Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Păi tocmai. Fraier nu e cine cere.

 

Ieri am făcut contractul de v-c la motor, cum obțin fiscalul, mă apuc de procedura de înmatriculare. Bueeeeei, 500 lei pe un an cel mai ieftin? Atât plătesc la mașină. Scump halatul. Pe o lună e 50 lei.

 

Nu poti compara DL650 cu DL1000. Sunt clase diferite. Si un Logan nou este mai ieftin ca un Ford/BMW/VW sh. Depinde de fiecare ce ii place, ce vrea de la motocicleta, la ce o foloseste si in ce stare e. Eu daca ar fi sa o dau pe a mea tot pe la 5000euro as cere sincer sa fiu.

 

RCA-ul este scump, tocmai ce am dat 600ron pe un an si apoi a venit vremea de afara...

» Post actualizat in 20 Oct 2016 07:03

Sa nu creada cineva ca compar masinile cu vstroamele. Nu o fac,

Clasele la care ma refeream sunt:

DL650 o consider enduro-touring

DL1000 o consider adventure-touring ( sunt colegi mai talentati care fac si enduro cu ele)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu banii aia iei un BMW 1200 GS, cu toate cutiile, din 2006.

https://www.olx.ro/oferta/bmw-1200-gs-ID7avXA.html#7492b81b9c

Presupunand ca cele doua marci se devalorizeaza, in timp, la fel, tot nu iese la socoteala, deoarece BMW-ul nou e mai scump decat V-Strom-ul, asta ca sa nu mai zic de panaramele alea de cutii.

Dar, in fond, nimeni nu e obligat sa si dea banii aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Revin cu cea mai recenta problema a mea, de care m-am lovit, privitor la scaritele off-road pentru V-Strom.

Dupa ce am vorbit cu toti expertii in aceasta marca, dupa ce si baietii de la Metric Motion s-au interesat prin America, am ajuns la o concluzie: singura firma care produce asa ceva este SW Motech, acele scarite de 99.95 euro la Louis sau 103 euro la Genti moto.

Cum mi-am adus aminte ca aveam vreo 30 de euro pe cardul FunLois, am comandat la ei si le-am luat cu 60 de euro.

Asta in ideea in care mai cauta cineva scarite aftermarket.

PS: Am vorbit si cu DanCata, din Cluj, care face cam orice pe CNC-ul lui si mi-a spus ca nu se merita sa le faca el, ca ajunge la acelasi pret!

O seara faina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima data vorbesc cu Petru_Xxl, urmeaza sa ii dau dimensiunile (le face din aluminiu).


» Post actualizat in 26 Oct 2016 17:53

Am discutat cu Petru, i-am dat dimensiunile exacte (traiasca sublerul ala mai batran ca mine), cat de curand voi avea poze cu piesele. In masura in care imi permite sa dau toate detaliile, va zic si de preturi etc. Pot sa spun doar ca-s mai scumpe decat in link-ul ala, insa sunt mai zdravene. Le face dupa specificatiile mele, i-am spus ca la mine primeaza functionalitatea/rezistenta, abia apoi aspectul. Dorea sa imi faca ceva mai elaborat, insa i-am zis sa stea linistit. Simple is better.

 

A, sa nu uit: mai tine mult ploaia asta?! Ca am cateva saptamani de cand nu am mai iesit cu vaca... Nici Cosmin nu a reusit sa scoata fiscalul, avem doar cate o hartie la mana (in caz ca m-ar opri politia- dar unde naiba sa ies?!), voi face asigurare (daca e cazul) tot pe numele lui, iar inmatriculatul va astepta pana obtin fiscalul sau revine el in tara. Cred ca ma anervozez si zilele urmatoare ii schimb antigelul, apoi mare lucru de n-o bag la iernat. Am cumparat si un charger de la Lidl, daca simt ca bateria miauna, o pun la incarcat.

 

Picard out!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ghicit din prima! Cu el am fost la o plimbarica din Targ pana sus pe Petru-Voda (atentieeeeee, s-a asfaltat traseul, e de vis!!!), apoi spre Agapia (cu un mic ocol pe la Varatec), retur in oras. Cam frigut, nu au fost peste 7 grade, dar a fost frumos. Vaca nu a dat niciun semn de oboseala, insa la coborare prin serpentine am blocat roata spate (frana nu prea tare, dar era un praf grunjos pe sosea, din ala care se pune dupa ce s-a turnat stratul final) si m-am speriat un pic. Gumele astea au fost bune la viata lor, dar se cer altele.

@Bozoro, daca iau ceva de la anvelopemoto.eu (am mai luat de la ei un Pilot Street pentru fostul ER5), voi avea o reducere suplimentara daca mentionez ca am V-strom si sunt de pe aici?

 

In iarna asta vreau sa fac cateva chestii:

- relee pe faruri (am inteles ca trebuie doua relee, doua mufe mama si una tata H4, cabluri, papuci)

- protectii maini (am gasit cate ceva pe net, sincer nu as da aproape 300 lei pe unele originale, nu stiu astea cum or fi https://www.okazii.ro/mbs-protectii-maini-ufo-claw-negre-cod-produs-uf1640001au-a182393367 sau https://www.okazii.ro/mbs-protectii-maini-polisport-sharp-lite-prindere-ghidon-22-26mm-negru-cod-produs-7166226ma-a183851136 sau poate are cineva un set sh)

- ungator lant

- montat bobine stander (sunt facute, ramane sa le primesc)

- priza (sau prize) 12V

- posibil si rulmenti roti (cand o sa fie sa pun gumele noi, daca se dovedeste ca trebuiesc inlocuiti).

 

Pe parcurs mai vedem, iarna va fi luuunga...


» Post actualizat in 31 Oct 2016 18:09

La cauciucuri m-am convins, Next o sa fie. Am mai vazut cateva clipuri pe net, inclusiv cel de jos. Cum voi merge aproape 100% pe sosea (iar pe alte drumuri extrem de rar), cred ca acest model mi se potriveste cel mai bine. In cel mai rau caz voi opta pentru EXP.


» Post actualizat in 31 Oct 2016 18:14

Daca e bun pentru R1200, o fi bun si pentru DL. Nu mai retin ce avea Gospodarul pe BMW-ul lui (ceva Heidenau, dar nu gasesc exact desenul ala), dar si alea se agatau frumos de tot pe curbe (luate finut, chiar e o placere sa-l ai coleg de traseu, nu ca alte exemple dupa care efectiv alergi). Cica si pe off-road s-ar comporta foarte bine, insa sincer eu prefer soseaua, ca n-am chef sa spal la motor non-stop, iar prin noroi nu m-as baga, sincer (nu am nici echipament adecvat pentru astfel de conditii).

Ar merita deci Next pentru vaca mea, avand in vedere ca nu ma dau banii afara din casa, iar 99% din drumuri vor fi pe asfalt?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ghicit din prima! Cu el am fost la o plimbarica din Targ pana sus pe Petru-Voda (atentieeeeee, s-a asfaltat traseul, e de vis!!!), apoi spre Agapia (cu un mic ocol pe la Varatec), retur in oras. Cam frigut, nu au fost peste 7 grade, dar a fost frumos. Vaca nu a dat niciun semn de oboseala, insa la coborare prin serpentine am blocat roata spate (frana nu prea tare, dar era un praf grunjos pe sosea, din ala care se pune dupa ce s-a turnat stratul final) si m-am speriat un pic. Gumele astea au fost bune la viata lor, dar se cer altele.

@Bozoro, daca iau ceva de la anvelopemoto.eu (am mai luat de la ei un Pilot Street pentru fostul ER5), voi avea o reducere suplimentara daca mentionez ca am V-strom si sunt de pe aici?

 

In iarna asta vreau sa fac cateva chestii:

- relee pe faruri (am inteles ca trebuie doua relee, doua mufe mama si una tata H4, cabluri, papuci)

- protectii maini (am gasit cate ceva pe net, sincer nu as da aproape 300 lei pe unele originale, nu stiu astea cum or fi https://www.okazii.ro/mbs-protectii-maini-ufo-claw-negre-cod-produs-uf1640001au-a182393367 sau https://www.okazii.ro/mbs-protectii-maini-polisport-sharp-lite-prindere-ghidon-22-26mm-negru-cod-produs-7166226ma-a183851136 sau poate are cineva un set sh)

- ungator lant

- montat bobine stander (sunt facute, ramane sa le primesc)

- priza (sau prize) 12V

- posibil si rulmenti roti (cand o sa fie sa pun gumele noi, daca se dovedeste ca trebuiesc inlocuiti).

 

Pe parcurs mai vedem, iarna va fi luuunga...

» Post actualizat in 31 Oct 2016 18:09

La cauciucuri m-am convins, Next o sa fie. Am mai vazut cateva clipuri pe net, inclusiv cel de jos. Cum voi merge aproape 100% pe sosea (iar pe alte drumuri extrem de rar), cred ca acest model mi se potriveste cel mai bine. In cel mai rau caz voi opta pentru EXP.

» Post actualizat in 31 Oct 2016 18:14

Daca e bun pentru R1200, o fi bun si pentru DL. Nu mai retin ce avea Gospodarul pe BMW-ul lui (ceva Heidenau, dar nu gasesc exact desenul ala), dar si alea se agatau frumos de tot pe curbe (luate finut, chiar e o placere sa-l ai coleg de traseu, nu ca alte exemple dupa care efectiv alergi). Cica si pe off-road s-ar comporta foarte bine, insa sincer eu prefer soseaua, ca n-am chef sa spal la motor non-stop, iar prin noroi nu m-as baga, sincer (nu am nici echipament adecvat pentru astfel de conditii).

Ar merita deci Next pentru vaca mea, avand in vedere ca nu ma dau banii afara din casa, iar 99% din drumuri vor fi pe asfalt?

Inteleg scotoilerul, prizele si rulmentii. Dar bobinele si releele pe faruri de ce vrei sa le schimbi? Nu fac misto, chiar sunt curios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu era nevoie sa citezi toata postarea, se vede ca naiba. Bobinele sunt cele pentru bascula, pentru ridicare pe stander. Releele pentru faruri vreau sa le pun adaos, pentru a nu mai solicita butonul de pe ghidon (problema foarte cunoscuta la V-strom). Am ajuns cu lectura topicului pe la mijlocul lui 2014, sunt in tema cu unele din problemele la acest motor, vreau sa-l pun la punct cat mai bine, ca la vara e in plan o plimbarica pana in cizma si vreau sa mearga totul uns. Am uitat de rulmentii de la jug, sunt si aia pe lista, cand stau pe loc cu motorul oprit se simt niste miiici piedici atunci cand rotesc ghidonul.

 

A, nu pun scottoiler, ci altceva, facut de manutele mele, stiu ca va merge muuuult mai bine decat aproape orice sistem cumparat de nou. Poate nu va fi la fel de estetic, dar sincer nu ma intereseaza.

 

Mai e in plan si un set de asa ceva https://www.aliexpress.com/item/1000M-5-Riders-FM-Motorcycle-Intercom-A2DP-BT-Bluetooth-Wireless-Waterproof-Interphone-Helmet-Headset-Earphone-New/32579642572.html?spm=2114.10010108.1000014.1.howmPF&scm=1007.13338.49932.0&pvid=fe1700ee-a14d-4ee6-9ee2-a4b6d168a824&tpp=1 (vad pana la urma ce model va fi, nu ma grabesc). Sa vedem ce aduce Mosul.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.

@Bozoro, daca iau ceva de la anvelopemoto.eu (am mai luat de la ei un Pilot Street pentru fostul ER5), voi avea o reducere suplimentara daca mentionez ca am V-strom si sunt de pe aici?

 

» Post actualizat in 31 Oct 2016 18:09

La cauciucuri m-am convins, Next o sa fie. Am mai vazut cateva clipuri pe net, inclusiv cel de jos. Cum voi merge aproape 100% pe sosea (iar pe alte drumuri extrem de rar), cred ca acest model mi se potriveste cel mai bine. In cel mai rau caz voi opta pentru EXP.

Din pacate din cauza unor useri, sa zic asa, necivilizati nu mai mult, numai beneficiem de reduceri la Anvelopemoto.

Baga un ochi si la Pirelli Scorpion Trail 2. Bate Next-urile. Le-am probat pe amandoua, Si pe strada si pe off sunt superioare. iar ca pret sunt aproape la fel. Si oricum Metzeler e Pirelli. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare V-Stromisti,

 

Vreau sa sablez si sa vopsesc roata fata la mobra (DL650 K8 cu ABS). A fost indreptata excelent la Cluj, dar retusatul nu a prea iesit in sensul ca a cam curs vopseaua.

 

Baietii de la Tg-Mures au zis ca o sableaza (sablare fina) si o vopsesc in camp elctrostatic ce culaore vreau eu. :)

 

Normal ca vreau sa o fac acceasi culoare, dar nu sunt sigur daca este ceva cod de culoare pentru vopseaua folosita la jante sau e negru simplu. E lucios sau mat?...pare a fi lucios.

 

Puteti sa ma lamuriti?

 

Multumesc,

Mihai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles. Nu ma prea pricep, ce inseamna in timp si bani releele de la faruri? sunt scumpe, sunt complicat de montat?

Sa sti ca si eu am programata o ieseala in sudul Italiei plus Sicilia in iunie. Daca nu ai cu cine merge si ciocni seara un pahar de vin ... da un semn.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic nu e chiar greu, in practica vom vedea. Caut relee de 12V cu maxim 20A, comanda vine de la mufele farurilor, alimentarea de la baterie. Dar vreau intrerupator pentru faza scurta, deoarece nu doresc sa imi rupa bateria in faza in care pun contact. Nu c-ar rupe-o la propriu, dar o consuma inutil.

Noi mergem spre sfarsitul lui iulie, intoarcerea pana pe 15 august.


» Post actualizat in 01 Nov 2016 17:33

Bozoro, cat despre gume, sunt tare nehotarat, 99% voi alege Next-urile, dar vom mai vedea. Pacat ca s-au stricat relatiile cu firma, magari vor exista intotdeauna. Am o banuiala ca stiu ce s-a intamplat, s-a dat comanda, aplicat discount-ul, iar distinatarul nu a dorit sa ridice marfa. Si eu, ca firma, as fi nervos pe chestia asta.

 

Zilele astea am facut zilnic minim 10 km (naveta la serviciu). Nu pot iesi din curte cu masina (am turnat beton si s-a intarit din parti, mi-e frica sa nu sparg placa daca pun 1,5 tone peste ea), asa ca prefer sa ies rapid cu motorul, chiar daca dureaza un pic pana ma echipez full. E un piiiic frig la genunchi, dar rezolv si cu chestiunea asta. Ma nervozeaza ca mai am RCA doar pana pe 5 si nu o pot trece pe numele meu, insa nu e bai mare, ii fac pe 6 luni pe numele actualului proprietar si cand o veni cu fiscalul, o trec pe mine. Daca nu- procura si basta (ca sa ies din tara).


» Post actualizat in 01 Nov 2016 17:50

Atat Metzeler Tourance Next cat si Pirelli Scorpion Trail 2 sunt la acelasi pret. Vad pe net ca unii sunt mai multumiti de Scorpion. Cum sta cu uzura in timp?


» Post actualizat in 02 Nov 2016 18:32

Pentru protectia carenelor, cred ca voi opta pentru asa ceva http://www.puig.tv/tuning-bikes/suzuki-dl650xt-v-strom-2015/crash-pads-r12/c171en/f1-r49-m6438/ . Il voi face la comanda, tot la Petru-XXL. Trebuie sa vad ce dimensiuni sunt necesare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...