Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Ar fi fost o treaba. Dar sincer prefer sa imi fac unele cestii cu manutele mele. Suruburi am luat din dedeman, de alea cu imbus. Par destul de zdravene. Ramane sa imi caut doua bucati de aluminiu, pe care sa le frezez. Sau voi apela la un strungar din zona. Sau, daca vreau fiță, ii spun omului sa mi le faca din alama :D. Si acasa le polishez de juri ca-i tabla de saxofon. Am mai polkishat alama, iese incredibil de bine. Trebuie doar cateva scule si un pic de rabdare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bascula era fain sa fi fost neagra, dar o sa-i aplic o folie de colant carbon (ca nu am negru mat) pe nervura centrala. Si cadrul era fain sa fie negru. E prea gri motoreta, parerea mea.


» Post actualizat in 15 Oct 2016 10:16

Tocmai mi-am adus aminte ca am un strung clasic, din lemn, facut de bunicul meu. Nu l-am mai folosit de foarte multi ani, sper sa fie ok cureaua de antrenare (are o roata imensa din metal, e greu in draci, dar are o inertie de nu-i adevarat). Nu mi-ar fi greu sa strunjesc doua bobine, mai ales ca pot folosi si flexul ca sa decupez mai rapid din material. Apoi pot folosi smirghel de diferite granulatii pentru a avea scobiturile dorite la piese. La sfarsit pot pune bobinele pe o bormasina intepenita in menghina, iar pe mandrina insurubez bobina si ii dau polish. Gaurile vor fi date inainte. In caz contrar, apelez la strungar, care le face in maxim 5 minute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa-mi spui de unde iei folie pentru bascula, si cum iese ca si eu vreau ceva similar. de fite

 

Gasesti in timisoara ce folie vrei tu la Eastern Data Print S.r.l, Str Iordan Sebastian Martir, Nr. 5. Iti recomand sa meri pe jos sau cu 2 roti, motorizate sau nu, ca cu masina va fi tare greu de gasit loc de parcare pe acolo :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna!

Abia ce ne-am intors dintr-o tura in Muntii Buzaului in incercarea de a ajunge la Lacul Vulturilor. Nici o sansa! Nici pentru mine, cu cauciucuri TKC 70, nici pentru prietenii mei cu Aprilia Pegaso 650 si KLE 500, ei cu cauciucuri ceva mai ok pentru off-road, respectiv TKC 80 si Haidenau 60. Namol de juma de metru, zapada... ne-am intors din drum innoroiti bine.

Dar, asa cum am promis, la intoarcere, am testat turele si vitezele aferente pe autostrada Ploiesti-Bucuresti. Valorile sunt cele de pe indicatoare, nu viteza relativa sau GPS.

Treaba sta cam asa:

5.000 rot/min - 140 km/h

5.500 rot/min - 160 km/h

6.000 rot/min - 180 km/h

7.000 rot/min - 220 km/h

Aici m-am oprit pentru ca incepuse sa se aglomereze pe drum. Promit ca data viitoare, daca prind drum gol, vad si cat se tureaza pana la maximum. Deocamdata nu am reusit sa merg cu ea "blana".

 

O seara faina!

 

post-88469-0-10721500-1476556754_thumb.jpgpost-88469-0-38493900-1476556721_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ai cu ea frate de o bagi pe acolo

N-ai idee cat de misto sta pe noroaie si bolovanis. Sotia, cu BMW-ul 1200 GS, n-a avut tupeu sa mearga pe unde mergem noi. Bine, azi a fost si un pic accidentata la un genunchi. Dar chiar daca aveam TKC 80, tot nu puteam sa urc pana la lac. E facuta pentru asa ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-o sa ai de spalat la mobra... :D

Maine bag jetul pe ea, dar a meritat! :)

E singurul motor care m-a dus pe off-road de capre si care, la intoarcere, cu noroiul pe ea, a mers cu 225 km/h.

» Post actualizat in 15 Oct 2016 20:21

Trei tipuri de cauciucuri, trei motoare diferite. Nici unul nu a ajuns la destinatie, Lacul Vulturilor.

 

post-88469-0-50348500-1476562858_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se potrivesc la vstrom, caci sunt scaritele conice, adaptarile lui se potrivesc la TA uri sau alte motouri unde scaritele sunt drepte si au cum sa fie fixate.

 

multi colegi folosesc cu succes scaritele de la sw motech https://www.louis.de/artikel/sw-motech-fussrasten-kit-diverse-modelle-mit-abe/10044801?list=98354852

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se potrivesc la vstrom, caci sunt scaritele conice, adaptarile lui se potrivesc la TA uri sau alte motouri unde scaritele sunt drepte si au cum sa fie fixate.

 

multi colegi folosesc cu succes scaritele de la sw motech https://www.louis.de/artikel/sw-motech-fussrasten-kit-diverse-modelle-mit-abe/10044801?list=98354852

Da, le-am vazut pe alea. Cu transport cu tot ajung undeva la peste 600 de lei. Mi se pare cam mult.

Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu stiu ce curs folosesti tu la schimb(eu folosesc 4.5 lei per euro), dar daca treci codu "230" pana in 19 octombrie la comanda, ai 5 euro reducere la transport, iar din cei 9,95 euro transport scazi 5, vei avea de platit 105 euro deci ~472 lei, pana la 600 mai e cale lunga.

 

Daca ai rabdare pana de craciun sigur mai vine oferta de minus 20 euro reducere (caci tocmai s-a terminat una din oferte). Deci 89 de euro cu transport adica 400 lei. Ca si paranteza anu trecut a fost la sfarsitu lu noiembrie oferta cu minus 25 euro, 378 lei. Eu mai am rabdare si le voi comanda ca s tare faine :) pe testate chiar :)

Editat de cooldeep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, stiu, am tot comandat de pe Louis si am avut tot felul de discounturi. Imi tot vin pe mail reduceri de 20-25% dar sunt valabile doar o zi sau doua. Poate, daca mai prind una d-asta, ne combinam, facem comanda de doua seturi si poate le luam si mai ieftin. Te tin la curent, Cooldeep!

Oricum, vad ca alta firma nu face asa ceva pentru V-Strom sau n-am fost eu in stare sa gasesc.

O zi faina!


 

O zi faina!

In alta ordine de idei, am un scut motor de plastic, original, in stare perfecta, pentru DL 1000, dat jos de pe K3. Daca are cineva nevoie, ii fac un pret special!

Editat de Madalin Pribu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta vorbeste serios desre suma aia?! Mai pui 2000 si iei 650 nou, tipla. Sau la banii aia un sh de an mult mai recent.

https://www.facebook.com/groups/bikeshop.ro/permalink/1453645407996297/?sale_post_id=1453645407996297

Acum stii cum e....el cere. Prost e cine da. Indiferent de km, e ca scumput asa...... :)

Pe la 7000-7500 gasesti miarul nou in italia acum in iarna. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi tocmai. Fraier nu e cine cere.

 

Ieri am făcut contractul de v-c la motor, cum obțin fiscalul, mă apuc de procedura de înmatriculare. Bueeeeei, 500 lei pe un an cel mai ieftin? Atât plătesc la mașină. Scump halatul. Pe o lună e 50 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am făcut contractul de v-c la motor, cum obțin fiscalul, mă apuc de procedura de înmatriculare. Bueeeeei, 500 lei pe un an cel mai ieftin? Atât plătesc la mașină. Scump halatul. Pe o lună e 50 lei.

De RCA zici? se poate face pe o luna?

Daca da - nu am stiut.

(Sa vezi surpriza cand ti se spune ca si la scuter de 150 e tot atat cat la 650 sau la 1200 sau chiar si la auto ...)

 

bafta,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...