura in seara asta sa vad diferentza, cu proiectoare si fara.... Fara cuvinte.... Merita munca. Poate ca arata ea mai Panzer, dar oricum, pentru mine e "soldatul universal" si imi place. Un amic de-al meu a ras, cand a vazut-o din fatza, spunand "ai facut-o boxer?"

Alte modificari recente: am pus o aripa Acerbis sa nu imi mai iau trante prin noroaiele din padure, pentru ca intra sub aripa originala si imi bloca fatza, filtru de aer K&N, cric central, pentru ca o cumparasem fara, si ca sa nu ma mai pierd noaptea prin paduri, un GPS Garmin Etrex. Urmeaza sa pun becuri bi xenon, cutiile metalice, si sa vedem ce imi mai tuna prin minte....

 

 

:cheers: bai boierie! da' toate ca toate, ce-i cu anakele?? parca tzin minte ca pusesem impreuna mitasurile. Le-0ai mancat asa de repede??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Ma bucur ca mai am ocazia sa scriu pe forum. Luni am avut accident cu "Panzerul" in Constantza. O tanti s-a hotarat sa intoarca pe dunga continua, fara sa se asigure. Daca nu aveam modificarile la crash bar, acum piciorul stang cred ca era plin de tije, fie de la sinele de tramvai, fie de la medicii de la spital. Acolo unde a cazut motorul, a facut gaura in asfalt cam de 5 cm adancime, exact dupa profilul rotund al protectiilor. Din fericire nu am patzit nimik grav. Am spart insa cu buza de sus parbrizul de la motor, am rupt filetul de la oglinda din dreapta, si am strambat putzin rezervorul, cu genunchii la impact. Am avut buza sparta si ma doare al draku de tare baza nasului, si putzin mana dreapta, care a atenuat socul la impactul cu mashina. Cucoanei nu i-am facut nimik, dar mai avea putzin si era linshata de trecatori. I-am spus sa dispara rapid ca o strang de gat. Nici macar nu am sunat la politzie sa vina sa ii ia permisul. Oricum, incercatzi sa va feritzi daca vedetzi o Dacie 1410 maro parca cu numarul CT 06 BJU.

Sper ca asta sa fie ultimul accident, si odata cu el sa se incheie saptamana ghinionului.

Am pus Anakee pt ca vroiam sa plec la Cluj la intrunire, dar din anumite motive nu am mai reushit sa plec. Mitasul mai are maxim 25% cauciuc pe el (spatele), si abia astept sa schimb iar Anakee cu E09. Am fost foarte multzumit de ele, ata de Anakee, cat si de Mitas, dar parca Mitasul e mai potrivit pt ce vreau eu. Chiar daca le tocesc mai repede, nu pierd distractia.

Salutari si sa ne vedem sanatoshi!

 

P.S. Am primit si roata fatza pentru Afrikana cealalta, deci in curand, inca o bucata pe strazi dar mai ales pe dealuri. Acum e la vopsit, o sa va pun poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Ma bucur ca mai am ocazia sa scriu pe forum. Luni am avut accident cu "Panzerul" in Constantza. O tanti s-a hotarat sa intoarca pe dunga continua, fara sa se asigure. Daca nu aveam modificarile la crash bar, acum piciorul stang cred ca era plin de tije, fie de la sinele de tramvai, fie de la medicii de la spital. Acolo unde a cazut motorul, a facut gaura in asfalt cam de 5 cm adancime, exact dupa profilul rotund al protectiilor. Din fericire nu am patzit nimik grav. Am spart insa cu buza de sus parbrizul de la motor, am rupt filetul de la oglinda din dreapta, si am strambat putzin rezervorul, cu genunchii la impact. Am avut buza sparta si ma doare al draku de tare baza nasului, si putzin mana dreapta, care a atenuat socul la impactul cu mashina. Cucoanei nu i-am facut nimik, dar mai avea putzin si era linshata de trecatori. I-am spus sa dispara rapid ca o strang de gat. Nici macar nu am sunat la politzie sa vina sa ii ia permisul. Oricum, incercatzi sa va feritzi daca vedetzi o Dacie 1410 maro parca cu numarul CT 06 BJU.

Sper ca asta sa fie ultimul accident, si odata cu el sa se incheie saptamana ghinionului.

Am pus Anakee pt ca vroiam sa plec la Cluj la intrunire, dar din anumite motive nu am mai reushit sa plec. Mitasul mai are maxim 25% cauciuc pe el (spatele), si abia astept sa schimb iar Anakee cu E09. Am fost foarte multzumit de ele, ata de Anakee, cat si de Mitas, dar parca Mitasul e mai potrivit pt ce vreau eu. Chiar daca le tocesc mai repede, nu pierd distractia.

Salutari si sa ne vedem sanatoshi!

 

P.S. Am primit si roata fatza pentru Afrikana cealalta, deci in curand, inca o bucata pe strazi dar mai ales pe dealuri. Acum e la vopsit, o sa va pun poze.

 

Cum adica ,,nu i-ai facut nimic cucoanei" ? Nu ai chemat nici politia ?

Nu trebuia sa scape nepedepsita ! Poate te-ai inteles altfel cu ea, dar eu nu o lasam sa plece asa ca si cand nimic nu s'ar fi intamplat ! Daunele la motor cine ti le suporta ?

 

Iti doresc insanatosire grabnica !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Ma bucur ca mai am ocazia sa scriu pe forum. Luni am avut accident cu "Panzerul" in Constantza. O tanti s-a hotarat sa intoarca pe dunga continua, fara sa se asigure. Daca nu aveam modificarile la crash bar, acum piciorul stang cred ca era plin de tije, fie de la sinele de tramvai, fie de la medicii de la spital. Acolo unde a cazut motorul, a facut gaura in asfalt cam de 5 cm adancime, exact dupa profilul rotund al protectiilor. Din fericire nu am patzit nimik grav. Am spart insa cu buza de sus parbrizul de la motor, am rupt filetul de la oglinda din dreapta, si am strambat putzin rezervorul, cu genunchii la impact. Am avut buza sparta si ma doare al draku de tare baza nasului, si putzin mana dreapta, care a atenuat socul la impactul cu mashina. Cucoanei nu i-am facut nimik, dar mai avea putzin si era linshata de trecatori. I-am spus sa dispara rapid ca o strang de gat. Nici macar nu am sunat la politzie sa vina sa ii ia permisul. Oricum, incercatzi sa va feritzi daca vedetzi o Dacie 1410 maro parca cu numarul CT 06 BJU.

Sper ca asta sa fie ultimul accident, si odata cu el sa se incheie saptamana ghinionului.

Am pus Anakee pt ca vroiam sa plec la Cluj la intrunire, dar din anumite motive nu am mai reushit sa plec. Mitasul mai are maxim 25% cauciuc pe el (spatele), si abia astept sa schimb iar Anakee cu E09. Am fost foarte multzumit de ele, ata de Anakee, cat si de Mitas, dar parca Mitasul e mai potrivit pt ce vreau eu. Chiar daca le tocesc mai repede, nu pierd distractia.

Salutari si sa ne vedem sanatoshi!

 

P.S. Am primit si roata fatza pentru Afrikana cealalta, deci in curand, inca o bucata pe strazi dar mai ales pe dealuri. Acum e la vopsit, o sa va pun poze.

 

Prietene, imi pare rau sa aud una ca asta...

Pai cum , n-ai avut impact cu mashina? Cum de n-ati fost la politie?

Si tu, n-aveai casca integrala?

 

Take care...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut impact, dar mai mult Reta. Motorul s-a infipt sub mashina, provocandu-i ceva daune, eu am ramas pe moto pana in momentul impactului, si practic m-am lovit de motocicleta. Important e ca nu am patzit nimik grav nici eu nici Reta. Ma mai dor putzin incheieturile si muschii mainilor, dar trece... Abia astept sa ajung iar pe uscat si sa trag o tura. As vrea sa ma duc la Enisala o fuga. Sa vedem...

La politzie nu m-am mai dus, pentru ca eram prea nervos, si daca mai statea cucoana aia acolo o strangeam de gat. I-am spus sa aprinda o lumanare, a se gandeasca cum reactiona ea daca in locul meu era copilul ei si o proasta ca ea dadea peste el. Sa fie ea sanatoasa... Si noi totzi. Ma gandesc ca poate e mai bine asa, poate imi mai spal din pacate si mai scap de ghinioane.

Aveam si casca, dar aveam mandibula ridicata, pentru ca mergeam prin oras si mergeam incet. Tre sa vad de unde iau un parbriz inalt, de drum, cum era cel pe care l-am spart. Maine pun si niste poze din lanul de grau. Bafta tuturor si plimbari placute!

Editat de boieru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut impact, dar mai mult Reta. Motorul s-a infipt sub mashina, provocandu-i ceva daune, eu am ramas pe moto pana in momentul impactului, si practic m-am lovit de motocicleta. Important e ca nu am patzit nimik grav nici eu nici Reta. Ma mai dor putzin incheieturile si muschii mainilor, dar trece... Abia astept sa ajung iar pe uscat si sa trag o tura. As vrea sa ma duc la Enisala o fuga. Sa vedem...

La politzie nu m-am mai dus, pentru ca eram prea nervos, si daca mai statea cucoana aia acolo o strangeam de gat. I-am spus sa aprinda o lumanare, a se gandeasca cum reactiona ea daca in locul meu era copilul ei si o proasta ca ea dadea peste el. Sa fie ea sanatoasa... Si noi totzi. Ma gandesc ca poate e mai bine asa, poate imi mai spal din pacate si mai scap de ghinioane.

Aveam si casca, dar aveam mandibula ridicata, pentru ca mergeam prin oras si mergeam incet. Tre sa vad de unde iau un parbriz inalt, de drum, cum era cel pe care l-am spart. Maine pun si niste poze din lanul de grau. Bafta tuturor si plimbari placute!

 

Parbriz, la touratech:

http://www.touratech.com/shops/001/product...386c2445ead35ef

Cred ca si givi au, arata la fel ca cel de la touratech.

Bafta.

La Enisala cand mergi? Fa o strigare...

 

PS Cine-i Reta? :D

Editat de mircealeschian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

100 de euroi pt un parbriz... Poate sa scrie cu aur Touratech ca nu il iau... O sa imi caut unul second dar intre timp, ma apuc sa imi fac matritza pentru crena fatza de Afrika Queen. De la Touratech vreau sa imi iau suportul de GPS si inaltzatoarele de ghidon. M-am uitat si prin catalogul Louis, cautanad un ghidon, dar nu m-a multzumit nimik. O sa iau posturile anterioare pentru ca pusese cineva un link de la o firma care avea multe piese misto de Afrika.

"Reta" e dragostea mea... Asa imi alint eu Afrikana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

100 de euroi pt un parbriz... Poate sa scrie cu aur Touratech ca nu il iau... O sa imi caut unul second dar intre timp, ma apuc sa imi fac matritza pentru crena fatza de Afrika Queen. De la Touratech vreau sa imi iau suportul de GPS si inaltzatoarele de ghidon. M-am uitat si prin catalogul Louis, cautanad un ghidon, dar nu m-a multzumit nimik. O sa iau posturile anterioare pentru ca pusese cineva un link de la o firma care avea multe piese misto de Afrika.

"Reta" e dragostea mea... Asa imi alint eu Afrikana

 

Inaltatoarele alea sunt misto. Parbrizul e scump, dar daca nu gasesti second, face banii...

Caut si eu linkul cu piese de africana, daca-l gasesti posteaza-l again...

Sa ai parte de Reta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

100 de euroi pt un parbriz... Poate sa scrie cu aur Touratech ca nu il iau... O sa imi caut unul second dar intre timp, ma apuc sa imi fac matritza pentru crena fatza de Afrika Queen. De la Touratech vreau sa imi iau suportul de GPS si inaltzatoarele de ghidon. M-am uitat si prin catalogul Louis, cautanad un ghidon, dar nu m-a multzumit nimik. O sa iau posturile anterioare pentru ca pusese cineva un link de la o firma care avea multe piese misto de Afrika.

"Reta" e dragostea mea... Asa imi alint eu Afrikana

 

Daca te incanta cu ceva, am eu un parbriz original de RD04 ! Este parbrizul stok cand am cumparat motocicleta. Intre timp mi-am pus unul mai inalt de la GIVI. Asa am si vandut motocicleta. Mi-a ramas parbrizul original.

Daca vrei, ti-l fac cadou ! Te dai si tu cu el pana iti iei parbriz mai inalt ! Eu nu am ce sa fac cu el, il tin de pomana prin garaj.

 

Deci ... daca te intereseaza, scrie-mi adresa prin PM si ti-l trimit.

Repet ... nu ti-l vand ! Ti-l daruiesc !

 

Bafta ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multzumesc mult pt oferta. O sa il accept bucuros pana imi fac rost de unul inalt de la Givi sau pana imi fac fatza de Afrika Queen. Apoi ti-l returnez.

post-3626-1213863989_thumb.jpg

post-3626-1213864008_thumb.jpg

post-3626-1213864022_thumb.jpg

post-3626-1213864039_thumb.jpg

Editat de boieru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari! De vreo 2 luni sunt in posesia unui rd03 din '90. Am mers aproximatix 5000 de km fara nici o problema. Motorul avea in ceas 42000 cand l-am luat. Sunt foarte multumit de el, insa citind topicul acesta, vin si eu cu o intrebare: la relanti se aude un fel de pocaneala mica, dar parca pe partea stanga (a distributiei daca nu ma insel). In jur de 4000 de ture pacaitul asta mic se aude ca un barait de greier (sunetul ala inalt)(sorry, dar e cea mai buna comparatie). Nu e ceva deranjant, dar nu stiam ce-i cu el. Au fost cateva raspunsuri adineauri in legatura cu motorul ala din campulung, dar date in fuga. Sincer, eu ma gandisem la rulmentii care sustin arborele, dar pocanitul e mic. Daca stie cineva unde as putea face o revizie buna si ma poate ajuta, sunt recunoscator(nu conteaza localitatea).Ok! Multumesc anticipat! Si in legatura cu intalnirea, se mai aude ceva? Ar fi un prilej bun de discutii si de comparatii in care pe langa noi ar avea de castigat si motoarele. Tot respectul pentru cei care se documenteaza si pun la dispozitie informatiile pe acest topic si nu numai! Multa bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva poze din colectia mea care mi-au placut. Motocicleta din ultima poza e modelul dupa cre o sa transform Africana mea.

post-3626-1213864763_thumb.jpg

post-3626-1213864775_thumb.jpg

post-3626-1213864787_thumb.jpg

post-3626-1213864801_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multzumesc mult pt oferta. O sa il accept bucuros pana imi fac rost de unul inalt de la Givi sau pana imi fac fatza de Afrika Queen. Apoi ti-l returnez.

 

Maine ti-l trimit ! Nu trebuie sa mi-l returnezi, nu mai am ce sa fac cu el ! Poti sa faci ce vrei cu el !

 

Bafta ! :(

 

 

Cateva poze din colectia mea care mi-au placut. Motocicleta din ultima poza e modelul dupa cre o sa transform Africana mea.

 

Bafta la transformare ! Va arata intr-un MARE FEL !!! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva poze din colectia mea care mi-au placut. Motocicleta din ultima poza e modelul dupa cre o sa transform Africana mea.

mai mai ce frumoasa e prima africana din sirul boierului...

oare cat ma costa o pereche de suspensii?si ce marca or fi?e frumoasa foc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o furca Marzzochi cu jambe de 50mmm pentru Africana e cam 2000-2500 pe Africa Queens ... doritori ?

si ceva poze cu africane modificate ... mai mult sau mai putin :)

post-4615-1213887285_thumb.jpg

post-4615-1213887323_thumb.jpg

post-4615-1213887420_thumb.jpg

Editat de sherky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca inca nu s-a inventat motocicleta care sa ma faca sa renuntz la Africana, am inceput sa strang bani pentru furca. Nu stiu de ce am eu impresia ca atat timp cat pot sa merg pe 2 rotzi, nu mai pe Africana o sa ma vedetzi. Si pt batranetze, am vazut o Africa modificata, facuta quad pt Paris-Dakar....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

: pentru @boieru'

 

Sa-ti satisfac curiozitatea ! :(

 

 

Multzumesc. La par si la cioc semanam :) Astept sa ne intalnim la o bere. Si o inghetzata pt Junior. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca inca nu s-a inventat motocicleta care sa ma faca sa renuntz la Africana, am inceput sa strang bani pentru furca. Nu stiu de ce am eu impresia ca atat timp cat pot sa merg pe 2 rotzi, nu mai pe Africana o sa ma vedetzi. Si pt batranetze, am vazut o Africa modificata, facuta quad pt Paris-Dakar....

 

noi,AT Brothers, suntem in total accord cu tine... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...