Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

am tot cautat cu google dar nu am gasit un raspuns satisfacator, poate ma puteti ajutati cu o informatie. Ce protectii de maini, handguarduri, ati reusit sa montati pe 650 in afara de cele originale care costa vreo 70-80 de euro si cele de la touratech care sunt 140 de euro si sw-motech la 130? intreb in speranta ca voi gasi o varianta mai "normala" de pret. Nu ma intereseaza sa fie o firma consacrata ci oarecum ma intereseaza un chinezism care sa ma ajute sa nu mai ma traga curentu de aer printre degete :)

Si eu am tot cautat variante ca mi se pareau scumpe cele originale pt ce sunt dar nu am gasit nimic.. asa ca tot la originale am ajuns de la userul Ady12(care e de fapt adals motors) - la 360 cu transport inclus.

Daca nu iti place prinderea si vrei capatul liber, poti merge pe cele de dl1000 care s-au pus doar pana in 2003?(s-ar putea sa ma insel) care cica s-ar potrivi cu mici adaptari.

 

Cele de la touratech mi se par scumpe pentru ce ofera, ca tot de plastic sunt. La banii astia mai bine Barkbusters care au si tija de aluminiu pentru protectie

 

 

@ivanp: daca ma impiedic de niste bani te caut pentru Ricor-urile alea.. da' de nu le dai repede :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa recunosc ca sistemu de prindere de la cele originale din poze nu imi plac. Mana dreapta o sprijin 1/4 pe balansiere, capete de ghidon,

nush ce sa zic - dar cred ca esti dintre putinii fericiti care nu au nevoie de inaltatoare pt ghidon :)

mergi un motoretz care le are instalate si vei sti daca ti se potrivesc.

chiar daca pe moment o sa mergi pe alte solutii "improvizate" la un moment dat o sa ajungi la concluzia ca tot solutia proiectata era mai oki si ajungi in final sa te cheltui mai mult dar cu experienta mai multa :D.

 

@ivanp: daca ma impiedic de niste bani te caut pentru Ricor-urile alea.. da' de nu le dai repede

... ma asteapta axele cu cameeee ...dar se pare ca vor mai astepta mult si bine ... nu e inghesuiala la valvele Ricor :D.

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat eu pe vremea cand avea 2 modele:

1) unul cu frecventa mai inalta, dar ceva mai putini decibeli

2) unul cu frecventa mai joasa, dar putin mai multi db

 

Eu am optat pt varianta 2, Fabio parca are varianta 1. Cred ca varianta 1 este mai usor de perceput

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nush ce sa zic - dar cred ca esti dintre putinii fericiti care nu au nevoie de inaltatoare pt ghidon :)

 

pai nu am nevoie ca le am deja montate :) dar ma bate gandu rau de tot sa imi iau niste aducatoare de ghidon mai aproape de mine. :) am un prieten care la prelucreaza prin frezare cu 120 lei /index.php?/topic/711843-cumpar-adaptoare-inalesatoare-fatbar-28mm/?p=3735325 .

Am testat "aducatoarele de ghidon mai aproape" si sunt foarte in regula, singura problema e ca nu imi e destul de lunga conducta de frana si trebuie sa gasesc o solutie pt ea.

Am citit prin forumu acesta ca cineva si-a schimbat toate conductele dar nu am retinut o informatie despre vreun pret. Deci daca cineva stie cat poate sa coste o conducta de frana de la maneta pana la distribuitor sa ne impartaseasca informatia.

Legat de handguards, am fost pe la ciclop si au un model, culori pe galben si verde, cu vreo 150 de lei, o tija de aluminiu cu ceva plastic pe ele. Seamana destul de mult cu Barkbusters. Nu se potrivesc direct asa din cutie, trebuie cumparate 2 suruburi cu 10-15 mm mai lungi si montate impreuna cu un distantor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu am nevoie ca le am deja montate :) dar ma bate gandu rau de tot sa imi iau niste aducatoare de ghidon mai aproape de mine.

cele 3 cm mai inalt + 2cm spre sofer din cate stiu nu necesita schimbarea conductei de frana indiferent de model - cu sau fara abs. cel putin in cazul meu cu sw motech nu a trebuit umblat la conducte.

la ciclop ai vazut probabil polisport. dai 150 lei acum si cu ceva prelucrari iese o tziganie (in sens rau :D). ulterior o sa te zgaraie pe ochi de fiecare data cand te uiti la bord si daca esti mai fixist (asa cum suntem sau cum am devenit multi pe aci) si nu o sa dormi pana nu testezi si alea oem.

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alea polisport sunt urate cu spume :) se fixeaza intr-un singur punct. Au altele care se prind in 2 puncte, dar au culori oribile.

La mine cu inaltatoarele de ghidon Sw Monotech e intinsa la maxim conducta de frana, ABS. Poate sunt eu mai ghinionist si imi lipseste 1-2 cm din ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai e intinsa max dar cand aduci spre tine ghidonul trebuie sa mai cobori maneta de frana spre in jos ca sa ai unghi bun la manete cu pozitia relaxata ... cand cobor spre in jos maneta de frana se mai relaxeaza si conducta + mai poti slabi si aranja unghiul facut de capatul conductei ala de fier cu corpul pompei si mai relaxezi inca un pic.

eu zic ca 3+2 cm trebuie sa mearga cu conductele standard ca de aia sunt facute asa.

poate poate ...

 

stima



"noua" sha:

 

post-18136-0-54072300-1399391528_thumb.jpgpost-18136-0-77912300-1399391537_thumb.jpg

 

modificari:

mutat locul soferului 2 cm mai in fata, latit cat permite "geografia" atat locul din spate cat si ala din fata, subtiat cat se poate cele 2 zone "dintre picioare" la stat pe sol cat si pt pozitia normala, montat kituri de incalzire pe ambele locuri.

astept un drum mai lung (bibix?) si dam verdictul final.

pana acum pare ca sunt foarte, foarte aproape de ce visez de 100k km.

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ivanp: vii la VStromania?

Azi faceam rutele cu R600 sa vedem daca ne putem intalni undeva pe drum.

Ultima varianta era posada joi seara si pe urma vineri catre vama. Dar nu e nimic batut in cuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tot se lauda lumea, ma laud si eu ca am scapatt de portocaliul oribil de pe bord si l-am inlocuit cu un alb usor prea cald, dar urmeaza sa il schimb in un alb mai rece.

 

post-69607-0-30950000-1399403385_thumb.jpg

 

post-69607-0-96074300-1399403403_thumb.jpg

 

post-69607-0-57222700-1399403416_thumb.jpg

Editat de cooldeep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ivanp: vii la VStromania?

mmmm din pacate nu ajung. distractie acolo!

 

... am scapatt de portocaliul oribil de pe bord si l-am inlocuit cu un alb usor prea cald, dar urmeaza sa il schimb in un alb mai rece.

pe scurt ... este recomandat sa ai o culoare care sa afecteze cat mai putin/deloc vederea pe timp de noapte (cea mai neutra cred ca e rosu)

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiecare cu gusturile lui :) mie personal imi place albul si verdele, nu imi place albastru de la VW si nu suport portocaliu de la Suzuki Toyota Renault etc :)

Personal consider ca rosu si albastru sunt capetele spectrului de culoare si sunt obositoare la ochi. Galben, alb, verde, portocaliu ocupa un spectru mai mare si prin urmare stimuleaza mai multi receptori in ochi. Preferintele de culori difera de la persoana la persoana :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai e intinsa max dar cand aduci spre tine ghidonul trebuie sa mai cobori maneta de frana spre in jos ca sa ai unghi bun la manete cu pozitia relaxata ... cand cobor spre in jos maneta de frana se mai relaxeaza si conducta + mai poti slabi si aranja unghiul facut de capatul conductei ala de fier cu corpul pompei si mai relaxezi inca un pic.

eu zic ca 3+2 cm trebuie sa mearga cu conductele standard ca de aia sunt facute asa.

poate poate ...

 

stima

"noua" sha:

 

attachicon.gifIMG_1872.JPGattachicon.gifIMG_1875.JPG

 

modificari:

mutat locul soferului 2 cm mai in fata, latit cat permite "geografia" atat locul din spate cat si ala din fata, subtiat cat se poate cele 2 zone "dintre picioare" la stat pe sol cat si pt pozitia normala, montat kituri de incalzire pe ambele locuri.

astept un drum mai lung (bibix?) si dam verdictul final.

pana acum pare ca sunt foarte, foarte aproape de ce visez de 100k km.

 

numai bine,

paul

Ma tenteaza drumul ala de la Herculane spre Lupeni, ca transalpina mi se pare ca momentan e sub zapezi.

 

fiecare cu gusturile lui :) mie personal imi place albul si verdele, nu imi place albastru de la VW si nu suport portocaliu de la Suzuki Toyota Renault etc :)

Personal consider ca rosu si albastru sunt capetele spectrului de culoare si sunt obositoare la ochi. Galben, alb, verde, portocaliu ocupa un spectru mai mare si prin urmare stimuleaza mai multi receptori in ochi. Preferintele de culori difera de la persoana la persoana :)

Galben/portocaliul ala mie mi se pare totusi optim, adica nu deranjeaza deloc pe timp de noapte. Dar cum zici, e o chestie care tine si de gusturi si obisnuinta, la toyota am alb cu acele indicatoare rosii, intr-adevar are un aspect placut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiecare cu gusturile lui :) mie personal imi place albul si verdele, nu imi place albastru de la VW si nu suport portocaliu de la Suzuki Toyota Renault etc :)

Personal consider ca rosu si albastru sunt capetele spectrului de culoare si sunt obositoare la ochi. Galben, alb, verde, portocaliu ocupa un spectru mai mare si prin urmare stimuleaza mai multi receptori in ochi. Preferintele de culori difera de la persoana la persoana :)

probabil nu m-am exprimat suficient de clar - nu ma refeream la placere/perceptie personala cand am zis "cel mai optim" in favoarea culorii rosii ci la faptul ca in intuneric culoarea rosie iti afecteaza/oboseste cel mai putin ochiul/vederea pe timp de noapte pentru ca nu produce dilatarea sau contractarea pupilei in intuneric.

am vrut sa mentionez asta ca si detaliu - evident ca fiecare isi pune ce culori doreste la mobra proprie.

 

bafta,

paul

 

Baieti, caut sa cumpar un colier pentru evacuare (cel ce prinde cotul d la slip on) pe galeria mare. Am cautat la toate magazinele auto cunoscute si nimic. Aveti careva unul de vanzare?

de vanzare nu am dar cand am avut nevoie am nevoie am luat de la un magazin gen ciclop pt TM. si cred ca era la zona cu piese de dacie.

poate te ajuta ...

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-si fac oamenii in lipsa de ocupatie schimba culorile la bord. Pai altceva ce sa faci nene daca in ultimii 5 ani toate v-stroamele stricate se rezuma la una singura si acolo a fost vorba de un senzor :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-si fac oamenii in lipsa de ocupatie schimba culorile la bord. Pai altceva ce sa faci nene daca in ultimii 5 ani toate v-stroamele stricate se rezuma la una singura si acolo a fost vorba de un senzor :D

Senzor care a avut rau de mare, sau alergie la sare :). Am observat ca au fost 2 senzori de rasturnare care ambii au cedat la mare :) adica unul la Constanta, altul in zona Thassos.

Editat de bibix2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-si fac oamenii in lipsa de ocupatie schimba culorile la bord. Pai altceva ce sa faci nene daca in ultimii 5 ani toate v-stroamele stricate se rezuma la una singura si acolo a fost vorba de un senzor :D

... fiabilitate in sus si in jos ... DAR sa nu uitam ca problema mai-sus-mentionata din ultimii 5 ani cu TO-ul a fost raportata aici de un posesor de bmw :D.

:D

lasand gluma la o parte - imediat la o zi diferenta cred ca a mai raportat cineva aceeasi problema cu TO. a fost intr-adevar o problema de TO?

daca da - cum s-a rezolvat? (tot prin by-pass? - ar fi o chestie nerecomandata pentru ca daca iti pui carena jos cu motorul mergand - motorul nu se va opri si posibil sa apara probleme de ungere)

are cineva poze cu zona din interior a TO? sau o descriere? ... ca nu m-as pune sa il desfac pe al meu.

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa nemultumit sunt de fiabilitatea suzuki ca si masina tot suzuki am :D niste mizerii. totusi e putin ciudat sa mergi fara senzatia ca se poate strica ceva in orice moment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am CZ :D am avut trabant, dacie, vreo doua renaulturi, mai merg pe cate un bmw sau pe cate o honda din cand in cand :P sunt familiarizat cu senzatia ca poate sa pice ceva oricand

Editat de florin.radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...