Sari la conținut

Carena Pe Naked-uri?


cRAZy
 Share

Carena pe naked-uri  

126 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...

Fratilor, ce-i tot dati cu "ciocul" in sus si in jos ? :blbl:

Am mai spus: se cheama BUGSPOILER.

da, ai dreptate, în germana ... sau sabot (franceza) sau belly pan (engleza)

eu mi-am pus unu pe Hornet de 900 :crack:

 

am de gînd sa-mi pun si o "carena" ... impropriu spus, ca de fapt este o aparatoare de vînt (traduserea din germana sau engleza) :crack:

 

din punctul meu de vedere, un parbriz asa "mic" nu-i istrica din farmecul de naked

post-1398-1142445478_thumb.jpg

post-1398-1142445761_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Arată superb. AÂşa iese din fabrică sau e făcut custom?

Din fabrica are numai semicarena ( partea de sus cu faruri ) dar carenele se pot comanda ca accesorii, cele originale Yamaha costa in jur de 500 euro, fara transport. Am incercat sa le comand in Franta si au cerut in plus pt. transport inca 250 euro( prin Cronopost). Am renuntat, e exagerat de scump.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Sigur, designerii de motociclete nu se ocupa de carene, le pun asa la intamplare sau deloc. Asta e sigur treaba noastra sa punem cate ceva unde nu e nimic sau sa scoatem unde este....

 

Discutand in cazul meu vin si intreb:

1. Trebuie sa acopar cadrul cu ceva? O fi urat colorat?

2. Poate motorul? Sa fie urat oare?

3. Au uitat sa imi dea toate carenele? :angryfire: :angryfire: :hurt:

 

Vorbesc doar de italiene, la restul nu ma bag, nu cunosc fenomenul si poate e alta treaba.

 

Monster, TNT, Raptor, Brutale sunt concepute sa fie asa si nu sunt derivate din Speed.

post-9107-1145533702_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Un naked arata superb cu un bugspoiler ( :) ) si cu o semicarena mica..parerea mea.Cum a spus cineva mai sus,cei care proiecteaza motocicletele le proiecteaza cu sau fara carene cu un scop.

P.S. am votat NU..naked cu carena nu e naked si .

post-8928-1146331082_thumb.jpg

post-8928-1146331309_thumb.jpg

Editat de Fi|oz0phu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Am cumparat un gs500e gata carenat, m-am indragostit de motor din prima. cu toate astea am votat NU, mai ales ca si eu am vrut initial naked (farul rotund din fata,"naked" cum e,da un oarecare caracter). La Suzi al meu mi se pare ca au facut o treaba reusita, ce ziceti voi?

 

/index.php?...43656&st=70

 

In orice caz, nu as fi dat bani pt carena, sunt alte lucruri mult mai importante de investit la un motor, mai ales cand esti incepator ca mine. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GS 500 R ati vazut ? E o firma din Brazilia care fabrica carene pentru GS-uri; mie imi place mult cum arata si cum GS e si recomandat incepatorilor, cred ca e o alegere perfecta pentru aceia care sunt la inceput, dar isi doresc o motocicleta cu aspect sportiv. Pacat totusi ca sunt asa de departe, si costa destul de mult.

Din aceasta cauza, am votat DA; pentru un incepator ca cei mentionati cred ca merita; nu imi vine in minte nici o sportiva la fel de docila.

 

Mai multe poze si informatii aici: http://www.aluiziomotos.com.br/v3/br/Perso..._COD=PERS000004

 

2ce611c5.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers:

Un naked arata superb cu un bugspoiler ( :ok: ) si cu o semicarena mica..parerea mea.Cum a spus cineva mai sus,cei care proiecteaza motocicletele le proiecteaza cu sau fara carene cu un scop.

P.S. am votat NU..naked cu carena nu e naked si .

 

Parerea mea e ca un naked arata mult mai bine decat o carenata... dar fiecare cu avantaje si dezavantaje

Oare de ce in vest marea majoritate a motoretelor de pe strada sunt naked?In afara faptului ca sunt mai bune pentru oras, cred ca pe design sunt mai tari

 

Mi-ar place un Z1000 cu bugspoiler ..un akrapovici ...si e perfecta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Nu e chiar așa simplu. Eu mi-am luat CB-ul pentru mers la servici și touring - ca să le împac am nevoie de manevrabilitatea unui naked (sau scuter) și protecția la vânt a unui touring. Un tourer mic gen Honda Deauville e prea mare pentru lane splitting prin București, o sportivă e prea puțin manevrabilă (prea des schimb banda printre mașini blocate cu ghidonul bracat la maxim și abia trec, cu o sportivă garantat nu merge), așa că am luat ce am găsit să facă treaba: un CB cu carene aftermarket. Nu voiam naked, dar dacă nu am găsit ceva de-a gata (GS 500F era singura variantă de fabrică, dar era prea nou și prea scump când am luat eu CB-ul; Kawa GPZ e un model mult prea vechi, anii '80) am luat ce s-a potrivit.

 

În alte condiții nu aș pune carene pe naked. Dacă vrei neapărat naked atunci rabzi și iei vântul în piept, dacă vrei protecție la vânt acum se găsesc variante destule: Honda CBF, Yamaha Fazer. Nu am mers pe Fazer, dar cu CBF-ul semicarenat mă strecor prin oraș la fel de ușor ca un CB 500.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...