Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

m-a rugat un prieten sa intreb pe aici daca are cineva o pompa de benzina pt o africana....sau de unde poate gasi una....numai bine!

 

Electrica sau pe vacuum?

Noua sau folosita?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri mi-am pus releu pe pompa de benzina (contactele din pompa cam uzate), pana imi gasesc pastile sa o reconditionez.

 

Releul (40A) l-am pozitionat sub saua langa Cdi

In conectorul pompei firele suplimentare le-am lipic cu cositor

Timp de lucru: cam 1h30' (se poate si mai repede)

 

Necesar:

- releu

- soclu releu

- 4 fire (la mine 0.75mm2, lungime 50-60cm)

- tub termo ( pt izolare )

- cositor, pistol de lipit

 

De mers merge dar nu stiu cat.

 

Pun si ceva poze cu pompa si xrv750 cu carena fata de 650 :rolleyes:

post-5620-1239276860_thumb.jpg

post-5620-1239276871_thumb.jpg

post-5620-1239276888_thumb.jpg

post-5620-1239276932_thumb.jpg

post-5620-1239276947_thumb.jpg

post-5620-1239276969_thumb.jpg

post-5620-1239276994_thumb.jpg

Editat de Giny
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai Jane, eu folosesc Afrika Twin foarte mult in teren. Si acolo, fiecare centimetru in plus conteaza. Am fost weekendul trecut cu niste amici cu ATV-uri si Quad-uri pe forestiere, si doar cei cu Quad-uri au reushit sa se tzina dupa mine. In teren imi place sa o alerg, si uneori pe forestiere prind viteze considerabile. O inaltzime mai mare ma ajuta sa trec altfel peste obstacole, desi e mai greu putzin in trafic. Dar e o chestiune de echilibru. Abia astept sa ma bag la concursurile de mers incet.

 

 

boier african astept sa vad investitia care o vei face...daca pe parcursul reconditionarii vor mai aparea variante de schimb suspensii frane...set...chiar te rog sa le impartasesti...iarna asta ar fi trebuit sa joc si eu hora vietii cu regina mea dar neavand sutul de inceput am preferat sa o mai chinui asa si anul asta daca nu ma va lasa subit asa cum ai patit si tu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce se mai aude cu adunarea generala de africane?

Se propunea sa se faca o lista cu date si la final sa se gaseasca un orar optim pt toata lumea.. incep eu :huh:

 

25 - 26 iulie | 1 - 2 august - alex - cazare: cort

 

E doar un model :P pp ca cineva mai cu eperienta poate sa propuna un model de lista mai adecvat ..

 

PS: | == SAU

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce se mai aude cu adunarea generala de africane?

 

Iaca 'sa sta treaba :

 

1. Boieru - intrunire la cort si foc de tabara, oriunde in tzara, dar in mijlocul naturii, nu la pensiuni sau hoteluri.

2. Perl -cort -codru-i frate cu romanu

3. Dan Hamzea - cort

4. Cstelia - corturar si eu

5. Popescu Mihai Raul - ?

6. Axa cu Scame - ?

7. Antenutza + Razvan - cort, codru si voie buna...

8. Jaques - cort, casutza, cabana, pensiune ( si cam atat ca este criza), locatie potrivita motoretei ( nu oras de campie), 2 nopti si o zi de traseu comun.

9. A.TW. - ?

10. Pedros - ?

11. Mircea Leschian - cort, doua nopti, o zi de traseu comun

12. Oly - ?

13. Sherky - la cort ... doar doar ne-om intalni odata biggrin.gif

14. Kanvulf - cort

15. 84 SBF - iarba verde, cort, nu ma prea intereseaza unde daca pot, vin

16. Gabi RD03 -cort clar

17. Sora 13 - natura, iarba verde, cort......libertate (probabil +1)

18. Gaxel - din pacate sunt plecat din tara. macar sunt tot pe mobra

19. Mae - ?

20. Vlad 302 - cort - natura; cu pasager

21. RIP Husi - cort---haiduceala in munti de preferat

22.mielu - tot cort si haiducie si eu. (probabil +1)

23.xel-cort--haiduceala in munti ...numai sa nu cada pe 06.06.2009...ziua-n care africa e ocupata sa-mi duca mireasa la altar...

24. duc- doua nopti cu cazare la garsoniera de panza in padure!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor. Dati-mi voie sa ma alatur voua, posesorilor de Africa Twin. Sunt si eu posesor de Africa Twin, mult ravnitul din 2002 pe care Stelia l-a avut spre vanzare. Azi mi-am montat si eu numerul (mult asteptat) si in sfarsit pot sa-mi scot vita la plimbare.

 

Legat de intrunirea asta... totusi cam in ce perioada e? :P

 

:huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor. Dati-mi voie sa ma alatur voua, posesorilor de Africa Twin.

 

Chiar ma intrebam cand bagi nasul pe topicul asta :huh: Dar ce a durat asa mult sa o inmatriculezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iaca 'sa sta treaba :

 

1. Boieru - intrunire la cort si foc de tabara, oriunde in tzara, dar in mijlocul naturii, nu la pensiuni sau hoteluri.

2. Perl -cort -codru-i frate cu romanu

3. Dan Hamzea - cort

4. Cstelia - corturar si eu

5. Popescu Mihai Raul - ?

6. Axa cu Scame - ?

7. Antenutza + Razvan - cort, codru si voie buna...

8. Jaques - cort, casutza, cabana, pensiune ( si cam atat ca este criza), locatie potrivita motoretei ( nu oras de campie), 2 nopti si o zi de traseu comun.

9. A.TW. - ?

10. Pedros - ?

11. Mircea Leschian - cort, doua nopti, o zi de traseu comun

12. Oly - ?

13. Sherky - la cort ... doar doar ne-om intalni odata biggrin.gif

14. Kanvulf - cort

15. 84 SBF - iarba verde, cort, nu ma prea intereseaza unde daca pot, vin

16. Gabi RD03 -cort clar

17. Sora 13 - natura, iarba verde, cort......libertate (probabil +1)

18. Gaxel - din pacate sunt plecat din tara. macar sunt tot pe mobra

19. Mae - ?

20. Vlad 302 - cort - natura; cu pasager

21. RIP Husi - cort---haiduceala in munti de preferat

22.mielu - tot cort si haiducie si eu. (probabil +1)

23.xel-cort--haiduceala in munti ...numai sa nu cada pe 06.06.2009...ziua-n care africa e ocupata sa-mi duca mireasa la altar...

24. duc- doua nopti cu cazare la garsoniera de panza in padure!

 

25. cernunos/ alex - cort cu pasageru' in el :P |== perioada preferata ==> 24.07.09 - 25.07.09 sau 31.07.09 - 1.08.09

 

Eu zic ca la aceasta lista existenta sa adauge fiecare si perioada in care vrea/poate sa mearga ... ca asta parca era problema principala.. CAND :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ma intrebam cand bagi nasul pe topicul asta :D Dar ce a durat asa mult sa o inmatriculezi?

 

 

Pai io tot bagam nasu' zilnic pe-aici...

 

Cu inmatriculatul o durat mult sincer nu stiu de ce... :)) Se misca incet aia de la politie. Dureaza o saptamana sa-mi elibereze talonul din momentul in care am numerele. Si numerele dureaza cam 3-4 zile pana le fac, sin momentul in care depun actele... na, oricum, s-o rezolvat acuma.

 

Ma bag si eu in seama :)

 

1. Boieru - intrunire la cort si foc de tabara, oriunde in tzara, dar in mijlocul naturii, nu la pensiuni sau hoteluri.

2. Perl -cort -codru-i frate cu romanu

3. Dan Hamzea - cort

4. Cstelia - corturar si eu

5. Popescu Mihai Raul - ?

6. Axa cu Scame - ?

7. Antenutza + Razvan - cort, codru si voie buna...

8. Jaques - cort, casutza, cabana, pensiune ( si cam atat ca este criza), locatie potrivita motoretei ( nu oras de campie), 2 nopti si o zi de traseu comun.

9. A.TW. - ?

10. Pedros - ?

11. Mircea Leschian - cort, doua nopti, o zi de traseu comun

12. Oly - ?

13. Sherky - la cort ... doar doar ne-om intalni odata biggrin.gif

14. Kanvulf - cort

15. 84 SBF - iarba verde, cort, nu ma prea intereseaza unde daca pot, vin

16. Gabi RD03 -cort clar

17. Sora 13 - natura, iarba verde, cort......libertate (probabil +1)

18. Gaxel - din pacate sunt plecat din tara. macar sunt tot pe mobra

19. Mae - ?

20. Vlad 302 - cort - natura; cu pasager

21. RIP Husi - cort---haiduceala in munti de preferat

22.mielu - tot cort si haiducie si eu. (probabil +1)

23.xel-cort--haiduceala in munti ...numai sa nu cada pe 06.06.2009...ziua-n care africa e ocupata sa-mi duca mireasa la altar...

24. duc- doua nopti cu cazare la garsoniera de panza in padure!

25. Ariseandwalk (Dorin) - cortua est.

Editat de Ariseandwalk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai io tot bagam nasu' zilnic pe-aici...

 

Cu inmatriculatul o durat mult sincer nu stiu de ce... :D) Se misca incet aia de la politie. Dureaza o saptamana sa-mi elibereze talonul din momentul in care am numerele. Si numerele dureaza cam 3-4 zile pana le fac, sin momentul in care depun actele... na, oricum, s-o rezolvat acuma.

 

Ma bag si eu in seama :)

 

1. Boieru - intrunire la cort si foc de tabara, oriunde in tzara, dar in mijlocul naturii, nu la pensiuni sau hoteluri.

2. Perl -cort -codru-i frate cu romanu

3. Dan Hamzea - cort

4. Cstelia - corturar si eu

5. Popescu Mihai Raul - ?

6. Axa cu Scame - ?

7. Antenutza + Razvan - cort, codru si voie buna...

8. Jaques - cort, casutza, cabana, pensiune ( si cam atat ca este criza), locatie potrivita motoretei ( nu oras de campie), 2 nopti si o zi de traseu comun.

9. A.TW. - ?

10. Pedros - ?

11. Mircea Leschian - cort, doua nopti, o zi de traseu comun

12. Oly - ?

13. Sherky - la cort ... doar doar ne-om intalni odata biggrin.gif

14. Kanvulf - cort

15. 84 SBF - iarba verde, cort, nu ma prea intereseaza unde daca pot, vin

16. Gabi RD03 -cort clar

17. Sora 13 - natura, iarba verde, cort......libertate (probabil +1)

18. Gaxel - din pacate sunt plecat din tara. macar sunt tot pe mobra

19. Mae - ?

20. Vlad 302 - cort - natura; cu pasager

21. RIP Husi - cort---haiduceala in munti de preferat

22.mielu - tot cort si haiducie si eu. (probabil +1)

23.xel-cort--haiduceala in munti ...numai sa nu cada pe 06.06.2009...ziua-n care africa e ocupata sa-mi duca mireasa la altar...

24. duc- doua nopti cu cazare la garsoniera de panza in padure!

25. Ariseandwalk (Dorin) - cortua est.

26. Jean-taxi Afrikanul- cort.., pensiune.., nu conteaza, foc, tabac si votca sa fie! Trebuie fixata data, CAND?! 24-26 iulie imi convine, de fapt vin oricand ar fi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

26. Jean-taxi Afrikanul- cort.., pensiune.., nu conteaza, foc, tabac si votca sa fie! Trebuie fixata data, CAND?! 24-26 iulie imi convine, de fapt vin oricand ar fi!

 

Si la mine e OK tot 24-26 iulie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, sa fim de acord cu faptul ca orice data am fixa, nu pot veni toti la acea data.., in concluzie, ramane fixata data de 24-26 iulie si nu ne ramane decat sa fixam locatia!Deci, care ar fi locatia potrivita.., eu zic ca ne putem da cu parerea fiecare o saptamana si dupa ce cantarim fiecare propunere alegem una din ele care va fi mai pe gustul celor mai multi, ok? Eu propun ca locatia sa fie undeva in imprejurimile INTORSURII BUZAULUI, zona NEHOIU pt ca zona este mirifica, nu sunt manelisti deloc, sunt serpentine multe, asfalt impecabil, se poate ajunge relativ usor din orice directie, sunt si pensiuni ffff ieftine dar si locuri unde putem campa fara sa fim deranjati de sateni agasanti.., mie imi place tare mult zona respectiva si m-as bucura sa fiti cat mai multi in asentimentul meu! Asteptam si parerile celorlalti si dupa aceea, saptamana viitoare trebuie, fara sa o mai lalaim ca altadata, sa fixam LOCATIA! Asa ca sariti cu propunerile! PS Specific pt cine nu a inteles ca data de 24-26 iulie ramane stabilita (nu a fost propusa de mine) dar , la naiba, macar DATA sa sitm ca e GATA, STIUTA, in sfarsit!!! VA tuc pe toti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, sa fim de acord cu faptul ca orice data am fixa, nu pot veni toti la acea data.., in concluzie, ramane fixata data de 24-26 iulie si nu ne ramane decat sa fixam locatia!Deci, care ar fi locatia potrivita.., eu zic ca ne putem da cu parerea fiecare o saptamana si dupa ce cantarim fiecare propunere alegem una din ele care va fi mai pe gustul celor mai multi, ok? Eu propun ca locatia sa fie undeva in imprejurimile INTORSURII BUZAULUI, zona NEHOIU pt ca zona este mirifica, nu sunt manelisti deloc, sunt serpentine multe, asfalt impecabil, se poate ajunge relativ usor din orice directie, sunt si pensiuni ffff ieftine dar si locuri unde putem campa fara sa fim deranjati de sateni agasanti.., mie imi place tare mult zona respectiva si m-as bucura sa fiti cat mai multi in asentimentul meu! Asteptam si parerile celorlalti si dupa aceea, saptamana viitoare trebuie, fara sa o mai lalaim ca altadata, sa fixam LOCATIA! Asa ca sariti cu propunerile! PS Specific pt cine nu a inteles ca data de 24-26 iulie ramane stabilita (nu a fost propusa de mine) dar , la naiba, macar DATA sa sitm ca e GATA, STIUTA, in sfarsit!!! VA tuc pe toti!

 

Super. Avem o data :) .. asa ca pe 24 - 26 iulie ('09) :D

Sustin actiunea stabilirii locatiei cat mai curand. Poate totusi e bine sa lasam 2 saptamani ca sa fim siguri ca toata lumea apuca sa se dea cu opinia!? (ma gandex ca poate sunt oameni ocupati cu pregatiri de paste samd).

Pe langa asta propun sa folosim din nou o lista (nominala sau nu) cu propunerile de locatii (ca sa nu stam sa le cautam pe urma in n posturi) Lista o dau imediat in postul urmator dupa ce imi argumentez si eu locatia :)

 

Propunerea mea de locatie este undeva in zona Sibiu/Sebes/Medias. Motive:

a) din cate stiu eu sunt si membrii prin timisoara,cluj samd si mi se pare corect si fata de ei sa fie undeva la jumatea drumului

:) pt ca avem africane presupun ca tuturor ne place touringul asa ca prindem si o tura acceptabila pt africana

c) zona este frumusica

d) daca mai e cineva interesat de aceasi zona si are mai multe date privind un loc mai precis cu specificatii de cazare (numar de gropitze pe m^2 pt cei cu cort :P, pensiuni samd)

Editat de cernunos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LISTA PORPUNERILOR DE LOCATII PT INTRUNIRE

 

1. Intorsura Buzaului, zona Nehoiu (Jean_Taxi)

2. Zona Sibiu/Sebes/Medias (cernunos)

Editat de cernunos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din post-rile mult anterioare a fost clarificata locatia. Cel putin aceasta este impresia mea. Mai precis Cheile Rasnoavei.

Sunt convins ca in tara sunt locuri frumoase, dar distanta este un element esential, locatia fixata anterior este una echidistanta pt toata lumea.

Daca iar dati drumul la discutii nu se va ajunge nicaieri.Asa s-a intamplat si anul trecut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uf...cred ca mia sunat si mie ceasu'...sau mai bine zis ceasul releului. Insa nu sunt inca pe deplin convins ca releul e de vina, asa ca vreau sa va intreb daca in simptomele date de disfunctia releului se numara si

faptul ca motorul nu merge la relanti.. si ca in timpul mersului, mai da rateuri (acele bubuituri in toba) ????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uf...cred ca mia sunat si mie ceasu'...sau mai bine zis ceasul releului. Insa nu sunt inca pe deplin convins ca releul e de vina, asa ca vreau sa va intreb daca in simptomele date de disfunctia releului se numara si

faptul ca motorul nu merge la relanti.. si ca in timpul mersului, mai da rateuri (acele bubuituri in toba) ????

 

Carburatie dereglata: amestec sarac - carburator infundat

Nu are legatura cu releul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super. Avem o data .. asa ca pe 24 - 26 iulie ('09) :wacko:

Sustin actiunea stabilirii locatiei cat mai curand. Poate totusi e bine sa lasam 2 saptamani ca sa fim siguri ca toata lumea apuca sa se dea cu opinia!? (ma gandex ca poate sunt oameni ocupati cu pregatiri de paste samd).

Pe langa asta propun sa folosim din nou o lista (nominala sau nu) cu propunerile de locatii (ca sa nu stam sa le cautam pe urma in n posturi) Lista o dau imediat in postul urmator dupa ce imi argumentez si eu locatia

 

Propunerea mea de locatie este undeva in zona Sibiu/Sebes/Medias. Motive:

a) din cate stiu eu sunt si membrii prin timisoara,cluj samd si mi se pare corect si fata de ei sa fie undeva la jumatea drumului

:P pt ca avem africane presupun ca tuturor ne place touringul asa ca prindem si o tura acceptabila pt africana

c) zona este frumusica

d) daca mai e cineva interesat de aceasi zona si are mai multe date privind un loc mai precis cu specificatii de cazare (numar de gropitze pe m^2 pt cei cu cort :P, pensiuni samd)

de acord!

 

Si e asa cum zici, prietene @dhamzea...

distanta e importanta.

daca e prea departe, e nasol. poa' sa fie nasol si daca e prea aproape, ca nu-ti mai vine sa pleci de acasa ca sa dormi cu cortul la 20-30 de km de acasa. poate de aia n-ai venit tu anul trecut sa ne intalnim si sa :( ceva impreuna...

lasa ca ne vedem anul asta... :blink:

 

da' lasa si oamenii sa-si dea cu parerea in privinta locatiei, ca poate iese ceva foarte misto...

 

tuturora, salut.

 

PS operez un nou tip de cauciucuri la utilajul numarul 2. o fi bune pe off-road?

post-19875-1239817708_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...